Cene nerealno visoke, a Vučević skida odgovornost sa države: Samo vi plaćajte

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u ponedeljak da država nije kriva za visoke cene životnih namirnica i da trgovci treba da se urazume.
Cene nerealno visoke, a Vučević skida odgovornost sa države: Samo vi plaćajte
Foto: 021.rs
Premijer Srbije već neko vreme za temu ima visoke cene pojedinih proizvoda, pa je o tome pričao u nekoliko navrata, najavivši i rad Bezbednosno-informativne agencije na istraživanju visokih cena. 
 
Očigledno mu je kupovna moć ili barem iluzija kakve-takve kupovne moći važna, pa je ponovo pokrenuta akcija sa jeftinijim proizvodima. Umesto "Bolje cene", ovog puta je bila "Najbolja cena".
Ministar Tomislav Momirović hvalio se jeftinim jajima, ponovo se govorilo o parizeru, obilazio je prodavnice...
 
I onda je stigla vest da su protiv četiri trgovinska lanca pokrenuti postupci pred Komisije za zaštitu konkurencije zbog sumnje da su dogovarali cene određenih proizvoda. 
Niko nije protiv tržišne privrede
 
Po rečima Miloša Vučevića, niko nije protiv državne privrede, ali se ne pristaje na kartele. Kako je objasnio, trgovci su ti koji treba da se urazume, jer nije "u redu da skidaju kožu s leđa građanima".
 
On je prilikom gostovanju na Pinku rekao i da će država kontrolisati rad apoteka takođe zbog formiranja cena. On je stava da apoteke treba da zarade, ali ne "pet ili deset puta više".
 
"Smanjite malo apetite. Ne možete sami da jedete tortu", poručio je Vučević.
 
Trgovinski lanci pristižu non-stop
 
Vučević je u svom jutarnjem gostovanju rekao i da je godišnji promet u srpskim trgovinama pet milijardi evra, te da je to vrednost trećine državnog budžeta.
 
Poslednjih godina razvijali su se domaći trgovinski lanci, ali su dolazili i strani, jedan od većih i poznatijih je svakako Lidl. 
 
Međutim, na srpsko tržište su za kratko vreme stigli i Mix Markt, ALBI, Momax, a dolazak je najavio i banjalučki Tropic. Širenje na Balkan planira i francuski lanac Carrefour, preko svoje filijale u Grčkoj, a u naredne dve godine bi navodno na domaće tržište mogao da pristigne i Eurospin, piše B92. 
Ako je konkurencija velika, zašto su cene visoke?
 
Ekonomista Saša Đogović objašnjava za Vreme da je dobro da imamo što više brendova, ali pod uslovom da ih Komisija za zaštitu konkurencije nadgleda i da reaguje kada uoči nepravilnosti.
 
Ipak, on smatra da se to u praksi nije dešavalo, zbog čega na teret potrošača padaju kartelski dogovori prodajnih lanaca.
 
"Zdravi tržišni mehanizmi postojaće samo ako institucije pravilno sprovode regulativu. Prodajnih lanaca uvek može biti više, ali ako vide prostor za stvaranje kartela, uradiće to. Broj konkurenata na tržištu je trenutno veliki, pa bi novim radnjama najviše išlo u prilog da imaju povoljne cene koje bi privukle kupce", zaključuje Đogović.
 
"Kvantni skok" u skup život
 
Prema poslednjim zvaničnim podacima, prosečna neto zarada na republičkom nivou iznosi 96.649 dinara, dok medijalna zarada preko koje više od 50 odsto zaposlenih u Srbiji nije imalo iznosi 75.575 dinara.
 
Prema poslednjim podacima Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine, koji se odnose na jul ove godine, prosečna potrošačka korpa iznosi 103.722 dinara i veća je za 338 dinara u odnosu na mesec pre toga, dok je minimalna potrošačka korpa viša za 198 dinara u odnosu na jun i iznosi 53.655 dinara.
 
Kupovnu moć iznad proseka imali su samo zaposleni u Beogradu. U svim ostalim gradovima i opštinama, uključujući i Novi Sad, prosečna plata nije prelazila prosečnu potrošačku korpu, ali jeste minimalnu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mikica

    30.10.2024 15:07
    Resenje
    Evo ja da vam kazem zasto su visoke cene. Cena dizela diktira cene. Traktori,kamioni,ostale masine kupuju taj dizel. Prosto je!
    Mozda da smanjite cenu za 25% na 150?
    Sve ce pojeftiniti,paradajz sa 200 na 150 odmah! I sve tako redom.
  • vitamin

    29.10.2024 16:40
    Ja imam jedan komentar - često se nailazi u "opozicionim" medijima "kako je Rumunija prave EU zemlja, veće plate a jeftinije". I to ne možeš nikom da dokažeš da nije baš tako, mada ti živiš kod granice, a oni ne.

    I tako ja odem pre tri dana u Rumuniju, a Rumuni odu kod mene. To se stalno dešava, nije samo sad.

    E, cene prehrambenih namirnica SADA su otprilike iste. Koješta je nešto jeftinije, nešto i primetno, a nešto gledam i ne verujem koliko mnogo košta.

    Kad dodju ovde, Rumuni slikaju sve cene, jer čovek ne može da se pokupi.

    Dakle, dodje mu na isto...

    A inače sam ja stalno za prava poljoprivrednika, stočara, voćara - tvrdim da su hladnjače i mlinovi SNS mafija i da država treba više da subvencioniše poljoprivredu, a ove majmune po nosu, oni dižu cenu. To ja mislim.

    Ali, mi i Rumuni isti po cenama. Njihove veće plate odu na veću stanarinu i druge troškove. Otprilike je isto.
  • Dejan

    29.10.2024 16:38
    veseli se svrbski rode
    Juce dosao iz Nemacke,samo jedan primer...kupio dezodorans Dove u Edeki 2.2e a kod nas u Rodi je izmedju 600-700 dinara.
    Ajmo bezmozgici botovski,lupajte minuse.
    Dobicete i vi dezodorans od oskara u paketu pred izbore.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.