Nekretnine koje nije moguće legalizovati - na klizištu, javnom zemljištu, u zaštićenom području...

Zakonom je određeno da je legalizacija obavezna za sve nekretnine osim za one koje su izuzete iz procesa i koje će u tom slučaju biti srušene.
Nekretnine koje nije moguće legalizovati - na klizištu, javnom zemljištu, u zaštićenom području...
Foto: 021.rs
Vlasnici se često pitaju kako legalizovati objekat i šta je potrebno za legalizaciju kuće ili stana?
Da biste ozakonili svoju nekretninu - kuću, stan, garažu ili lokal, morate dostaviti određenu dokumentaciju, a sam proces legalizacije može potrajati određen vremenski period. U Srbiji se postupak legalizacije često čini kao dug i naporan proces koji zahteva puno vremena, novca i strpljenja. Međutim, čak i nakon ulaganja svih tih napora postoji nekoliko situacija u kojima legalizacija objekta jednostavno nije moguća, piše Biznis.rs.
Prema rečima advokata, legalizacija nije moguća ako je objekat izgrađen na zemljištu koje nije u vlasništvu investitora, jer je to jedan od osnovnih uslova. Takođe, vlasnik kuće, stana ili garaže koja je izgrađena na zaštićenom području biće odbijen ako preda dokumentaciju za legalizaciju.
 
"Ako je objekat izgrađen na zemljištu koje se nalazi u zaštićenom području, kao što su nacionalni parkovi, ekološke zone ili drugi zaštićeni delovi prirode, legalizacija nije moguća. Takođe, i u slučaju da je objekat izgrađen bez odobrenja nadležnih organa ili u suprotnosti sa urbanističkim planom", objašnjavaju advokati.
 
Zakonom je propisano i da vlasnik nekretnine koja se nalazi na mestu koje nije bezbedno, poput klizišta, opasnog terena ili u blizini nekog drugog objekta koji predstavlja rizik, neće moći da podnese zahtev za legalizaciju.
 
Advokati takođe navode još dva uslova koja onemogućavaju legalizaciju objekata, a to su javno zemljište i gradnja na zemljištu koje nije građevinsko.
 
"Ukoliko je objekat izgrađen na javnom zemljištu, legalizacija nije moguća. Javno zemljište je vlasništvo države ili lokalne samouprave, te ga nije moguće legalizovati za privatnu upotrebu. Dozvola neće biti dobijena i ako je objekat izgrađen prema nepostojećim urbanističkim planovima ili je građen na zemljištu koje nije namenjeno za gradnju", kažu pravnici.
 
Ako vlasnik objekta ipak ispunjava sve uslove i nema prepreka da se objekat legalizuje nadležni organ vlasniku daje rok od 30 dana da dostavi dokaz o vlasništvu, ukoliko to prethodno nije obavljeno, a u suprotnom zahtev će biti odbačen. Nakon što je dokaz dostavljen, nadležni organ određuje da se pribavljanje ostale dokumentacije nastavi, a potrebno je platiti i taksu za legalizaciju koja može biti različitog iznosa i računa se po unapred određenom principu.
 
Rešenje o ozakonjenju izdaje nadležni organ autonomne pokrajne, jedinica lokalne samouprave, odnosno ministarstvo nadležno za poslove građevinarstva.
Koliko će iznositi taksa za legalizaciju zavisi od vrste objekta, njegove površine i namene. Taksa za ozakonjenje kuća i stanova do 100 kvadratnih metara iznosi 5.000 dinara, do 200 kvadratnih metara 15.000 dinara, a do 300 kvadratnih metara 20.000 dinara. Za objekte čija je površina veća od 300 kvadrata cena takse je 50.000 dinara.
 
Što se poslovnih objekata tiče, potrebno je platiti taksu od 250.000 dinara ukoliko posedujete poslovni prostor do 500 metara kvadratnih, 500.000 dinara za prostore do 1.000 kvadrata, i tri miliona za više od 1.500 kvadrata.
 
Novac od takse za legalizaciju odlazi na dve strane - 70 odsto novca dobijaju lokalne samouprave, dok preostalih 30 odsto novca ide u republički budžet.
  • Mička

    13.03.2024 07:17
    Uživajte
    Samo vi pišite, uz šolju kafe kritikujte. Kući, uz surfovanje na netu, ćaska se pomalo i tako, dozvolite im da se istresu kako god im se ćefne.
  • Gordana Radović

    10.04.2023 11:02
    Narod
    Sve kod Tita bilo tako, al narod ne sluša. Kako neko može da oduzme obalu Dunava, građanima? Kako neko može da uzurpira nacinalni park, od kog vlasnika su kupovali parcele?Svaki pedalj ove zemlje ima papirologiju o poreklu. kako kuće na vodoizvorištu grada NS, kako?
  • Toma

    10.04.2023 08:54
    dolina lopova
    glavni sljunkar srbije je u vreme korone nazidao hotel u recnom koritu i za to dobio "privremenu gradjevinsku dozvolu" iako zida u recnom koritu i na placu u vlasnistvu drzave (kao i svi u pomenutoj dolini).

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.