Kako je naveo Kusturica u autorskom tekstu pod naslovom "Nevinost bez zaštite" na svom portalu Iskra, narod je dovoljno uplašen da neće odustati od ideje "Rio Tinto, marš sa Drine".
"Kopanje litijuma u Srbiji je donedavno bilo političko pitanje, sada se stvar obrnula pa istovremeno vlast i narod, svako za svoj račun, nastali problem premešta u egzistencijalu sferu. Vlast tretira Srbiju kao rastuću ekonomiju u svetu raspada svetskog ekonomskog poretka, koja mora da obezbedi kontinuirani progres, narod koji je uplašen da mu tlo izmiče pod nogama i da će mu zbog sumporne kiseline i drugih hemikalija koje se koriste za odvajanje litijum bora od otpada, upropastiti sve što su stvorile generacije očeva, đedova", navodi Kusturica u svom tekstu.
Za Rio Tinto kaže da je to kompanija koja je "pustošila zemlje Latinske Amerike", da u pustinjama Australije eksploatiše litijuma, a "sada dolazi u Srbiju i prvi put kopa na naseljenoj, poljoprivrednoj teritoriji; narodni strah se uvećava".
Piše i poseti nemačkog kancelara Olafa Šolca Srbiji i o njegovom odnosu sa Vučićem, kao i o iskopavanju litijuma u kontekst ostanka na vlasti i sankcija Rusiji.
"Narod je dovoljno uplašen, neće odustati od ideje 'Rio Tinto Marš sa Drine'. To nije slogan smišljen u leglu obojenih revolucija nego ljudi koji žive na Drini", navodi Kusturica.
Po njegovim rečima, "narod je krenuo u odbranu svojih interesa koji nisu mali: vazduh, voda, hrana, privatno vlasništvo i taj narod ne može biti identifikovan kao neprijatelj svoje države!"
"Dakle narod oseća da gubi sve. A čovek koji tako osjeća uvećava svoju destruktivnu moć pa se stopi u mističnu masu. Šta ta masa radi znamo iz svoje nesrećne i veličanstvene prošlosti", zaključuje se u
tekstu Emira Kusturice.
Komentari 23
pajo patak
Y63377
Emir nije Hercegovac vec Bosanac, Sarajlija.
zztop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar