Višemilionska investicija zarasla u korov: Optužnica na "klimavim nogama"

Kolosek dugačak 22 kilometra, kojim je trebalo da bude dopreman ugalj do termoelekrane Kostolac, nije završen, a ono što je urađeno je lošeg kvaliteta.
Kako piše BIRN, tužilaštvo je podiglo optužnicu, ali stručnjaci smatraju da bi ona mogla pasti zbog spornog nalaza veštaka.
 
Radovi na izgradnji industrijskog koloseka Stig – Kostolac počeli su u septembru 2017. godine. 
Pruga, koja je trebalo da bude značajna za rad novog bloka termoelektrane koja proizvodi gotovo petinu električne energije u Srbiji, trebalo je da bude duga skoro 22 kilometra. Ovaj kolosek bi značajno olakšao dopremu uglja i ostalih neophodnih materijala za rad termoelektrane u Kostolcu.
 
Novinari BIRN-a posetili su lokaciju navedenog koloseka, ali umesto moderne, nove pruge, zatekli su prazan prostor obrastao korovom, popucale drvene pragove i staru, zarđalu opremu.  
Posao vredan 14 miliona dolara poveren je konzorcijumu firmi Italiana Costruzioni i Bauvezen Lazarevac. Međutim, mesec dana nakon početka radova, Bauvezen je preuzeo svu odgovornost i obaveze u projektu.
 
Sredstva su potrošena, ali veliki deo pruge nije završen, a ono što je urađeno bilo je lošeg kvaliteta.
 
Zbog ovoga je u junu 2024. godine Više javno tužilaštvo podiglo optužnicu, nakon pet godina tužilačke istrage koju su pratili brojni problemi.
 
Paralelno sa krivičnim postupkom, vođen je i vanparnični postupak pred sudom u Požarevcu. U julu 2020. godine, EPS je pokrenuo postupak i zatražio sudsko veštačenje kako bi se utvrdile razmere štete. Sud je za ovaj posao angažovao Gradski zavod za veštačenje iz Beograda.
 
Veštačenjem utvrđeni brojni propusti
 
BIRN je na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja došao do ovog veštačenja koje je obavilo devet stručnjaka iz oblasti građevinarstva, mašinstva, elektrotehnike, saobraćaja, geodezije i ekonomije.
 
Najveći deo veštačenja odnosio se na građevinske radove, a najvažniji zadatak bio je da se utvrdi šta je tačno urađeno od svega što je plaćeno, kao i kvalitet izvedenih radova.
 
Između ostalog, utvrđeno je da od 23.500 ugrađenih pragova, 17.000 nema dokaz o kvalitetu. Od 12 skretnica koje su nabavljene, četiri su ugrađene, među njima i ona koja je napravljena još daleke 1978. godine
 
Na izgradnji ove pruge potrošeno je skoro 200 hiljada kubika šljunka. Veštačenjem je utvrđeno da je tokom nabavke ovog materijala bilo najviše nepravilnosti.
 
Naime, tender za ovaj posao predviđao je da izvođač radova može besplatno koristiti šljunak iz obližnjeg EPS-ovog kopa Drmno. Međutim, kada su radovi počeli, EPS nije dozvolio izvođaču da koristi taj šljunak.
 
Tako su već na početku izmenjeni dogovoreni uslovi. Zakon nalaže da se takva promena reguliše aneksom ugovora, odnosno novim dogovorom između investitora i izvođača. Međutim, Bauvezen samoinicijativno nabavlja šljunak po ceni koja je znatno viša od tržišne cene u tom trenutku, a EPS ne samo da ne sprečava tu nabavku već i odobrava plaćanja. 
 
Veštak je utvrdio da je po kubiku potrošeno između 18 i 20 dolara, što je cenu nabavke šljunka podiglo sa predviđenih nula na skoro četiri miliona dolara.
 
Jedan od većih troškova na ovakvim gradilištima su naknade za rad građevinskih mašina i kamiona. 
 
Veštak je, upoređivanjem stanja na terenu i onoga što je Bauvezen prijavio kao broj radnih sati, takođe uočio brojne nepravilnosti. Ukratko, Bauvezen je naplatio hiljade sati rada mašina koje nisu bile angažovane.
 
U oktobru 2019. godine, Tužilaštvo za organizovani kriminal formiralo je predmet na osnovu krivične prijave Unutrašnje kontrole EPS-a. Više od dve godine nakon formiranja predmeta, Tužilaštvo za organizovani kriminal dostavljaju predmet Višem javnom tužilaštvu.
 
Nešto ranije, u novembru 2020. godine, Italiana Costruzioni podnosi Višem javnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv svog direktora. 
 
Tako su se u jednom trenutku pred Višim javnim tužilaštvom našla dva predmeta koja su istraživala slučaj pruge Stig-Kostolac. Tužiteljka Bojana Savović se bavila zloupotrebama tokom samih radova, dok je Jasmina Paunović istraživala finansijske malverzacije.
U februaru 2023. godine, Bojana Savović je izdala nalog za hapšenje osumnjičenih u njenom predmetu. Istog dana, glavni tužilac Nenad Stefanović oduzeo joj je predmet. Sedam dana kasnije, predmet je oduzet i tužiteljki Jasmini Paunović.
 
Nakon toga, ovi predmeti su spojeni u jedan i dodeljeni novoj tužiteljki. U junu 2023. godine, ona je naložila novo, opširnije veštačenje od prethodnog u Požarevcu. Ovo veštačenje je takođe povereno Gradskom zavodu za veštačenje iz Beograda.
 
Mesec dana kasnije, veštak građevinske struke iz Gradskog zavoda za veštačenje, sudski veštak Nebojša Tadić ukazao je direktoru Zavoda na problem koji bi mogao uticati na tužilačku istragu. 
 
Tadić je utvrdio da je geometarsko merenje, neophodno za veštačenje, obavilo pravno lice koje nije upisano u Registar sudskih veštaka Ministarstva pravde, što nije u skladu sa Zakonom o sudskim veštacima.
 
U pisanom odgovoru direktor Gradskog zavoda za veštačenje je napisao da zavod nije angažovao preduzeće Beopremer za veštačenje po naredbi Višeg tužilaštva, ali nije negirao da je ta firma angažovana za potrebe veštačenja u Požarevcu.
 
Ceo BIRN-ov tekst čitajte OVDE.
  • Vojvođanka

    01.08.2024 21:14
    Pa šta. I nama su u Vojvodini povadili šine i pragove i nikog nije briga.
  • 313z

    01.08.2024 17:02
    Nije brza pruga
    Da. Pa šta?
  • ludnica

    01.08.2024 16:21
    neverovatno.
    4 miliona dolara za sljunak koji je trebao da bude trosak 0, da se od komsije pozajmi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija