Šarenilo Svesrpskog sabora za skretanje pažnje: Vučić i Dodik kao dobar i loš policajac

Celodnevna manifestacija sa folklorom i vatrometom i deklaracija u 49 tačaka - to su rezultati Svesrpskog sabora.
Folklorna zabava sa političkim elementima - tako bi se ukratko mogao opisati prvi Svesrpski sabor u Beogradu, piše Dojče vele. Celodnevna manifestacija imala je šaren program koji je započet molebanom, a završio se vatrometom. Na centralnom skupu na Trgu Republike našlo se oko sedam hiljada ljudi, daleko manje nego što je najavljivano.
 
Tokom dana održana je i sednica Vlada Srbije i Republike Srpske. Sabor se održao nedugo nakon glasanja Generalne skupštine UN o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, i predstavlja odgovor Beograda i Banjaluke na taj događaj.
Kritičari režima u Beogradu stoga smatraju da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na ovaj način pokušao da skrene pažnju sa jednog značajnog spoljnopolitičkog poraza.
 
Dobar i loš policajac
 
Jedna od ključnih reči koje su se mogle čuti na ovom saboru je mir to jest "potreba za očuvanjem mira", na kojoj je insistirao predsednik Srbije.
 
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik imao je nešto ratoborniju retoriku i rekao da je "Srpska bila zadovoljna autonomijom po Dejtonu, ali da to više nije slučaj".
Iako je usvojena Deklaracija, koju su potpisali Dodik, Vučić, članovi vlada i poslanici, nekoliko puta potcrtavala ustavni okvir BiH i Dejtonski sporazum, Dodik je ponovio ideju o mirnom razdruživanju i naglasio da je "bolje da živimo kao dobre komšije nego da budemo trajno posvađani".
 
Vučić je kao i obično bio zadužen za spuštanje lopte, pa je napomenuo da se u "Deklaraciji ne pominje razdruživanje", i zamolio Dodika "da se sve rešava u okviru Dejtona i mirnim putem".
 
Stara priča - nove nijanse
 
Sabor ima spoljnu i unutrašnju upotrebu, kaže za Dojče vele direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov.
 
"Srpska napredna stranka na ovaj način pokušava da se predstavi kao državotvorna stranka, koja brine o Srbima u regionu, srpskom jeziku i kulturi. To previše ne impresionira strance, ali je namera bila da se u vreme napetosti oko Kosova i deklaracije o Srebrenici ipak pokaže inostranom faktoru da je Srbija neka snaga sa kojom se mora računati", kaže Popov.
 
Obraćanje Milorada Dodika na saboru sagovornik Dojče velea vidi kao "staru priču sa novim nijansama".
 
"Dodik svaki put pokušava da ode korak dalje od onoga što je prethodno rekao, ali nije uradio. Sada je preduzeo neke dodatne korake predlogom o razdruživanju, ali i on zna da je to pretnja praznom puškom. Amerika kao garant Dejtona to svakako neće dozvoliti, i jedino što Dodik postiže je nanošenje štete Republici Srpskoj, kao i Srbiji, i stvara dodatno podozrenje i napetost u regionu. To dodatno udaljava i Srbiju i BiH od Evropske unije", ocenjuje on.
 
Loša procena situacije
 
Bliski odnosi sa Rusijom, kao i razvoj kriznih žarišta u svetu kao da su srpske političare ubedili da je promena svetskog poretka gotova stvar, i da je sada možda pravi trenutak za ostvarivanje nekih političkih ciljeva u regionu.
 
Dodik je stoga u svom izlaganju govorio u multipolarnom svetu i kraju unipolarnosti, dok je Vučić ponovo bio oprezniji i istakao da pojedini sukobi poput onog u Ukrajini prete eskalacijom, i da je sada najvažnije sačuvati mir u regionu.
 
Aleksandar Popov smatra da je "nakon kriza u Ukrajini i Gazi fokus na Balkanu, koji se vidi kao potencijalno žarište", i Dodik i tu pogrešno procenjuje situaciju.
 
"Možda bi se nakon ovakvog skupa moglo postaviti i kontra-pitanje: kako bi se reagovalo da, recimo, Mađarska ili Albanija organizuju nekakav sabor i na njemu iznose stavove kako pripadnici njihovih naroda nisu zadovoljni tretmanom u drugim zemljama? Opravdano je pitanje da li bi to izazvalo podozrenje u Srbiji, i tako se Srbija ne prikazuje kao zemlja koja ima nekakav kredibilitet, nego kao zemlja koja prikriva neke velikodržavne ambicije", kaže Popov.
Jednostrana kultura sećanja
 
Državni vrh Srbije i Republike Srpske najavljuje i izgradnju memorijalnog centra u Beogradu i Donjoj Gradini posvećenog žrtvama ustaškog logora u Jasenovcu. Srpski političari tu inicijativu podvode pod kulturu sećanja, a Aleksandar Popov primećuje da je reč o selektivnom pogledu na prošlost.
 
"Kultura sećanja podrazumeva sećanje na sopstvene žrtve, ali i suočavanje sa sopstvenom prošlošću. Naravno da svaki narod izražava pijetet prema svojim žrtvama, ali to bi trebalo da podrazumeva i empatiju prema tuđim žrtvama. Jednostrano suočavanje sa prošlošću mislim da isto tako ne doprinosi stabilnosti regiona", zaključuje Popov za Dojče vele.
  • Dragan

    10.06.2024 19:12
    Za Vesnu
    Godpodjo dok se Vi probudite ova dvojica ce srpskom narodu navuci vecu bedu na vrat nego 90-tih. A sto se zapada tice uzeli smo sve najgore.. Pa kome jos odgovara uredjena drzva gde se zna red i gde su svi pred zakonom jednaki. Gde Vam se predsednik sa tv obrati 2,3 puta godisnje dok ovaj nas boze me sacuvaj ne silazi sa ekrana
  • Pravoslav

    10.06.2024 17:22
    Srbija
    Niko nema sto Srbin imade....
  • srbin iz srbije

    10.06.2024 10:29
    @vesna
    Gospodjo razmislite malo i vi zbog cega je tako.Napravljena je
    drzava u kojoj,vlada lopovluk,korupcija,laz kao sto je ovaj sabor,
    politicka drzava koja kupuje od sirotinje glasove,nosi pakete
    sirotinji,drzava koja zbog politike unistava mlade ljude koji ma je
    javno preduzece vrh u zivotu.Vlast koja je svega 25% glasova
    uglavnom glasaca sa dvojnim pasosom.Predsednici drugih drzava
    glasaju u Srbiji.Potcenjuje te Srbiju i mislite da su Srbi u Srbiji
    retardirani.Ne znam kolko poznajete Srbiju ali docice mnogo gore
    od pluvanja.NIJE PROBLEM PLJUVANJE NEGO ZBOG CEGA JE
    DOSLO DO PLJUVANJA.VLAST I OPOZICIJA SU POTPUNO ISTI.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ruski kulturni centar otvoren u Čačku

Ruski kulturni centar, koji će imati školu ruskog jezika, biblioteku s delima autora iz te zemlje i kancelarije za kulturno-ekonomsku saradnju i za rusku nacionalnu manjinu, otvoren je u Čačku.