Maltretiranje životinja: Obično prođe bez kazne, institucije ignorišu problem
Zaštitarke životinja nedavno su u Beogradu prijavile slučaj zlostavljanja životinja, ali konkretan odgovor institucija je izostao.
Foto: Pixabay
Nakon što su zaštitarke životinja na ulici nedavno prijavile Komunalnoj miliciji u Beogradu da je maloletni dečak, tokom razmene sličica ispred hotela "Moskva", šutnuo mačku u stomak, dobile su odgovor da ta služba nije nadležna i da ne mogu da reaguju, jer je reč o maloletniku, a nije ni bilo nasilja nad ljudima.
Beograđanka Aleksandra Studen, koja brine o životinjama na ulici, rekla je FoNetu da je nasilje koje je dečak ispoljio prema mački naišlo na odobravanje njegovog oca, jer je napao zaštitarke zbog saveta dečaku da ne treba da se tako ponaša prema životinjama.
"Rekao je da se danas više vodi računa o životinjama nego o deci. Danas sve češće čujem to kao odbranu dece koja maltretiraju nedužne životinje", ispričala je Aleksandra Studen, navodeći da ni u mnogim ranijim slučajevima Komunalna milicija i Veterinarska inspekcija nisu pružile pomoć u situacijama nasilja koje su im razni zaštitari iz Beograda prijavljivali.
Advokatica Milica Mančić Kaćurić ukazuje za FoNet da je nasilje nad životinjama regulisano Zakonom o dobrobiti životinja, ali i Krivičnim zakonikom, te da su za to pitanje – u zavisnosti od toga o kojoj se vrsti povrede propisa kojima se štite životinje radi, nadležni veterinarska inspekcija, lovna inspekcija, komunalna inspekcija, ali i policija i javno tužilaštvo.
Ona je ukazala na to da građani mogu da se obrate inspekcijskim organima podnošenjem prijave ukoliko primete bilo koju vrstu nedozvoljenog postupanja prema životinjama.
Takođe, kako je naglasila, ukoliko se nedozvoljenim postupanjem prema životinjama vrši krivično delo, građani mogu podneti krivičnu prijavu policiji ili javnom tužilaštvu, a ukoliko – kao u slučajevima kojima je svedočila zaštitarka Aleksandra Studen, nadležni ne reaguju na prijave građana, oni se mogu obratiti zaštitniku građana kome treba da podnosu pritužbu na rad inspekcije.
Međutim, zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je FoNetu da do sada nije dobijao pritužbe građana na nepostupanje nadležnih u slučajevima nasilja nad životinjama.
S obzirom na to da su zaštitari dobili komentar Komunalne milicije da ne mogu da reaguju u slučaju nasilja dečaka nad mačkom, jer je reč o maloletniku, advokatica Mančić Kaćurić objašnjava da bi u slučaju da je dete učinilo prekršaj usled nedostatka nadzora roditelja, usvojitelja, staratelja, odnosno hranitelja, upravo oni trebalo da budu kažnjeni za prekršaj kao da su ga sami učinili.
S druge strane, maloletniku starijem od 14, a mlađem od 16 godina, mogu se izreći samo vaspitne mere, dok se maloletniku starijem od 16 godina, a mlađem od 18, mogu izreći vaspitna mera, kazneni poeni ili kazna, objasnila je Mančić-Kaćurić.
Samo sud može maloletniku izreći vaspitnu meru, novčanu kaznu, kaznene poene, kaznu maloletničkog zatvora i zaštitnu meru, dodala je.
Advokatica tvrdi da se u praksi mnogo veći broj krivičnih prijava podnese nego što se donese presuda kojima se okrivljeni proglasi krivim za postupke, a oni se uglavnom pokreću zbog ubijanja i mučenja pasa.
Prema rečima zaštitarke Aleksandre Studen, na brojne pozive i upite upućene Veterinarskoj inspekciji niko ne odgovara.
Na molbu FoNeta Sekretarijatu za informisanje Beograda da obezbedi sagovornike iz Komunalne milicije i Veterinarske inspekcije kako bi razjasnili nadležnost i proceduru u slučajevima nasilja nad životinjama, odgovoreno je da im je iz Sekretarijata za inspekciju, nadzor i komunikaciju rečeno da je pitanje potrebno uputiti Ministarstvu unutrašnjih poslova, s obzirom na to da je Krivičnim zakonikom zlostavljanje životinja definisano kao krivično delo.
Ministarstvo unutrašnjih poslova do objavljivanja teksta, nakon 14 dana, nije odgovorilo na upit.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tvrdi da su za prijave nasilja nad životinjama nadležni osnovno javno tužilaštvo i policija, ali navodi i Veterinarsku inspekciju kao jednu od adresa na koje se građani mogu javiti.
Prema navodima Ministarstva, policiji se prijavljuje kršenje člana 269 Krivičnog zakona, odnosno krivično delo "ubijanje i zlostavljanje životinja", dok se Veterinarskoj inspekciji prijavljuje kršenje Zakona o dobrobiti životinja, koji zabranjuje zlostavljanje životinje i lišavanje života, osim u slučajevima i na način propisan tim zakonom.
Zaštitarka Aleksandra Studen naglasila je da su životinje, zbog izostanka reakcije nadležnih, prepuštene same sebi i malobrojnim građanima koji se brinu o njima, ali da ni oni nisu svemogući.
Kao osnovni razlog prisustva velikog broja nevlasničkih pasa i mačaka na ulici, ona je navela izostanak sterilizacije.
Podsetila je i na to da je obaveza Veterine Beograd da se stara o sterilizaciji pasa i mačaka sa ulice, koju Grad pritom plaća. Ipak, kako tvrdi, Veterina više ne dolazi na pozive građana i ne obavlja sterilizaciju uličnih životinja.
"Pre su donosili klopke, lovili ih i sterilisali, a onda sutradan vraćali na lokaciju, ali sada to više ne rade", rekla je ona, dodajući da Veterina Beograd sada više ni ne odgovara na pozive građana, te da su nezvanično saznali da ta služba dolazi samo po pozivu preduzeća koja traže sterilizaciju životinja na njihovom posedu.
Direktor Veterine Beograd Budimir Grubić rekao je FoNetu da takvi navodi nisu tačni i da zbog postojanja liste čekanja za sterilizaciju pojedini građani žele da brže dođu na red, te da se zato obraćaju medijima, misleći da ih se Veterina plaši.
"Građani mogu da prijave životinje za sterilizaciju, da ih uhvate i donesu, mi ne možemo da dolazimo i da ih lovimo", kazao je Grubić, navodeći da poseduju svega četiri-pet klopki, pri čemu im je jedna ukradena sa terena pre godinu dana, a reč je o skupoj opremi.
Osim nedostatka klopki, Grubić je kao razlog za nemogućnost izlaska na teren i hvatanja životinja radi sterilizacije naveo i to što su se ranije pojedini građani bunili protiv postavljanja klopki.
"Jedni traže da dođemo i uhvatimo životinje, drugi ne daju. Ne možemo svima da ugodimo", dodao je Grubić.
Za zlostavljanje životinja predviđene su različite kazne – u zavisnosti od toga da li se radi o krivičnom delu ili prekršaju.
Tako Krivični zakonik za ubijanje, mučenje i zlostavljanje životinje propisuje novčanu ili kaznu zatvora do dve godine, dok je kazna za isto krivično delo većeg broja životinja propisana novčano ili u vidu zatvora do tri godine.
Kada je reč o sankcijama za učinjeni prekršaj, u pitanju su novčane kazne u rasponu od 100.000 do milion dinara za prekršaj koji učini pravno lice, od 50.000 do 500.000 ako je reč o preduzetniku i od 5.000 do 50.000 dinara za fizičko lice.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO: Uhapšen čovek koji je motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
0
Policija je saopštila da je uhapšen B.M. (47) koji je osumnjičen za nasilničko ponašanje.
Peticija podrške pravu Vučića na život: "Neka mu neko pojasni da su studenti poručili da je nebitan"
22.01.2025.•
9
Javnosti malo poznat Institut za političko umrežavanje pokrenuo je novu peticiju "podrške pravu na život predsednika Srbije Aleksandra Vučića".
DNEVNI KVIZ: Ko smišlja ovih 10 pitanja?
22.01.2025.•
7
Kviz znanja 021.rs stiže i ove srede pred vas.
Pritvor za troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu
22.01.2025.•
0
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za troje odgovornih u staračkom domu u Barajevu koji su osumnjičeni za nepoštovanje propisa usled čega je izbio požar.
Sindikat kulture u četvrtak obustavlja rad na jedan sat, a u petak potpuno
22.01.2025.•
2
Republički odbor Samostalnog sindikata kulture doneo je odluku da u četvrtak obustavi rad na jedan sat, a u petak, 24. januara, da sprovede totalnu obustavu rada.
Pretio zaposlenima u beogradskoj školi
22.01.2025.•
1
U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.
Požar u Barajevu izazvala cigareta ili upaljač, troje osumnjičeno za nepoštovanje propisa
22.01.2025.•
0
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da je do požara u Domu "Ivanović" u opštini Barajevo došlo zbog žara cigarete ili otvorenog plamena upaljača.
Tabloidi morali da obrišu više od 100 tekstova: Zbog laži, širenja mržnje i targetiranja studenata
22.01.2025.•
6
Tokom studentskih blokada, prorežimski tabloidi su morali da uklone više od 100 tekstova u kojima su iznosili informacije bez dokaza ili širili govor mržnje prema učesnicima blokada i protesta.
Policija u Beogradu celu noć ispitivala strance, predstavnike NVO, ujutro su deportovani
22.01.2025.•
21
Pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su učestvovali na radionicama Erste Štiftunga u Beogradu, provele su dobar deo noći u beogradskoj policiji.
VIDEO: Čovek iskočio kroz prozor stana i motkom nasrnuo na učenike
22.01.2025.•
12
Učenici Grafičko-medijske škole u Beogradu objavili su snimak na kom se vidi kako je na njih nasrnuo čovek sa drvenom motkom u rukama.
AFP o "generalnom štrajku": Najveći pokret nezadovoljstva koji je Srbija videla poslednjih godina
22.01.2025.•
1
Agencija Frans pres danas je prenela vest o pozivu studenata, koji nedeljama protestuju u Srbiji zbog korupcije, na generalni štrajk u petak.
Zbog tragedije u Barajevu: Radnici u socijalnoj zaštiti razmatraju štrajk, traži se i smena ministra
22.01.2025.•
9
Tragedija u domu za stare u Barajevu upućuje na neadekvatno institucionalno postupanje i propuste, kažu iz Inicijative za unapređenje stanja u sistemu socijalne zaštite.
Mreža organizacija za decu Srbije: Pretnje prosvetnim radnicima povećavaju tenzije u društvu
22.01.2025.•
0
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) ocenila je danas da "pretnje primenom represivnih mera protiv nastavnika i učenika zbog obustave nastave, ne doprinose ostvarivanju prava na obrazovanje".
Đedović: Nema govora o štrajku zaposlenih u EPS, politici nije mesto u toj kompaniji
22.01.2025.•
19
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas kako su joj sindikati u Elektroprivredi Srbije (EPS) potvrdili da nema govora o štrajku zaposlenih u EPS.
Sindikat u RTS-u zahteva emitovanje preciznih izveštaja sa studentskih protesta
22.01.2025.•
6
Sindikat radnika produkcije i tehnike zaposlenih na RTS-u zahteva emitovanje izveštaja sa studentskih protesta u informativnim emisijama i učešće predstavnika protesta u programu ove kuće.
Dijana Hrkalović osuđena na 16 meseci zatvora
22.01.2025.•
68
Bivša državna sekretarka u MUP-u osuđena je zbog zloupotrebe uticaja na 16 meseci zatvora, u šta se uračunava i vreme provedeno u pritvoru.
Školska godina bi mogla da bude produžena
22.01.2025.•
28
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da bi školska godina mogla da bude produžena.
Studenti u blokadi pozvali na generalni štrajk u petak
22.01.2025.•
42
Studenti u Srbiji koji učestvuju u blokadi fakulteta pozvali su građane da se u petak, 24. januara, pridruže generalnom štrajku.
Ministarstvo: U Srbiji nema sumnje na zarazne bolesti slinavka i šap
22.01.2025.•
1
Ne postoji sumnja, niti je potvrđen slučaj zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiji, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Naprednjački srednji prst: Može i bednije, ali ne baš mnogo
22.01.2025.•
42
Srednji prst koji pokazuje krvava šaka - to je najnovija poruka Srpske napredne stranke građanima Srbije.
Đukić Dejanović: 86 odsto škola radi, deca bila osramoćena
22.01.2025.•
24
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da u ovom trenutku 86 odsto škola u Srbiji radi najnormalnije, i da će inspekcija nastaviti da obilazi škole koje ne rade.
Komentari 8
Ena
Resavajte ove probleme svi zajedno sto pre, i saradjujte svi od veterinarske i komunalne policije do veterinarske inspekcije, inace ce nas biti milion na ulicama! Dosta vise prebacivanja odgovornosti!
NB
Siniša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar