Počinju pregovori o minimalcu: Sindikati traže bar 61.000 dinara, poslodavci manje namete

Pregovori o minimalnoj ceni rada za 2025. godinu počinju danas.
Počinju pregovori o minimalcu: Sindikati traže bar 61.000 dinara, poslodavci manje namete
Foto: 021.rs
Vlada Srbije je godinama unazad donosila odluku o minimalnoj ceni rada. Tako je bilo i u septembru 2023. godine kada se odlučivalo o minimalcu za 2024. godinu. 
 
Tada je Vlada Srbije donela odluku da se minimalac od 1. januara 2024. poveća za 17,8 odsto i da iznosi 47.154 dinara. 
Savez samostalnih sindikata Srbije najavio je da će tražiti da minimalna cena rada u 2025. godini iznosi 60 odsto prosečne potrošačke korpe, odnosno 61.858 dinara.
 
Prema računici tog sindikata, sa tim povećanjem od 31,2 odsto minimalna cena rada bi bila 355,5 dinara po satu. 
 
"Ukoliko to ne bude bilo prihvaćeno na pregovorima sa socijalnim partnerima, najveća sindikalna centrala u Srbiji će predložiti da minimalna cena rada iznosi 319,3 dinara, što bi bilo prema projekciji da minimalac u naredne tri godine, od 2025. do 2027. godine, raste po istoj stopi kao što je rastao u tekućoj godini (17,83 procenata)", naveo je taj sindikat.
Sekretar Veća SSSS Zoran Mihajlović rekao je tada i da, u svojim zahtevima, očekuju podršku i UGS Nezavisnost.
 
Prema rečima članice pregovaračkog tima iz Unije poslodavaca Srbije (UPS) Ljiljane Pavlović, stav poslodavaca uoči početka pregovora jeste da je minimalac neophodno povećati, ali da bi u tom slučaju valjalo smanjiti poreze i doprinose na zarade.
 
Ona je izjavila da je Unija poslodavaca i ove godine sprovela anketu među svojim članstvom, kako bi se saznao stav samih poslodavaca a anketa je pokazala da 87 odsto poslodavaca smatra da bi bilo neophodno smanjiti poreze i doprinose na zarade kako bi privreda mogla da isplati povećanu minimalnu cenu rada.
 
"Prema onome što su poslodavci izjavili, 35 odsto njih je protiv rasta minimalne cene rada. To nije iznenađujući podatak, jer je i u svim ranijim istraživanjima većina poslodavaca izrazila stav da minimalna cena rada treba da raste", rekla je ona.
Dodala je da je taj stav uvek uslovljen određenim očekivanjima od države koja se odnose na to da bi država trebalo da učini ustupak poslodavcima u smislu smanjenja poreza i doprinosa na zarade.
 
Navela je da još ne znaju kakav je stav države o ovom očekivanju poslodavaca i da bi danas na prvom sastanku pregovaračkog tima trebalo da dobiju preciznije informacije i o tome.
 
Inače, predsednik Srbije je još ranije izašao sa očekivanim iznosom novog minimalca, kada je rekao da po njemu minimalnu zaradu sa sadašnjih 47.000 dinara treba da se poveća na 51.000 ili 52.000 dinara. Poslednja proračunata visina iznosa minimalne potrošačke korpe za april tekuće godine je bila 53.000 dinara.
  • Foki

    17.08.2024 20:52
    Hu
    Sindikat je produžena ruka vlade. Ko jos sindikatu veruje?
  • Veka NS

    16.08.2024 14:41
    Minimalac u Srbiji
    U Crnoj Gori minimalac će biti oko 700 evra od 1.oktobra. Može li i u Srbiji toliko?
  • Anonymous

    16.08.2024 10:52
    Nazalost, sa nerealnim kursom evra, gomiom love da se opere i nijednom stabilnom ind.granom uveliko je u toku ubrzano raslojavanje stanovnistva na bogate i siromasne. Srednji sloj nestaje. Ali niko se ne buni sto 'zivi' od 500 e, znaci da i nema sta da se komentarise, svima je dobro. welcome to serbia!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija