
Separacija otpada u Srbiji: Odvajali, ne odvajali, sve se "sruči u isti kontejner"
U Srbiji se godišnje proizvede dva i po miliona tona komunalnog otpada, a reciklira se tek 10 odsto.

Foto: 021.rs
Nelegalno odlaganje otpada zagađuje vode, zemljište i hranu i, posledično, negativno utiče na zdravlje stanovništva. Izostanak separacije i reciklaže predstavlja propuštenu priliku za domaću privredu.
U najnovijem izdanju emisije "Eko grad" razgovarali smo sa generalnim sekretarom Udruženja reciklera Srbije Markom Vučenovićem i sa članom organizacije Inženjeri zaštite životne sredine Igorom Jezdimirovićem.
Igor Jezdimirović iz organizacije Inženjeri zaštite životne sredine, za početak, za 021.rs objašnjava da pravilna separacija počinje primarnom selekcijom otpada.
"Otpad se tokom vremena toliko promenio u odnosu na ono što smo navikli u nekom prethodnom periodu da sada sadrži mnogo različitih materija. Primarna selekcija nam omogućava da onaj deo odgovornosti koji mi, kao proizvođači otpada, imamo uradimo na pravi način, tačnije da odvojimo plastiku za plastiku, staklo za staklo, limenku za limenku i na taj način omogućimo da proces prikupljanja otpada i njegove reciklaže bude mnogo jednostavniji", navodi.
Dodaje da, ako radimo kao danas - stavimo sav otpad u jednu kesu i bacimo ga u kontejner - njegovo razdvajanje postaje mnogo teže nego kada to uradimo u primarnoj selekciji.
"U primarnoj selekciji, kada postoji određena infrastruktura koja to omogućava, vi možete da sačuvate kvalitet te sirovine, tačnije da taj papir ne mešate sa drugom vrstom otpada i na taj način njega ne uništite. Isto tako, da ne mešate staklo sa ostalim vrstama otpada i onda zagadite ili polomite to staklo, a zagadite one druge vrste otpada koje bi mogle da budu reciklirane. Zato je primarna selekcija važna, jer nam ona omogućava da sačuvamo kvalitete koje taj otpad ima i ponovo upotrebimo", objašnjava Jezdimirović.
Marko Vučenović priču za 021.rs započinje zakonskim rešenjima koja postoje. Kako kaže, separacija je donekle zakonski regulisana kada je reč o opasnom otpadu, ali primena nije najefikasnija. Zakon je, dodaje, samo deo šireg problema.
"Prvo treba napomenuti da Zakon o upravljanju otpadom već obavezuje na odvajanje opasnog otpada. Dakle, tu ne pričamo sad o separaciji otpada u komunalnom smislu, nego o opasnom otpadu u domaćinstvu i to se često zaboravlja ili se želi zaboraviti. Dakle, zakon zabranjuje mešanje opasnog otpada sa komunalim otpadom, a ukoliko se to desi, nalaže razdvajanje, ako je to ekonomski isplativo. Ako ne, onda se sav taj pomešani otpad smatra opasnim. Naravno u svim sistemu dolazi do propusta, ali kod nas nije reč o propustima nego o pravilu. U komunalnom otpadu kod nas se može pronaći sve, uključujući električni i elektronski otpad i baterije, upravo iz razloga nedovoljno izgrađene infrastrukture", ističe.
Naglašava da je separacija otpada jedan od preduslova za uspostavljanje ekonomičnog i efikasnog sistema sakupljanja otpada, a koje je onda preduslov za efikasno upravljanje otpadom.
Kako kaže, Zakon predviđa da se opasan otpad iz domaćinstva predaje u centre za sakupljanje otpada, odnosno reciklažna dvorišta, ako postoje, ili, ako ne postoje, da se predaje ovlašćenom pravnom licu na upravljanje.
Prečesto se teret zagađenja nastalog usled neodgovornog upravljanja otpadom svaljuje na građane, otud i brojne kampanje za podizanje svesti. Ironija te situacije je da, i kada bi građani propisno odvojili komunalni otpad, on bi svakako završio na istoj gomili. Vučenović navodi da praktična primena separacije praktično ne postoji, te da to ne može biti isključiva odgovornost građana.
"Na praktičnom nivou stvar je veoma jasna. Da bi uopšte imalo smisla govoriti o separaciji otpada potrebno je imati uređen sistem upravljanja otpadom ili da je uspostavljanje takvog sistema izvesno. Tada ima smisla uošte počinjati sa edukacijom građana. U ovoj zemlji je poslednjih godina organizovano desetine i stotine projekata na temu jačanja svesti građana, što je zaista promašena kategorija... To je jedna potpuno besmislena rabota. Mi te takozvane svesti građana imamo 'i viška'... Građanski aktivizam treba da bude usmeren na lokalne vlasti. Kada pričamo o komunalnom otpadu, tu je odgovornost", objašnjava Vučenović.
Jezdimirović je saglasan sa tvrdnjom da ovo nije isključiva odgovornost građana i ocenjuje da je najveći deo odgovornosti na lokalnim samoupravama.
"Upravljanje komunalnim otpadom je, pre svega, odgovornost jedinica lokalne samouprave. U skladu sa planovima koje je Srbija donela, jedinice lokalne samouprave se udružuju u regione, kako bi uspeli da troškove koji postoje za upravljanje otpadom podjednako podele. Ono što je ključno jeste da se unapredi infrastruktura, sa jedne strane, i sa druge strane da građani poštuju tu infrastrukturu koja postoji", ističe Jezdimirović.
Kako navodi, ne možemo od građana očekivati da oni rade primarnu selekciju otpada, ako nemaju kante u koje mogu da bace taj odvojeni otpad.
"Ne možemo očekivati da oni to rade ako mi to posle sve sručimo u isti kontejner", naglašava.
Našeg sagovornika iz Udruženja reciklera, Marka Vučenovića, pitali smo da li je, uz sve ove prepreke moguće uvesti separaciju otpada na lokalnom nivou.
"Moguće je uvesti sistem, uz dovoljno znanja i volje. Mi imamo primere lokalnih samouprava koje imaju privatne operatere već godinama, poput Leskovca i Kikinde. I tamo naravno ima problema, ali situacija je dakako bolja nego u većem delu zemlje, gde imate praktično nekontrolisano odlaganje otpada na takozvane gradske deponije koje nisu ništa drugo nego divlje deponije, samo je neko odredio gde će to divljaštvo da se realizuje", smatra Vučenović.
Kako kaže, u poslednje vreme je Sremska Mitrovica primer pokušaja uvođenja odgovornog upravljanja otpadom, što je svakako za pohvalu. Dodaje da postoje problemi sa tim što se ta regionalna deponija predugo pravila i da nije bila do kraja zaokružena od samog početka.
"Ipak, oni su edukaciju radili kako treba. Oni su u te projekte edukacije ušli onda kada zaista planiraju da uspostave taj sistem", navodi.
Tu su i primeri pojedinih država u regionu, odnosno načini na koji su oni uspešno ili delimično uspešno rešili ovo pitanje. Vučenović kao najsvežiji primer pominje konkretno glavni grad Republike Hrvatske.
"Zagreb je sad trenutno najaktuelniji u regionu. Kod njih se po novom modelu plaćaju dve stavke: jedna je mesečni paušal za odvoženje otpada, a dodatni trošak je kupovina vreća za mešani komunalni otpad, čime se građani stimulišu da vrše separaciju otpada", navodi i dodaje da, ipak, nigde situacija nije sjajna.
Suštinski problem svuda je hiperprodukcija otpada, smatra Vučenović.
Strategija upravljanja otpadom za period od 2019. do 2024. godine redviđa prelazak sa koncepta regionalnih sanitarnih deponija na model regionalnih centara za upravljanje otpadom, što znači odvojeno prikupljanje, separaciju otpada i reciklažu, kao i tretiranje nereciklabilnog otpada. Mnogi od ovih postupaka trebalo je već da budu primenjeni, a posledice odlaganja osećaju građani, smatra naš sagovornik iz Inženjera zaštite životne sredine Igor Jezdimirović.
"Stanje koje mi imamo u Srbiji kada je u pitanju upravljanje otpadom zasniva se na srednjovekovnom principu 'pokupi i baci na jedno mesto'. Takav način upravljanja otpadom ostavlja značajne posledice na životnu sredinu, a samim tim iz životne sredine te posledice prelaze na naše zdravlje", naglašava.
Podseća da je nedavno gorela novosadska deponija, te da je tokom 2021. godine zvanično zabeleženo 1.715 požara na deponijama širom Srbije.
"Na taj način, stvoreno je zagađenje koje direktno utiče na naše zdravlje. Kada govorimo o uticaju otpada, pre svega govorimo o uticaju deponija koje nisu na adekvatan način obezbeđene, a životna sredina nije zaštićena od njihovog uticaja. Te deponije utiču na zagađenje vazduha, zagađenje vode, na biljke i životinje i trajno gubimo kvalitet zemljišta na kome se nalaze", kaže Jezdimirović za 021.rs.
Tako se, ističe, gube i potencijali koji postoje kada su u pitanju recikliranje i kompostiranje.
Jezdimirović zaključuje za 021.rs da su dve stvari ključne za rešavanje problema odlaganja otpada u Srbiji.
"Jedno je to da se nateraju donosioci odluka da pitanje upravljanja otpadom shvate kao značajno pitanje za zaštitu zdravlja građana i da zato što pre naprave infrastrukturu koja je neophodna. Sa druge strane, izuzetno je bitno da građani, kada se takav sistem uvede, počnu da ga ga poštuju i čuvaju infrastrukturu koja je postavljena. Samo na taj način možemo da imamo održiv sistem upravljanja otpadom koji ima relativno prihvatljive troškove za sve nas", zaključuje naš sagovornik.
Detaljnije o ovoj temi poslušajte u emisiji emitovanoj u okviru serijala "Eko grad" na Radiju 021.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Završena studentska blokada RTS-a, pokrenuta procedura za novi REM
28.04.2025.•
0
Studenti u blokadi Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) i u blokadi RTS-a, objavili su na Iks-u da je nakon četrnaest dana završena blokada javnog medijskog servisa.
Usvojena odluka da se raspiše novi konkurs za izbor članova Saveta REM-a
28.04.2025.•
0
Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje većinom glasova je usvojio odluku da se raspiše novi konkurs za članove Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Pijanista od mača Stefana Nemanje napravio krst - Ministarstvo traži kaznu za skrnavljenje spomenika
28.04.2025.•
0
Ministarstvo kulture traži kaznu za profesora Andreja Josifovskog, poznatog pod nadimkom Pijanista, jer je na mač na spomeniku Stefanu Nemanji prilepio drvenu letvicu da izgleda kao da drži krst.
Ministarstvo prosvete odobrilo dodatni termin maturantima za promenu predmeta na završnom ispitu
28.04.2025.•
0
Učenicima osmog razreda odobren je dodatni termin za promenu predmeta koji će polagati na trećem testu završnog ispita, saopštilo je danas Ministarstvo prosvete.
Zaseda Odbor za kulturu i informisanje o novom Savetu REM-a
28.04.2025.•
0
Sednica Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje počela je posle 16 časova, a poslanici vlasti i opozicije diskutuju o izboru za članove novog Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.
Brnabić: Vlast ovo više neće tolerisati
28.04.2025.•
4
Predsednica Skupštine Ana Brnabić pozvala je studente u blokadi da se "urazume", navodeći da je to njen poslednji apel i da vlast više neće tolerisati incidente.
Optužnica za ubistvo Danke Ilić vraćena tužilaštvu na dopunu istrage
28.04.2025.•
0
Viši sud u Negotinu vratio je optužnicu protiv D. D. i S. J, osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić, na dopunu istrage.
Raspisana poternica za Radoičićem i još 19 osoba: Naređeno momentalno prisilno sprovođenje
28.04.2025.•
4
Posebno odeljenje Osnovnog suda u Prištini raspisalo je poternice za Milanom Radoičićem i još 19 osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Sednica odbora o REM-u pomerena zbog "nasilja nad dekanom DIF-a"
28.04.2025.•
1
Sednica Odbora za kulturu i informisanje na kojoj je trebalo da se na čijem dnevnom redu je pokretanje novog postupka za izbor članova Saveta REM-a, odložena je za 16 časova.
Da li će Vučić doći u Novi Sad: Vladeta Janković se pita kako, a predsednik planira
28.04.2025.•
15
Sedamnaest gradova u Srbiji proglasilo je Aleksandra Vučića nepoželjnim, a to je za jednog šefa države to strašno, ocenio je univerzitetski profesor u penziji Vladeta Janković.
Vučić: Država će odlučiti kada je kraj blokada, uništili su zemlju za šest meseci
28.04.2025.•
36
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će država izabrati momenat kada će da odgovori na nasilje, kako je nazvao blokade.
VIDEO Uhapšena bivša radnica "Dunav osiguranja" u Jagodini: Prisvojila 3.000 čekova
28.04.2025.•
2
Bivša zaposlena u filijali "Dunav osiguranja" u Jagodini S. M. (67) uhapšena je zbog pronevere u obavljanju privredne delatnosti.
Nedeljama beli šatori kod Skupštine, dovezeni i toaleti, a ko to kampuje - nadležni ne odgovaraju
28.04.2025.•
3
Skoro dve nedelje nema saobraćaja ispred Skupštine Srbije.
Vlada usvojila novi pravilnik za umanjenje računa za struju i gas
28.04.2025.•
3
Vlada je usvojila novi izmenjeni pravilnik za energetski ugrožene građane.
Radnici RTS predali peticiju sa skoro 24.000 potpisa za novi javni poziv za Savet REM-a
28.04.2025.•
1
Radnici RTS okupljeni u grupi "Naš pRoTeSt" predali su u Skupštini Srbije peticiju sa skoro 24.000 potpisa građana kojom se traži novi javni poziv za predlaganje kandidata za članove Saveta REM.
ANKETA: Podržavate li vanredne parlamentarne izbore?
28.04.2025.•
33
Plenum novosadskog Fakulteta tehničkih nauka prvi je fakultet koji je izglasao zahtev za održavanjem vanrednih parlamentarnih izbora.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za početak nedelje
28.04.2025.•
6
Nova radna sedmica je pred nama, a tu je i novi 021.rs dnevni kviz znanja.
Još se čeka odgovor premijera Macuta o sastanku sa rektorom Đokićem
28.04.2025.•
1
Iz Vlade Srbije još nije stigao odgovor na predlog rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, upućen premijeru Đuri Macutu, da sastanak bude održan danas ili sutra na Medicinskom fakultetu.
Vojska Srbije traži podoficire među građanima: "To je čast i privilegija hrabrih i odvažnih"
28.04.2025.•
10
Ministarstvo odbrane raspisalo je konkurs za podoficire iz građanstva, koji će biti otvoren za prijavu do kraja aprila.
"Najveća u istoriji Zapadnog Balkana i mnogostruko skuplja": Zašto Vučić pravi novu vojnu paradu?
28.04.2025.•
42
"Računajte 15. septembra napravićemo veliku vojnu paradu, biće ubedljivo najveća u istoriji Zapadnog Balkana i mnogostruko veća, bogatija i skuplja nego poslednji put kad smo to pokazivali."
Danas sednica Odbora za kulturu i informisanje o izboru članova Saveta REM-a
28.04.2025.•
1
Sednica Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje, na čijem dnevnom redu je pokretanje novog postupka za izbor članova Saveta REM-a, održaće se danas u 15 časova.
Komentari 10
@/
/
prvo srbija treba da se smisli.
plastiku samo za meso a sve ostalo u staklene case.
dzaba papirne kese u lidlu kada je sve ostalo plastika
Savica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar