
Kupovina stana u 2025. za prosečnog građanina: (Ne)moguća misija ili realnost?
Evidentno je da postoji rezervoar tražnje za nekretninama i izvesno je da su one sigurna investicija. Međutim, postavlja se pitanje da li će prosečan građanin u 2025. moći lakše da dođe do stana.

Foto: Pixabay
U Srbiji je u 2021. godini završena izgradnja 28.874 nova stana, u 2022. godini 29.659, a u 2023. godini 35.652 stana, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Keša prosečan građanin za kupovinu stana nema. Druga opcija su stambeni kredit koji su za mnoge skupi, tako da je teško uklopiti ratu za stambeni kredit u prosečno primanje, piše Euronews Srbija.
Finansijski konsultant Vladimir Vasić kaže za Euronews Srbija da se čini da broj novih stanova koji se godišnje izgrade u Srbiji nije dovoljan s obzirom na to da postoji tražnja i da cene i dalje rastu.
Oni koji imaju viška novca, kao što su privrednici i preduzetnici, nemaju alternativu šta da urade sa tim viškom novca tako da je jedan od načina da ulažu u nekretnine.
"To onda pospešuje prodaju nepokretnosti i rast cena, a s druge strane odaljava te nekretnine od nekog prosečnog građanina Srbije. I to je tako dokle god tržište kapitala ne uzme neku značajniju ulogu, a nema ga nigde. Naša berza ne funkcioniše, neki alternativni načini, tokeni i sve ono što postoji, što bi moglo da postoji, ne funkcioniše na našim prostorima. Zato će onda ta tražnja za nekretninama da dominira kao jedan čuvar vrednosti", rekao je Vasić.
Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva" kaže za Euronews Srbija da ne vidi da bi u idućoj godini moglo nešto da se promeni na bolje, osim toga što bi bilo povoljnije da se prilikom uzimanja stambenog kredita poseduje keš kako bi se povećalo učešće i smanjio iznos kredita.
On kaže da će u 2025. kamatne stope da budu čak ograničene na veći iznos.
Nedavnom Odlukom Narodne banke Srbije predviđeno je da se kod postojećih i novih kredita s promenljivom kamatnom stopom u 2025. godini ne može primeniti kamatna stopa veća od pet odsto, kao i da kod novih kredita s fiksnom kamatnom stopom ta stopa ne može biti veća od pet odsto.
"Do kraja 2024. bilo je četiri odsto. Dakle, utoliko gore za buduće korisnike stambenih kredita jer će ti krediti biti skuplji nego 2024. godine", rekao je Gavrilović.
Šta bi moglo da pomogne?
Prema poslednjim podacima Republičkog geodetskog zavoda, broj stanova uzetih na kredit povećan je za 74,72 odsto u trećem tromesečju 2024. godine u odnosu na isti period prethodne godine kada je zabeležen pad od 47,64 odsto.
Od ukupnog broja prometovanih stanova u trećem tromesečju 2024. godine, 25 odsto finansirano je iz kredita, što je za osam procentna poena više u odnosu na isti period prethodne godine.
Vasić navodi da stambeni krediti opet zavise od monetarne politike Evropske centralne banke.
"Dolazi do smanjenja tog čuvenog euribora i to bi možda moglo da pomogne građanima da uzmu kredit i da kupe zapravo novu nepokretnost", rekao je Vasić.
Gavrilović je naveo da ako ne dođe do značajnijeg pada euribor ili do pada cena nekretnina, prosečan građanin će sledeće godine da bude u nešto težem položaju nego ove godine kada je reč o uzimanju stambenog kredita.
"Na sve to imamo opet rast cena hrane, pitanje je šta će da bude sa cenom goriva koja je ionako već velika. To opet može da pogura cene na gore, samim tim da utiče na mesečne budžete tih prosečnih građana i da ih opet dovede u nešto nepovoljniji položaj u odnosu na to da podignu stambeni kredit", rekao je Gavrilović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Upozorenje iz Kine: Ne sklapajte dogovore sa SAD na naš račun
21.04.2025.•
0
Kina je upozorila druge zemlje da ne sklapaju trgovinske dogovore sa Sjedinjenim Američkim Državama na njen račun, inače će preduzeti protivmere, preneo je Rojters.
Ruski gas podelio Evropljane
21.04.2025.•
4
Otkako je pre bezmalo tri i po godine počeo sukob u Ukrajini, Evropska unija je brzo počela da drastično smanjuje uvoz gasa iz Rusije.
Paušalci "izvisili" za staž obećan podsticajnom merom za zapošljavanje
20.04.2025.•
6
Podsticajna mera države trebalo je da amortizuje posledice testa samostalnosti i obračun sa angažovanjem paušalaca kao poreski jeftinijim rešenjem od angažovanja stalno zaposleni.
