"Toplane Srbije": Odlaganje grejne sezone povećaće potrošnju struje

Direktor Poslovnog udruženja "Toplane Srbije" kaže da će eventualno odlaganje grejnog perioda, ako padne temperatura, rezultirati time da će građani posegnuti za neracionalnim trošenjem struje.
"Toplane Srbije": Odlaganje grejne sezone povećaće potrošnju struje
Foto: 021.rs

Dejan Stojanović je upozorio da se kompletan energetski sistem mora održati stabilnim.

On je, gostujući na RTS-u, podsetio da grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra, da se remontni radovi završavaju i da su toplane u obavezi da do 1. oktobra dostave izveštaje o remontima.
"Izazovna je sezona ispred nas, svi se ozbiljno bave ovom temom. Na sastanku predstavnika toplana je konstatovano da je za sam početak grejne sezone obezbeđeno dovoljno energeneta. Jedna trećina svih količina prirodnog gasa se nalazi u Banatskom dvoru i u Mađarskoj u skladištu. Sam početak će biti bez problema“, rekao je Stojanović.
 
Napomenuo je da ako dan, dva ili tri dnevna prosečna temeratura bude ispod 12 stepeni grejanje može početi i ranije, odnosno od 1. oktobra.
 
"U Srbiji ima 60 sistema za daljinsko grejanje, od toga je 36 na gas, 27 koriste mazut, 13 ugalj i devet ili 10 koriste biomasu. Neke toplane imaju energenetski miks, tako da se cifre razilaze", rekao je.
 
Istakao je da od 36 toplana na gas, njih 16 nemaju mogućnost prelaska na neko drugo gorivo, tako da sada postoji 16 toplana za koje moraju biti obezbeđene količine prirodnog gasa i da "je 2009. godine vežbana takva situcija".
 
"Mazut je poskupeo 65 odsto od prošle godine do ove godine. To u ceni rezultira sa 30 do 40 odsto poskupljenja. Od 60 toplana, 13 nije podnelo zahteve za poskupljenje, ostali su podneli i do sada je odobreno 13 ili 14 zahteva. To su povećanja od dva, pa do 38 odsto", rekao je Stojanović i podsetio da o tome odlučuju lokalne samouprave.
 
Napomenuo je da je naplata grejanja dobra, ali i podsetio da je dug stanovništva toplanama 15 milijardi dinara.
 
Rekao je da svako smanjenje temperature za jedan stepen rezultira smanjenjem potrošnje energenata za šest odsto.
 
"To znači da ako toplane potroše 600 miliona kubika prirodnog gasa, da se za 36 miliona kubika gasa može smanjiti potrošnja", rekao je Stojanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • L

    20.09.2022 10:28
    Placamo grejanje preko cele godine i treba grejati kad je hladno odnosno da je grejanje stalno dostupno i da mozes da odvrnes i zavrnes kad hoces, a ne da se dogrevas svake godine i placas i grejanje i enormno veci racun za struju jer radi klima ili pecka. To nema nigde da placas uslugu koja ti nije pruzena da bi direktori imali za svoje luksuze i bahacenja, a garant zive u kucama i ne greju se na toplanu.
  • Joca

    20.09.2022 07:38
    hlađenje više grejanje manje
    Krađa kako god okreneš kolektivno stanovanje građani plaćaju 12 meseci a kad dođe vreme za grejanje izvade svesku sa izgovorima zbog čega ne i tako u nedogled
  • J. K

    20.09.2022 06:33
    J. K
    I posle neko dami prica,pise...dasu stri stanovi bolji od novogradnje! Ja u novogradnij vec mi radi grejanje a sa Toplanom nemam nista! More malo je i 3000 e za m2 kada vidim kako kukaju i placaju gradjani po starijim stanovima!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?