Srbija ima popriličan broj ekoloških crnih tačaka: Ekolog objašnjava šta one predstavljaju

Otvaranje novih rudnika u Srbiji i industrijskih postrojenja, pored ekonomske dobiti, sa sobom nosi i mogućnost stvaranja takozvanih ekoloških crnih tački kojih u Srbiji već ima poprilično.
Ekološke crne tačke su, kako to za Danas objašnjava Dejan Lekić iz Nacionalne ekološke asocijacije, delovi teritorije manje ili veće površine na kojima postoji neko istorijsko zagađenje koje nije na pravi način rešeno.
 
"Na tim delovima teritorije su ostaci određenih ekonomskih aktivnosti ostavili posledice po životnu sredinu", kaže Lekić.
Objašnjava i da su ova mesta trajno oštećena i da je gotovo nemoguće povratiti ih u "prirodno stanje", odnosno, stanje pre zagađenja.
 
"Najpoznatije crne tačke u Srbiji su Bor i Majdanpek, oni su praktično arhetip, a to je tako zbog dugogodišnjih aktivnosti rudarskog tipa. Ove aktivnosti su ostavile određene posledice koje su naposletku došle u fokus javnosti", ističe Lekić.
Napominje da rudarsko-topioničarsko postrojenje u Boru postoji već više od sto godina, i da je rezultat opredeljenja države da kroz rudarstvo dođe do materijalnih sredstava.
 
Rudnici, kako kaže, mogu da budu opasni i nakon što prestanu da rade, pa podseća i na akcident koji se dogodio tokom poplava 2014. godine kada se jalovište rudnika Stolice izlilo sve do reke Drine.
 
Kako je ranije objasnio za Danas, jalovišta su vrsta rudarske deponije, tu se odlaže materijal nakon izdvajanja rude. To su dakle materijali iz kojih više ne može da se izvuče vrednost. Jalovišta mogu biti u različitim formama: tečna, polutečna, u čvrstom stanju.
 
"Taj rudnik nije imao titulara i bio je napušten, a država bi trebalo da vodi računa o tome i da rešava zagađenja iz prošlosti, međutim to joj očigledno nije na listi prioriteta", kaže Lekić.
 
Dodaje da i pored ovih delova teritorije koji se nazivanju "crne tačke" postoje i delovi koji u ovom trenutku imaju potencijal da budu veliki zagađivači.
 
"Imamo i potencijalne crne tačke, mesta zbog kojih ljudi u javnosti izražavaju zabrinutost. Iako na tim mestima sada nema problema, ona u budućnosti potencijalno mogu da postanu ekološke crne tačke", priča Lekić.
 
Postoji i takozvani Katastar kontaminiranih lokacija koji je izradila Agencija za zaštitu životne sredine. Ovaj katastar predstavlja skup podataka o ugroženim, zagađenim i degradiranim zemljištima.
 
Da bi se sprečilo stvaranje novih ekoloških crnih tački, kako kaže sagovornik beogradskog lista, neophodno je da se Srbija strateški opredeli kakva to zemlja želi da bude u budućnosti.
"Po meni je jedini način rešenja svih ovih problema, primena najviših evropskih standarda u oblasti zaštite životne sredine koji su odgovor na bilo kakvo ekološko ugrožavanje", smatra Lekić.
 
Navodi i da je najnovija Direktiva o krivičnim delima prema životnoj sredini (Environmental Crime Directive) koja je stupila na snagu u maju ove godine, posebno zanimljiva zbog visine kazni koje propisuje.
 
"Kazne su dramatične i idu čak i do pet odsto ukupnog obrta novca firmi i to na globalnom nivou. Kod nas su te kazne, koje su sudovi presudili, uglavnom bile između 10 i 15 hiljada evra", kaže Lekić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?