Projekat "Jadar" sve bliži: Ekolog Lekić objasnio šta su jalovišta i kakav uticaj na sredinu imaju

Glavna tema proteklih nedelja je svakako potencijalno iskopavanje litijuma u Srbiji, a ako do njega dođe, dodatan problem mogu stvoriti jalovišta.
Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije objašnjava za Danas da su jalovišta zapravo isto što i deponija, odnosno, vrsta rudarske deponije.
 
"Tu se odlaže materijal nakon izdvajanja rude koja ima neku vrednost, isto kao što u svakodnevnom životu na deponiju bacamo ono što nam ne treba. To su dakle materijali iz kojih više ne može da se izvuče vrednost. Jalovišta mogu biti u različitim formama: tečna, polutečna, u čvrstom stanju. Ono što je problem jeste da se pri određenim pojavama u prirodi i oko nas, projektuju na način da to što se stavlja na deponiju ne dođe u kontakt sa ostatkom životne sredine", navodi Lekić.
Dodaje da je cela poenta u dobrom projektovanju jalovišta, da svi događaji koji se odigravaju u životnoj sredini ne utiču na to jalovište, odnosno da materije u njemu ne dođu u kontakt sa ostatkom životne sredine.
 
Događaji koji mogu dovesti do mešanja jalovišta sa životnom sredinom, pre svega sa podzemnim vodama, rekama i zemljištem, su zemljotresi, obilne padavine, klizišta i druge prirodne nepogode koje se dešavaju svuda oko nas.
 
"Bitna je i procena rizika koje nosi formiranje jalovišta na nekoj lokaciji. Dobro projektovanje podrazumeva da se proceni, na primer, koje bi bile maksimalne padavine na koje bi to jalovište bilo otporno. Obično se to računa na kiše koje padaju na hiljadu ili deset hiljada godina. Ono što je kod nas problem je što smo imali slučaj iz 2014. godine sa jalovištem rudnika Stolice koji je u istom regionu kao i projekat Jadar, gde je zbog bujičnih poplava došlo do provale brane na tom jalovištu, čime su zagađujuće materije prodrle u reku Jadar", naglašava Lekić.
Ističe da je neophodno da se jalovište projektuje po najboljim svetskim standardima, kako bi verovatnoća katastrofe bila najmanje, međutim, kao i kod deponija, problem svega je da se obezbedi sigurnost da sanitarne deponije ne gore, podseća na slučaj gorenja deponije Duboko kod Užica, koja se u maju ove godine zapalila po drugi put, što govori da o njoj nismo dovoljno brinuli, iz čega se budi strepnja u kontekstu jalovina.
 
Ako dođe do iskopavanja litijuma, u zavisnosti od sadržaja jalovine koju bi taj rudnik imao, kada bi došlo do nesreće ili akcidenta na njenoj lokaciji, Lekić objašnjava da bi došlo do značajnih posledica u najbližem okruženju, a zatim i nizvodno u tom regionu.
 
"Akcidenti se takođe proračunavaju, trebalo bi da sastavni deo dokumentacije bude šta bi se dogodilo kada bi se nešto dogodilo, koje bi bile mere da se to ne dogodi i plus koje bi bile mere čak i da se dogodi šta bi se radilo. Svakako bi uticaj bio vrlo negativan kada bi došlo do kontakta materijala na jalovištu sa okruženjem. Koliko bi se brzo širilo zavisi od brzine reakcije u takvoj situaciji, isto kao i za požar", zaključuje Lekić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dušan

    22.07.2024 13:20
    Sad ću napisati moje viđenje kojima se većini ovde neće dopasti.
    Ali molite Boga da Putin dođe do Odese i da se malo poremete Svetske sile. koliko god vi ne voleli rusiju ovo nama i de u prilog. Onda tzv gospoda i investitori neće biti ovde.
    Plus nam ide u prilog pad cene tog materijala od 80%
  • Goran

    22.07.2024 12:37
    Bravo
    Bravo, konačno ćemo i mi postati bogata država. Domaći i strani dušmani mogu samo da zavide!
  • R

    22.07.2024 12:23
    R
    Sada Beograđani piju vodu iz Save. Znači piju vodu u koju se izlivaju Slovenačke, Hrvatske i Bosanske fekalije i razni otpad.
    Srbija bi više zaradila i imala manje troškove prerade da koristi čistu podzemnu vodu iz Podrinja nego što će imati koristi od litijuma.
    Ovde se ne govori koliko će Srbiju koštati održavanje jalovišta, prečišćavanje zagađene vode, čišćenje zemljišta, ili ćak trajni gubitak zemljišta koje se neće moći očistiti. Najverovatnije minimum 100 puta više nego što ćemo zaraditi.
    Briga mene za EU, SAD, Rusiju, Kinu,... bitna je Srbija i srpski narod. Dok god radili tako da zadovoljavamo potrebe drugih, a ne nas, biće nam loše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?