Svako šesto dete gojazno: Zašto decenijama unazad imamo sve više gojazne dece
Gojaznost je ozbiljan problem kod rastućeg broja mališana u celom svetu, ali i u Srbiji.
Foto: Pexels
Višesatno sedenje, nezdrava ishrana i sveukupno narušen životni stil doveo nas je do poražavajuće statistike o broju gojaznih, kako odraslih, tako i dece.
Gojaznost sa sobom nosi višestruke zdravstvene probleme koji mogu da postanu hronične tegobe s kojima će se deca boriti i kada postanu odrasli ljudi. Zbog čega je tako i kako rešiti ovaj problem za 021.rs pojašnjava doc dr Ivana Vorgučin, specijalista pedijatrije i endokrinolog u Dečijoj bolnici u Novom Sadu.
Da bismo neko dete definisali kao gojazno, najprostije je da se sagleda da li to dete ima pojačano nakupljeno potkožno masno tkivo, navodi ona.
"Danas se za definiciju gojaznosti koristi indeks telesne mase i on se izražava kao količnik telesne težine i kvadrata telesne visine u metrima. Pošto se radi o pedijatrijskoj populaciji, ne koristimo apsolutne brojeve, kao kod odraslih već se koriste percentilne krive kako bismo mogli da uporedimo različite uzraste i pol. Ukoliko je indeks telesne mase iznad 95. percentila, mi za neko dete možemo da kažemo da je gojazno. Kada je taj indeks između 85. i 95. percentila, to znači da je dete prekomerno uhranjeno. Druge mogućnosti koje imamo za postavljanje dijagnoze gojaznosti je obim struka i kada je obim struka deteta iznad 90. percentila za pol i godine, i za takvo dete kažemo da je gojazno", pojašnjava dr Vorgučin.
Osim toga, određivanjem odnosa obima kukova i struka može da se odredi i koji je tip gojaznosti - da li je centralni tip (telo oblika jabuke) ili ginoidni, periferni tip (kada telo poprima oblik kruške). U određivanju gojaznosti stručnjaci koriste i merenje procenta masnog tkiva kod dece, dodaje naša sagovornica.
Neki od nas možda nisu odrastali u sredinama u kojima je bilo gojazne dece, niti smo u porodici imali neke nužno nezdrave životne navike. Stvari su se dosta promenile poslednjih decenija i to ne na dobro kad je reč o nivou masti u telu, pojašnjava dr Ivana Vorgučin.
"Imamo značajno više gojazne dece - prosto, epidemiologija gojaznosti se menjala kroz decenije. Ono što mi danas znamo, a kada sagledamo unazad četiri do pet decenija, je da imamo desetostruko povećanje broja gojazne dece i to je nešto što je svetski trend. Prema podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine, na teritoriji APV je svako šesto dete gojazno, dok je svetski trend da je gojazno svako peto dete. Imamo generacije koje, ukoliko se ovaj trend nastavi, potencijalno mogu da se razviju ozbiljne hronične komplikacije i bolesti u vidu kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa - to mogu da budu generacije koje će potencijalno živeti kraće od svojih roditelja", upozorava naša sagovornica.
Šta se konkretno promenilo?
Dr Vorgučin kaže da je sve stvar životnog stila koji je dosta opširan pojam i definiše kako su se deca igrala, kada su jela, šta su jela, kako su išla u školu i sve drugo što se radi tokom dana, a zapravo ima ogroman uticaj na naše zdravlje.
"Savremena istraživanja nam kažu da je najveći razlog sve veće zastupljenosti gojaznosti kod dece činjenica da se deca značajno manje kreću, a dostupnost hiperkalorijske hrane, ishrane bogate ugljenim hidratima je značajno veća nego ranije. Danas imamo prepune frižidere i nezdrava zaslađena pića kod kuće i u okolini škola koja su vrlo popularna, namirnice koje možda i nisu zdrave za decu, a i deca koja su inače fizički aktivna se odvoze, dovoze i vraćaju sa tih aktivnosti automobilima iako treniraju po nekoliko puta nedeljno. Nekada su se deca više igrala napolju, a sada su više kod kuće", daje primere naša sagovornica iz Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Kako dodaje, ove i druge negativne trendove mapirale su skandinavske zemlje i značajno promenile ishranu kod svoje pedijatrijske populacije, pa na njihovom primeru vidimo smanjen trend gojaznosti - praktično nema gojazne dece. S druge strane, u mediteranskom pojasu, koji je dugo važio za uzor u pogledu zdravog stila života i ishrane, nažalost imamo pandemiju gojaznosti.
A da li određena medicinska stanja utiču na javljanje gojaznosti kod dece? Ovo jeste moguća situacija kad dolazi do, na primer, poremećaja hormona, ali su to retki slučajevi u našoj populaciji, napominje dr Vorgučin. U više od 95 odsto slučajeva radi se o prekomernoj težini usled prejedanja i netrošenja unetih kalorija, pa se kilogrami talože i zdravstveni problemi postepeno javljaju.
Gde su u celoj toj priči roditelji?
Shvataju li roditelji kada njihovo dete ima problem i da su možda oni odgovorni za to što su deca gojazna jer nemaju zdravu ishranu i redovne fizičke aktivnosti?
"Naša iskustva, kao stručnjaka, su različita. Imate porodice koje već na početnim stadijumima problema preduzimaju korake, vrlo su oprezni, saradljivi i naravno da tada možemo da rešimo problem lakše. S druge strane, imate sredine u kojima je i dalje trend (pravilo) da je zdravo dete ono koje ima viška kilograma i dobro jede i u takvim sredinama roditelji obično ne vide problem. Misle da su oni, kao roditelji gojazni pa je i dete gojazno. Kada sam pre 15 godina ispitivala gojaznost kod dece, nisam mogla da pronađem nalaze koji su ukazivali na poremećaj šećera kod ovih pacijenata, koji je karakterističan za odrasle. Međutim, danas kad radimo istraživanje i primamo ovakvu decu u bolnicu zbog ispitivanja dobijamo nalaze koji govore o tipu poremećaja metabolizma koji se javlja kod odraslih - a dugo godina mora biti prisutna gojaznost da bi se ispoljili ovakvi poremećaji", kaže dr Ivana Vorgučin u serijalu "Rastimo zdravo" na Radiju 021.
Tako stručnjaci danas evidentiraju decu koja su obolela od dijabetesa tipa 2, inače karakterističnog za odraslu populaciju. U celom sistemu može da bude vrlo značajna i pomoć izabranih pedijatara, dodaje naša sagovornica i naglašava da pedijatar može puno da pomogne i roditeljima i deci da reše problem, a za kompleksniju situaciju dostupno je ambulantno lečenje i, naravno, Dečija bolnica.
Dr Vorgučin, endokrinolog, napominje da neka deca žele da žive zdravije, ali ih uslovi života koje postavlja i diktira porodica ponekad ometaju u tim planovima. Zato je borba protiv gojaznosti timski napor.
"Nekada su deca potpuno drugačija od porodice, ali budimo realni. Naša deca uče od nas, mi smo model koji oni posmatraju i ako se roditelji nezdravo hrane i nisu fizički aktivni, to je model koji deca usvajaju. Retki su oni koji žele da budu drugačiji i mi smo tu da ih podstaknemo. Ali, treba krenuti od terapijskog procesa cele porodice. Bitno je da roditelji prihvate svoje dete ako je gojazno jer zaista imamo stigmatizaciju ove dece i od strane porodice, vršnjaka ali i zdravstvenih radnika, zaista je i to prisutno", upozorava ova stručnjakinja i naglašava da je najbitniji pristup kod rada sa gojaznom decom (i njihovim porodicama) pravilan, zdrav individualan pristup.
Dr Ivana Vorgučin poručuje da se trud uložen u naše zdravlje isplati i da ne treba da odustanemo od zdravlja - ni svog, a pogotovo ne svoje dece. Ukoliko vam je potrebna stručna pomoć, kod izabranog pedijatra možete da se raspitate o višegodišnjem uspešnom radu Centra za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata. Ovaj Centar okuplja naše stručnjake koji, u okviru Specijalne bolnice za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma na Zlatiboru, već 13 godina uspešno radi sa gojaznom decom, a ukoliko procene to pokažu, može da koristi i svima koji čitaju ovaj članak i interesuju se kako da pomognu svojoj deci.
U nastavku poslušajte razgovor na ovu temu sa doc. dr Ivanom Vorgučin u okviru edukativnog serijala "Rastimo zdravo" na Radiju 021.
-------
Projekat "Rastimo zdravo" finansijski podržava Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama. Stavovi izneti u serijalu nužno ne održavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
MUP: Osumnjičeni za dvostruko ubistvo u Crnoj Gori viđen kod Prijepolja, građani da budu oprezni
02.11.2024.•
0
MUP je saopštio da je A.B, koga crnogorska policija traži jer je osumnjičen za dvostruko ubistvo, lociran danas u okolini Prijepolja.
Privedeni odbornici Zeleno-levog fronta zbog crvene farbe na zgradi Vlade
02.11.2024.•
1
Tri odbornika Zeleno-levog fronta privedeno je jer su danas kod zgrade Vlade Srbije ostavili crvene otiske, izjavio je Radomir Lazović.
AMSS: Kamioni na Batrovcima na izlazu iz zemlje čekaju tri sata
02.11.2024.•
0
Automoto savez Srbije saopštio je da teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci na izlasku iz zemlje čekaju tri sata.
Dan nakon nesreće u Novom Sadu niko nije ni ponudio ostavku bar kao moralni čin: "Oni nemaju moral"
02.11.2024.•
8
Sasvim je u redu očekivati ostavku kao moralan čim, ali ona je posledica nekog strupnja razvoja morala.
VIDEO Nišlije palile sveće za stradale u Novom Sadu: U srcu natpis "Svi smo mi pod nadstrešnicom"
02.11.2024.•
2
Nekoliko desetina građana Niša okupilo se večeras na Trgu kralja Milana kako bi odali poštu žrtvama nesreće koja se juče dogodila na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Zaječarac uhvaćen da vozi drogiran, pa mu policija pretresla stan: Dilovao kokain i marihuanu
02.11.2024.•
2
M. S. (39) iz Zaječara uhapšen je zbog trgovine drogom.
Na Dan žalosti održan pomen žrtvama komunističkog režima, Šapić opet o Titu
02.11.2024.•
10
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je danas da u političkom životu postoji jedna struktura ljudi koji su neokomunisti i neoboljševici "pokriveni pod plaštom neoliberala i kvazidemokrata".
FOTO: Crveni otisci ispred Vlade Srbije zbog tragedije u Novom Sadu
02.11.2024.•
1
Članovi Zeleno-levog fronta ostavili su danas crvene otiske ispred Vlade Srbije poručujući da su "naprednjačkoj vlasti krvave ruke".
Švajcarci se usred Beograda slikali pokazujući dvoglavog orla: Jedan uhapšen, za drugim se traga
02.11.2024.•
7
Policija u Beogradu uhapsila je državljanina Švajcarske koji je na uglu ulica Takovske i Trga Nikole Pašića pokazivalo simbol Velike Albanije - dvoglavog orla.
Boris Tadić: Istragu o tragediji u Novom Sadu treba da sprovede nezavisna komisija
02.11.2024.•
7
Lider SDS-a Boris Tadić kaže da nesreća u kojoj je stradalo 14 osoba u Novom Sadu, pokazuje slom čitavog sistema i da istragu treba da sprovede komisija koja neće biti pod političkim pritiskom.
Granični prelaz Badovinci biće zatvoren u nedelju: Ispituje se nosivost mosta
02.11.2024.•
2
Granični prelaz Badovinci će u nedelju, 3. novembra biti zatvoren.
Muškarac ranjen nožem u Beogradu
02.11.2024.•
0
Četrdesetpetogodišnji muškarac zadobio je sinoć teške povrede nakon uboda nožem, saopštila je beogradska služba Hitne pomoći.
Ko bi mogao da bude novi direktor policije: Tri imena u vrhu liste kandidata
02.11.2024.•
8
Od kada je Ministarstvo unutrašnjih poslova raspisalo konkurs za izbor novog direktora policije, stručnu ali i širu javnost ova tema je veoma zainteresovala, naročito zbog činjenice da srpska polic
Počinje uklanjanje Starog savskog mosta u Beogradu, menja se režim saobraćaja
02.11.2024.•
2
Obustavlja se saobraćaj na Starom savskom mostu u Beogradu pošto počinju pripremni radovi na njegovoj demontaži.
Kosovske bezbednosne snage preuzele upravljanje nad nekadašnjim aerodromom kod Podujeva
02.11.2024.•
2
Kosovsko ministarstvo odbrane i Kosovske bezbednosne snage preuzeli su upravljanje nad imovinom nekadašnjeg aerodroma u mestu Dumoš u opštini Podujevo.
Zvaničnici EU i drugih država izrazili saučešće građanima povodom nesreće u Novom Sadu
01.11.2024.•
2
Zvaničnici Evropske unije i više država, među kojima su i susedne, uputili su saučešće građanima Srbije povodom pogibije ljudi u obrušavanju betonske nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pojedini ministri Srbije uputili saučešće porodicama nastradalih u Novom Sadu
01.11.2024.•
3
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović uputio je večeras telegram saučešća porodicama nastradalih građana prilikom rušenja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
I Beograđani skupljaju krv za povređene u nesreći kod Železničke stanice u Novom Sadu
01.11.2024.•
0
Institut za transfuziju krvi Srbije i Savez za rekreaciju i fitnes Srbije BELFIS-a organizovaće akciju dobrovoljnog davanja krvi sutra u Atletskoj dvorani u Beogradu za pomoć povređenima u Novom Sadu
Svetski mediji izvestili o tragediji u Novom Sadu
01.11.2024.•
0
Svetski mediji izvestili su o tragediji u Novom Sadu, a američki CNN je kao "najnoviju vest" preneo informacije o rušenju nadstrešnice i o žrtvama.
Martinović: Apsolutna laž da država uvozi ogromnu količinu mesa neproverenog kvaliteta
01.11.2024.•
3
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović odbacio je danas kao "apsolutnu laž" tvrdnje da "država uvozi ogromne količine mesa neproverenog kvaliteta koje se prodaje kao domaće".
Dobila kaznu od 5.000 dinara zbog učešća na blokadi protiv litijuma
01.11.2024.•
2
Predsednica Opštinskog odbora Zajedno u Gornjem Milanovcu Kristina Milošević izjavila je da je dobila prekršajnu kaznu od 5.000 dinara zbog učešća na blokadi Ibarske magistrale u Preljini.
Komentari 6
Andrija Šrek
Naravno, Centar za prevenciju i lečenje gojaznosti kod dece i adolescenata na Zlatiboru radi odlično, no, kada dete nakon 2 nedelje provedene tamo (koliko plaća Fond) dođe kući, praktično NEMA stručnjaka koji će dalje da prati sprovođenje dijetoterapije. To je veliki problem, i gojaznost se vraća sa ponovnim vraćanjem starim navikama kod kuće.
Zato je neophodno da Institut za zdrvstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine u najkraćem mogućem vremenu edukuje stručnjake - pedijatre subspecijaliste iz ishrane, koji će se baviti ovom problematikom.
V
Roditelji ih tako naucili.
Idi begaj
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar