Ko će kontrolisati Rio Tinto: Inspekcija u Srbiji nema dovoljno kadrova

Državne institucije u Srbiji moraju da garantuju da će kompanija Rio Tinto eksploatisati litijum po najvišim standardima, a ne Evropska unija i Nemačka.
Međutim, inspekcija nema dovoljno kadrova za kontrolu rada te kompanije, objavio je danas Forbs Srbija.
 
Inspekcije koje bi bile zadužene za nadzor poslova izgradnje rudnika i u fazi eksploatacije su Geološka i rudarska inspekcija, Inspekcija za zaštitu životne sredine, Inspekcija za preventivnu zaštitu odnosno tzv. protivpožarci, Inspektorat za rad, Građevinska inspekcija i Inspekcija za opremu pod pritiskom.
Najviše kadrovskih problema, prema rezultati istraživanja Forbsa, ima Inspekcija za opremu pod pritiskom, kojoj nedostaje dve trećine ljudi i u kojoj su trenutno zaposlena četiri inspektora od predviđenih 12, od kojih je jedan šef, a dva inspektora u Beogradu i jedan u Nišu.
 
Kada je reč o projektu "Jadar", ova inspekcija ima jedno sistematizovano mesto u Valjevu, odakle bi inspektor pokrivao teritoriju zapadno od ovog grada, ali nije popunjeno.
Geološke i rudarske inspekcije nemaju kadrove i u izveštaju o radu te inspekcije za 2023. je sistematizovano 14 radnih mesta, a bilo popunjeno sedam, dok je ove godine predviđeno 13, a popunjeno šest, od kojih je jedan načelnik, a ostalo su geološki inspektori (tri) i rudarski inspektori (po jedan sa sedištem u Zaječaru i Užicu).
 
U Inspekciji za zaštitu životne sredine 2023. je bilo 67 ljudi, od čega je 56 inspektora, a prema pravilniku je predviđeno da ih ima 85, što pokazuje, kako piše Forbs, nedostatak kadrova i ove inspekcije.
 
Broj zaposlenih u Inspekciji za preventivnu zaštitu se ne vidi u izveštaju, a 2019. godine bilo je 183 radna mesta, a popunjeno je bilo 169.
 
Građevinska inspekcija prošle godine imala je radno angažovanih osam inspektora od 15 previđenih radnih mesta, od kojih su tri inspektora na određeno vreme i inspektorka na porodiljskom, dok u izveštaju za ovu godinu piše da posao obavlja 12 zaposlenih, ali se računaju i četiri inspektora ranije pomenuta.
 
U izveštaju o radu za 2023. godinu Inspektorata za rad zaposleno je 232, a po sistematizaciji trebalo bi da ima 281 zaposlenog, dok plan za ovu godinu predviđa da svaki inspektor u oblasti radnih odnosa obavi najmanje 140 inspekcijskih nadzora, a u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu najmanje 70.
 
Ostale republičke inspekcije, kako piše Forbs, ne bi trebalo da budu angažovane u nadzoru realizacije projekta "Jadar", kao i da zbog nacionalnog značaja tog projekta lokalne inspekcije ne bi trebalo da imaju posla.
 
Vodna inspekcija je, kako se navodi, lošija i u odnosu na Inspekciju za opremu pod pritiskom, jer izveštaj o radu ove inspekcije za 2023. pokazuje da je od predviđenih 49 radnih mesta bilo popunjeno 14.
U poljoprivrednoj inspekciji, odeljenje za bezbednost hrane biljnog porekla imalo je 29 inspektora, odeljenje za alkoholna i bezalkoholna pića i duvanske proizvode 23, odeljenje za kontrolu podsticajnih sredstava 27, a odeljenje za poljoprivredno zemljište 19.
 
U Srbiji postoji 833 objekta koja mogu biti predmet nadzora bilo da je reč o istraživanjima ili eksploataciji, a od kojih su 103 ocenjeni kao visokorizični, a 23 su svrstana u kategoriju kritičnog rizika.
 
Opširnije na OVOM LINKU.
  • ja ne bot

    20.08.2024 12:58
    rudnika..
    ..neće biti! Za inspekciju onda više manje...
  • Jovana

    19.08.2024 21:54
    Litijum
    Ko kaže da će biti kopanja.Lažu vas
    Običan narod se bori za zdravlje svoje dece,Vučić ih ne zanima .On će da leti kad običan narod reši bez žutaća i drugih lopova.Nema kopanja nema inspekcije
  • Petar Veliki

    19.08.2024 20:49
    Litijum
    Kako ko će vršiti nadzor . Pa Vučić jer se sam preporučio

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija