Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore

Ostaci satelita ili raketa svakodnevno padaju na Zemlju, a najmanje tri takva objekta pogode našu planetu svakog dana, pokazuje najnovija studija.
Svakog dana na Zemlju padnu bar tri ostatka satelita ili raketa - a biće sve gore
Foto: Screenshot (Youtube/SpaceX)
Eksperti upozoravaju da će se situacija samo pogoršati.
 
Kako se navodi u istraživanju koje je objavila Evropska svemirska agencija (ESA), to je razlog više za zabrinutost za bezbednost ljudi i Zemljine atmosfere, prenosi portal Space.com.
U izveštaju ESA navodi se da je u 2024. u atmosferu ušlo 1.200 takvih objekata, kao i nebrojeni sitni delovi svemirskog otpada.
 
Pored toga, trenutno oko Zemlje kruži 9.300 aktivnih svemirskih letelica, a planirana su nova lansiranja.
Astrofizičar Džonatan Mekdauel izjavio je da nova studija pokazuje da se aktivnost u svemiru povećala do te mere da ima posledice po okolinu i gornje slojeve atmosfere.
 
Prema njegovim rečima, najveći deo objekata koji padaju na Zemlju čine sateliti programa Starlink kompanije SpaceX, a njihov broj će se samo povećati.
Pored toga, kompanija Amazon takođe treba da pokrene svoj program satelita Kuiper, tu su zatim kineski sateliti, tako da će u narednih pet do 10 godina doći do sve većeg broja ovih objekata koji će biti povučeni iz upotrebe, upozorio je Mekdauel.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ddd

    15.04.2025 07:57
    Mi se trudimo da očistimo zemlju od plastičnih kesica i flašica a oni zagadili svemir i sav otpad bacaju na zemlju. Ima se može se, zagadili i vazduh i vodu i hranu, prave veštačko mese i razvijaju svemirski turizam a para im nikad dosta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija