
Separacija otpada u Srbiji: Odvajali, ne odvajali, sve se "sruči u isti kontejner"
U Srbiji se godišnje proizvede dva i po miliona tona komunalnog otpada, a reciklira se tek 10 odsto.

Foto: 021.rs
Nelegalno odlaganje otpada zagađuje vode, zemljište i hranu i, posledično, negativno utiče na zdravlje stanovništva. Izostanak separacije i reciklaže predstavlja propuštenu priliku za domaću privredu.
U najnovijem izdanju emisije "Eko grad" razgovarali smo sa generalnim sekretarom Udruženja reciklera Srbije Markom Vučenovićem i sa članom organizacije Inženjeri zaštite životne sredine Igorom Jezdimirovićem.
Igor Jezdimirović iz organizacije Inženjeri zaštite životne sredine, za početak, za 021.rs objašnjava da pravilna separacija počinje primarnom selekcijom otpada.
"Otpad se tokom vremena toliko promenio u odnosu na ono što smo navikli u nekom prethodnom periodu da sada sadrži mnogo različitih materija. Primarna selekcija nam omogućava da onaj deo odgovornosti koji mi, kao proizvođači otpada, imamo uradimo na pravi način, tačnije da odvojimo plastiku za plastiku, staklo za staklo, limenku za limenku i na taj način omogućimo da proces prikupljanja otpada i njegove reciklaže bude mnogo jednostavniji", navodi.
Dodaje da, ako radimo kao danas - stavimo sav otpad u jednu kesu i bacimo ga u kontejner - njegovo razdvajanje postaje mnogo teže nego kada to uradimo u primarnoj selekciji.
"U primarnoj selekciji, kada postoji određena infrastruktura koja to omogućava, vi možete da sačuvate kvalitet te sirovine, tačnije da taj papir ne mešate sa drugom vrstom otpada i na taj način njega ne uništite. Isto tako, da ne mešate staklo sa ostalim vrstama otpada i onda zagadite ili polomite to staklo, a zagadite one druge vrste otpada koje bi mogle da budu reciklirane. Zato je primarna selekcija važna, jer nam ona omogućava da sačuvamo kvalitete koje taj otpad ima i ponovo upotrebimo", objašnjava Jezdimirović.
Marko Vučenović priču za 021.rs započinje zakonskim rešenjima koja postoje. Kako kaže, separacija je donekle zakonski regulisana kada je reč o opasnom otpadu, ali primena nije najefikasnija. Zakon je, dodaje, samo deo šireg problema.
"Prvo treba napomenuti da Zakon o upravljanju otpadom već obavezuje na odvajanje opasnog otpada. Dakle, tu ne pričamo sad o separaciji otpada u komunalnom smislu, nego o opasnom otpadu u domaćinstvu i to se često zaboravlja ili se želi zaboraviti. Dakle, zakon zabranjuje mešanje opasnog otpada sa komunalim otpadom, a ukoliko se to desi, nalaže razdvajanje, ako je to ekonomski isplativo. Ako ne, onda se sav taj pomešani otpad smatra opasnim. Naravno u svim sistemu dolazi do propusta, ali kod nas nije reč o propustima nego o pravilu. U komunalnom otpadu kod nas se može pronaći sve, uključujući električni i elektronski otpad i baterije, upravo iz razloga nedovoljno izgrađene infrastrukture", ističe.
Naglašava da je separacija otpada jedan od preduslova za uspostavljanje ekonomičnog i efikasnog sistema sakupljanja otpada, a koje je onda preduslov za efikasno upravljanje otpadom.
Kako kaže, Zakon predviđa da se opasan otpad iz domaćinstva predaje u centre za sakupljanje otpada, odnosno reciklažna dvorišta, ako postoje, ili, ako ne postoje, da se predaje ovlašćenom pravnom licu na upravljanje.
Prečesto se teret zagađenja nastalog usled neodgovornog upravljanja otpadom svaljuje na građane, otud i brojne kampanje za podizanje svesti. Ironija te situacije je da, i kada bi građani propisno odvojili komunalni otpad, on bi svakako završio na istoj gomili. Vučenović navodi da praktična primena separacije praktično ne postoji, te da to ne može biti isključiva odgovornost građana.
"Na praktičnom nivou stvar je veoma jasna. Da bi uopšte imalo smisla govoriti o separaciji otpada potrebno je imati uređen sistem upravljanja otpadom ili da je uspostavljanje takvog sistema izvesno. Tada ima smisla uošte počinjati sa edukacijom građana. U ovoj zemlji je poslednjih godina organizovano desetine i stotine projekata na temu jačanja svesti građana, što je zaista promašena kategorija... To je jedna potpuno besmislena rabota. Mi te takozvane svesti građana imamo 'i viška'... Građanski aktivizam treba da bude usmeren na lokalne vlasti. Kada pričamo o komunalnom otpadu, tu je odgovornost", objašnjava Vučenović.
Jezdimirović je saglasan sa tvrdnjom da ovo nije isključiva odgovornost građana i ocenjuje da je najveći deo odgovornosti na lokalnim samoupravama.
"Upravljanje komunalnim otpadom je, pre svega, odgovornost jedinica lokalne samouprave. U skladu sa planovima koje je Srbija donela, jedinice lokalne samouprave se udružuju u regione, kako bi uspeli da troškove koji postoje za upravljanje otpadom podjednako podele. Ono što je ključno jeste da se unapredi infrastruktura, sa jedne strane, i sa druge strane da građani poštuju tu infrastrukturu koja postoji", ističe Jezdimirović.
Kako navodi, ne možemo od građana očekivati da oni rade primarnu selekciju otpada, ako nemaju kante u koje mogu da bace taj odvojeni otpad.
"Ne možemo očekivati da oni to rade ako mi to posle sve sručimo u isti kontejner", naglašava.
Našeg sagovornika iz Udruženja reciklera, Marka Vučenovića, pitali smo da li je, uz sve ove prepreke moguće uvesti separaciju otpada na lokalnom nivou.
"Moguće je uvesti sistem, uz dovoljno znanja i volje. Mi imamo primere lokalnih samouprava koje imaju privatne operatere već godinama, poput Leskovca i Kikinde. I tamo naravno ima problema, ali situacija je dakako bolja nego u većem delu zemlje, gde imate praktično nekontrolisano odlaganje otpada na takozvane gradske deponije koje nisu ništa drugo nego divlje deponije, samo je neko odredio gde će to divljaštvo da se realizuje", smatra Vučenović.
Kako kaže, u poslednje vreme je Sremska Mitrovica primer pokušaja uvođenja odgovornog upravljanja otpadom, što je svakako za pohvalu. Dodaje da postoje problemi sa tim što se ta regionalna deponija predugo pravila i da nije bila do kraja zaokružena od samog početka.
"Ipak, oni su edukaciju radili kako treba. Oni su u te projekte edukacije ušli onda kada zaista planiraju da uspostave taj sistem", navodi.
Tu su i primeri pojedinih država u regionu, odnosno načini na koji su oni uspešno ili delimično uspešno rešili ovo pitanje. Vučenović kao najsvežiji primer pominje konkretno glavni grad Republike Hrvatske.
"Zagreb je sad trenutno najaktuelniji u regionu. Kod njih se po novom modelu plaćaju dve stavke: jedna je mesečni paušal za odvoženje otpada, a dodatni trošak je kupovina vreća za mešani komunalni otpad, čime se građani stimulišu da vrše separaciju otpada", navodi i dodaje da, ipak, nigde situacija nije sjajna.
Suštinski problem svuda je hiperprodukcija otpada, smatra Vučenović.
Strategija upravljanja otpadom za period od 2019. do 2024. godine redviđa prelazak sa koncepta regionalnih sanitarnih deponija na model regionalnih centara za upravljanje otpadom, što znači odvojeno prikupljanje, separaciju otpada i reciklažu, kao i tretiranje nereciklabilnog otpada. Mnogi od ovih postupaka trebalo je već da budu primenjeni, a posledice odlaganja osećaju građani, smatra naš sagovornik iz Inženjera zaštite životne sredine Igor Jezdimirović.
"Stanje koje mi imamo u Srbiji kada je u pitanju upravljanje otpadom zasniva se na srednjovekovnom principu 'pokupi i baci na jedno mesto'. Takav način upravljanja otpadom ostavlja značajne posledice na životnu sredinu, a samim tim iz životne sredine te posledice prelaze na naše zdravlje", naglašava.
Podseća da je nedavno gorela novosadska deponija, te da je tokom 2021. godine zvanično zabeleženo 1.715 požara na deponijama širom Srbije.
"Na taj način, stvoreno je zagađenje koje direktno utiče na naše zdravlje. Kada govorimo o uticaju otpada, pre svega govorimo o uticaju deponija koje nisu na adekvatan način obezbeđene, a životna sredina nije zaštićena od njihovog uticaja. Te deponije utiču na zagađenje vazduha, zagađenje vode, na biljke i životinje i trajno gubimo kvalitet zemljišta na kome se nalaze", kaže Jezdimirović za 021.rs.
Tako se, ističe, gube i potencijali koji postoje kada su u pitanju recikliranje i kompostiranje.
Jezdimirović zaključuje za 021.rs da su dve stvari ključne za rešavanje problema odlaganja otpada u Srbiji.
"Jedno je to da se nateraju donosioci odluka da pitanje upravljanja otpadom shvate kao značajno pitanje za zaštitu zdravlja građana i da zato što pre naprave infrastrukturu koja je neophodna. Sa druge strane, izuzetno je bitno da građani, kada se takav sistem uvede, počnu da ga ga poštuju i čuvaju infrastrukturu koja je postavljena. Samo na taj način možemo da imamo održiv sistem upravljanja otpadom koji ima relativno prihvatljive troškove za sve nas", zaključuje naš sagovornik.
Detaljnije o ovoj temi poslušajte u emisiji emitovanoj u okviru serijala "Eko grad" na Radiju 021.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rektorka Univerziteta umetnosti: Akademska godina može da se završi čak i ako se nastavi 20. maja
02.04.2025.•
0
Rektorka Univerziteta umetnosti u Beogradu Mirjana Nikolić rekla je da je čak i 20. maj mogući datum za nastavak akademske školske godine.
Studenti u Nišu blokiraće u subotu mostove na pet sati
02.04.2025.•
0
Neformalna grupa studenata niškog Univerziteta najavila je da će u subotu, 5. aprila, blokirati pet mostova na pet sati.
MUP: Okrivljeni se ubio u vozilu policije na putu ka zatvoru
02.04.2025.•
0
MUP je saopštio da je jedan 42-godišnji muškarac danas počinio samoubistvo na putu ka zatvoru, gde je trebalo da bude pritvoren.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koliko znate?
02.04.2025.•
8
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Forum beogradskih gimnazija: Zadržavanje profesora Kavčića na granici je napad na prosvetu
02.04.2025.•
0
Forum beogradskih gimnazija osudio je zadržavanje profesora Aleksandra Kavčića na državnoj granici u trenutku ulaska u Srbiju, ocenjujući taj čin kao "napad na prosvetu".
Zatvorena platforma za seksualnu eksploataciju dece, u Srbiji uhapšene dve osobe
02.04.2025.•
0
U međunarodnoj akciji, u kojoj je Srbija učestvovala sa još 37 zemalja sveta, zatvorena je jedna od najvećih platformi za seksualnu eksploataciju "Kidflix", saopštio je MUP.
Arena sport stiže na SBB, Total TV postaje deo Telekoma Srbija
02.04.2025.•
19
Kablovski operater SBB saopštio je da je završen prelazak kompanije u vlasništvo e& PPF Telecom Grupe. Korisnici SBB-a od 3. aprila dobijaju pristup Arena sportu.
VIDEO: Alek Kavčić zadržan na aerodromu "Nikola Tesla", pušten posle nekoliko sati
02.04.2025.•
19
Profesor Aleksandar Kavčić zadržan je danas na ulasku u Srbiju na aerodromu "Nikola Tesla". Pušten je posle nekoliko sati.
"Pobunjeni univerzitet": Ostajemo uz studente i ne pristajemo na ucene
02.04.2025.•
2
Predstavnik Mreže za akademsku solidarnost i angažovanost Nikola Cvetanović poručio je ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović da naučna zajednica "ostaje uz studente i ne pristaje na ucene".
Dokle je stigla istraga o "zvučnom topu": Odvija se na tri nivoa
02.04.2025.•
0
Nakon nešto više od dve nedelje, od kako se sumnja da je nad demonstrantima upotrebljen "zvučni top", istraga je zvanično pokrenuta, međutim još nema nikakve naznake da je u istrazi napravljen pomak.
Studenti imaju pravo na povrat 50 odsto školarine: Objašnjeno kako će teći isplata
02.04.2025.•
5
Samofinansirajući studenti koji su državljani Srbije, a upisani su na visokoškolske ustanove čiji je osnivač država, imaju od ove školske godine pravo na povraćaj 50 odsto troškova na ime školarina.
VIDEO Uhapšene 24 osobe: Prale novac preko firmi koje se navodno bave otkupom sekundarnih sirovina
02.04.2025.•
2
Kraljevačka policija uhapsila je 24 osobe, dok će protiv još četiri biti podnete krivične prijave.
Šta je SVM poželeo od Vučića: Može mesta sekretara u novoj Vladi i da zemlja ne padne u anarhiju
02.04.2025.•
13
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je da je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću preneo da ta partija i dalje nije zainteresovana za ministarske funkcije.
Bivša ministarka Jasna Matić oslobođena optužbe za zloupotrebu službenog položaja
02.04.2025.•
2
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio nakadašnju ministarku za telekomunikaciju Jasnu Matić.
Ne, Đoković ne kupuje bicikle studentima za put do Strazbura
02.04.2025.•
20
Prethodnih dana veliki broj ljudi podelio je sliku sa navodnom izjavom Novaka Đokovića da poklanja novac studentima koji putuju biciklima do Strazbura.
VIDEO: Napeto u Šapcu tokom sednice Skupštine opštine, guranje građana i obezbeđenja
02.04.2025.•
2
Tokom sednice Skupštine opštine Šabac došlo je do guranja između građana i obezbeđenja koje nije htelo da ih pusti da uđu u zgradu.
Više od 1.300 manipulacija o protestima za 40 dana - najviše na Alo, Informeru i Novostima
02.04.2025.•
2
FakeNews Tragač dokumentovao širenje dezinformacija o studentskim protestima i blokadama - tri portala odgovorna za više od polovine manipulativnih sadržaja.
Novi rekord u najavi: Vučić za prva tri meseca imao 141 obraćanje
02.04.2025.•
8
Portal Istinomer objavio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić tokom prva tri meseca 2025. godine imao 141 obraćanje ili uključenje na nekoj od televizija sa nacionalnom pokrivenošću.
Profesor međunarodnog prava: Slučaj "zvučnog topa" jedinstven u praksi Evropskog suda
02.04.2025.•
2
Evropski sud za ljudska prava dobio je odgovor države Srbije da li su na protestu 15. marta korišćeni sonični uređaji. Ovo su od suda zatražile nevladine organizacije koje još ne objavljuju odgovor.
Dekanka koja je napadnuta nožem o Vučićevoj izjavi: Povreda nije bezazlena, a on skače sebi u usta
02.04.2025.•
16
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović rekla je da se oporavlja od napada nožem, da joj je ruka van funkcije, i ocenila da taj incident ima političke posledice.
U toku je pretres stanova i drugih prostorija na 84 adrese
02.04.2025.•
17
U toku je pretres stanova i drugih prostorija na ukupno 84 adrese, kod 82 lica.
Komentari 10
@/
/
prvo srbija treba da se smisli.
plastiku samo za meso a sve ostalo u staklene case.
dzaba papirne kese u lidlu kada je sve ostalo plastika
Savica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar