Najjači i najtanji materijal na svetu: Grafen je materijal budućnosti
Grafen je materijal koji se koristi u razvoju elektroničkih i energetskih uređaja, kao i inovativni materijal za filter vazduha i vode, a naučnici mu našli nova svojstva i primene
Foto: pixabay
Rezultati istraživanja naučnika s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu prikazuju da primena snopova jona visoke energije može precizno da oblikuje nanoporozni grafen, menjajući funkcionalnost materijala i otvarajući put ka stvaranju materijala s prilagođenim svojstvima.
Naučnici su, kako navodi Institut, koristili jonske snopove za precizno oblikovanje strukture grafena pa bi te primene mogle postati još sofisticiranije i raširenije.
Rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u naučnom časopisu "Applied Surface Science".
"Naše istraživanje predstavlja važan korak u razumevanju kako precizno upravljati strukturama na atomskom nivou u grafenu", izjavila je postdoktorantkinja sa Laboratorije za interakcije jonskih snopova i saradnica u radu Kristina Tomić Luketić.
Istakla je kako mogućnost da kontrolišu stvaranje nanopora korišćenjem snopova jona visoke energije otvara nova vrata za prilagođavanje svojstava grafena za specifične primene.
Grafen je materijal koji se sastoji od jednog sloja ugljenikovih atoma raspoređenih u heksagonalnom uzorku, zasluženo nosi titulu čudesnog materijala savremene nauke.
Njegova izvanredna čvrstoća, koja premašuje čak i čelik, kombinovana s gotovo neprobojnom fleksibilnošću i izuzetnom provodljivošću, čini ga idealnim kandidatom za inovativnu primenu u različitim industrijama.
Osim što je najtanji materijal ikad otkriven, grafen je i jedan od najboljih provodnika toplote i električne struje, što otvara nove mogućnosti u razvoju naprednih elektroničkih uređaja, učinkovitijih energetskih rešenja i inovativnih kompozitnih materijala.
Jedinstvene osobine grafena već su pronašle primenu u izradi fleksibilnih štitnika, superbrzih električnih sklopova i ultralakih sportskih rekvizita.
Takođe, zbog svoje sposobnosti formiranja barijera na molekularnom nivou, grafen ima potencijal i u filterima za vodu i vazduh, gde bi njegova primena mogla dodatno da poboljša efikastnost i smanji troškove proizvodnje.
Novo istraživanje naučnika sa Instituta produbljuje razumevanje o tome kako da se upravlja osobinama grafena na nano nivou.
Istraživački tim s Ruđera Boškovića, koji, uz Tomić Luketić, čine i Andreja Gajović iz Laboratorija materijala za konverziju energije i senzore i Marko Karlušić, takođe koautor, iz Laboratorije za tanke filmove na Institutu, koristio je metod koji se može porediti s umetničkim stvaranjem mikroskopskih remek-dela i to na platnu debljine jednog atoma.
Tim je koristio visokoenergetske snopove joda, bakra, silicijuma i kiseonika, koji su ubrzani do velikih brzina, za kontrolisano stvaranje nanopora u jednoslojnom grafenu na podlozi. U zavisnosti od brzine i vrsti jona, uzorci koje su dobili varirali su, pri čemu su sporiji joni stvarali veće pore, slično efektu koji ostavlja teža lopta koja udara u mekšu površinu.
Važnu ulogu u tom procesu igraju kanali depozicije energije jonskog snopa, nuklearna i elektronska zaustavna moć grafena za jonske snopove.
Nuklearna zaustavna moć deluje poput direktnog udarca u atome, pa može "izbiti" atom iz svog mesta, dok elektronska stvara oštećenje usled poremećaja u elektronskoj strukturi grafena, omogućavajući time stvaranje fino prilagođenih nanostrukturnih obrazaca.
Tim je istražio i kako podloga na kojoj se nalazi grafen utiče na karakteristike oštećenja, otkrivši da materijal ispod grafena igra značajnu ulogu u konačnom izgledu oštećenja. Što se podloge tiče, istraživanje pokazuje da optimalni rezultati nastaju kada elektronska zaustavna moć znatno prevladava nuklearnu.
Iz Instituta naglašavaju kako bi to moglo da omogući razvoj novih metoda za stvaranje naprednih materijala kao što je nanoporozni grafen, koji bi mogli da se koriste u širokom spektru aplikacija, od naprednih senzorskih tehnologija do sistema za akumuliranje energije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Mask potvrdio da je Starlink aktivan na Kosovu: Šta to znači?
23.12.2024.•
0
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna satelitska internet mreža Starlink sada operativna na teritoriji Kosova.
Veštačka inteligencija naučila da prepozna razlike između aroma američkih i škotskih viskija
22.12.2024.•
0
Istraživači su koristili veštačku inteligenciju kako bi prepoznali razliku između arome viskija i utvrdili da li je piće proizvedeno u SAD ili Škotskoj.
VIDEO: Instagram najavio nove AI alate za menjanje video-zapisa
22.12.2024.•
0
Čelnik Instagrama Adam Moseri najavio je da će ova društvena mreža uskoro imati nove funkcije na bazi veštačke inteligencije koje će korisnicima omogućiti da "promene skoro svaki aspekt" videa.
Starlink Ilona Maska dostupan i na Kosovu
22.12.2024.•
3
Američki milijarder Ilon Mask objavio je da je njegova privatna internet satelitska mreža Starlink sada operativna i na Kosovu.
Astronomi otkrili još dve populacije tamnih kometa u našem Sunčevom sistemu
21.12.2024.•
0
Astronomi su uočili sedam novih kosmičkih fenomena poznatih kao tamne komete koje bi naučnicima mogle da otkriju da li su ova nebeska tela pomogla da na Zemlju stignu važni elementi poput vode.
Severni magnetni pol se pomerio prema Rusiji: Pre 20 godina ubrzao ka Sibiru, sada malo usporio
19.12.2024.•
1
Magnetni sever je u poslednjih 20 godina ubrzao prema Sibiru, povećavajući brzinu svake godine, sve do pre otprilike pet godina, kada je iznenada usporio sa 50 na 35 km godišnje, kažu naučnici.
ChatGPT dostupan za telefonske pozive i poruke
19.12.2024.•
0
Matična kompanija ChatGPT-a, OpenAI, predstavila je novu funkciju WhatsApp-a, omogućavajući američkim korisnicima da ćaskaju sa četbotom.
Kineski astronauti postavili novi rekord u šetnji svemirom
19.12.2024.•
0
Kineski astronauti Ksuzhe i Lingdong završili su devetočasovnu misiju izvan svemirske stanice Tiangong i tako oborili prethodni rekord svemirske šetnje, izvestila je Kineska svemirska agencija CMSA.
Odložen povratak astronauta sa Međunarodne svemirske stanice
19.12.2024.•
0
NASA je saopštila da će povratak astronauta Suni Vilijams i Buča Vilmora sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) biti odložen do kraja marta.
Saturnovi prstenovi stariji nego što se mislilo
17.12.2024.•
0
Najnovija istraživanja pokazuju da su Saturnovi prstenovi znatno stariji nego što se do sad mislilo - postoji verovatnoća da su stari koliko i sama planeta Saturn - oko 4,5 milijardi godina.
Projekat Iris kao konkurencija Maskovom Starlinku: EU šalje 300 internet satelita u orbitu Zemlje
17.12.2024.•
0
Evropska unija potpisala je ugovor vredan 10,6 milijardi evra za lansiranje skoro 300 satelita u nisku i srednju orbitu Zemlje do 2030.
Naučnici traže: Prekinuti laboratorijske eksperimente koji bi mogli dovesti do nestanka čovečanstva
15.12.2024.•
0
Međunarodna grupa sačinjena od nobelovaca, naučnika i stručnjaka u različitim oblastima pozvala je na prekid laboratorijskih eksperimenata u kojima bi mogli da se stvore sintetički mikrobi.
"Bakterija Konan" može da izdrži zračenje koje ubija čoveka
15.12.2024.•
0
Bakterija pod nazivom Deinokokus radiodurans, nazvana "Bakterija Konan" zbog svoje sposobnosti da preživi najteže ekstreme, može da izdrži doze zračenja 28.000 puta veće od onih koje bi ubile ljude.
Mask pod sumnjom da je krio svoj udeo u Tviteru
14.12.2024.•
0
Komisija za hartije od vrednosti (SEC) istražuje da li je američki milijarder Ilon Mask u zakonskom roku otkrio svoj udeo akcija u platformi Iks (Tviter).
Holandski volonteri otkrili signal sa sonde "Vojadžer 1" lansirane 1977. godine
11.12.2024.•
1
Volonteri koji rade na starom radio teleskopu u selu Dvinglo, u holandskoj provinciji Drent, uspeli su da uhvate signal sa svemirske sonde Vojadžer 1 (Voyager 1), koja je lansirana 1977. godine.
VIDEO: Kvantni čip Gugla za pet minuta reši ono za šta bi inače trebalo deset septiliona godina
11.12.2024.•
2
Novi čip koji najavljuje Gugl može za pet minuta da reši problem za koji bi trenutno najbržim svetskim super-računarima trebalo deset septiliona ili 10.000.000.000.000.000.000.000.000 godina.
Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja
10.12.2024.•
4
Univerzum se širi za oko osam odsto brže nego što bi se očekivalo, pokazuju podaci koje je dve godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e "Džejms Veb".
NASA odložila misiju Artemis II za april 2026. godine
08.12.2024.•
0
Američka svemirska agencija NASA objavila je novi raspored svojih nadolazećih misija iz programa Artemis, koje uključuju slanje astronauta na Mesec.
ChatGPT svake nedelje koristi 300 miliona ljudi
08.12.2024.•
0
ChatGPT, ključni proizvod kompanije za razvoj veštačke inteligencije Open AI, svake nedelje koristi 300 miliona ljudi, izjavio je izvršni direktor pomenute firme Sem Altman.
Zbog sajber napada: FBI poziva korisnike ajfona i androida da za poruke koriste Signal i Vocap
06.12.2024.•
2
Američki Federalni biro za istrage upozorio je korisnike Ajfona i Androida na opasnost od slanja međusobnih poruka bez enkripcije nakon nedavnog sajber napada koji je izvela kineska hakerska grupa.
Lansirana dva satelita koja će izazvati veštačka pomračenja Sunca
05.12.2024.•
0
Dva evropska satelita danas su lansirana u orbitu u okviru prve misije izazivanja veštačkog pomračenja Sunca.
Komentari 2
Niko
Mile rent-a mozak
Rude koje se koriste za dobijanje istog su u potezu Jošanička-Bogutovačka-Mataruška i Vrnjačka Banja.
Obavestite predsednika da može slobodno da dovede investitora da kopaju, bez uticaja na životnu sredinu.
Građani na ovom području neće znati šta će sa parama, oni iz Loznice će da puknu od muke.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar