NIN: NIS je Rusima samo deo paketa u pregovorima sa SAD, stav Moskve je da to nije "posao" Srbije

Stav Moskve je da rešavanje problema poslovanja Naftne industrije Srbije (NIS) nije "posao" Srbije, već prvenstveno stvar pregovora koji treba da se vode na relaciji Rusije i SAD, piše NIN.
NIN: NIS je Rusima samo deo paketa u pregovorima sa SAD, stav Moskve je da to nije "posao" Srbije
Foto: 021.rs
Nedeljnik navodi da za zvanični Kremlj pitanje NIS-a nije goruće, već deo šireg paketa otvorenih pitanja koje Rusija ima i koje namerava da reši sa novom američkom administracijom.
 
Prema diplomatskim izvorima, dijalog je otpočeo i može se smatrati prvim razgovorima Rusa i Amerikanaca u poslednjih pet godina.
 
Ipak, rokovi koji se tiču snabdevanja naftnim derivatima Srbije i njenih građana nemerljivo su kraći od bilo kakvog finalnog dogovora dve države. I tu je razlika u stavovima Beograda i Moskve, ma koliko Rusi pričali o zajedničkom interesu, piše NIN.
Istaknuto je da dok se iščekuje odgovor na zahtev NIS-a da se odloži puna primena sankcija, Rusi se nadaju da će nova administracija predsednika SAD Donalda Trampa biti kritična prema svakoj zaostavštini demokrata i zato pristupiti merama po modelu "ove sankcije je uvela prethodna administracija".
 
Prema diplomatskim izvorima, Rusi upravo i igraju na opciju odlaganja i to je za njih najpoželjnija varijanta. U pokušaju da se to izdejstvuje, Moskva se nada da bi takva pozicija mogla da ostane neko vreme dok se ne donese konačno rešenje, odnosno, ne postigne širi dogovor Moskve i Vašingtona.
"Međutim, dugoročno posmatrano, sumnje ni u Moskvi nema da će strateški cilj i Trampove administracije biti da se smanji ruski uticaj na energetski sektor u Evropi, pa tako i u Srbiji", rekao je strani diplomata za NIN.
 
Ovom ruskom planu odlaganja pune primene sankcija, i ne samo sada, u ovom navratu, na tri meseca, stoji na putu američki Kongres, koji bi mogao da potegne takvo pitanje, a garant nije ni prosta većina koju imaju republikanci u ovom telu.
 
Ne bi bilo prvi put da u najvišem zakonodavnom telu SAD pojedini kongresmeni glasaju suprotno svojoj stranačkoj većini. Prema saznanjima NIN-a, Rusi su u SAD angažovali i advokatsku kancelariju koja će se baviti problemom sankcija koje je uvela administracija Džoa Bajdena.
 
Prema nezvaničnim navodima, Kremlj je pozitivno odgovoriona zahtev Beograda da razgovaraju dva predsednika, Srbije i Rusije, Aleksandar Vučić i Vladimir Putin. Do tog razgovora trebalo je da dođe sredinom februara i nema pouzdanih informacija da se i dogodio.
 
Sa druge strane, prema saznanjima NIN-a, u Beogradu je iznova boravio prvi čovek Gaspromnjefta Aleksandar Djukov, čiji boravak nije javno objavljen. To nije prva tajna poseta predsednika sankcionisane ruske kompanije državnom vrhu Srbije.
 
Krajem januara sa Djukovim u delegaciji je bio i zamenik ministra finansija Ruske federacije, a detalji tog razgovora ostali su potpuna nepoznanica. Međutim, nakon prve posete ipak je došlo do promena.
 
Unutar NIS-a, među ruskim osobljem, krenula je da kruži tvrdnja da je poruka Kremlja preko Djukova bila kratka i glasi: "Nismo raspoloženi da prodajemo naš deo NIS-a".
 
Izvesno je da Rusi ne žele da prodaju NIS, iako njegova zarada nije velika kada se gleda u odnosu na ukupne prihode Gasproma i Gaspromnjefta i iznosi oko jedan odsto. Najveća vrednost NIS-a za Ruse svakako nije u prihodima, već u prisustvu u Evropi i političkom uticaju koji ostvaruju u Srbiji i regionu.
 
Da li je između dve posete došlo do neke promene u stavovima oko sudbine kompanije ili je i dalje glavna opcija odlaganje primene sankcija, da li su možda Rusi došli sa novim informacijama iz Vašingtona, nije bilo moguće precizno saznati.
 
Osim ruske nade u odlaganje pune primene sankcija, a kojoj se pridružila i srpska vlast, ali i Hrvatska zbog naftovoda Janaf, koje bi u slučaju da se ne odlože mogle doslovce da ga zatvore, nema mnogo varijanti za rešavanje sudbine NIS-a.
 
Janaf i NIS imaju ugovor do 2026. godine i kompanija u Hrvatskoj želi nastavak saradnje. I Janaf je uputio molbu za odlaganje pune primene sankcija glavnom partneru.
 
Pre nekoliko dana, mađarski MOL je najavio dupliranje isporuke derivata Srbiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zare

    22.02.2025 17:08
    Ovaj stav Moskve je dokaz ogranicenog suvereniteta Srbije zbog cega bi morali odgovarati pre svega Kostunica a i svi koji su bili u timu prEdaje NIS-a, + promoteri ruske politike u Srbiji koja nam nista dobro nije donela. Onaj ko laze sebe i druge kako su Rusi spasili NIS, neka se preispitaju kako bi sve to danas izgledalo da smo nekoj zapadnoj kompaniji prodali naftnu industriju.
  • Mikica

    22.02.2025 17:05
    Posto je vec tako
    Treba zapoceti sa izgradnjom sopstvene rafinerije i krak naftovoda iz Madjarske. Bice gotov,ko nije poceo nije ni zavrsio ali mi da zavrsimo sa ucenama sa svake strane!
  • Roki

    22.02.2025 16:15
    Nis
    Izdržaćemo mi sve. Vozićemo bicikle i neće nam moći ništa. Em se rekreiramo, ne zagadjujemo vazduh.. Neće biti saobraćajnih gužvi i ostaće višak dinara u džepu. A ameri i rusi neka rešavaju nis. Znači bicikle pod noge i napred.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Veliki pad profita EPS-a

Rezultati poslovanja EPS-a u 2024. godini pokazali su nagli pad profitabilnosti - sa 958 miliona evra u 2023. godini profit je pao na svega 200 miliona evra.