Zašto Nemačka hoće litijum iz Srbije, a ne eksploatiše svoj?
Nedavnom porukom u Beogradu kancelara Olafa Šolca da je litijum važan kao nekada nafta, Nemačka je postala zagovornik iskopavanja ove sirovine u Srbiji.
Foto: Beta/AP
Nemačka ima sve veće potrebe za litijumom kao najveći proizvođač električnih automobila u EU, koje pokreću baterije proizvedene od litijuma. Litijum je u EU prepoznat kao kritična sirovina, dok Evropa pokušava da smanji zavisnost od Kine od koje nabavlja 56 odsto svojih potreba za tom sirovinom.
Za nemačku ekonomiju, koja umnogome zavisi od automobilske industrije, pouzdan izvor litijuma je "od velikog i kritičnog značaja", navodi za Radio slobodnu Evropu Fabijan Ničke sa nemačkog Karlsruhe instituta za tehnologiju.
Iako i sama raspolaže rezervama litijuma, u gotovo tri puta većim količinama, u Nemačkoj se ta sirovina trenutno ne eksploatiše.
Zašto se litijum ne eksploatiše u Nemačkoj?
Prema podacima Američkog geološkog instituta (USGS), Nemačka raspolaže rezervama litijuma u količini od 3,2 miliona tona. To je tri puta više od onoga što je procenjeno da leži kod Loznice.
Međutim, kako pojašnjava Fabijan Ničke iz nemačkog Karslsruhe instituta za tehnologiju, taj litijum nije vezan za rudu, što je slučaj u Srbiji (jadarit), već se litijum razlaže u geotermalnim vodama.
"Vađenje litijuma iz takvog tipa depozita nikada nije urađeno u komercijalnim razmerama u svetu", kaže Ničke.
Dodaje da trenutno ta tehnologija postoji samo na nivou pilot projekta.
"Ne radi se o tome da Nemačka nije voljna da eksploatiše svoje resurse, samo je tehnologiji za našu vrstu ležišta potrebno još neko vreme", ocenjuje Ničke.
Na pitanje u kojoj meri se litijum može smatrati zelenom energijom, s obzirom na kontroverze koje prate projekte iskopavanja te sirovine širom sveta u vezi sa ugrožavanjem životne sredine, Ničke kaže:
"Nije ni veoma zeleno, ni geostrateški veoma značajno, kontinuirano se i u potpunosti oslanjati na lako proizvedene baterije iz Kine".
Ničke pojašnjava da litijum koji se koristi u ovim baterijama potiče ili iz rudnika tvrdog kamena iz Australije ili iz Salara u čileanskim ili argentinskim Andima. Dodaje da se u tom slučaju troši ogromna količina vode, što snižava nivo podzemnih voda u najsušnijim regionima zemlje, a to dalje "otežava ili čak čini nemogućim" da lokalno stanovništvo koristi poljoprivredno zemljište.
"Ekstrakcija (litijuma) u Evropi bi svakako bila 'zelenija'. U ovom slučaju, bilo bi još 'zelenije' izdvojiti ga iz geotermalnih fluida kada tehnologija bude spremna", zaključuje Ničke.
Nemačka ekonomija na električni pogon
Podaci globalne data platforme Statista, osnovane u Nemačkoj, pokazuju da je broj električnih automobila registrovanih u Nemačkoj 2024. dostigao rekord. Samo u proteklih pet godina taj broj se udesetostručio. Ova zemlja je najveće tržište električnih vozila u EU.
EU i njene članice su takođe vođene time da do 2050. budu karbonski neutralne, to znači nultu emisiju ugljen-dioksida (CO2), koji proizvode vozila na fosilna goriva.
Isto tako, EU planira da do 2035. zabrani prodaju automobila na fosilna goriva.
U martu 2024. godine, Savet EU je usvojio Zakon o kritičnim sirovinama, jer se očekuje da će potražnja za njima eksponencijalno rasti u narednim godinama.
"Kritične sirovine (CRM) su sirovine od velikog ekonomskog značaja za EU, sa visokim rizikom od prekida snabdevanja zbog koncentracije izvora i nedostatka dobrih, pristupačnih zamena", navodi se na sajtu Evropske komisije.
Naglašava se da je Kina ujedno i najveći dobavljač EU, pa i globalno, za većinu kritičnih sirovina od ukupno 34 koliko ih je na listu stavila EU, među kojima je i litijum.
Zakonom o kritičnim sirovinama se predviđa da nijedna kritična sirovina proizvedena u pojedinačnoj trećoj zemlji "u bilo kojoj fazi prerade" ne bi smela da pređe 65 odsto ukupne godišnje potrošnje u EU.
Prema podacima koje je objavila Evropska komisija, EU od Kine trenutno nabavlja 56 odsto ukupnih potrebnih količina litijuma.
Kakve garancije nudi Nemačka?
"Rudarstvo će se ostvarivati uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine i Nemačka će pomagati u tome", poručio je Šolc 19. jula u Beogradu.
Odgovarajući na pitanje novinara kako Nemačka može da garantuje zaštitu životne sredine, Šolc je rekao da je od predsednika kompanije Rio Tinto tražio poštovanje svih ekoloških standarda tokom eksploatacije, navodeći da je dobio garancije za to.
"Standardi o zaštiti klime, životne sredine i biodiverziteta su visoki. Zbog toga sam veoma rano razgovarao sa šefom Rio Tinta", rekao je Šolc.
Takođe je rekao da je predstavnicima Vlade Srbije odgovorio potvrdno na zahtev da Nemačka pomogne u kontroli zaštite životne sredine.
Nemačko Federalno ministarstvo za ekonomske odnose i klimatske akcije nije do zaključenja teksta odgovorilo na pitanje RSE kakve garancije Nemačka može dati Srbiji da će se iskopavanje litijuma vršiti uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.
U okviru pres-konferencije Olafa Šolca u Bundestagu uoči njegovog odlaska na sastanak sa Vučićem i Šefčovićem u Beogradu 18. jula, Šolc je na novinarsko pitanje kako komentariše protivljenje dela građana iskopavanju litijuma odgovorio:
"Ne možemo se, s jedne strane, žaliti da su određena eksploatacija i određena prerada minerala koncentrisani u nekoliko zemalja, posebno u jednoj veoma velikoj zemlji na istoku, a da onda, s druge strane, nikada ne donesemo sami konkretne odluke o novim rudnicima."
On je dodao da se litijum mora iskopavati i u Evropi "pod najboljim mogućim uslovima".
Ekonomski i politički uticaj
Za Kurta Basenera iz Saveta za politiku demokratizacije sa sedištem u Berlinu, litijum ima ekonomski, ali i politički značaj, i za Nemačku i za Srbiju.
"Iskopavanje ovih rezervi (u Nemačkoj) izazvalo bi veliku domaću političku reakciju zbog straha od ekoloških rizika", navodi Basener.
Prema njegovom mišljenju, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji iskopavanje litijuma vidi kao "prekretnicu i kvantni skok u budućnost" vrednosti od milijarde evra, od toga bi imao ekonomsku, ali i političku korist.
"Siguran sam da se Vučić u odnosima sa EU posle dogovora sa Nemačkom (i EU) oseća još sigurnije nego ranije", ocenjuje Basener.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rumunija zatražila pojašnjenja od Srbije povodom proterivanja državljanke te zemlje
23.01.2025.•
0
Ambasada Rumunije u Beogradu zatražila je pojašnjenja od Ministarstva spoljnih poslova Srbije u vezi sa razlozima zbog kojih je rumunska državljanka privedena, a potom i proterana iz zemlje.
Dvojica poslanika SNS podnela ostavke
23.01.2025.•
2
Dvojica poslanika Srpske napredne stranke iz Šapca, Živan Bajić i Branko M. Vujković, podneli su Administrativnom odboru Skupštine Srbije ostavke na te funkcije.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - deluje lagano, ali nije
23.01.2025.•
12
Novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Tužilaštvo u Beogradu podiglo optužnicu za ubistvo iz 1998.
23.01.2025.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je da je podiglo optužnicu protiv Z.V. (48) zbog sumnje da je 1998. u zgradi u centru Beogradu hicima iz pištolja ubio dve osobe.
Na sajtu sns.rs krvave ruke - nije zvaničan sajt naprednjaka
23.01.2025.•
2
Danas se društvenim mrežama proširio link ka sajtu sns.rs, što je mnoge asociralo na zvaničan sajt vladajuće Srpske napredne stranke.
Advokati obustavu rada produžili za još tri dana
23.01.2025.•
2
Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) je danas odlučio da trodnevnu obustavu rada produži za još tri dana, saopštilo je to udruženje.
Šta smo sve mogli da čujemo na skupovima ispred škola u Novom Sadu: "Borba na koju smo prinuđeni"
23.01.2025.•
7
Četvrti je dan otkako je deo prosvetara u Novom Sadu počeo sa obustavom radom. Roditelji su se u međuvremenu organizovali i organizuju skupove ispred škola kako bi pružili podršku.
Sindikat Nezavisnost u EPS-u podržao studente, traži smenu rukovodstva i ministarke
23.01.2025.•
6
Radnici, članovi sindikata Elektroprivrede Srbije (EPS) "Nezavisnost" - ogranak Termoelektrane "Nikola Tesla" (TENT), zatražili su danas ispunjenje svih zahteva studenata u blokadi.
Koalicija NADA najavila blokadu autoputa E-75 u sklopu generalnog štrajka
23.01.2025.•
19
Koalicija NADA najavila je da će blokirati autoput E-75 čime će podržati "generalni štrajk građana protiv nenarodnog, korumpiranog i izdajničkog režima Aleksandra Vučića".
Koalicija za slobodu medija pozvala medije da se pridruže generalnom štrajku
23.01.2025.•
1
Koalicija za slobodu medija podržaće akciju generalnog štrajka u petak, 24. januara.
Samo bahato, samo bezobrazno: Naprednjačka kontra štrajku - gorivo do kraja i najskuplji viski
23.01.2025.•
73
U danu kada deo javnosti najavljuje učešće u štrajku u petak, 24. januara, pristalice Srpske napredne stranke najavile su - bahaćenje.
Brnabić: Na kraju svake blokade i generalnog štrajka dođu izbori
23.01.2025.•
61
Članica Glavnog odbora Srpske napredne stranke (SNS) i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da nakon svih priča o blokadama i generalnim štrajkova - moraju doći izbori.
Studenti u blokadi napravili sajt - sat otkucava do 27. januara
23.01.2025.•
44
Studenti u blokadi pokrenuli su sajt zahtevinisuispunjeni.rs.
Duško Kovačević: Mladi ljudi u protestima su naša budućnost, bore se protiv "ja tebi-ti meni zakona"
23.01.2025.•
5
Akademik Dušan Kovačević izjavio je da studenti žele da žive u uređenoj zemlji, koja kažnjava zakone poznate kao "ja tebi, ti meni".
Povređeni u staračkom domu: Jedna osoba u teškom stanju, druga puštena na kućno lečenje
23.01.2025.•
2
Jedna osoba povređena u požaru u staračkom domu u Barajevu je u teškom stanju, a druga je puštena na kućno lečenje.
Arhiv: Posle pada nadstrešnice protesti održani u više od 100 mesta u Srbiji
23.01.2025.•
5
Broj gradova i naselja u kojima je barem jednom održana protestna akcija od 1. novembra, porastao je na najmanje 103.
VIDEO: Uhapšen čovek koji je motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
8
Policija je saopštila da je uhapšen B.M. (47) koji je osumnjičen za nasilničko ponašanje.
Peticija podrške pravu Vučića na život: "Neka mu neko pojasni da su studenti poručili da je nebitan"
22.01.2025.•
54
Javnosti malo poznat Institut za političko umrežavanje pokrenuo je novu peticiju "podrške pravu na život predsednika Srbije Aleksandra Vučića".
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
9
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Pritvor za troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu
22.01.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu koji su osumnjičeni za nepoštovanje propisa usled čega je izbio požar.
Sindikat kulture u četvrtak obustavlja rad na jedan sat, a u petak potpuno
22.01.2025.•
4
Republički odbor Samostalnog sindikata kulture doneo je odluku da u četvrtak obustavi rad na jedan sat, a u petak, 24. januara, da sprovede totalnu obustavu rada.
Komentari 41
Minerva
Isto kao i Lin Longu uZrenjaninu i Kinezima u Boru da izvlače zlato za 3% rudne rente.
Slucaj
Nemačka je vrlo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar