Štetna hrana za Evropu, u Srbiji nije sporna: Zašto pojedine zabranjene namirnice kod nas "prolaze"?

Posle brojnih povrata srpske robe koja sadrži pesticide, početkom ovog meseca, zbog prisustva aditiva titanijum-dioksida vraćena je i pošiljka keksa iz Srbije, namenjena hrvatskom tržištu.
Štetna hrana za Evropu, u Srbiji nije sporna: Zašto pojedine zabranjene namirnice kod nas "prolaze"?
Foto: Pixabay
U keksu je 2. novembra konstatovan titanijum-dioksid, čiju je upotrebu u hrani Evropska komisija za bezbednost hrane zabranila u januaru 2022, navodeći da postoji potencijalna sposobnost hemikalije da ošteti DNK, genetski materijal ćelija, prenosi portal Danas.
 
Prema Pravilniku o prehrambenim aditivima iz 2018. godine, upotreba ove supstance u Srbiji je dozvoljena i još se nalazi na listi odobrenih dodataka hrani i ima oznaku E171, a zbog sposobnosti da reflektuje svetlost i boji u belo, upotrebljava se u hemijskoj, kozmetičkoj, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji
Prema rečima asistentkinje Katedre za primenjenu hemiju Hemijskog fakulteta u Beogradu Slađane Savić, ta supstanca se koristi i u nekim proizvodima protiv štetočina, a lekovima se dodaje kao zaštitni sloj zbog inertnosti i stabilnosti.
 
Ona ističe da naučna istraživanja ukazuju na to da unos titanijum-dioksida može oštetiti DNK i izazvati teška oboljenja, kao što je kancer.
"Ako se titanijum-dioksid unese gutanjem, EFSA (EU agencija za bezbednost hrane) na osnovu naučnih istraživanja procenjuje da se vrlo malo apsorbuje putem organa za varenje, ali se ipak može akumulirati u telu i dovesti do oštećenja DNK, što kasnije može prouzrokovati razvoj tumora", rekla je Savić.
 
Osim toga, kako je navela, njegovo dejstvo je kancerogeno i udisanjem sitnih čestica, čemu su posebno podložni radnici u fabrikama gde se titanijum-dioksid proizvodi.
 
Dodala je da je Evropska agencija za hranu 2021. istakla da nema dovoljno dokaza da titanijum-dioksid ne izaziva oštećenja genetičkog materijala u ćelijama, što znači da ova mogućnost nije isključena i zbog toga se supstanca ne može smatrati bezbednom.
 
"Zbog nedostatka informacija i rizika, treba značajno kontrolisati njegovu upotrebu kao aditiva u stočnoj i ljudskoj upotrebi. Na primer, u hrani za mačke i pse ovog aditiva ne sme biti više od stotog dela. Sa druge strane, titanijum-dioksid je dugo smatran bezbednom zamenom za olovno belo u slikarstvu, zato što je olovo toksično", objasnila je Savić.
 
Postavlja se pitanje šta se događa sa spornom robom nakon vraćanja u našu zemlju. Naime, ako prema zakonima u Srbiji određene supstance nisu problematične, da li to znači da je distribucija te robe adekvatna za srpsko tržište. 
 
Dejan Gavrilović iz udruženja potrošača "Efektiva" podsetio je na to da keks nije jedini primer kada srpska roba nije ispunila kriterijume Evropske unije i da je tokom leta više pošiljki vraćeno, posebno zbog prekomerne količine pesticida. 
 
Keks je, kako je rekao, još jedan pokazatelj neadekvatne kontrole prehrambenih namirnica u Srbiji.
 
"Ne možemo biti sigurni da li se vraćena pošiljka distribuira na srpsko tržište, jer kriterijumi Srbije nisu isti kao u EU, te stoga, sumnjiva roba za Evropu, prema nadležnima, ne mora nužno biti sporna i za našu zemlju", rekao je Gavrilović.
 
Podsetio je i na to da je pre nekoliko godina problem bio sa aflatoksinom koji je rešen na administrativan način tako što je pomerena granica dozvoljenog prisustva u hrani.
Francuska je među prvim zemljama koje su zabranile titanijum-dioksid u namirnicama. Ovu opciju trenutno razmatra i SAD, dok se u Evropi traže rešenja za zamenu ovog sastojka u svim proizvodima, počev od krema za sunčanje preko glazura, pa sve do žvakaćih guma i bombona.
 
Ministarstvo trgovine, Ministarstvo privrede i Mijjnistarstvo zdravlja nisu odgovorili na pitanja Danasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Видоје

    10.11.2023 19:07
    Familija
    Pa mora sns familija od nečega da živi
  • felix

    10.11.2023 11:09
    @zanovetalo
    drago rado bih ti odgovorio , ali uglavnom je sve loše popravljeno na mnogo bolje ! sad, samo tvoje ime kaže da nisi kadar poimati !
  • Srele

    10.11.2023 10:01
    Uzalud
    U Srbiji postje zakoni kojima se regulišu i propisuju sankcije za slučaj kršenja određenih odredbi. Veliki problem je što se zakon selektivno ili uopšte i ne primenjuje. Srbija je kao Indija... posoje kaste i ukoliko ste dovoljno visoko pozicionirani zakoni za vas ne važe.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vozio bez dozvole i sa tri promila alkohola

Policija u Surdulici je isključila iz saobraćaja vozača "forda" koji je vozio sa 3,04 promila alkohola u organizmu i bez vozačke dozvole, saopštila je Polijska uprava Vranje.