Šta se sve zna o pregovorima Vlade i EU o eksploataciji litijuma?
Planovi države i kompanije Rio Tinto za izgradnju rudnika litijuma u Srbiji ovih dana glavna je tema u društvu.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Veliki deo javnosti se protivi izgradnji rudnika, a protesti se organizuju širom Srbije.
Predsednik Aleksandar Vučić nedavno je najavio i mogućnost referenduma na ovu temu krajem sledeće godine. Kako je rekao, građanima bi mogla da se da prilika da se izjasne da li žele da se rudari - u Loznici, zapadnoj Srbiji ili u celoj državi.
Iste opcije na referendumu ponovili su tokom narednog dana i premijer Miloš Vučević i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
Šta znamo o ovom projektu za sada?
Kako podseća Demostat, Vlada Srbije je u januaru 2022. godine, nakon niza protesta protiv iskopavanja litijuma i projekta "Jadar", navela da je na ovu temu "stavljena tačka".
Ipak, samo nekoliko meseci kasnije je ovaj portal objavio da su predstavnici Evropske komisije i Vlade Srbije, bez mnogo pompe, potpisali pismo o namerama u izgradnji strateškog partnerstva u oblastima baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.
U februaru prošle godine objavljena je informacija da Mercedes, Rio Tinto, Evropska banka za obnovu i razvoj i Vlada Srbije pregovaraju o izgradnji Mercedesove fabrike električnih automobila u Srbiji, računajući pritom na otvaranje rudnika litijuma.
Ovih dana, u prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca i evropskog komesara za energetiku Maroša Šefčoviča, namere su prerasle u još uvek neobavezujući Memorandum o razumevanju koji polako otvara put ka eksploataciji litijuma.
Pod pritiskom velikih demonstracija s kraja 2021. i početka 2022, Vlada Srbije "stavila je tačku" na projekat eksploatacije i prerade rude jadarit.
Deo javnosti i tada je sumnjao da razlog za odustajanje od otvaranja rudnika treba tražiti u aprilskim predsedničkim, parlamentarnim i delom lokalnim izborima u kojima vlast nije želela da ugrozi svoj rejting.
Iz Brisela je potom Demostatu potvrđeno saznanje da su 22. septembra 2023. predstavnici Evropska komisija i Vlada Srbije potpisali pismo o namerama koje se odnosilo na strateško partnerstvo u oblasti baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.
Potvrđeno je i da je dokument potpisan u Njujorku, kada se sa potpredsednikom EK i komesarom za energetiku Marošom Šefčovićem sastao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
EK su tada, na pitanje Demostata da li postoji mehanizam kojim bi se sprečilo da se zbog otvaranja rudnika Srbija devastira, što najviše plaši građane koji su protestovali, naveli da zakonodavstvo EU obezbeđuje najviši nivo zaštite životne sredine i socijalne zaštite, uključujući rudarske projekte.
"Kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Srbija je u procesu usklađivanja svog zakonodavstva sa evropskim, uključujući i oblast politike životne sredine", naveli su tada iz EK za Demostat i dodali da se "zalažu za razvoj kapaciteta za preradu i rafinaciju na istom mestu gde se nalaze i resursi, kao i u EU".
Kako su naveli, to bi po njihovoj oceni bilo od ključnog značaja za stvaranje lokalnih održivih ekosistema čiste tehnologije i nulte emisije ugljen-dioksida.
I ruda i dostojanstvo
Rezultat dosadašnjeg usaglašavanja obnarodovan je prošle nedelje, kada je tokom posete Beogradu nemačkog kancelara Olafa Šolca i komesara Maroša Šefčoviča između Vlade Srbije i EK potpisan Memorandum o razumevanju koji se odnosi na strateško partnerstvo u održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
"EU će poštovati najviše ekološke standarde, a u praksi to znači prvo – ako je reč o kritičnim sirovinama, baterijama, a propisi o njima su upravo stupili na snagu prošle godine, EU ima najsveobuhvatniji regulativni okvir na svetu u ovoj oblasti. Svaka baterija koja će izaći na tržište EU imaće digitalni pasoš, to će verovatno biti QR kod, gde će javnost moći da pristupi svim informacijama – da li su ispunjeni ekološki, socijalni standardi, da li su ljudi u lancu proizvodnje tretirani dostojanstveno", naglasio je Šefčović nakon potpisanog dokumenta.
On je dodao tvrdnju da će EU učiniti sve što može kako izvori pijaće vode ne bi bili zagađeni, a to će morati da poštuju sve kompanije uključene u ovaj vrednosni lanac.
Inače, poseta evropskih zvaničnika okončana je samitom o kritičnim sirovinama u Palati Srbija, kome su prisustvovali predstavnici kompanije Rio Tinto, automobilskih koncerna Stelantis i Mercedes, nemačke razvojne banke KfW, Evropske banke za obnovu i razvoj i proizvođača baterija ElevenES, EIT InnoEnergy i Inobat.
Sa nekoliko evropskih automobilskih koncerna, finansijskim institucijama, proizvođačima baterija i srpskim preduzećima potpisano je neobavezujuće pismo o namerama.
Međutim, kancelar Šolc otkrio je da će Mercedes-Benc biti deo lanca proizvodnje u Srbji, jer "cilj je da se obezbedi da se realizuje rudarstvo, da se obezbedi lanac proizvodnje", rekao je i dodao da će, prema potpisanom Memorandumu, to biti "kompanije koje se bave preradom dobijenog materijala, koje se bave proizvodnjom baterija".
Ali, pre više od godinu i po, u februaru 2023. Demostat je imao i objavio saznanje da Mercedes, Rio Tinto, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Vlada Srbije pregovaraju o realizaciji projekta za izgradnju Mercedesove fabrike električnih automobila u Srbiji.
Vrednost projekta u kojem učestvuje EBRD je 2,5 milijardi evra, a automobili proizvedeni u fabrici u Srbiji trebalo bi da koriste baterije od litijuma, koji će u Srbiji iskopavati australijsko-britanska kompanija Rio Tinto.
Diplomatski izvori Demostata tvrdili su tada da će projekat zavisiti i od spoljnopolitičke orijentacije vlasti u narednom periodu i ukoliko ga prihvate Mercedes i EBRD – biće to signal da Srbija ide ka Zapadu.
Realizacija ovih planova podrazumevala bi i usklađivanje srpske spoljne i bezbednosne politike sa Zapadom, što bi zahtevalo i uvođenje sankcija Rusiji.
Iz Demostata podsećaju da je i pre ovoga, još u decembru 2022. godine, pisao o tome da je uslov Vlade za iskopavanje litijuma upravo otvaranje fabrike baterija, ali i fabrike električnih automobila.
Kad se šargarepa približi
"Dolazak Mercedesa može biti i deo 'šargarepe' koja je obećana Srbiji ukoliko bude konstruktivna u pregovorima sa Prištinom i ako prihvati evropski plan za KiM", tvrdili su izvori Demostata.
Dodatno su naglašavali da ukoliko Srbija ne prihvati (tada aktuelni) evropski plan, "može da očekuje posledice koje će se, između ostalog, ali u velikoj meri, odraziti na ekonomiju i privredu", dok bi u suprotnom dobila ekonomsku pomoć, kao i investicije u raznim oblastima privrede.
Iako se kao mogući partneri Srbije u izgradnji fabrike električnih automobila pominju i Kinezi, izgleda da je to više teza za jačanje pregovaračke pozicije i da su razgovori sa Mercedesom dobro odmakli.
To bi trebalo da bude dobar izbor, s obzirom na to da u Nemačkoj od prošle godine za preduzeća sa 3.000 zaposlenih, a od ove i za one sa 1.000 radnika, važi zakon o dju dilidžensu (eng. due diligence) u lancu snabdevanja.
Kako piše Demostat, on kompanije obavezuje na detaljnu proveru svojih domaćih i ino dobavljača koji će morati da kroz periodične izveštaje dokazuju da poštuju socijalna, ljudska i radnička prava kao i da u proizvodnji primenjuju sve mere zaštite sredine.
Taj potencijalni ugovor sa Mercedesom možda je razlog zbog koga je Vučić naveo da će Nemci kontrolisati Rio Tinto ukoliko krene u eksploataciju litijuma.
I sam Rio Tinto se potrudio da poboljša ponudu, pa je zajedno sa Vladom Srbije uložio u slovački startap InoBat sa kojim je u novembru 2022. potpisao i sporazum o saradnji.
InoBat je nepunu godinu kasnije, u septembru 2023. objavio da će u Ćupriji graditi gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Debata u Evropskom parlamentu o Rio Tintu u Srbiji: Kokanović nije mogao da se obrati
05.02.2025.•
0
Evropski parlament je bio domaćin debate o rudarenju litijuma od strane kompanije Rio Tinto u Srbiji.
Đukić Dejanović: Dopisi školama bili su podsećanje na zakonske obaveze, a ne pretnje
05.02.2025.•
0
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović saopštila je da su "njeni ranije upućeni dopisi školama bili podsećanje na zakonske obaveze, a ne pretnja".
Nabavka osam lokomotiva za vuču teretnih vozova: 20,2 miliona evra iz kredita Evropske banke
05.02.2025.•
0
Tender za nabavku pet novih dizel električnih lokomotiva za vuču teretnih vozova i tri dizel električnih lokomotiva za ranžiranje teretnih vozova objavila je Evropska banka za obnovu i razvoj.
Pravna pomoć za radnice Centra za socijalni rad koje nisu htele na miting SNS
05.02.2025.•
1
Inicijativa za unapređenje stanja u socijalnoj zaštiti saopštila je da će obezbediti besplatnu pravnu pomoć za dve radnice Centra za socijalni rad u Gadžinom Hanu.
FOTO: Vučevićeva ostavka stigla u Skupštinu
05.02.2025.•
6
U Skupštinu Srbije stigla je ostavka premijera Miloša Vučevića.
ANEM zamrzava članstvo u Radnoj grupi za bezbednost novinara
05.02.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) je saopštila da se pridružuje novinarskim i medijskim udruženjima koja su u utorak zamrzla učešće u radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Janis Varufakis o protestima u Srbiji: Neka nam studenti pokažu put za dalje
05.02.2025.•
2
Svetski poznati ekonomista i bivši ministar finansija Grčke Janis Varufakis podržao je proteste studenata u Srbiji.
VIDEO: Završen protest podrške prosvetarima u Beogradu - sutra novi, biće predati zahtevi
05.02.2025.•
4
Protest ispred Ministarstva prosvete u Beogradu je završen, uz najavu da će sutra biti održan još jedan.
Sud obustavio deo odluke advokata o štrajku: Naloženo im da rade u pritvorskim i hitnim predmetima
05.02.2025.•
0
Viši sud u Beogradu obustavio je od izvršenja deo odluke Skupštine Advokatske komore Srbije i potpunoj obustavi rada na mesec dana.
Vanja Grbić podržao studente: Oni su snaga potrebni za ozdravljenje
05.02.2025.•
4
Proslavljeni odbojkaš Vladimir Grbić uputio je podršku studentima u Srbiji.
Evrokomesarka Kos uputila pismo građanima Srbije: Potreban inkluzivan dijalog
05.02.2025.•
9
Odgovarajući na bojazni iz Srbije zbog trenutne situacije, evropska komeska za proširenje Marta Kos rekla je da evropska agenda Srbije nudi rešenja za mnoga otvorena pitanja.
Ko je Rod Blagojević koji se sastao sa Vučićem: Od guvernera do zatvora
05.02.2025.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u utorak sa bivšim guvernerom Ilinoisa i bivšim robijašem Rodom Blagojevićem.
Preminuo glumac Dejan Matić
05.02.2025.•
1
Glumac Beogradskog dramskog pozorišta Dejan Matić preminuo je u 61. godini, potvrđeno je Tanjugu u BDP-u.
BIRN: U izgorelom domu za stare bili psihijatrijski pacijenti, čuvao ih nekvalifikovani sin vlasnika
05.02.2025.•
6
Osam osoba starosti između 47 i 92 godine umrlo je u domu "Ivanović" u Barajevu u požaru koji je izbio, kako se sumnja, zbog cigarete ili upaljača jedne od žrtava.
Najmanje desetoro povređenih u sudaru autobusa i automobila kod Negotina
05.02.2025.•
0
Najmanje deset osoba je povređeno u sudaru autobusa i automobila na Kobišničkom putu u Negotinu.
Brnabić: Samo u Srbiji ima kontradiktornost - Vučić nije nadležan, ali jeste kriv
05.02.2025.•
20
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da je Srbija jedina država na svetu u kojoj, kako tvrdi, opozicija ne želi izbore.
VIDEO Više hiljada građana na protestu penzionera u Beogradu: "Studenti su pamet i srce Srbije"
05.02.2025.•
13
Protest penzionera počeo je na Trgu republike u Beogradu, a pridružilo im se više hiljada građana koji podržavaju zahteve studenata u blokadi.
Vučević: Da rasteretim dušebrižnike - pitanje dana kada će moja ostavka biti konstatovana
05.02.2025.•
43
Premijer u ostavci Miloš Vučević rekao je da je pitanje dana kada će njegova ostavka biti konstatovana u Narodnoj skupštini i istakao da je to "nezaustavljiv proces".
Udruženje pedijatara Srbije: "Čini se da će sa ovakvim mladima svetu biti dobro"
05.02.2025.•
1
Udruženje pedijatara Srbije saopštilo je da podržava studentske zahteve i izražava poštovanje prema entuzijazmu, socijalnoj i intelektualnoj zrelosti i istrajnosti akademaca.
Italija vratila soju iz Srbije zbog povišenog nivoa aflatoksina
05.02.2025.•
8
Italija je sedma zemlja koja od početka 2025. godine, preko RASFF sistema za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani, upozorava na povišen nivo aflatoksina u sojinom proteinu i proizvodima iz Srbije
Komentari 5
Ce
Zebra
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar