
Kojom pravnom akrobacijom bi Vučić mogao da dođe do referenduma o svom razrešenju?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje referendum o njegovom opozivu uprkos činjenici da Ustav predviđa tri jasna slučaja u kojem može da prestane mandat.
Kako piše Danas, stručna javnost ukazuje da Ustav predviđa tri jasna slučaja u kojima predsedniku prestaje mandat – istek mandata, ostavka i procedura razrešenja.
Vučić je nedavno tokom obraćanja javnosti pozvao opoziciju da sakupi "70 ili 80 potpisa, a ostatak, do dve trećine poslanika, će dati poslanici SNS, kako bi do kraja godine bio održan referendum o opozivu predsednika".
Vučić je čak istakao da procedura opoziva mora da prođe referendum i da je sve u skladu sa Ustavom.
"Naš ustavopisac i ustavotvorac je bio malo mudriji, pa ne dozvoljava jednoj trećini poslanika da odlučuje o tome hoće li izabrani predsednik, kao neko ko ima najveći legitimitet u zemlji, biti opozvan ili ne. Imate pravo na opoziv predsednika Republike, ne na referendum da li ga volite ili ne. Imate pravo na opoziv predsednika Republike, za to vam nije dovoljna jedna, već dve trećine poslanika", objasnio je on.
Dodao je da je spreman da pomogne opoziciji koji to žele da dođu do te dve trećine.
"Zamoliću svog prijatelja Miloša Vučevića da poslanici SNS prihvate taj zahtev i da se ide u proceduru opoziva predsednika republike, koja mora da prođe referendomsku proceduru sa odgovorom da ili ne, ili za ili protiv. Sve što sam rekao je u skladu sa Ustavom. Vrlo jednostavno i sasvim u redu", kazao je on.
Treba reći da je ovaj predlog Vučić izneo i u junu prošle godine. Argumenti pravnika ostali su isti, i čini se da je Vučić ostao u prošlosti i poziva se na pravne odredbe koje više ne važe.
Pojam "opoziv predsednika" ne postoji od 2003. i izmena Zakona o izboru predsednika, koji je predviđao da predsednik Republike može biti opozvan i da postupak za opoziva pokreće Narodna skupština, ako se o tome izjasni dve trećine od ukupnog broja narodnih poslanika.
"Postupak za opoziv sprovodi se na način na koji se vrši izbor predsednika Republike, a predsednik je opozvan ako je za njegov opoziv glasala većina od ukupnog broja upisanih birača u Republici", pisalo je u tadašnjem zakonu.
Sada u članu 15 Zakona o predsedniku, koji se može naći na zvaničnom sajtu Predsednika, o razrešenju piše da taj postupak Narodnoj skupštini može da predloži najmanje jedna trećina narodnih poslanika ako smatra da je on povredio Ustav, a postupak za razrešenje pokreće se većinom glasova svih narodnih poslanika.
Ustavni sud dužan je da u roku od 45 dana od dana kad je pokrenut postupak odluči da li je predsednik Republike povredio Ustav.
Ako Ustavni sud odluči da je predsednik povredio Ustav, predsednik se razrešava ako za njegovo razrešenje glasaju dve trećine narodnih poslanika. Sa druge strane, ukoliko Ustavni sud odluči da predsednik nije povredio Ustav, postupak za razrešenje se obustavlja kad odluka Ustavnog suda bude objavljena u "Službenom glasniku".
I Ustav, kao najviši pravni akt, predviđa istu proceduru u članu 118. Na to da je prošli ustav predviđao razrešenja predsednika, podsetio je advokat Rodoljub Šabić na društvenoj mreži "X".
Ako je Vučiću baš stalo do toga da se u Srbiji govori o impičmentu, vezanom za američki sistem, koji se u novijoj istoriji nije dogodio u Srbiji, pravac u kom bi moglo da ide Vučićevo tumačenje ustavnih i zakonskih odredbi, možda ukazuje poslanik SNS Vladimir Đukanović, koji je na društvenoj mreži "X", posle Vučivevog govora, napisao da referendum može da bude raspisan "o čemu god hoćete", osim o onome što Ustav Srbije direktno zabranjuje.
Međutim, Ustav između ostalog zabranjuje da predmet referenduma budu pitanja koja se tiču izbornih nadležnosti Narodne skupštine, a u koje spadaju i nadležnosti izbora i razrešenja funkcionera.
To bi trebalo da znači da referendum o razrešenju predsednika nije moguć, ili da referendumsko pitanje ne bi trebalo da sadrži podršku ili protivljenje razrešenju.
Luka Glušac iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju za N1 je rekao da bi "ekstenzivnim, ustavnim inženjeringom možda moglo da se protumači da bi Narodna skupština mogla da raspiše referendum o pitanju da li treba da se pokrene postupak razrešenja predsednika".
"To bi bio savetodnevni referendum, kao ulazna informacija za narodne poslanike, ali bila bi potrebna trećina da formalno pokrene taj postupak. To bi bio ustavni inženjering, jer se Ustavom ne planira učešće građana u postupku rezrešenja predsednika. Razlog razrešenja je povreda Ustava, a o tome treba da odlučuje Ustavni sud Srbije", objasnio je Glušac.
Jedna od takođe nasilnih mogućnosti za uvođenje referenduma u priču o razrešenju bi mogla biti ta da se, prate odredbe Ustava i zakona i da se on organizuje nakon odluke Ustavnog suda o tome da li je predsednik prekršio Ustav, dakle posle pokretanja te procedure u Skupštini, a pre konačne odluke Narodne skupštine dvotrećinskom većinom.
Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi navodi da prema pravnom dejstvu odluke, referendum može biti obavezujući ili savetodavni, a pored ostalog, mođe biti raspisan radi izjašnjavanja građana o predlogu akta, o potvrđivanju usvojenog akta ili o pitanju od opšteg značaja.
Pitanje je da li Vučić sugeriše da je pitanje njegovog razrešenja od opšteg značaja.
Kada je prvi put Vučić pomenuo referendum o predsedniku, profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović, je za N1 naveo da se ono što Vučić sugeriše u teoriji pre naziva plebiscitom.
"Plebisciti su izjašnjavanje o ljudima i to je u istoriji praktikovao Napoleon Bonaparta, to možda nešto govori o tome kako sebe vidi i vlast koju vrši, što nije daleko od onog kako jeste u praksi, dakle jedna vrsta potpune uzurpacije vlasti i svođenje na jednu jedinu instituciju u državi i poništavanje svih drugih institucija", rekao je profesor Jovanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zajednička kontrola na granici Severne Makedonije i Kosova od 14. aprila
31.03.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
31.03.2025.•
4
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
RTS najavio da će tužiti Pink i Informer: Neovlašćeno emitovali emisiju sa Vučićem
31.03.2025.•
5
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
FOTO, VIDEO Završeni protesti u Beogradu, Nišu , Kragujevcu i Novom Sadu
31.03.2025.•
1
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Dva odbora SANU traže povlačenje uredbe Vlade Srbije o normativima za univerzitete i fakultete
31.03.2025.•
0
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
7
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Protest akademske zajednice u Nišu: Ne možemo nazad u simuliranu realnost "ćacilenda"
31.03.2025.•
0
Studenti, profesori i građani okupili su se oko 20 sati ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu kako bi podržali dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je juče napadnuta nožem.
Vučić tvrdi da su Rusi stigli, nije siguran da li će doći FBI
31.03.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da li će predstavnici FBI-a doći u Srbiju, po molbi Beograda, a zbog navoda da je 15. marta na protestu upotrebljen zvučni top.
Konsultacije o novoj Vladi: Deo parlamentarne opozicije ne ide kod Vučića
31.03.2025.•
3
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi.
Zagorka Dolovac novoizabranim tužiocima: Postupajte po Ustavu i zakonu
31.03.2025.•
32
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Istraga o "zvučnom topu": FSB je, kažu, stigao - FBI ne komentariše navode da je pozvan
31.03.2025.•
24
"Američki FBI odbija da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu", navodi nedeljnik Vreme.
Akademska zajednica u blokadi sutra predaje pismo EU protiv projekta Jadar
31.03.2025.•
2
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Više javno tužilaštvo u Nišu još nije predložilo pritvor za ženu koja je nožem napala dekanku
31.03.2025.•
9
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
"Der Standard": Srpski režim nastavlja kampanju mržnje, a EU politiku popuštanja
31.03.2025.•
4
Dnevnik Štandard (Der Standard) u nemačkom izdanju piše da "srpski režim nastavlja kampanju mržnje prema učesnicima masovnih protesta, a Evropska unija svoju politiku podilaženja vlastima u Beogradu".
VIDEO: Bob Geldof podržao studentske proteste u Srbiji
31.03.2025.•
8
Čuveni britanski muzičar, aktivista i pokretač Live Aida, Bob Geldof, putem video poruke objavljene na društvenim mrežama Exita, uputio je podršku studentskim protestima u Srbiji.
Beogradska filharmonija prekida štrajk: Taoci smo loših zakona i još gorih uredaba
31.03.2025.•
0
Nakon više od tri nedelje štrajka, Beogradska filharmonija se vraća koncertnim aktivnostima, u petak, 4. aprila, iako njihovi zahtevi nisu ispunjeni, dok iz ministarstva obećavaju nastavk razgovora.
Narodni pokret Srbije dostavio Vučiću platformu za Vladu narodnog poverenja
31.03.2025.•
4
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da je ta stranka dostavila "platformu za formiranje Vlade narodnog poverenja" predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
VJT: Policija nije dostavila izveštaj o napadu na policajca Baćića ispred RTS-a
31.03.2025.•
11
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred RTS-a 10. marta 2025. godine.
Ministarstvo prosvete: Nastava se odvija u 97 odsto škola, pojedine završile nadoknadu
31.03.2025.•
5
"Nastava se odvija u 97 odsto škola, a pojedine škole koje su nekoliko dana bile u obustavi - završile su nadoknadu časova", kažu u Ministarstvu prosvete.
Golman Partizana o incidentu sa policijom, oglasio se i klub
31.03.2025.•
5
Golman i kapiten FK Partizan Aleksandar Jovanović skrenuo je pažnju javnosti na sebe nakon što su se na društvenim mrežama proširili snimci incidenta u kojem je učestvovala policija.
Oštetili 11 firmi za 20 miliona dinara: Uzeli robu i prodali je na crno
31.03.2025.•
3
A. Ć. (42) i N. N. (29) iz Kraljeva uhapšeni su zbog prevare u obavljanju privredne delatnosti.
Komentari 42
Nele
pajo patak
Bilo kojom, on je najbolji student prava ikad.
Milorad
Bitno je pod lažnim imenom lagati,blejati.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar