
Šta se sve zna o pregovorima Vlade i EU o eksploataciji litijuma?
Planovi države i kompanije Rio Tinto za izgradnju rudnika litijuma u Srbiji ovih dana glavna je tema u društvu.
.jpg)
Foto: 021.rs (ilustracija)
Veliki deo javnosti se protivi izgradnji rudnika, a protesti se organizuju širom Srbije.
Predsednik Aleksandar Vučić nedavno je najavio i mogućnost referenduma na ovu temu krajem sledeće godine. Kako je rekao, građanima bi mogla da se da prilika da se izjasne da li žele da se rudari - u Loznici, zapadnoj Srbiji ili u celoj državi.
Iste opcije na referendumu ponovili su tokom narednog dana i premijer Miloš Vučević i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
Šta znamo o ovom projektu za sada?
Kako podseća Demostat, Vlada Srbije je u januaru 2022. godine, nakon niza protesta protiv iskopavanja litijuma i projekta "Jadar", navela da je na ovu temu "stavljena tačka".
Ipak, samo nekoliko meseci kasnije je ovaj portal objavio da su predstavnici Evropske komisije i Vlade Srbije, bez mnogo pompe, potpisali pismo o namerama u izgradnji strateškog partnerstva u oblastima baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.
U februaru prošle godine objavljena je informacija da Mercedes, Rio Tinto, Evropska banka za obnovu i razvoj i Vlada Srbije pregovaraju o izgradnji Mercedesove fabrike električnih automobila u Srbiji, računajući pritom na otvaranje rudnika litijuma.
Ovih dana, u prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca i evropskog komesara za energetiku Maroša Šefčoviča, namere su prerasle u još uvek neobavezujući Memorandum o razumevanju koji polako otvara put ka eksploataciji litijuma.
Pod pritiskom velikih demonstracija s kraja 2021. i početka 2022, Vlada Srbije "stavila je tačku" na projekat eksploatacije i prerade rude jadarit.
Deo javnosti i tada je sumnjao da razlog za odustajanje od otvaranja rudnika treba tražiti u aprilskim predsedničkim, parlamentarnim i delom lokalnim izborima u kojima vlast nije želela da ugrozi svoj rejting.
Iz Brisela je potom Demostatu potvrđeno saznanje da su 22. septembra 2023. predstavnici Evropska komisija i Vlada Srbije potpisali pismo o namerama koje se odnosilo na strateško partnerstvo u oblasti baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.
Potvrđeno je i da je dokument potpisan u Njujorku, kada se sa potpredsednikom EK i komesarom za energetiku Marošom Šefčovićem sastao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
EK su tada, na pitanje Demostata da li postoji mehanizam kojim bi se sprečilo da se zbog otvaranja rudnika Srbija devastira, što najviše plaši građane koji su protestovali, naveli da zakonodavstvo EU obezbeđuje najviši nivo zaštite životne sredine i socijalne zaštite, uključujući rudarske projekte.
"Kao zemlja kandidat za članstvo u EU, Srbija je u procesu usklađivanja svog zakonodavstva sa evropskim, uključujući i oblast politike životne sredine", naveli su tada iz EK za Demostat i dodali da se "zalažu za razvoj kapaciteta za preradu i rafinaciju na istom mestu gde se nalaze i resursi, kao i u EU".
Kako su naveli, to bi po njihovoj oceni bilo od ključnog značaja za stvaranje lokalnih održivih ekosistema čiste tehnologije i nulte emisije ugljen-dioksida.
I ruda i dostojanstvo
Rezultat dosadašnjeg usaglašavanja obnarodovan je prošle nedelje, kada je tokom posete Beogradu nemačkog kancelara Olafa Šolca i komesara Maroša Šefčoviča između Vlade Srbije i EK potpisan Memorandum o razumevanju koji se odnosi na strateško partnerstvo u održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
"EU će poštovati najviše ekološke standarde, a u praksi to znači prvo – ako je reč o kritičnim sirovinama, baterijama, a propisi o njima su upravo stupili na snagu prošle godine, EU ima najsveobuhvatniji regulativni okvir na svetu u ovoj oblasti. Svaka baterija koja će izaći na tržište EU imaće digitalni pasoš, to će verovatno biti QR kod, gde će javnost moći da pristupi svim informacijama – da li su ispunjeni ekološki, socijalni standardi, da li su ljudi u lancu proizvodnje tretirani dostojanstveno", naglasio je Šefčović nakon potpisanog dokumenta.
On je dodao tvrdnju da će EU učiniti sve što može kako izvori pijaće vode ne bi bili zagađeni, a to će morati da poštuju sve kompanije uključene u ovaj vrednosni lanac.
Inače, poseta evropskih zvaničnika okončana je samitom o kritičnim sirovinama u Palati Srbija, kome su prisustvovali predstavnici kompanije Rio Tinto, automobilskih koncerna Stelantis i Mercedes, nemačke razvojne banke KfW, Evropske banke za obnovu i razvoj i proizvođača baterija ElevenES, EIT InnoEnergy i Inobat.
Sa nekoliko evropskih automobilskih koncerna, finansijskim institucijama, proizvođačima baterija i srpskim preduzećima potpisano je neobavezujuće pismo o namerama.
Međutim, kancelar Šolc otkrio je da će Mercedes-Benc biti deo lanca proizvodnje u Srbji, jer "cilj je da se obezbedi da se realizuje rudarstvo, da se obezbedi lanac proizvodnje", rekao je i dodao da će, prema potpisanom Memorandumu, to biti "kompanije koje se bave preradom dobijenog materijala, koje se bave proizvodnjom baterija".
Ali, pre više od godinu i po, u februaru 2023. Demostat je imao i objavio saznanje da Mercedes, Rio Tinto, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Vlada Srbije pregovaraju o realizaciji projekta za izgradnju Mercedesove fabrike električnih automobila u Srbiji.
Vrednost projekta u kojem učestvuje EBRD je 2,5 milijardi evra, a automobili proizvedeni u fabrici u Srbiji trebalo bi da koriste baterije od litijuma, koji će u Srbiji iskopavati australijsko-britanska kompanija Rio Tinto.
Diplomatski izvori Demostata tvrdili su tada da će projekat zavisiti i od spoljnopolitičke orijentacije vlasti u narednom periodu i ukoliko ga prihvate Mercedes i EBRD – biće to signal da Srbija ide ka Zapadu.
Realizacija ovih planova podrazumevala bi i usklađivanje srpske spoljne i bezbednosne politike sa Zapadom, što bi zahtevalo i uvođenje sankcija Rusiji.
Iz Demostata podsećaju da je i pre ovoga, još u decembru 2022. godine, pisao o tome da je uslov Vlade za iskopavanje litijuma upravo otvaranje fabrike baterija, ali i fabrike električnih automobila.
Kad se šargarepa približi
"Dolazak Mercedesa može biti i deo 'šargarepe' koja je obećana Srbiji ukoliko bude konstruktivna u pregovorima sa Prištinom i ako prihvati evropski plan za KiM", tvrdili su izvori Demostata.
Dodatno su naglašavali da ukoliko Srbija ne prihvati (tada aktuelni) evropski plan, "može da očekuje posledice koje će se, između ostalog, ali u velikoj meri, odraziti na ekonomiju i privredu", dok bi u suprotnom dobila ekonomsku pomoć, kao i investicije u raznim oblastima privrede.
Iako se kao mogući partneri Srbije u izgradnji fabrike električnih automobila pominju i Kinezi, izgleda da je to više teza za jačanje pregovaračke pozicije i da su razgovori sa Mercedesom dobro odmakli.
To bi trebalo da bude dobar izbor, s obzirom na to da u Nemačkoj od prošle godine za preduzeća sa 3.000 zaposlenih, a od ove i za one sa 1.000 radnika, važi zakon o dju dilidžensu (eng. due diligence) u lancu snabdevanja.
Kako piše Demostat, on kompanije obavezuje na detaljnu proveru svojih domaćih i ino dobavljača koji će morati da kroz periodične izveštaje dokazuju da poštuju socijalna, ljudska i radnička prava kao i da u proizvodnji primenjuju sve mere zaštite sredine.
Taj potencijalni ugovor sa Mercedesom možda je razlog zbog koga je Vučić naveo da će Nemci kontrolisati Rio Tinto ukoliko krene u eksploataciju litijuma.
I sam Rio Tinto se potrudio da poboljša ponudu, pa je zajedno sa Vladom Srbije uložio u slovački startap InoBat sa kojim je u novembru 2022. potpisao i sporazum o saradnji.
InoBat je nepunu godinu kasnije, u septembru 2023. objavio da će u Ćupriji graditi gigafabriku za proizvodnju i reciklažu baterija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Na poštu u Zvečanu bačene dve ručne bombe, eksplodirala jedna
01.04.2025.•
0
Na Poštu Kosova sinoć su bačene dve ručne bombe, od kojih je jedna eksplodirala, novi su podaci iz Kosovske policije nakon obavljenog uviđaja, piše KoSSev.
Đukić Dejanović: Samo 2,4 odsto škola ne radi
01.04.2025.•
0
Ministarka prosvete u tehničkom mandatu Slavica Đukić Dejanović rekla je da je od svih osnovnih i srednjih škola samo 2,4 odsto u štrajku dok ostale rade.
Olivera Zekić kupila stan i garažu od Jovane Joksimović, nije prijavila Agenciji
01.04.2025.•
0
Doskorašnja predsednica Saveta REM-a Olivera Zekić kupila je stan i garažu od urednice Tanjuga Jovane Joksimović, ali to nije prijavila Agenciji za sprečavanje korupcije.
MUP o hapšenju predsednika opštine Žitorađa: Detalji za šta se sumnjiče on i njegovi saradnici
01.04.2025.•
2
Niška policija uhapsila je šest osoba zbog korupcije, među kojima i predsednika opštine Žitorađa Ivana Stanojevića (41).
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - nisu za šalu
01.04.2025.•
2
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Iz saobraćaja prošle godine isključeno skoro 57.500 pijanih vozača
01.04.2025.•
0
Saobraćajna policija je 2024. otkrila 57.489 slučaja vožnje u pijanom stanju, što je povećanje od osam odsto u odnosu na 2023. godinu.
Uhapšen predsednik opštine Žitorađa
01.04.2025.•
9
Predsednik opštine Žitorađa Ivan Stanojević uhapšen je jutros u nastavku hapšenja osumnjičenih za korupciju.
Pre tri godine osam rudara poginulo u rudniku "Soko", kriva - "viša sila"
01.04.2025.•
3
Na današnji dan 2022. godine u rudniku Soko poginulo je osam rudara za čiju je smrt, sudskom odlukom, krivom proglašena "viša sila".
VIDEO Nakon pisanja tabloida: Nastavno-naučno veće Pravnog odlučilo da podrži studente u blokadi
01.04.2025.•
2
Pravni fakultet u Beogradu u blokadi objavio je da je Nastavno-naučno veće jasno podržalo studente, nakon što su se u tabloidima pojavile informacije o glasanju o blokadi.
Neradni dani u aprilu - evo koliko ih ima
01.04.2025.•
0
Od svih 12 meseci april će ove godine imati najviše neradnih dana.
Počinje testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole: Evo šta roditelji treba da znaju
01.04.2025.•
1
Testiranje i upis dece u prvi razred osnovne škole u Srbiji počeće danas, 1. aprila i trajaće do 31. maja, a roditelji mogu da zakazuju termine i onlajn.
Vučić o napadu nožem na dekanku u Nišu: Njena povreda kao kada se seče krastavac, ni nema je
01.04.2025.•
86
Predsednik Aleksandar Vučić u svom gostovanju na Pinku pokomentarisao je i napad na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović.
Zimske gume od danas više nisu obavezne
01.04.2025.•
3
Vozači u Srbiji od danas, 1. aprila nisu u obavezi da imaju zimske gume na sva četiri točka ukoliko na kolovozu ima poledice, leda ili snega.
Novi ambasador SAD u Srbiji Mark Brnović: Počastvovan sam što sam predložen za tu funkciju
01.04.2025.•
5
Mark Brnović, kog je američki predsednik nominovao za ambasadora SAD u Srbiji, izjavio je za Tanjug da je veoma počastvovan što ga je Donald Tramp predložio na tu funkciju.
Prvo napao prolaznika i opljačkao ga, pa nasrnuo na policajca: U toku potraga za njim
01.04.2025.•
2
Beogradska policija identifikovala je osobu koja je fizički napala policijskog službenika S. S. (53).
Zajednička kontrola na granici Severne Makedonije i Kosova od 14. aprila
31.03.2025.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
31.03.2025.•
14
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
RTS najavio da će tužiti Pink i Informer: Neovlašćeno emitovali emisiju sa Vučićem
31.03.2025.•
9
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
FOTO, VIDEO Završeni protesti u Beogradu, Nišu , Kragujevcu i Novom Sadu
31.03.2025.•
1
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Dva odbora SANU traže povlačenje uredbe Vlade Srbije o normativima za univerzitete i fakultete
31.03.2025.•
3
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
7
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Komentari 5
Ce
Zebra
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar