
Najjači i najtanji materijal na svetu: Grafen je materijal budućnosti
Grafen je materijal koji se koristi u razvoju elektroničkih i energetskih uređaja, kao i inovativni materijal za filter vazduha i vode, a naučnici mu našli nova svojstva i primene

Foto: pixabay
Rezultati istraživanja naučnika s Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu prikazuju da primena snopova jona visoke energije može precizno da oblikuje nanoporozni grafen, menjajući funkcionalnost materijala i otvarajući put ka stvaranju materijala s prilagođenim svojstvima.
Naučnici su, kako navodi Institut, koristili jonske snopove za precizno oblikovanje strukture grafena pa bi te primene mogle postati još sofisticiranije i raširenije.
Rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u naučnom časopisu "Applied Surface Science".
"Naše istraživanje predstavlja važan korak u razumevanju kako precizno upravljati strukturama na atomskom nivou u grafenu", izjavila je postdoktorantkinja sa Laboratorije za interakcije jonskih snopova i saradnica u radu Kristina Tomić Luketić.
Istakla je kako mogućnost da kontrolišu stvaranje nanopora korišćenjem snopova jona visoke energije otvara nova vrata za prilagođavanje svojstava grafena za specifične primene.
Grafen je materijal koji se sastoji od jednog sloja ugljenikovih atoma raspoređenih u heksagonalnom uzorku, zasluženo nosi titulu čudesnog materijala savremene nauke.
Njegova izvanredna čvrstoća, koja premašuje čak i čelik, kombinovana s gotovo neprobojnom fleksibilnošću i izuzetnom provodljivošću, čini ga idealnim kandidatom za inovativnu primenu u različitim industrijama.
Osim što je najtanji materijal ikad otkriven, grafen je i jedan od najboljih provodnika toplote i električne struje, što otvara nove mogućnosti u razvoju naprednih elektroničkih uređaja, učinkovitijih energetskih rešenja i inovativnih kompozitnih materijala.
Jedinstvene osobine grafena već su pronašle primenu u izradi fleksibilnih štitnika, superbrzih električnih sklopova i ultralakih sportskih rekvizita.
Takođe, zbog svoje sposobnosti formiranja barijera na molekularnom nivou, grafen ima potencijal i u filterima za vodu i vazduh, gde bi njegova primena mogla dodatno da poboljša efikastnost i smanji troškove proizvodnje.
Novo istraživanje naučnika sa Instituta produbljuje razumevanje o tome kako da se upravlja osobinama grafena na nano nivou.
Istraživački tim s Ruđera Boškovića, koji, uz Tomić Luketić, čine i Andreja Gajović iz Laboratorija materijala za konverziju energije i senzore i Marko Karlušić, takođe koautor, iz Laboratorije za tanke filmove na Institutu, koristio je metod koji se može porediti s umetničkim stvaranjem mikroskopskih remek-dela i to na platnu debljine jednog atoma.
Tim je koristio visokoenergetske snopove joda, bakra, silicijuma i kiseonika, koji su ubrzani do velikih brzina, za kontrolisano stvaranje nanopora u jednoslojnom grafenu na podlozi. U zavisnosti od brzine i vrsti jona, uzorci koje su dobili varirali su, pri čemu su sporiji joni stvarali veće pore, slično efektu koji ostavlja teža lopta koja udara u mekšu površinu.
Važnu ulogu u tom procesu igraju kanali depozicije energije jonskog snopa, nuklearna i elektronska zaustavna moć grafena za jonske snopove.
Nuklearna zaustavna moć deluje poput direktnog udarca u atome, pa može "izbiti" atom iz svog mesta, dok elektronska stvara oštećenje usled poremećaja u elektronskoj strukturi grafena, omogućavajući time stvaranje fino prilagođenih nanostrukturnih obrazaca.
Tim je istražio i kako podloga na kojoj se nalazi grafen utiče na karakteristike oštećenja, otkrivši da materijal ispod grafena igra značajnu ulogu u konačnom izgledu oštećenja. Što se podloge tiče, istraživanje pokazuje da optimalni rezultati nastaju kada elektronska zaustavna moć znatno prevladava nuklearnu.
Iz Instituta naglašavaju kako bi to moglo da omogući razvoj novih metoda za stvaranje naprednih materijala kao što je nanoporozni grafen, koji bi mogli da se koriste u širokom spektru aplikacija, od naprednih senzorskih tehnologija do sistema za akumuliranje energije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija
Instagram će koristiti AI da utvrdi da li tinejdžeri lažu o godinama
22.04.2025.•
0
Instagram počinje da testira upotrebu veštačke inteligencije (AI) kako bi utvrdila da li deca lažu o svojim godinama na toj aplikaciji, saopštila je matična kompanija Meta Platforms.
Vlada Bahama: SpaceX neće sletati dok se ne proceni uticaj na životnu sredinu
20.04.2025.•
0
Vlada Bahama je saopštila da obustavlja sva sletanja rakete SpaceX Falcon 9 u zemlju, dok čeka potpunu istragu nakon lansiranja.
Danska pivara zaposlila asistente sa veštačkom inteligencijom
20.04.2025.•
0
Imaju imena, lica i mejl adrese, ali postoje samo u digitalnom svetu - pet novih članova tima u danskoj pivari "Rojal Junibru" predstavljaju novu eru u korišćenju veštačke inteligencije na poslu.
ChatGPT može da napravi lažnu sliku pasoša ili vozačke
20.04.2025.•
1
Krajem marta OpenAI je dodao nove mogućnosti za generisanje slika svom vodećem proizvodu, ChatGPT-u.
VIDEO: Najstariji američki astronaut se vratio na Zemlju na svoj 70. rođendan
20.04.2025.•
0
Najstariji aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan.
Najpreciziniji sat "Faraon" biće lansiran u svemir: Evo šta je njegova misija
20.04.2025.•
0
Evropska svemirska agencija (ESA) lansiraće u ponedeljak na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) najprecizniji atomski sat dosad - "Faraon".
Naučnici uzgojili komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu
19.04.2025.•
1
Naučnici u Japanu uzgojili su komad pilećeg mesa veličine medaljona, koristeći novu metodu koja omogućava dostavljanje hranljivih materija i kiseonika veštačkim tkivima.
Na jugu Engleske počeo da radi sistem za ispumpavanje ugljendioksida iz mora
18.04.2025.•
0
Za borbu protiv klimatskih promena veoma važan projekat, koji se zasniva na ispumpavanju ugljendioksida iz mora, stavljen je u pogon na obali južne Engleske, javlja BBC.
Google razvija projekat čiji je cilj tumačenje jezika delfina
16.04.2025.•
0
Kompanija Google je povodom Nacionalnog dana delfina pokrenula projekat čiji je cilj tumačenje jezika i komunikacije ovih sisara poznatih po svojoj inteligenciji.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
15.04.2025.•
2
Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Napravljena najveća mapa funkcija mišijeg mozga - i to ima veze sa ljudskim mozgom
13.04.2025.•
0
Neuronaučnici su izradili najveću šemu i mapu funkcija mozga nekog sisara koristeći tkivo iz dela moždane kore miša odgovornog za vid.
Whatsapp prestaje da radi na pojedinim telefonima
13.04.2025.•
0
Whatsapp je poslao upozorenje korisnicima da će aplikacija od sledećeg meseca prestati da radi na nekoliko modela mobilnih telefona.
VIDEO: Astronaut snimio prelepi "ples" polarne svetlosti iznad Zemlje
13.04.2025.•
0
Astronaut američke svemirske agencije NASA-e Don Petit snimio je prirodni svetlosni fenomen planete Zemlje s Međunarodne svemirske stanice (ISS).
VIDEO: Kina otvorila prvi centar za obuku humanoidnih robota
13.04.2025.•
0
Prvo postrojenje za obuku heterogenih humanoidnih robota u Kini je zvanično otvoreno i postaće potpuno operativno u julu.
NASA daje prioritet slanju astronauta na Mars: Neizvesnost u vezi sa programom Artemis
12.04.2025.•
1
Američka svemirska agencija (NASA) će dati prioritet slanju astronauta na Mars, objavio je biznismen Džared Ajsakmen, koga je predsednik SAD Donald Tramp izabrao za njenog šefa.
VIDEO: Influenserka stvorena veštačkom inteligencijom u trci za gradonačelnika Rima
10.04.2025.•
0
AI influenserka Frančeska Đubeli prva je kandidatkinja za mesto gradonačelnika Rima stvorena veštačkom inteligencijom.
VIDEO: Microsoft menja Start meni na Windows 11
09.04.2025.•
3
Microsoft radi na novom dizajnu Start menija svog operativnog sistema Windows 11, koji je veći i prilagodljiviji od postojećeg.
Na Instagramu uvedena ograničenja za mlađe od 16 godina
08.04.2025.•
0
Kompanija Meta saopštila je da korisnici Instagrama mlađi od 16 godina više neće moći da bez odobrenja roditelja lajvstrimuju ili vide blurovane slike golotinje koje su dobili preko direktnih poruka.
VIDEO: "Sojuz" sa dvojicom Rusa i jednim Amerikancem ide ka Međunarodnoj svemirskoj stanici
08.04.2025.•
0
Letelica Sojuz sa dvojicom Rusa i jednim Amerikancem poletela je sa kosmodroma Bajkonur, u Kazahstanu, ka Međunarodnoj svemirskoj stanici.
NASA planira da na Zemlju vrati najstariji satelit koji je poslat u svemir
07.04.2025.•
0
Američka svemirska agencija NASA namerava da na Zemlju vrati najstariji satelit koji čovečanstvo ima u svemiru, a to je Vanguard 1.
VIDEO: Na ulicama Dubaija do 2028. godine 1.000 robotaksi vozila
06.04.2025.•
0
Kineski tehnološki gigant Baidu najavio je da će do 2028. uvesti 1.000 robotaksi vozila na ulice Dubaija.
Komentari 2
Niko
Mile rent-a mozak
Rude koje se koriste za dobijanje istog su u potezu Jošanička-Bogutovačka-Mataruška i Vrnjačka Banja.
Obavestite predsednika da može slobodno da dovede investitora da kopaju, bez uticaja na životnu sredinu.
Građani na ovom području neće znati šta će sa parama, oni iz Loznice će da puknu od muke.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar