
U Srbiji svega 13 sigurnih kuća za žrtve nasilja, nemaju ni dovoljno zaposlenih
U Srbiji trenutno funkcioniše 13 prihvatilišta za žrtve nasilja u porodici i jedno prihvatilište za žrtve trgovine ljudima, ukupnog smeštajnog kapaciteta od 190 mesta.
To je ispod nivoa koji preporučuje Savet Evrope, pokazao je izveštaj koji su izradile udruženje građana Atina u saradnji sa Agencijom UN-a za rodnu ravnopravnost UNWOMEN.
U izveštaju se naglašava da je postojeći kapacitet 74 odsto niži od standarda SE, kojim se predviđa da je za zemlju veličine Srbije neophodno obezbediti ukupno 719 mesta za smeštaj žrtava porodičnog nasilja, piše Danas.
Jedna od autorki istraživanja, Andrijana Radojčić Nedeljković iz organizacija Atina, ističe da je nedostatak novčanih sredstava deo problema zbog kojeg nema dovoljno smeštajnih kapaciteta u sigurnim kućama.
"Problem bi mogao da bude rešen najpre proširivanjem kapaciteta postojećih sigurnih kuća, ali i otvaranjem novih u onim mestima u kojima ih nema", ističe Radojčić Nedeljković.
Ona dodaje da na ovom putu postoje i prepreke administrativne prirode. Naime, Pravilnik koji propisuje standarde postavlja određene kriterijume koji su strožiji od onih koji postoje u nekim zemljama EU.
"Odredba koja definiše broj stručnih radnika na broj žrtava je kod nas rigoroznija nego u nekim evropskim zemljama. Onda sigurne kuće, da bi prošle proces licenciranja, a imajući u vidu zabranu zapošljavanja u javnom sektoru, smanjuju smeštajni kapacitet i primaju, primera radi, 10 žrtava, a imali bi mogućnost da prime njih 30", ističe Radojčić Nedeljković.
Od ukupno 14 prihvatilišta, navodi se u istraživanju, svega njih pet poseduje licence za rad, dve su u postupku obnove licence, a ostalih sedam je predalo zahtev.
"Posmatrajući kriterijum licenciranja, jasno se uočava da postoje izazovi u licenciranju, što dovodi do neujednačenog rada u sigurnim kućama u Srbiji", navodi se u izveštaju uz dodatak da je najveći problem sa licenciranjem nedovoljan broj stručnih radnika angažovanih na neodređeno vreme, kao i nerešeni imovinsko-pravni odnosi objekata.
Analiza je dodatno pokazala da u sigurnim kućama ukupno radi 80 ljudi, što dovodi do toga da polovina sigurnih kuća nema broj zaposlenih koji je predviđen pravilnikom. Ono što je dobro, to je da se na rukovodećim mestima u sigurnim kućama nalaze osobe sa odgovarajućim radnim iskustvom i poznavanjem osetljivosti teme.
Pozitivnu ocenu dobila je i činjenica da više od 70 odsto sigurnih kuća ima potpisane protokole o saradnji sa zdravstvenim ustanovama, što u velikoj meri olakšava pristup zdravstvenoj zaštiti.
Kako naglašava autorka izveštaja, primetno je da je tema nasilja u porodici u poslednje vreme prisutnija u javnosti, te da se ulaže u kampanje koje ohrabruju žene da prijave nasilje.
"Međutim, država se ne bavi u dovoljnoj meri pitanjem – šta će da se desi jednom kada žena prijavi nasilje. Tek kada se više pažnje posveti ovom pitanju moći će da se izađe iz začaranog kruga porodičnog nasilja", kaže Radojčić Nedeljković.
Rezultati istraživanja pokazuju da nešto više od polovine sigurnih kuća ima proceduru za obezbeđivanje tajnosti lokacije, bezbednosti korisnica i angažovanog osoblja.
"Ukupno 42,8 odsto sigurnih kuća se trudi da obezbedi tajnost lokaci je tako što adresu ne prikazuje javno, 21,43 odsto tako što s korisnicama potpisuje saglasnost o poštovanju tajnosti lokacije, u 22 odsto sigurnih kuća dolazak trećih lica je ograničen samo na predstavnike institucija. Ostalih, 13,77 odsto, sigurnih kuća istaklo je kroz upitnike da pokušavaju da očuvaju bezbednost žena u sigurnim kućama većim prisustvom policije. Zabrinjavajući je podatak da su svi ispitanici imali situacije u kojima je tajnost lokacije prekršena, što direktno ugrožava bezbednost žena koje se nalaze u tim smeštajima, ali i angažovanog osoblja", navodi se u izveštaju.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, tokom 2020. godine u centrima za socijalni rad je evidentirano 36.656 slučajeva nasilja u porodici.
Republički zavod je tokom 2021. godine sproveo istraživanje u kojem je ustanovljeno da je svaka peta žena doživela nasilje od intimnog partnera. Istraživanje Autonomnog ženskog centra je pokazalo da je u prvoj godini primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici od 56 žrtava femicida svaka treća ranije prijavljivala nasilje nadležnima.
Prijavite nasilje:
Policija: 192
Jedinstveni SOS telefon za Vojvodinu: 0800-10-10-10, besplatan poziv radnim danima od 10 do 20h
Sigurna ženska kuća Novi Sad, CSR: 021/6465746, svakog dana od 00 do 24h
Novi Sad "Iz kruga Vojvodina": 021/447-040, 066/447-040, 0800-10-10-10 radnim danima 09 - 16h
Autonomni ženski centar – SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja: 0800 100 007, od 10 do 20h
Prijava nasilja u porodici (MUP): 0800-100-600
Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom: 2645-328, radnim danom od 10 do 20h
SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja: 3626-006, od 14 do 18h
SOS Dečja linija "Broj za problem tvoj": 0800-123456, besplatni i poverljivi pozivi (0-24h)
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Urednica RTS-a: Dnevnik 2 uređuju kadrovi kod kojih autocenzura radi 24/7, pritisak nepotreban
27.04.2025.•
1
Uređivanje centralne informativne emisije Dnevnika 2 RTS-a dato je proverenim kadrovima, kojima je "pritisak nepotreban, jer su našpanovani na takav način rada".
Vučić u svim nastupima o kraju obojene revolucije u Srbiji: Magijsko dejstvo fraza na biračko telo
27.04.2025.•
4
Autoritarni režimi koriste pojedine reči i pojmove koje obeleže kao opasne i neprekidno ih ponavljaju, a te reči imaju "magijsko" delovanje jer podstiču željene emocije.
Mladi slabo poznaju devedesete: Analitičari o tome zašto je to tako
27.04.2025.•
3
Prema istraživanju koje je sprovela inicijativa Muzej devedesetih i Institut za filozofiju i društvenu teoriju, mladi u Srbiji uzrasta od 18 do 30 godina ne znaju dovoljno o devedesetim.
Potražnja za dadiljama sve veća, cene variraju - idu i do 1.000 evra mesečno
27.04.2025.•
0
Prijava za upis dece u vrtiće uveliko je u toku.
Sutra sedmi nastavak konstitutivne sednice parlamenta Kosova
26.04.2025.•
0
Nastavak konstitutivne sednice Skupštine Kosova, sedmi po redu, najavljen je za nedelju, 27. april.
Sindikati "Sloga" pozvali članove, simpatizere i građane na protest 1. maja
26.04.2025.•
2
Udruženi sindikati "Sloga" pozvali su sve članove, simpatizere, radnike, studente, penzionere i njihova udruženja, da se u što većem broju okupe ispred zgrade Vlade Srbije na protestu 1. maja.
Na zahtev SAD: Dvojica stranih državljana uhapšena u Srbiji zbog zavere
26.04.2025.•
7
Vlasti u Srbiji su na zahtev Vašingtona uhapsile Cuija Guanghaija iz Kine i Džona Milera iz Engleske, zbog navodnog organizovanja zavere protiv američkog državljanina.
Nastavnik iz Šapca na štakama pešačio do Novog Sada: Energija mladih je nezadrživa
26.04.2025.•
1
Nikola Milićević, nastavnik jedne osnovne škole u Šapcu, prepešačio je na štakama do Novog Sada, gde se danas održava veliki protest srednjoškolaca, uz poruku da onlajn nastava nije rešenje.
Ana Brnabić pohvalila studente u blokadi: "Stvarno, bravo!"
26.04.2025.•
43
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić objavila je na Iks-u saznanja da će studenti u blokadi 15. maja tražiti od Vučića da raspiše vanredne parlementarne izbore.
Studenti pozvali na protest 1. maja ispred Vlade Srbije
26.04.2025.•
12
Pet nacionalnih sindikata i studenti u blokadi pozivaju na obeležavanje 1. maja (Dana rada) na platou ispred Vlade Srbije, objavljeno je na Instagramu.
Dačić razgovarao sa O'Flajeritijem iz Saveta Evrope: Tema i postupanje policije na protestima
26.04.2025.•
1
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić sastao se sa komesarom za ljudska prava Saveta Evrope Majklom O'Flaertijem, a tema su bili i postupci policije tokom protesta u Srbiji.
Slovenačka policija istražuje prodaju zemljišta u Ljubljani biznismenu Nikoli Petroviću
26.04.2025.•
5
Slovenačka policija proverava da li postoje osnovi sumnje za krivično delo u vezi sa prodajom zemljišta u Ljubljani, koje je prošle godine od gradske opštine kupio srpski biznismen Nikola Petrović.
FOTO: Ljudi sa crnim kapuljačama cepali transparente ispred Pravnog u Beogradu
26.04.2025.•
5
Grupa muškaraca sa crnim kapuljačama je prošle noći, oko 2.00, sekla i cepala transparente izložene ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, saopštili su studenti.
Patrijarhu Porfiriju uručen počasni doktorat Moskovske duhovne akademije
26.04.2025.•
19
Poglavaru Srpske pravoslavne crkve, patrijarhu Porfiriju uručen je počasni doktorat Moskovske duhovne akademije, saopštila je danas SPC.
Pad plafona u školi: Opština Rača podnela krivičnu prijavu
26.04.2025.•
9
Opština Rača je podnela krivičnu prijavu i angažovala nezavisnog sudskog veštaka kako bi se utvrdile okolnosti pod kojima je pao plafon u učionici OŠ "Karađorđe" u Saranovu.
Preminula teatrološkinja Mirjana Miočinović
26.04.2025.•
1
Profesorka, prevoditeljka i teatrološkinja Mirjana Miočinović preminula je u Beogradu u 89. godini.
Đilas objavio sliku novog aviona koji je kupljen za potrebe Vlade Srbije
25.04.2025.•
8
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas objavio je na svom Iks nalogu sliku, za koju kaže da je novi avion Falkon kupljen za potrebe državnih funkcionera.
Vukadinović: Vučiću ne odgovaraju istraživanja javnog mnjenja koja on ne diktira
25.04.2025.•
4
Urednik Nove srpske političke misli (NSPM) Đorđe Vukadinović izjavio je da "Vučiću ne odgovaraju istraživanja koja on sam ne diktira".
Uhapšena dvojica državljana Srbije zbog ubistva na Cetinju: Određeno im zadržavanje
25.04.2025.•
0
Direktor Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović saopštio je da su dvojica državljana Srbije uhapšena zbog sumnje da su u četvrtak ubili Iliju Bogdanovića na Cetinju.
Snažno nevreme u Valjevu i Šapcu, grad u Sremu
25.04.2025.•
0
U Valjevu i Šapcu oko 17 časova počelo je snažno nevreme, a sporadično je bilo i sitnog grada, dok u Sremu pada krupan grad.
Komentari 7
Stvarnost
Savka
treba osuditi.Sta moze nasilje učiniti da te gledaju zrtvu kao izvor prihoda,ja tu njihovu ekonomiju nemogu izdržati.Kad sam tražila zastitu dobila sam batine nasilje;Zasto?
Savka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar