Američka "popustljivost" prema NIS-u: Srbija plaća odlaganje sankcija preko lobista?

Naftna industrija Srbije (NIS) dobila je danas treće odlaganje uvođenja američkih sankcija, kojima je zaprećeno zbog većinskog ruskog vlasništva u toj kompaniji.
Američka "popustljivost" prema NIS-u: Srbija plaća odlaganje sankcija preko lobista?
Foto: 021.rs
Ovoga puta uvođenje sankcija odloženo je za dva meseca, odnosno do 27. juna. 
 
Jedan od sagovornika Danasa, analitičar u Ipopema Securities Vladan Pavlović smatra da, najverovatnije, Srbija plaća odlaganja preko lobi kuća, dodajući da postoji i spekulacija da JANAF takođe plaća lobiste, te da se zato sankcije odlažu.
"U tom svetlu moguće je da će se proces nastaviti kao i do sada. Odlaganja na mesečnim nivoima koja će trajati sve dok OFAC procenjuje da je unosnije da od cele teme prihoduje određene iznose nego da primeni sankcije na relativno beznačajnu kompaniju. To je ujedno i razlog zašto je Amerika darežljiva za sada. O kojoj svoti je reč – niko ne zna, ali niko nije ni demantovao da ovo nije tačno", rekao je Pavlović.
 
Podsetimo, Nova ekonomija nedavno je objavila dokument koji pokazuje da je Srbija angažovala lobističku firmu Bleksamit kapital zbog američkih sankcija energetskom sektoru.
Glavni broker Momentum Securities Nenad Gujaničić rekao je za Danas da ni ovog puta nije bilo previše javnih informacija u vezi sa pregovorima oko produžavanja izuzeća NIS-a od američkih sankcija, ali da se očekivalo da će ova praksa odlaganja biti nastavljena.
 
Prema njegovim rečima, pitanje NIS-a je od izuzetne važnosti za našu privredu, ali je marginalna tema na globalnom nivou pa stoga i nije u većem fokusu ni američke ni ruske strane.
 
"Ne bih rekao da je Amerika darežljiva prema NIS-u, nego da je potencijalna korist od sprovedenih sankcija izuzetno mala u odnosu na štetu koja bi mogla da se napravi. Nominalno, Gazprom Neft više nije ni većinski vlasnik NIS-a pa bi logičnije bilo da ne treba ni da potpadne pod ovu uredbu. S druge strane, tinjaju nade o skorom okončanju rata u Ukrajini, pa bi taj eventualni mirovni sporazum mogao biti okvir ili početna tačka za konačno rešenje pitanja NIS-a", rekao je Gujaničić.
 
Iako američke sankcije nisu uvedene NIS-u, postoje znaci koji ukazuju da je poslovanje ove kompanije otežano i da će dovesti do pada dobiti u prvom kvartalu.
Rojters je nedavno objavio da je NIS ostao bez dva važna kupca - OMV i Eko, koji sada uvoze gorivo za svoje pumpe u Srbiji.
 
Ta agencija je izvestila i da je NIS, koji obično kupuje sirovu naftu putem dugoročnih ugovora, otkazao svoj tender za 2025, te da umesto toga obavlja kratkoročne kupovine od međunarodnih trgovačkih kuća.
 
Pao je i uvoz nafte. Uvoz nafte NIS-a preko hrvatske luke Omišalj odakle se dalje transportuje do Srbije naftovodom JANAF, ove godine je u proseku oko 28.000 barela dnevno. To je znatno manje od 40.000 barela dnevno u 2024. i 70.000 u 2023. godini.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Novikorisnik

    26.04.2025 13:35
    Nema tu ni pregovora ni popustljivosti, samo se čeka ishod pregovora Trampa i Putina, ako se to ne završi kao što Tramp želi, sankcije neće sprečiti ni milion lobista
  • jovan2

    26.04.2025 13:28
    dosao je i sin u posetu, mozda i njemu nesto dati za svaki slučaj :/
  • Kolja

    26.04.2025 12:54
    Da, i?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Manja prodaja novih automobila u EU

Registracija novih automobila u Evropskoj uniji (EU) opala je za prva tri meseca ove godine 1,9 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine.

Strela iz Obrenovca kupuje Lastu

Saobraćajno preduzeće Lasta uskoro će preći u većinsko vlasništvo Strele iz Obrenovca, sudeći prema upravo obelodanjenoj nameri o preuzimanju 83,23 odsto akcija Laste.