Kineskih kamera za video-nadzor sve više u Istočnoj Evropi: Koliko ih ima u Srbiji?
Zemlje Srednje i Istočne Europe kupile su milione kineskih nadzornih kamera kineske u poslednjih pet godina, uprkos sigurnosnim propustima uređaja.
Foto: Pixabay
To pokazuje istraživanje Radija slobodna Evropa u devet zemalja.
Izveštavanje RSE otkriva sve veću upotrebu kamera kineske proizvodnje u zemljama koje su ili članice Evropske unije i NATO-a ili žele da se pridruže ovim zajednicama zemalja, i gde se vlade koje paze na budžete sve više okreću pristupačnim kineskim kompanijama koje subvencioniše država.
Iako javne nacionalne baze podataka za nadzorne kamere ne postoje za većinu zemalja, dostupni podaci i izveštaj RSE pokazuju da su Dahua i Hikvision, dve kineske kompanije u delimičnom državnom vlasništvu koje su među vodećim svetskim dobavljačima TV opreme i kamera za nadzor, dominantne na tržištima u Mađarskoj, Srbiji, Rumuniji, Moldaviji, Ukrajini, Bosni i Hercegovini, Kosovu, Bugarskoj i Gruziji.
"Najveća razlika između ovih kineskih kompanija i drugih je u tome što druge kompanije nisu toliko ranjive za iskorišćavanje. U osnovi se sigurnost odnosi na planiranje hipotetskih pretnji, a vlade i organizacije za nacionalnu sigurnost moraju biti fokusirane na to", rekao je za RSE Konor Hili, direktor vladinog istraživanja u IPVM-u, kompaniji za istraživanje industrije nadzora.
Izeštaji RSE pokazuju da se, uprkos eskalaciji zabrinutosti i provera u vezi sa s preteranim oslanjanjem na kinesku tehnologiju u kritičnoj infrastrukturi u zapadnim prestonicama, Dahua i Hikvision kamere takođe koriste na osetljivim lokacijama, uključujući vojne baze u Rumuniji i sedišta specijalne policije u Mađarskoj, za koje stručnjaci kažu da su tako podložne napadima hakera i drugih zlonamernih strana.
Iako su zemlje poput Sjedinjenih Država, Britanije i Australije te dve kompanije stavile na crnu listu, takva zabrana ne postoji u Evropi. Ali usred posete kineskog čelnika Si Đinpinga Evropi, koji je započeo 5. maja, niza kineskih špijunskih skandala širom kontinenta i gušenja kineskih trgovinskih praksi u EU, uporište kompanija u Evropi označava još jednu potencijalnu žarišnu tačku.
"Videli smo kako se razgovor razvijao recimo u SAD-u i doveo do zabrane, ali još nije jasno koji će put evropske zemlje slediti", dodao je Hili.
Srbija
Podaci Carine Srbije ne govore posebno o uvozu nadzornih kamera kineske proizvodnje, ali podaci u poslednjih pet godina govore o stalnom porastu broja kupljenih kineskih kamera uopšte u tom razdoblju.
Samo u 2023. za kupovinu kineskih kamera u Srbiji potrošeno je oko 5,8 miliona dolara.
Većinu kamera u zemlji kupuju privatne kompanije, koje ih zatim preko tendera prodaju lokalnim vlastima.
Prema istraživanju RSE iz 2023. godine, više od 40 opština i gradova u Srbiji, gotovo jedna trećina svih lokalnih samouprava u zemlji, ima sisteme javnog videonadzora i nadzora saobraćaja kineskog proizvođača Dahua. Ovo proširenje odvijalo se u poslednjih pet godina uz cenu od približno 32 miliona dolara.
Opremu je ovim opštinama prodala "Macchina Security", beogradska kompanija koja uvozi kinesku tehnologiju u Srbiju i dobija ugovore u poslednjih nekoliko godina.
Prema dokumentima koje je RSE dobio, Vlada Srbije licencirala je 15 različitih tipova kamera od proizvođača iz Poljske, Australije, Sjedinjenih Država, Italije, Slovačke, Mađarske i lokalne srpske kompanije. Međutim, čini se da su opštine kupile više kamera od Dahue u poređenju s drugim kompanijama.
Prema dokumentima do kojih je RSE došao u okviru zahteva za pristup informacijama, 10 od 42 opštine i grada koji su ispitani kupili su kamere s tehnologijom prepoznavanja lica. To pojačava postojeću bolnu tačku u Srbiji, gde je vlada nekoliko puta pokušala da progura zakon koji bi joj dao široka ovlašćenja za korišćenje tehnologije prepoznavanja lica u javnosti.
Srbija je poslednjih godina postavila više od 1.000 nadzornih kamera s mogućnostima prepoznavanja lica kineskog Huaweija.
Postavljanje kamera u Beogradu bilo je kontroverzno jer Srbija nema odgovarajuće zakone o privatnosti podataka za obradu biometrijskih informacija preuzetih sa snimaka prepoznavanja lica.
Istraga RSE iz 2022. otkrila je kako srpski zvaničnici već koriste kinesku tehnologiju za praćenje i ciljanje aktivista i demonstranata, izazivajući zabrinutost da bi se naprednija oprema za nadzor kineske proizvodnje mogla zloupotrebiti.
Kosovo
Kao i kod mnogih drugih zemalja, podaci kosovske carine ne razlikuju različite kompanije i vrstu kamera. Ali nadzorne kamere su u širokoj upotrebi u Prištini, glavnom gradu.
Reporter RSE primetio je više kamera Dahua i Hikvision postavljenih na gradskim trgovima, kao i na vladinim zgradama, uključujući Državno tužilaštvo, Ministarstvo trgovine i Ministarstvo zdravlja. Kosovski zvaničnici potvrdili su za RSE da su kamere na vladinim zgradama kupljene 2020. i 2021.
Kamere su nabavljale i institucije u područjima Kosova gde većinski žive Srbi. Njih je kupila Srbija preko svojih paralelnih institucija na Kosovu 2021.
Transakcije su bile izvan kontrole Prištine, a istraživanje RSE iz 2022. pokazalo je da je oprema za nadzor Dahua u vrednosti od nekoliko desetina hiljada dolara kupljena za škole.
U dokumentima je navedeno da je finansijska sredstva osigurala Kancelarija za Kosovo Vlade Srbije.
O kineskim kamerama u drugim državama možete čitati u tekstu Radija slobodne Evrope OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Moguće kašnjenje i otkazivanje letova Er Srbije zbog lošeg vremena
22.11.2024.•
0
Nepovoljni vremenski uslovi na beogradskom aerodromu, kao i na pojedinim aerodromima u regionu, uticaće na odvijanje saobraćaja Er Srbije.
Građani širom Srbije odali počast poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici
22.11.2024.•
2
Građani su širom Srbije odali počast poginulima u nesreći na novosadskoj Železničkoj stanici.
Brnabić o akciji "Zastani Srbijo": Maltretiranje građana, dobro koordinisana akcija iz inostranstva
22.11.2024.•
64
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić osudila je kao "maltretiranje građana" današnje blokade saobraćaja na više lokacija u Novom Sadu i Beogradu.
VIDEO Incident tokom blokade u Beogradu: Došlo do tuče, udarena novinarka
22.11.2024.•
34
Tokom akcije "Zastani Srbijo" u Beogradu, kod zgrade RTS-a u Takovskoj ulici, došlo je do tuče.
Vlada Srbije povukla iz skupštinske procedure predlog Zakona o visokom obrazovanju
22.11.2024.•
4
Vlada Srbije povukla je danas iz skupštinske procedure predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, navodeći u obrazloženju da su potrebne "dodatne konsultacije o tom aktu".
Aleksandru Jovanoviću Ćuti zabranjeno prisustvo skupštinskom Odboru za odbranu
22.11.2024.•
11
Narodnom poslaniku Aleksandru Jovanoviću Ćuti danas je zabranjeno prisustvo sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove.
DNEVNI KVIZ: Koji rezultat ste ostvarili?
22.11.2024.•
12
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Porodici sa sedmoro dece u Gadžinom Hanu ponovo priključena struja
22.11.2024.•
8
Devetočalna porodica iz Gadžinog Hana kod Niša kojoj je juče ujutru isključena struja u socijalnom stanu, nije provela noć u mraku jer je beogradska firma "Bio enerdži point" platila njihov dug.
Zbog jakih udara vetra posebna opreznost savetuje se vozačima kamiona i autobusa
22.11.2024.•
0
AMSS savetuje posebnu opreznost u saobraćaju vozačima kamiona i autobusa na mostovima, nadvožnjacima i prevojima zbog jačih udara vetra u prvom delu dana.
Bibliotekari predali Vladi i Skupštini peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga
22.11.2024.•
7
Bibliotekarsko društvo Srbije saopštilo je da su peticiju za ukidanje naknade za izdavanje knjiga, sa potpisima oko 10.500 građana, podneli Vladi i Skupštini Srbije.
Tužiteljka o istrazi u Novom Sadu: Postavlja se pitanje da li je tužilac dobio sve što mu je trebalo
22.11.2024.•
12
Tužiteljka Jasmina Paunović rekla je, povodom hapšenja 12 osoba zbog tragedije na Železničkoj stanici, da je tužilac morao da traži potrebnu dokumentaciju od svih državnih organa i da je to problem.
Šabić o Vučićevoj najavi: Predsednik nema pravo predlaganja zakona
22.11.2024.•
23
Advokat Rodoljub Šabić je objavio da predsednik Srbije nema pravo da predlaže zakone.
FOTO Pogledajte naslovnice novina posle hapšenja 12 osoba: Verujete li ikome?
21.11.2024.•
30
Novine na naslovnim stranama sutrašnjih izdanja imaju različite poglede na hapšenja zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Vučić: Videću da li lično da predložim Skupštini zakonske izmene o dolasku stranih fakulteta
21.11.2024.•
40
Predsednik Srbije Aleksandar Vučič je večeras najavio mogućnost da on lično predloži Skupštini Srbije zakonske izmene kojima se omogućava dolazak stranih univerziteta u Srbiju.
AMSS upozorio vozače na poledicu
21.11.2024.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je večeras upozorio vozače da budu oprezni zbog poledice.
Na krovu zgrade u Severnoj Mitrovici nađeno oružje i uređaji za radio-vezu
21.11.2024.•
1
Kosovska policija je saopštila da je jutros našla oružje, municiju i uređaje za radio-vezu na krovu zgrade u Ulici kralja Petra u Severnoj Mitrovici.
Srbija i Tuvalu ukidaju vize
21.11.2024.•
12
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.
Vučić kaže da je očajan jer je Vlada Srbije povukla zakon o fakultetima: "Dragi Miloše..."
21.11.2024.•
46
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je očajan zbog odluke vlade da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju.
Porodici sa sedmoro dece kod Niša isključena struja zbog duga od 30.000 dinara
21.11.2024.•
8
Devetočlana porodica iz Gadžinog Hana kod Niša ostala je danas bez struje u socijalnom stanu zbog duga od 30.000 dinara.
Srbija dobila Koordinaciono telo za pristupanje EU
21.11.2024.•
4
Vlada Srbije usvojila je Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Komentari 10
IT stručnjak
Pročitaj malo o PKI, to će ti reći sve što treba da znaš o bezbednosti.
Za one koji ne znaju da pročitaju o PKI, odgovor je DA, moguće je napraviti potpuno bezbedno smeštanje podataka pa i video snimaka na serveru treće strane. Koristi se ista tehnologija koju MUP već ugrađuje u biometrijske lične karte sa digitalnim potpisom.
Ma da
P2P serveri proizvođača ne moraju da se koriste, ukoliko se poseduje statička ip adresa ili neki dyndns servis. Snimač uopšte ne mora biti online, nego svi vole da gledaju sa udaljene lokacije putem interneta.
Da li zapadni proizvođači imaju neke druge tipove konekcije koji su "bezbedni" od špijunaže ili su "bezbedni dok ne ispadne neka afera", "bezbedni na reč" kao i američka doping kontrola za sportiste?
It stručnjak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar