Uskoro stižu nova poreska pravila: Oporezivanje pomoraca, registar fizičkih lica...
Ministarstvo finansija predložilo je oko petnaest novih zakona ili dopuna, a među novinama su i oporezivanja pomoraca i registar fizičkih lica.
Foto: Pixabay
Kako piše RTS, pred poslanicima Skupštine Srbije naći će se propisi kojima se uređuje porez na dodatnu vrednost, porez na prihod, elektronske otpremnice.
Novo je da će prvi put biti definisano oporezivanje pomoraca, povećava se neoporezivi deo zarade, a planirano je i uvođenje registra fizičkih lica u kom će Poreska uprava na jednom mestu imati pregled svih građana i njihovih poreskih obaveza.
Resorno ministarstvo očekuje da novi propisi olakšaju poslovanje privrede i poboljšaju naplatu poreza.
Planirano je da oni koji na brodu provedu više od 174 dana u godini, budu oslobođeni nameta od 10 odsto.
Branislav Vajda iz Unije pomoraca i lađara Srbije kaže da trenutno ljudi koji rade na morskim brodovima uglavnom primaju bruto iznos zarade, a u Srbiji ne ostvaruju nikakva prava, osim privatnog zdravstvenog i penzionog osiguranja.
"Mi smo dali primedbu, jer opet poziva država na samooporezivanje, a to znači da bi čovek sam trebalo da podnese poresku prijavu, našim ljudima to dosta teško ide", ukazuje Vajda.
Poreske olakšice i za poslodavce
Niz poreskih olakšica pripremljen je i za poslodavce. Neće se plaćati porez na dnevnice za službena putovanja u inostranstvo, koje se povećavaju na 90 evra. Veći će biti i neoporezivi deo zarade - 28.423 dinara.
"Povećanje neoporezovanog dela je praktično dogovor između Ministarstva finansija i Vlade na Socijalno-ekonomskog savetu da se kompenzuje povećanje minimalne zarade, koje je bilo preko realnih osnova, a realne osnove su povećanje BDP-a i inflacija", objašnjava Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije.
Novina u Zakonu o poreskom postupku je baza fizičkih lica. U njoj bi mogli da se nađu i domaći i strani državljani – odnosno svi koji bi državi morali da plaćaju neki porez.
Planirano je da objedini i podatke o imovini, bračnom statusu, prebivalištu.
Strani državljani i plaćanje poreza u Srbiji
Poreska praksa definiše da porez plaćaju rezidenti Srbije na svoj celokupni svetski dohodak - bez obzira na to odakle ga ostvaruju. Nerezidenti ga plaćaju na dohodak čiji je izvor u Srbiji.
"Ovaj registar ima tu ideju, barem mi koji se bavimo poreskim pravom naslućujemo da je to ideja, da se napravi registar podataka koji definišu kriterijume da bi se odredilo rezidenstvo nekog lica, jer mi sad imamo mnogo stranih državljana koji borave na teritoriji Republike Srbije, koji se u određenim slučajevima smatraju poreskim rezidentima Srbije", kaže poreska advokatica Minja Đokić.
Država od seta novih i izmena postojećih zakona očekuje mnogo. Između ostalog – nastavak reformi, unapređenje poslovnog okruženja, ali i bolju naplatu poreza.
"Određene poreske olakšice takođe utiču na dodatno ubrzavanje privrednog procesa, tako da očekujem da ćemo postići i ove godine cilj kojem težimo da imamo predvidivost, stabilnost, i da svake godine za korak unapređujemo digitalizaciju, odnosno da omogućimo da privreda bolje posluje, da građani budu informisani o svemu", ističe državna sekretarka Ministarstva finansija Slavica Savičić.
U korist privrede trebalo bi da bude i uvođenje elektronskih otpremnica. Predlog je da budu obavezne od 2027. godine.
Taj propis, uz više od 15 poreskih i finansijskih zakona, pred poslanicima bi mogao da se nađe krajem novembra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
2
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
15
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
16
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
2
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
9
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
11
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Spoljnotrgovinski deficit raste a strane direktne investicije polako presušuju: BDP, ipak, solidan
17.01.2025.•
7
Vodeće srpske ekonomiste zabrinjava to što se pogoršavaju sve komponente spoljnotrgovinske razmene jer se smanjuju doznake a raste odliv po osnovu dividendi i kamata dok uvoz raste brže od izvoza.
Komentari 7
A212
Rade
Genijalno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar