
Šta NATO planira za Balkan: Kosovo i Republika Srpska u fokusu
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tokom ovonedeljnog obilaska država Zapadnog Balkana pokazao je podršku i angažovanje u regionui majući u vidu 'požare' na više bezbednosnih frontova.
"Ovaj region je strateški važan za NATO, ali postoje razlozi za zabrinutost", rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare u prestonici Severne Makedonije, Skoplju u sredu na kraju svog putovanja, objavio je Dojče Vele, a preneo Danas.
"Vidimo secesionističke pretnje u Bosni i Hercegovini, krhku bezbednosnu situaciju na Kosovu i zastoj normalizacije između Beograda i Prištine", dodao je on.
Od kraja Hladnog rata 1990-ih, NATO je igrao glavnu bezbednosnu ulogu u regionu. Alijansa je intervenisala u Bosni i na Kosovu u krvavim ratovima koji su označili konačni raspad Jugoslavije.
Danas su tri od šest država Zapadnog Balkana u NATO-u (Albanija, Crna Gora i Severna Makedonija), a tri nisu (Srbija, Kosovo i Bosna i Hercegovina).
Pucnjava na Kosovu razlog za zabrinutost
Neprijateljstva su u porastu između manjinskih etničkih Srba i većinskih etničkih Albanaca na Kosovu, koje je bilo pokrajina Srbije u vreme Jugoslavije, ali se otcepilo i proglasilo nezavisnost 2008. nakon krvavog rata 1990-ih.
SAD i još 22 od 27 država EU priznaju njenu državnost, dok je Srbija i Rusija smatraju otcepljenom pokrajinom.
U maju, trupe mirovnih snaga KFOR-a koje predvodi NATO su povređene pokušavajući da upravljaju sukobima etničkih Srba i Albanaca na severu Kosova, blizu granice sa Srbijom.
Kosovski Srbi su često veoma nepoverljivi prema nacionalnim vlastima i održavaju bliske odnose sa Srbijom. U septembru su četiri osobe ubijene nakon pucnjave između etničkih Srba, koji su se zabarikadirali u manastiru, i kosovskih vlasti.
Kao rezultat toga, NATO je poslao oko 1.000 dodatnih vojnika na Kosovo i pojačao patrole na pretežno srpskom severu. Ovo povećava ukupan broj trupa KFOR-a na više od 4.500, navodi novinska agencija Rojters.
Govoreći u ponedeljak u glavnom gradu Prištini, Stoltenberg je rekao da će NATO "učiniti ono što je neophodno za održavanje bezbednog okruženja i slobode kretanja za sve ljude na Kosovu".
Republika Srpska preti otcepljenjem od Bosne
U međuvremenu u Bosni i Hercegovini, jedan od dva politička entiteta multietničke države, Republika Srpska, preti otcepljenjem. Republika Srpska čini otprilike polovinu teritorije Bosne i Hercegovine i dom je oko 1,2 miliona ljudi, većinom etničkih Srba.
EU, koja predvodi mirovnu misiju u Bosni i Hercegovini, nepopularna je u Republici Srpskoj. Entitet ima bliske veze sa Srbijom i Rusijom. Snage EU u Bosni i Hercegovini preuzele su dužnost od NATO misije 2004.
Poruka Moskvi
Uz razne požare koji su tinjali, Stoltenbergova izjava u Skoplju na kraju svoje turneje u sredu data je zajedno sa liderima četiri balkanska saveznika u NATO-u – Albanije, Hrvatske, Crne Gore i Severne Makedonije – i delimično je usmerena ka Moskvi.
NATO vidi da Rusija igra destabilizujuću ulogu, posebno od invazije na Ukrajinu.
"Autoritarne države poput Rusije nastoje da potkopaju naše demokratije sajber i hibridnim pretnjama", rekao je Stoltenberg, za koga se veruje da će uskoro napustiti svoju funkciju na čelu zapadne vojne alijanse.
Kako je za Dojče Vele objasnila Bojana Zorić iz Instituta za bezbednosne studije Evropske unije, generalno, cilj Rusije u regionu je da zaustavi širenje NATO-a i apsorpciju država u EU.
Rat u Ukrajini je takođe poslužio da podvuče postojeće podele, rekla je analitičarka iz istraživačke agencije koju finansira EU: "Zapadni Balkan nije jedinstven kada je u pitanju odgovor na rat u Ukrajini".
To je išlo u prilog Moskvi.
Šta je Stoltenberg pokušavao da postigne na svom putovanju?
Za Zorić, Stoltenbergovo putovanje se uglavnom odnosilo na slanje "jasne poruke regionu i drugim akterima, uključujući i Rusiju, da NATO ostaje snažno posvećen osiguranju bezbednosti".
Veće prisustvo NATO-a na Kosovu trebalo bi da ohrabri sve strane da pokažu uzdržanost i stoga se nadamo da će podržati oživljavanje efikasnog dijaloga o normalizaciji između Prištine i Beograda, rekla je ona.
Srbija, koja teži da bude deo EU, ali ne i NATO, sama ne bi rizikovala sukob sa vojnim savezom, rekla je Zorić. Većina država EU je u NATO. Beograd ovih dana ima stabilne odnose sa NATO, smatra analitičarka.
Rizik od daljeg sukoba?
Međutim, analitičarka ne vidi na horizontu opasnost od otvorene konfrontacije.
"Ni sada ni u bliskoj budućnosti Rusija neće moći da priušti ulazak u rat na zapadnobalkanskom frontu, posebno imajući u vidu činjenicu da je polovina Zapadnog Balkana u NATO-u", rekla je Zorić.
Umesto toga, veća je verovatnoća da će Moskva nastaviti sa svojim trenutnim modusom operandi podsticanja nereda radeći sa ključnim regionalnim sagovornicima, rekla je ona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Njujork tajms: Đorđa Meloni među retkim evropskim liderima koje Tramp voli
18.04.2025.•
0
Italijanska premijerka Đorđa Meloni je jedna od retkih evropskih lidera koje Donald Tramp voli, piše Njujork tajms, dan nakon sastanka predsednice Vlade Italije i američkog predsednika u Beloj kući.
SAD predstavile u Parizu predlog za rešenje ukrajinske krize
18.04.2025.•
0
Sjedinjene Američke Države predstavile su saveznicima na sastanku koji je u četvrtak održan u Parizu predlog za rešenje ukrajinske krize.
Poljska: Uoči predsedničkih izbora vodi kandidat vladajuće Građanske koalicije
18.04.2025.•
0
Predsednički kandidat vladajuće poljske Građanske koalicije (KO) i gradonačelnik Varšave, Rafal Tržaskovski, ima najveću podršku uoči predsedničkih izbora zakazanih za 18. maj.
Sud u SAD zabranio primenu nove politike brze deportacije migranata
18.04.2025.•
1
Američki sudija Brajan Marfi je danas zabranio administraciji predsednika SAD Donalda Trampa da primeni novu politiku prema migrantima.
Sud suspendovao plan Trampove administracije za masovna otpuštanja u kancelariji za potrošače
18.04.2025.•
0
Sudija koja je blokirala pokušaj administracije Donalda Trampa da ukine Kancelariju za zaštitu potrošača odlučila je da se ne može odmah krenuti u otpuštanje zaposlenih u toj vladinoj agenciji.
Makron pozvao istraživače da izaberu Francusku
18.04.2025.•
0
Emanuel Makron pozvao je istraživače da izaberu Francusku i Evropu i zakazao im sastanak 5. maja u pokušaju da privuče američki sektor istraživanja koji je pod pretnjom zbog politike Donalda Trampa.
Tramp tri meseca na čelu SAD – demokratija pod pritiskom
18.04.2025.•
0
Od preuzimanja dužnosti u januaru, američki predsednik Donald Tramp na više nivoa izaziva pravni poredak i neprestano testira njegove granice. Do koje mere ti postupci ugrožavaju američku demokratiju?
U američkim napadima na luku u Jemenu poginule 74 osobe
18.04.2025.•
0
U američkom bombardovanju naftne luke Ras u Jemenu ubijene su 74 osobe, a ranjena 171, saopštili su pobunjenici Huti.
Italija: Prijavili se da pomognu u operacijama spasavanja pa poginuli u bujici
18.04.2025.•
0
Tela dve osobe koje su se vodile kao nestale tokom nevremena na severu Italije pronađena su danas, javili su vatrogasci, čime je bilans nastradalih u toj oblasti porastao na tri.
Dodik: Ako mi zabrane da se kandidujem za predsednika, biću premijer
18.04.2025.•
7
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da će biti premijer RS ako mu Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIK), zabrane kandidaturu na opštim izborima sledeće godine.
Koalicioni sporazum u Nemačkoj pokazuje "zamor od proširenja EU": Šta to znači za Srbiju?
18.04.2025.•
22
U koalicionom sporazumu nemačkih demohrišćana i socijaldemokrata ističe se da nema proširenja Evropske unije, dok ne dođe do unutrašnjih reformi.
SAD bi mogle da odustanu od mirenja Rusije i Ukrajine ako ne bude napretka uskoro
18.04.2025.•
1
Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je danas da bi SAD mogle "da se udalje" od napora za mirovni sporazum Rusije i Ukrajine ako ne bude napretka u narednim danima.
Šta pokazuju protestna pisma bivših izraelskih vojnika?
18.04.2025.•
1
Gotovo 1.000 bivših izraelskih vojnika u protestnim pismima optužilo je svoju vladu da vodi rat iz političkih razloga.
Britanski lanac restorana posekao hrast star par stotina godina: Usledilo izvinjenje
18.04.2025.•
1
Lanac restorana Tobi Karveri izvinio se nakon što je izazvao gnev građana kada je posekao hrast u Londonu za koji se veruje da je star i do 500 godina, preneo je CNN.
Rusija "legalizovala" talibane nakon više od dve decenije zabrane
18.04.2025.•
4
Vrhovni sud Rusije je ukinuo zabranu delovanja u toj zemlji talibanima, koji vladaju u Avganistanu, a pre više od dve decenije su označeni kao teroristička grupa, javljaju RIA Novosti.
Dvoje mrtvih, najmanje petoro ranjenih u pucnjavi na Univerzitetu Floride
18.04.2025.•
0
Šef policije Državnog Univerziteta Floride (FSU) Džejson Trambaver izjavio je juče da su u pucnjavi u studentskom domu tog univerziteta u Talahasiju dve osobe poginule, a najmanje petoro je ranjeno.
Litvanski sud odlučio: Zabrana homoseksualnih zajednica neustavna
18.04.2025.•
0
Ustavni sud Litvanije proglasio je zabranu homoseksualih građanskih zajednica kao neustavnu.
Mjanmar oslobodio oko 4.900 zatvorenika: Amnestirano i 22 politička osuđenika
17.04.2025.•
0
Šef vojnih vlasti Mjanmara povodom tradicionalne Nove godine amnestirao je oko 4.900 zatvorenika, među kojima su i 22 politička osuđenika.
SAD i Rusija glasale protiv rezolucije Generalne skupštine UN o Ukrajini, Srbija uzdržana
17.04.2025.•
3
SAD i Rusija glasale su protiv rezolucije Ujedinjenih nacija kojom se osuđuje "ruska agresija na Ukrajinu", dok je Srbija bila uzdržana.
Premijer Fijala: Češka više ne koristi rusku naftu
17.04.2025.•
2
Češka se u potpunosti oslobodila zavisnosti od ruske nafte i prešla je na isporuke koje stižu preko naftovoda TAL i IKL od terminala u Trstu, u Italiji, saopštio je premijer Petr Fijala.
Rusija će svaki napad raketama Taurus smatrati direktnim učešćem Nemačke u sukobu
17.04.2025.•
2
Ruske vlasti saopštile su da će smatrati svaki napad na ruske ciljeve nemačkim raketama Taurus "direktnim učešćem" Nemačke u sukobu u Ukrajini, pošto Berlin razmatra takvu isporuku oružja Kijevu.
Komentari 3
Fića
Alija Izetbegović je bio pred sklapanjem dogovora o ostanku BiH u ostanku u zajednici sa Srbijom i CG, a onda se pojavio piroman sa naređenjem da od toga nema ništa, već da se ide u rat.
Slično je i sa nesrećnom Ukrajinom i Palestinom u ova vremena.
Rat, stradanja, uništavanja, masovne pogibije, posebno dece i sve zbog čega...?!
"Gazolina" u bilijardama dolara, procenjene dobiti za piromana...!
BRICS vs EU
Prvo i osnovno Zapad i Nato moraju Srbiji da vrate Kosovo, potpuna u stanje kao pre 1999 god, čak ni rezolucija 1244 nije dovoljna Srbiji da bi bila zadovoljna, jer BRIKS nudi više.
Tek kada vrate Kosovo, onda mogu da se takmiče sa BRIKS-om ko će više i bolje da urade za Srbiju, kako bi Srbija ušla u EU. Oni treba da budu srećni ako Srbija uopšte hoće da uđe u EU.
Ako Amerika i Nato nastave da pričaju o nezavisnom Kosovu, odnosno ne povuku svoja priznanja nezavisnosti Kosova, kao što to rade Afričke zemlje, onda oni nemaju nikakve šanse u budućnosti za naklonost Srbije, koja ide u BRIKS.
Idu izbori u Americi, nadam se da će nova administracija to uvideti, i krenuti sa otpriznavanjem Kosova, kako bi imali bilo kakvu šansu da Srbiju privuku jer čak i da otpriznaju Kosovo, neće ni tada im lako biti protiv moćnog BRIKS-a da privole Srbiju. Sa ovim što rade nemaju šanse, i dobiće ODKB tvrđavu u centru Evrope, tako da se manu priče o RS i Kosovu, jer to će ih udaljiti od Srbije, umesto da se takmiče sa BRIKS-om za nju sa ustupcima.
Zajedno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar