Predmet Veselina Milića kao ping pong loptica: Godinu dana se premešta između dva tužilaštva

Više od godinu dana traje pretkrivični postupak u slučaju načelnika beogradske policije Veselina Milića.
Ovaj slučaj se, kako piše Danas, vodi zbog prikazivanja javnosti spiska učenika OŠ "Vladislav Ribnikar" koji je sastavio maloletni K.K. na kome ih je označio kao potencijalne mete.
 
Milić je 3. maja prošle godine, na konferenciji za novinare nakon masovnog ubistva u Ribnikaru pokazao spisak dece koje je K.K. nameravao da likvidira.
Ovakav potez je naišao na veliku osudu javnosti, a advokat porodica dece sa spiska je Višem javnom tužilaštvu Beogradu podneo krivične prijave protiv Milića i to za dva krivična dela: nesavestan rad u službi i neovlašćeno prikazivanje tuđeg spisa.
 
Nakon dva meseca, VJT u Beogradu se proglasilo nenadležnim i predmet je dalo na postupanje Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu.
 
Od tada je slučaj tavorio skoro godinu dana i istraga nije makla sa mrtve tačke, a za to je najviše zaslužan Sektor unutrašnje kontrole MUP-a, koji nije odgovarao na zahteve za potrebna obaveštenja tužilaštva, iako je tužilaštvo više puta slalo urgencije.
"Predmet kao ping pong loptica"
 
Kako je N1 saznao, predmet Veselina Milića vraćen je Višem javnom tužilaštvu na postupanje, da bi kasnije VJT reklo da oni ipak nisu nadležni i da su spisi vraćeni ponovo Prvom osnovnom tužilaštvu.
 
Čitava ova zavrzlama je nastala zbog nadležnosti, pa je Apelaciono tužilaštvo u Beogradu moralo da rešava spor oko toga.
 
Na kraju je odlučilo da se spisi predmeta predaju ponovo Višem javnom tužilaštvu – Posebnom odeljenju za sprečavanje korupcije. Ipak, VJT je donelo odluku da u slučaju nesavesnog rada u službi nema obeležja tog krivičnog dela pa samim tim nema ni mesta njihovom postupanju. Zbog toga je VJT predmet ponovo vratilo Prvom OJT u Beogradu.
 
Problem oko nadležnosti je inicijalno napravljen onda kada je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu dato da postupa za oba krivična dela, a ovo tužilaštvo je po zakonu nadležno samo za jedno.
 
Za krivično delo nesavestan rad u službi je zaduženo Više javno tužilaštvo, a za neovlašćeno objavljivanje tuđih spisa Osnovno javno tužilaštvo. 
 
To praktično znači da je nadležnost još na početku trebala biti podeljena, pa pošto su podnete krivične prijave za dva različita dela, VJT u Beogradu je trebalo u rad da uzme onu za nesavestan rad u službi, a Prvo osnovno javno tužilaštvo za neovlašćeno objavljivanje tuđih spisa.
 
Zbog ovakvih propusta, slučajnih ili namernih, oba tužilaštva izgubljeno je godinu dana u ovom postupku.
Advokat Goran Stupar za Danas kaže da je trenutno "dobacivanje" predmeta između dva tužilaštva zloupotreba zakona.
 
"Sve što su tužilaštva do sada uradila u vezi načelnika beogradske policije jeste po zakonu, ali tako da se zakonskim sredstvima postupak što više razvuče i razvodni, a krajnji cilj je da dođe do zastare. To je model koji institucije često primenjuju prema pojedincima koji treba na neki način da se zaštite ili aboliraju, a da javnost ne može da kaže da ništa nije preduzeto ili da se kršio zakon", kaže Stupar.
 
Osim što je načelnik Policijske uprave za Grad Beograd, Veselin Milić je i pomoćnik direktora policije, kojeg srpska policija nema više od dve godine, a nedavno ga je odlikovao bivši ministar MUP-a Bratislav Gašić. 
 
Poslove direktora policije obavlja Dragan Vasiljević koji je takođe formalno pomoćnik direktora policije, i u slučaju pokretanja disciplinskog postupka protiv Veselina Milića Vasiljević bi bio nadležan za pokretanje tog postupka.
 
Ipak, s obzirom da je od pokazivanja spiska prošlo više od godinu dana, zakonski ne postoji više šansa za pokretanje disciplinskog postupka jer zastarelost za pokretanje nastupa godinu dana nakon eventualne povrede službene dužnosti.
  • Mojsije

    02.08.2024 11:58
    Ju ju
    Sve ce to naprednjaci zataskati i odugovlaciti da zastari. Samo napreDNO!!!
  • Ns

    02.08.2024 11:34
    Ns
    Pa nemoze vodja sve da postigne tako da ovaj ceka red... Naravno bice unapredjen

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija