
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Kao da su koliko juče građani Srbije posmatrali premijera Srbije među proizvodima, toalet papirom, petit keksom, kečapom, uljem, salvetama i deterdžentima koji su bili sniženi.
Kako je rečeno prilikom predstavljanja, građani su ovom akcijom, kojom je bilo sniženo na desetine proizvoda, mogli da uštede od 8.000 do 22.000 dinara. To, naravno, pod uslovom da su imali novca da prvo potroše te pare.
"Vlada i predsednik Republike su fokusirani na naše građane, na običan narod i to je u fokusu onoga čime ćemo se baviti", rekao je Vučević na predstavljanju akcije.
Ipak, barem kada je reč o uzbuđenju i o tome koliko se priča u akciji, deluje da ono nije bilo toliko veliko kao sa "Boljom cenom". Naravno, sve što je prvo izaziva veće interesovanje, dok ono što dolazi posle deluje poznato, pa samim tim i dosadnjikavo.
I, po svemu sudeći, ne pomaže tu ni ono "naj" iz naziva akcije. Ono što bi možda pomoglo jeste da je umesto premijera Miloša Vučevića proizvode predstavio predsednik Aleksandar Vučić. Ovako, sve je delovalo manje važno.
Kakvi su bili rezultati "Najbolje cene" javnost teško da će saznati, jer ozbiljne analize, makar one koja je podeljena sa javnošću, nije bilo ni posle "Bolje cene".
Tomislav Momirović je izneo tvrdnju da će "Najbolja cena" oboriti inflaciju za 0,3 odsto, ali je pitanje da li će to biti slučaj. Momirović je takođe tvrdio da je ovo način na koji se vlast "ekonomskim patriotizmom" bori protiv inflacije.
Ova akcija ostaće obeležena po još jednoj nebulozi Momirovića, koji je na televiziji, prilikom promovisanja akcije, oduševljeno govorio o dva jajeta za samo 22 dinara, pa potom poentirao da to može čoveka da drži - čitav dan.
Ni trgovci nisu bili presrećni
Prema izvoru sajta Forbs Srbija, reakcija trgovaca na najavu akcije, odnosno na razgovoru u Privrednoj komori Srbije bila je burna. Trgovci su se bunili što su prva meta napada kivnih građana i prva linija odbrane životnog standarda.
"Nivo cena u Srbiji je deo sistemskog problema i ovo nije rešavanje problema. Vlada uverenje da postoji monopol u trgovini, a to nije tačno. Grabimo se oko kupaca i svog dela tržišta. Svi tvrde da su ogromne trgovačke marže, ali je analiza koju su nadležni naručili, pokazala da one i nisu baš tolike", rekao je jedan od izvora.
Na sastanku u Vladi bilo je drugačiji, pa su trgovci prema opisu drugog izvora bili kao poslušna deca. Kako je objasnio, nisu smeli da se bune, jer je bio veliki pritisak javnosti, a trgovci su predstavljeni kao isključivi krivci.
Goran Kovačević, suvlasnik trgovina Gomex, jednog od lanaca koji je uključen u akciju, rekao je za Novu ekonomiju da ovakve akcije svakako imaju uticaj na poslovanje trgovinskih lanaca – i to negativan.
On smatra da je svaka slična intervencija zapravo neuspeh privredne politike, ali da nijedna vlada ne voli da priznaje svoje greške – pa tako ni Vlada Srbije.
"Vlada je verovatno svesna stvarne situacije, pa je pribegla srednjem rešenju, po kom nije zamrzla cene ili marže već postupa po 'dogovoru' sa trgovcima. To jeste manje zlo i za privredu i za državu, ali svakako nije ni način kako treba određivati cene proizvoda i uređivati tržište. Ali, većina država je sklona ovakvim populističkim merama. One daju neke kratkoročne efekte, svi se prave da nešto rade, ali to sigurno ne može biti način za očuvanje standarda stanovništva", smatra Kovačević.
"Derikože"
Možda se pokazalo i da ljudi ne mare mnogo za sniženja, jer im ona ne pomažu mnogo. Cene su svakako visoke, pa i sa sniženjem predstavljaju teret za ljude. Ni sama vlast nije govorila mnogo o "Najboljoj ceni", pa se odlučila na drugo - krenula je u udar na trgovinske lance.
Nakon što je objavljeno da je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak protiv četiri velika lanca zbog sumnje da su dogovorali ceni, predstavnici vlasti usmerili su se na trgovačke "derikože". To što su koji dan pre napada, u istim tim marketima promovisali akciju, nije bilo važno.
Pojedini ministri bili su skloni "zaletanju", pa su pričali i kako, ako se ustanovi da su trgovci dogovarali cene, prete im ozbiljne kazne, pa čak i zatvaranje. To, naravno, malo ko da je ozbiljno shvatio, pogotovo kada to izgovara Momirović, jer ako nešto ne bi bilo potrebno ovoj vlasti, to je onda zatvaranje nekoliko hiljada radnih mesta.
Premijer države Miloš Vučević je prvi prebacio odgovornost sa države, na trgovce, poručujući im da deru kožu sa leđa građana. Međutim, loptu je spustio sam Vučić koji se pojavio na manifestaciji koju organizuje firma koja drži upravo jedan od "sumnjivih" trgovinskih lanaca.
Vučić je poručio trgovcima da zarađuju na količini, a ne na marži.
"Ne ulazeći u vaše razgovore sa drugim državnim organima, moja molba prema vama je da uvek pogledate kakav je džep građana Srbije i da pokušate da više na količinu, a manje na visokim cenama zaradite. To je moja molba. Više od toga niti smem, niti mogu, niti hoću kao predsednik Republike", kazao je Vučić.
U međuvremenu, Vlada Srbije je zatražila novo istraživanje o maržama u Srbiji, za šta je izdvojila šest miliona dinara. Ranije istraživanje RZS-a pokazalo je da su marže u trgovini oko 14,9 odsto, što su pojedini vlasnici trgovinski lanaca opisali kao "sigurno netačan" podatak, jer bi u tom slučaju svi propali.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
0
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
6
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
2
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
7
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
3
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Rani prolećni mraz "pao na behar", na voće: Ugrožene kajsija, trešnja, šljiva i breskva
13.04.2025.•
0
Kajsije, šljive, trešnje i breskve našle su se na udaru mraza zbog iznenadnog zahlađenja i snega koji je prethodnih dana padao u Zapadnoj Srbiji.
Objavljen pravilnik o novim propisima za pelet i brikete: Laboratorijska analiza na štetne materije
13.04.2025.•
2
Privredna komora Srbije (PKS) saopštila je da je donet pravilnik o novim propisima za pelet i brikete.
Raspisan tender od 8,4 miliona evra za nadzor nad izgradnjom Železničke stanice Novi Beograd
13.04.2025.•
10
Ministarstvo građevinarstva u tehničkom mandatu raspisalo je tender za stručni nadzor nad izgradnjom kompleksa Železničke stanice Novi Beograd sa rekonstrukcijom mostovske konstrukcije.
Srbija će se od Novog Sada, preko Mađarske, povezati na ruski naftovod: Dve koristi i dva rizika
13.04.2025.•
17
Srbija bi uskoro mogla da se poveže na najduži naftovod na svetu, "Družbu", koja dovodi naftu iz Rusije u istočnu Evropu.
Predloženo da država pomogne kompanijama koje su pogođene carinama SAD: Dobra ideja?
13.04.2025.•
12
Carina od 37 odsto na izvoz robe iz Srbije u SAD najviše će ugroziti poslovanje malih i srednjih preduzeća iz automobilske, metalske, hemijske i namenske industrije.
Frilenseri imaju rok do kraja aprila da podnesu poresku prijavu
13.04.2025.•
1
Rok za podnošenje poreskih prijava za prvi kvartal ove godine za frilensere počeo je 1. aprila i traje do 30. aprila, saopštila je Poreska uprava.
Mercedes zbog velikih troškova seli proizvodnju u Mađarsku
13.04.2025.•
3
Mercedes želi da izmesti radna mesta iz Nemačke, a fokus kompanije je na Mađarskoj, posebno na lokaciji Kečkemet, gradu od oko 100.000 stanovnika, piše Dojče vele.
Republički zavod za statistiku: Inflacija u martu 4,4 odsto, prosečne cene veće za 1,2 procenta
12.04.2025.•
1
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je međugodišnja inflacija u Srbiji u martu ove godine bila 4,4 odsto, a mesečna 0,1 odsto.
Prada kupuje modnu kuću Versaće
12.04.2025.•
0
Italijanska modna kuća Prada saopštila je da je postigla "definitivni dogovor" sa američkom grupom Kapri Holdings o preuzimanju 100 odsto čuvene marke Versaće za 1,25 milijardi evra.
Komentari 27
Zika zivac
Ajd sad realno, rabat 15%+30%marža+20%pdv sve plaća kupac, država ne otima od trgovine već od kupca malo prst na čelo
vladaNS
Plaćač poreza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar