Naučnici pokušavaju da obezbede nove izvore geotermalne energije

U planinama zapadne Jute, bušenje tla u potrazi za vrućim stenama, moglo bi da obezbedi geotermalnu energiju za mnogo ljudi širom sveta, piše Glas Amerike.
Naučnici pokušavaju da obezbede nove izvore geotermalne energije
Foto: Pixabay
Tradicionalna geotermalna energija koristi podzemnu toplu vodu i njenu paru da pokreće turbine koje proizvode struju, a to zavisi od stalnog prisustva izvora tople vode blizu površine.
 
Međutim, istraživanje koje američko ministarstvo za energetiku sponzoriše u Juti pokušava da obuhvati sve moguće izvore geotermalne energije.
Džon Meklenan, koji predvodi tehnički deo projekta, kaže da je princip za to da se buše kanali u dubinu kako bi se došlo do toplote.
 
"Zatim se stvaraju hidraulične pukotine koje povezuju te kanale tako da se stvara sistem za razmenu toplote. Tako možete da cirkulišete hladnu tečnost kroz jedan kanal. Zatim ta tečnost prolazi kroz hidraulične pukotine koje ste stvorili. Prikuplja se u drugom kanalu koji ste izbušili da presečete te pukotine i ta topla voda izlazi na površinu", navodi Meklenan.
Tako dobijena topla voda može da se koristi za grejanje ili proizvodnju struje, baš kao i obična geotermalna energija. 
 
To je deo inicijative administracije Džoa Bajdena "Energija Zemlje" da se do 2050. godine dostigne nulta emisija ugljenika, u ovom slučaju korišćenjem geotermalne energije ojačane uz pomoć inženjeringa, na relativno malom području.
 
"Izbušili smo dva kanala i verovatno zauzeli tri ili četiri hektara da to izbušimo. Kada to uporedite sa efektima nekih drugih obnovljivih izvora energije, to je prilično skromno", navodi Meklenan.
 
Ono što se događa u podzemnoj terenskoj laboratoriji privuklo je pažnju širom sveta, kaže menadžer projekta Džo Mur.
"Zamislite da možemo da proizvedemo geotermalni sistem gde god poželimo, na nečijem parkingu. To bi predstavljalo značajnu promenu", ističe Mur. 
 
U slučaju uspeha, to bi moglo da širom sveta donese neiscrpni obnovljivi izvor toplote iz dubine Zemlje, navodi Glas Amerike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija

Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo

Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.