Više cene struje za privrednike u Srbiji - manje šanse na tržištu?
20.04.2025.•
2
Cilj Elektroprivrede Srbije je, prema rečima direktora, da struja za građane ne poskupi dok su, s druge strane, privrednicima već stigli novi računi sa uvećanom cenom električne energije.
Zbog carinskog rata: Avion Boing koji je naručila Kina vratio se u SAD
20.04.2025.•
0
Avion kompanije Boing, koji je naručila kineska avio-kompanija, vraćen je u proizvodni centar u SAD, prema svemu sudeći zbog carinskog rata na relaciji Vašington-Peking.
Radonjić: To da je Srbija ekonomski tigar - bušna priča, ne čudi da se godišnje odseli 40.000 ljudi
20.04.2025.•
35
Narativ o Srbiji kao ekonomskom tigru je "bušna priča" kada se zaviri u realne podatke.
Više od 4.500 prijava za kredite za mlade: "Najveći izazov pronaći nekretninu"
19.04.2025.•
12
Za mesec dana programa stambenih kredita za mlade podneseno je više od 4.500 prijava.
Evo kako možete proveriti svoj kreditni status: Jednostavnije nego pre, a izuzetno bitno
19.04.2025.•
3
Kreditna istorija građana direktno utiče na finansijske mogućnosti, a postoji način i kako mi sami možemo da pristupimo tim informacijama.
Trgovci u Severnoj Makedoniji od danas moraju da objavljuju sve cene na internetu
18.04.2025.•
4
Trgovinske firme u Severnoj Makedoniji od danas moraju da na svojim internet sajtovima objavljuju cene svih proizvoda koje nude.
Objavljene nove cene goriva u narednih osam dana
17.04.2025.•
3
Cene benzina i evrodizela u narednih osam biće niže za po tri dinara u odnosu na prethodnih nedelju dana.
Rublja postala valuta sa "najboljim kursom na svetu"
17.04.2025.•
11
Ruska rublja postala je valuta sa najboljim kursom na svetu, preneo je britanski list "Dejli mejl".
Temu i Šejn dižu cene zbog Trampovih carina
17.04.2025.•
4
Kineski brendovi onlajn prodavnica Temu i Šejn podići će cene svojih proizvoda sledeće nedelje.
Ima li mesta za novu rafineriju u Srbiji?
16.04.2025.•
9
Pretnja sankcijama još jednom aktuelizuje pitanje izgradnje još jednog prerađivača nafte u Srbiji.
NLB Banka Banja Luka i Mastercard poklanjaju 2.500 evra za najbolja webshop rešenja na Konverziji
16.04.2025.•
0
Ovog aprila u Banjaluci, Konverzija osim što donosi više od 20 vrhunskih predavanja i konkretne lekcije iz prakse, konferencija nudi i dodatni stimulans za sve vlasnike web shopova.
SAD bi Kini mogle da uvedu carine od 245 odsto
16.04.2025.•
4
Sjedinjene Američke Države bi mogle da uvedu Kini carine do 245 odsto, objavila je Bela kuća.
Japan optužio Gugl za kršenje antimonopolskih zakona
15.04.2025.•
0
Japansko regulatorno telo je danas optužilo američkog tehnološkog giganta Gugl za kršenje antimonopolskih zakona, ponavljajući slične poteze u SAD i Evropi.
Predsednik Stelantisa: Automobilska industrija u Evropi i SAD u opasnosti
15.04.2025.•
3
Automobilska industrija je u opasnosti i u SAD i u Evropi, upozorio je predsednik grupe Stelantis Džon Elkan, navodeći kao razlog povećanje carina kao i plan za smanjenje emisija štetnih gasova.
Vlada spasava poslednju železaru u Britaniji
15.04.2025.•
0
Vlada Velike Britanije saopštila je da je kupila dovoljno sirovina da bi poslednje britanske visoke peći za proizvodnju čelika nastavile da rade "narednih nedelja".
Kina zabranjuje kupovinu od Boinga
15.04.2025.•
1
Kina je naložila svojim avio-kompanijama da obustave sve buduće isporuke aviona američkog proizvođača Boing, kao odgovor na nove američke carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na kinesku robu.
RZS: Mali rast broja izdatih građevinskih dozvola
15.04.2025.•
0
Republički zavod za statistiku saopštio je da je u februaru izdato 1.817 građevinskih dozvola, što predstavlja povećanje od 1,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Pada cena zlata sa rekordnog maksimuma: Ipak, ostaje iznad 3.200 dolara po unci
14.04.2025.•
1
Cene zlata pale su za 0,4 odsto sa rekordnog nivoa od 3.245,42 dolara po unci.
Komentari 7
Nada
Bitanga
S
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar