Zašto mladi u Srbiji žele "jakog vođu" - navikli na život u autokratiji

Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih za 2023. koji je predstavila Krovna organizacija mladih Srbije, između ostalog, pokazuje da 60 odsto mladih smatra da je Srbiji potreban jak vođa.
Zašto mladi u Srbiji žele "jakog vođu" - navikli na život u autokratiji
Foto: 021.rs

Ovo je, kako piše Danas, najviši rezultat u poslednjih šest godina. Njihove sagovornike ovaj podatak ne iznenađuje.

Aleksandar Ljubomirović, predsednik omladine Narodne stranke, za Danas kaže da je navedeni podatak je odraz višedecenijske negativne tradicije i zabrinjavajućeg trenda u srpskom društvu, koje je nažalost naviklo kroz istoriju na jake lidere i kult ličnosti.
 
"Sve to se oslikava i na današnju omladinu, koja odrasta u društvu koje ne zna za alternativu autokratskom načinu upravljanja državom i za sistem upravljanja državom koje je bazirano na podeli moći. Iz tog razloga, nova generacija mladih i demokratski nastrojenih političara ima istorijski zadatak da mladima ponudi alternativu i bude putokaz nadolazećim naraštajima da su pozitivne promene i te kako moguće u našem društvu, kao i na političkoj sceni", tvrdi Ljubomirović.
I Pavle Grbović, lider PSG, smatra da je to logična posledica činjenice da su ti mladi ljudi više od polovine svog života u autokratiji, kao i da su uglavnom rasli uz roditelje koji su ih kontaminirali svojim, nažalost opravdanim, razočarenjem nesavršenim demokratskim promenama.
 
"Naša obaveza je da toga budemo svesni, ali tim pre moramo da odolimo čarima jeftinog populizma koji može imati preskupe posledice. Demokratija je uz sve svoje nesavršenosti i dalje jedini oblik uređenja koji stvara osnovu za izgradnju civilizovanog i normalnog društva", ističe Grbović za Danas.
 
Biljani Đorđević, poslanici Ne davimo Beograd, ovi podaci govore o konfuziji kod mladih o tome šta demokratija jeste ili može biti naspram sistema u kojima oni žive zapravo i nije demokratija.
 
"Nezadovoljstva koja oni imaju u vezi sa obrazovnim sistemom, sistemom vrednosti i stanjem životne sredine ne rešavaju se jakim liderom nego upravo uz više prave demokratije i učešća građana. Raduje me da mladi najviše vrednuju ličnu slobodu, zaštitu životne sredine i solidarnost i pomoć ekonomski ugroženima jer to govori o tome da se sa njima može raditi upravo na uspostavljanju slobodnog i solidarnog društva ukoliko bi se politički uključili u život zajednice", objašnjava Đorđević za Danas.
Zoran Lutovac, lider DS, zaključuje da su rezultati su posledica najmanje dve činjenice.
 
"Jedna je da imamo tradicionalno autoritarnu političku kulturu, a druga da se u trenutku u kojem živimo promoviše upravo takav model političke kulture. Promoviše se kultura mačizma i snage uopšte umesto kulture dijaloga, kultura nadjačavanja umesto kulture sporazumevanja. To se promoviše preko medija s nacionalnom frekvencijom i ostalih koji su dostupni građanima i prenosi se preko roditelja i odraslih na mlade. Širi se kultrurna matrica u kojoj neko treba da se nadjača i nadvlada umesto da se s njim dogovori ili da se razgovara i pravi kompromis", zaključuje Lutovac. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • bananarama

    14.08.2023 15:37
    Nije to ništa novo da Srbi obožavaju da njima vlada diktator.
    Tako je od davnina.
    A razlog je veoma prost.
    Srbi ne vole odgovornost.
    Srbima je lakše da među sobom izaberu nekog ko će vladati čvrstom rukom pa ako dobro vlada onda je super a ako loše vlada onda imaju koga da krive i pljuju. A poenta je u tome da pojedinac nije nikada kriv, uvek mu je kriv neko drugi.
    Neki drugi narodi na primer umaju drugačiji tip vladavine.
    Tamo je celokupno stanovništvo uključeno u vlast i to svojom voljom.
    Pa kada nešto zagusti onda taj narod sam sebe krivi za neuspeh, loše odluke i teži da se popravi, da bude bolji. Ne krive nikog drugog do sami sebe.
    Srbi ne žele da učestvuju u vlasti, donošenju odluka jer ako nešto pogrešno odrade onda će morati popljuvati samog sebe. Ovako pronađu nekog da ih vodi pa stalno njega pljuju.
    Srbima je uvek lakše da nekog drugog okrive za svoje neuspehe tako da su Srbima krivi kemtrejlsi, duboka država, vladari iz senke, reptili, Amerikanci, Englezi, iluminati, . . . Svi, samo ne oni sami sebi
  • Ana

    14.08.2023 15:33
    Kad pitate mlade sta planiraju posle skole, fakulteta, vecina planira napolje, radije bi da zive u zemljama sa jakom ekonomijom, zabole ih za jakog lidera.
  • Posle

    14.08.2023 15:20
    Mame
    Kako zašto? Pa za većinu (čast malom broju izuzetaka) mama misli u najboljem slučaju bar do 30-te godine života. A nakon toga, kad Bože moj odrastu, traže nekog da misle "svojom glavom"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

EPS: Nema kolapsa, spremno smo ušli u zimu

"Elektroprivreda Srbije" je apsolutno spremna ušla u zimsku sezonu, a zaposleni su tokom cele godine pokazali da uz posvećenost i znanje svaki izazov može biti prevaziđen, saopštilo je to preduzeće.