Šta NATO planira za Balkan: Kosovo i Republika Srpska u fokusu
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tokom ovonedeljnog obilaska država Zapadnog Balkana pokazao je podršku i angažovanje u regionui majući u vidu 'požare' na više bezbednosnih frontova.
"Ovaj region je strateški važan za NATO, ali postoje razlozi za zabrinutost", rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare u prestonici Severne Makedonije, Skoplju u sredu na kraju svog putovanja, objavio je Dojče Vele, a preneo Danas.
"Vidimo secesionističke pretnje u Bosni i Hercegovini, krhku bezbednosnu situaciju na Kosovu i zastoj normalizacije između Beograda i Prištine", dodao je on.
Od kraja Hladnog rata 1990-ih, NATO je igrao glavnu bezbednosnu ulogu u regionu. Alijansa je intervenisala u Bosni i na Kosovu u krvavim ratovima koji su označili konačni raspad Jugoslavije.
Danas su tri od šest država Zapadnog Balkana u NATO-u (Albanija, Crna Gora i Severna Makedonija), a tri nisu (Srbija, Kosovo i Bosna i Hercegovina).
Pucnjava na Kosovu razlog za zabrinutost
Neprijateljstva su u porastu između manjinskih etničkih Srba i većinskih etničkih Albanaca na Kosovu, koje je bilo pokrajina Srbije u vreme Jugoslavije, ali se otcepilo i proglasilo nezavisnost 2008. nakon krvavog rata 1990-ih.
SAD i još 22 od 27 država EU priznaju njenu državnost, dok je Srbija i Rusija smatraju otcepljenom pokrajinom.
U maju, trupe mirovnih snaga KFOR-a koje predvodi NATO su povređene pokušavajući da upravljaju sukobima etničkih Srba i Albanaca na severu Kosova, blizu granice sa Srbijom.
Kosovski Srbi su često veoma nepoverljivi prema nacionalnim vlastima i održavaju bliske odnose sa Srbijom. U septembru su četiri osobe ubijene nakon pucnjave između etničkih Srba, koji su se zabarikadirali u manastiru, i kosovskih vlasti.
Kao rezultat toga, NATO je poslao oko 1.000 dodatnih vojnika na Kosovo i pojačao patrole na pretežno srpskom severu. Ovo povećava ukupan broj trupa KFOR-a na više od 4.500, navodi novinska agencija Rojters.
Govoreći u ponedeljak u glavnom gradu Prištini, Stoltenberg je rekao da će NATO "učiniti ono što je neophodno za održavanje bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve ljude na Kosovu".
Republika Srpska preti otcepljenjem od Bosne
U međuvremenu u Bosni i Hercegovini, jedan od dva politička entiteta multietničke države, Republika Srpska, preti otcepljenjem. Republika Srpska čini otprilike polovinu teritorije Bosne i Hercegovine i dom je oko 1,2 miliona ljudi, većinom etničkih Srba.
EU, koja predvodi mirovnu misiju u Bosni i Hercegovini, nepopularna je u Republici Srpskoj. Entitet ima bliske veze sa Srbijom i Rusijom. Snage EU u Bosni i Hercegovini preuzele su dužnost od NATO misije 2004.
Poruka Moskvi
Uz razne požare koji su tinjali, Stoltenbergova izjava u Skoplju na kraju svoje turneje u sredu data je zajedno sa liderima četiri balkanska saveznika u NATO-u – Albanije, Hrvatske, Crne Gore i Severne Makedonije – i delimično je usmerena ka Moskvi.
NATO vidi da Rusija igra destabilizujuću ulogu, posebno od invazije na Ukrajinu.
"Autoritarne države poput Rusije nastoje da potkopaju naše demokratije sajber i hibridnim pretnjama", rekao je Stoltenberg, za koga se veruje da će uskoro napustiti svoju funkciju na čelu zapadne vojne alijanse.
Kako je za Dojče Vele objasnila Bojana Zorić iz Instituta za bezbednosne studije Evropske unije, generalno, cilj Rusije u regionu je da zaustavi širenje NATO-a i apsorpciju država u EU.
Rat u Ukrajini je takođe poslužio da podvuče postojeće podele, rekla je analitičarka iz istraživačke agencije koju finansira EU: "Zapadni Balkan nije jedinstven kada je u pitanju odgovor na rat u Ukrajini".
To je išlo u prilog Moskvi.
Šta je Stoltenberg pokušavao da postigne na svom putovanju?
Za Zorić, Stoltenbergovo putovanje se uglavnom odnosilo na slanje "jasne poruke regionu i drugim akterima, uključujući i Rusiju, da NATO ostaje snažno posvećen osiguranju bezbednosti".
Veće prisustvo NATO-a na Kosovu trebalo bi da ohrabri sve strane da pokažu uzdržanost i stoga se nadamo da će podržati oživljavanje efikasnog dijaloga o normalizaciji između Prištine i Beograda, rekla je ona.
Srbija, koja teži da bude deo EU, ali ne i NATO, sama ne bi rizikovala sukob sa vojnim savezom, rekla je Zorić. Većina država EU je u NATO. Beograd ovih dana ima stabilne odnose sa NATO, smatra analitičarka.
Rizik od daljeg sukoba?
Međutim, analitičarka ne vidi na horizontu opasnost od otvorene konfrontacije.
"Ni sada ni u bliskoj budućnosti Rusija neće moći da priušti ulazak u rat na zapadnobalkanskom frontu, posebno imajući u vidu činjenicu da je polovina Zapadnog Balkana u NATO-u", rekla je Zorić.
Umesto toga, veća je verovatnoća da će Moskva nastaviti sa svojim trenutnim modusom operandi podsticanja nereda radeći sa ključnim regionalnim sagovornicima, rekla je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Kongo: Oko 170 zatvorenika biće pogubljeno zbog oružanih pljački
06.01.2025.•
0
Više od 170 zatvorenika osuđenih na smrt prebačeno je iz glavnog grada Konga u drugi zatvor na severu zemlje gde će biti pogubljeni, saopštile su kongoanske vlasti.
Škole i vrtići od sada zaključani tokom nastave: Novi protokol nakon tragedije u Zagrebu
06.01.2025.•
0
Resorno ministarstvo je nakon tragedije 20. decembra u školi u Zagdebu usvojilo Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.
Konaković: Dodik potvrdio da su mu ruski interesi važniji od srpskog naroda
06.01.2025.•
3
Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je da je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik potvrdio da su mu interesi ruskog naroda važniji od interesa srpskog naroda.
Britanska zvaničnica samu sebe prijavila zbog veza sa bivšom premijerkom Bangladeša
06.01.2025.•
0
Sekretarka za ekonomiju britanskog Ministarstva finansija Tulip Sidik prijavila je samu sebe etičkom nadzorniku britanske vlade.
Obilan sneg paralisao SAD: Zatvorene ustanove i škole, otkazani letovi, brojne saobraćajke
06.01.2025.•
1
Zbog zimskih vremenskih nepogoda u Sjedinjenim Američkim Državama zatvorene su škole i vladine kancelarija u nekoliko država, a otkazani su i letovi.
Kanada: Premijer Džastin Trudo podneo ostavku, parlament suspendovan
06.01.2025.•
6
Premijer Kanade Džastin Trudo najavio je ostavku nakon što se njegovo rukovođenje zemljom suočilo sa sve izraženijim nezadovoljstvom.
KC Crne Gore: Svo četvoro ranjenih na Cetinju pokazuju znake oporavka
06.01.2025.•
0
Tri pacijenta sa Cetinja koja se leče u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) uspešno se oporavljaju, a četvrti, čije je stanje bilo kritično i neizvesno, od danas pokazuje znake oporavka.
Luksemburški list: Rusija preko Balkana i Srbije vodi hibridni rat, gradi osovinu autokrata
06.01.2025.•
8
Rusija preko Balkana kao "probnog poligona" pokušava da hibridnim ratom destabilizuje i podeli Evropu, u čemu jednu od ključnih uloga ima Srbija.
Bajden zabranio nova bušenja nafte i gasa na morima u SAD: Poslednji koraci pre Trampa na čelu
06.01.2025.•
1
Američki predsednik Džozef Bajden zabranio je nova bušenja nafte i gasa na moru u većini američkih priobalnih voda.
Crnogorski ministar najavio suspenziju 70 policajaca, među njima i viši činovnici
06.01.2025.•
0
Ministar crnogorske policije Danilo Šaranović najavio da će narednih dana biti suspendovano 70 policijskih službenika.
Papa Franja imenovao prvu ženu na čelo jedne veće službe Vatikana
06.01.2025.•
0
Papa Franja je imenovao Italijanku, časnu sestru Simonu Brambilu za šeficu jednog odeljenja Kurije Svete stolice, centralnog organa upravljanja Katoličke crkve.
Počelo suđenje bivšem francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju: Peto u pet godina
06.01.2025.•
1
Suđenje bivšem francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju i još trojici ministara počeo je u sudu u Parizu.
Lider austrijske krajnje desnice Herbert Kikl dobio mandat za formiranje vlade
06.01.2025.•
2
Austrijski predsednik dodelio je lideru Slobodarske partije Austrije Herbertu Kiklu mandat za formiranje vlade, koja bi bila prva u toj zemlji predvođena krajnjom desnicom od Drugog svetskog rata.
"Šarli ebdo" deset godina posle napada: Želja za smehom nikada neće nestati
06.01.2025.•
0
Redakcija francuskog satiričnog lista Šarli ebdo saopštila je uoči desete godišnjice napada da "želja za smehom nikada neće nestati".
Blinken: Rusija planira da prenese Pjongjangu saznanja u oblasti napredne satelitske tehnologije
06.01.2025.•
0
Šef američke diplomatije Entoni Blinken izjavio je u Seulu da Rusija planira da proširi tehnološku saradnju sa Severnom Korejom u zamenu za slanje snaga da pomogne Moskvi u borbi protiv Ukrajine.
Severna Koreja lansirala raketu tokom Blinkenove posete Seulu
06.01.2025.•
1
Severna Koreja je lansirala balističku raketu ka Japanskom moru, poznatom i kao Istočno more, saopštila je južnokorejska vojska, na dan posete Seulu šefa američke diplomatije Entonija Blinkena.
Konzervativci i desničari u Austriji pregovaraju o formiranju Vlade?
05.01.2025.•
0
Predsednik Austrije Aleksander Van der Belen izjavio je da se čini da su konzervativci vladajuće Narodne stranke Austrije otvoreni za pregovore sa desničarsko-populističkom Slobodarskom strankom.
Kolone francuskih farmera krenule ka Parizu: Protest zbog nelojalne konkurencije
05.01.2025.•
1
Kolone farmera na traktorima krenule su prema Parizu sa namerom da blokiraju prilazne puteve Prestonici u znak protesta zbog "nelojalne konkurencije poljoprivrednih proizvoda iz inostranstva".
Sneg i ledena kiša izazvali poremećaje u Velikoj Britaniji i Nemačkoj
05.01.2025.•
0
Jak sneg i ledena kiša doveli su tokom dana do velikih poremećaja širom Evrope, posebno u Velikoj Britaniji i Nemačkoj, gde je nekoliko velikih aerodroma bilo prinuđeno da obustavi letove.
U Podgorici protest ispred MUP-a: Građani traže odgovornost i ostavke
05.01.2025.•
2
Posle odavanja pošte stradalima na Cetinju, više hiljada građana okupilo se u Podgorici na protestu ispred zgrade MUP-a koji organizuje neformalna grupa studenata "Kamo sjutra".
Crnogorska agencija će reagovati zbog izveštavanja regionalnih medija o zločinu na Cetinju
05.01.2025.•
0
Savet Agencije za audiovizuelne medijske usluge Crne Gore saopštio je da će reagovati na "neodogovorno ponašanje jednog dela regionalnih medija" koji su izveštavali o tragediji na Cetinju.
Komentari 3
Fića
Alija Izetbegović je bio pred sklapanjem dogovora o ostanku BiH u ostanku u zajednici sa Srbijom i CG, a onda se pojavio piroman sa naređenjem da od toga nema ništa, već da se ide u rat.
Slično je i sa nesrećnom Ukrajinom i Palestinom u ova vremena.
Rat, stradanja, uništavanja, masovne pogibije, posebno dece i sve zbog čega...?!
"Gazolina" u bilijardama dolara, procenjene dobiti za piromana...!
BRICS vs EU
Prvo i osnovno Zapad i Nato moraju Srbiji da vrate Kosovo, potpuna u stanje kao pre 1999 god, čak ni rezolucija 1244 nije dovoljna Srbiji da bi bila zadovoljna, jer BRIKS nudi više.
Tek kada vrate Kosovo, onda mogu da se takmiče sa BRIKS-om ko će više i bolje da urade za Srbiju, kako bi Srbija ušla u EU. Oni treba da budu srećni ako Srbija uopšte hoće da uđe u EU.
Ako Amerika i Nato nastave da pričaju o nezavisnom Kosovu, odnosno ne povuku svoja priznanja nezavisnosti Kosova, kao što to rade Afričke zemlje, onda oni nemaju nikakve šanse u budućnosti za naklonost Srbije, koja ide u BRIKS.
Idu izbori u Americi, nadam se da će nova administracija to uvideti, i krenuti sa otpriznavanjem Kosova, kako bi imali bilo kakvu šansu da Srbiju privuku jer čak i da otpriznaju Kosovo, neće ni tada im lako biti protiv moćnog BRIKS-a da privole Srbiju. Sa ovim što rade nemaju šanse, i dobiće ODKB tvrđavu u centru Evrope, tako da se manu priče o RS i Kosovu, jer to će ih udaljiti od Srbije, umesto da se takmiče sa BRIKS-om za nju sa ustupcima.
Zajedno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar