Iz rekonstrukcije u rekonstrukciju: Zašto SNS stalno menja sastav vlade pre kraja mandata?

Nakon samo sto dana rada vlade Srbije, od premijera Srbije Miloša Vučevića smo čuli najavu rekonstrukcije iste.
Kako je rekao, nije pitanje da li će izmena biti, već kada, da li za šest ili 12 meseci, prenosi Danas.
 
Najavljivanje rekonstrukcije i manje ili veće izmene u vladi deo su prakse Srpske napredne stranke od kako je došla na vlast 2012. godine.
 
Tako je već godinu dana nakon formiranja vlade Socijalističke partije Srbije (SPS) i Srpske napredne stranke (SNS) izvršena prva rekonstrukcija koja je, od političara koje pamtimo, na mesto ministra dovela Sašu Radulovića (ministarstvo privrede) i Lazara Krstića (ministarstvo finansija) kao nestranačke ličnosti. Takođe, Aleksandar Vučić se tada odrekao pozicije ministra odbrane, ali ostao na mestu potpredsednika vlade zaduženog za borbu protiv korupcije i kriminala.
Iako su u međuvremenu održani vanredni izbori, sledeća izmena desila se nakon Vučićeve ostavke na mesto premijera kada je na čelo vlade došla Ana Brnabić, koja je zatim sledeće godine, nakon ostavke ministra finansija Dušana Vujovića, postavila sadašnjeg ministra Sinišu Malog.
 
Milivojević: Cilj je održavanje opsadnog stanja
 
Komentarišući izjavu premijera, politikolog Cvijetin Milivojević kaže da je period od sto dana prekratak kako bi se ocenio rad vlade i na osnovu toga donela odluka o promenama.
 
"Ako je potrebna rekonstrukcija, tu se onda pominje promena nekoliko ministara, ne samo jednog. Je l to znači da je premijer mnogo pogrešio u izboru", pita Milivojević i dodaje da se o rekonstrukciji može govoriti tek nakon godinu ili dve rada.
Milivojević tvrdi da nije običaj SNS-a da rekonstruiše kada ima potrebe da se rekonstruiše.
 
"Cilj je održavanje opsadnog stanja. Ko je bio u vojsci zna, to vam je uzbuna pred neku mobilizaciju, bilo da je preventivna, bilo ozbiljna. Drugim rečimo bitno je držati članstvo i aktiviste u tom stanju uzbune, pa delimično i ostatka koalicije", pojašnjava sagovornik Danasa.
 
On naglašava da se, kao i do sada, ne radi o suštinskim promenama već o tome da se svako u vladi oseća dovoljno sigurnim i dovoljno nesigurnim za svoju fotelju, što je, kaže on, način vladavine Aleksandra Vučića.
 
Ono što pokazuje da se rekonstrukcijama i dodelom ministarskih mesta novim licima ništa ne menja, tvrdi sagovornik Danasa, jeste i Vučićevo davanje ministarskih mesta strankama i ličnostima koje nisu prešle cenzus poput Milice Đurđević Stamenkovski ili, ranije, Gordane Čomić.
 
Kako je istakao, tu se ne radi o realnim promenama već o nagrađivanju zbog zbunjivanja opozicionog biračkog tela.
 
"Mi nismo imali slučajeve da je neko od ministara ili premijer zaista doveden u pitanje", tvrdi Milivojević.
 
Bursać: Rekonstrukcije se koriste za kontrolu sopstvenih kadrova
 
Naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Dejan Bursać kaže za danas da se na ovom primeru najave rekonstrukcije može videti modus operandi SNS-a koji pokazuje da rekonstrukcije ne vode ka supstantivnim promenama, već se koriste za kontrolu kako sopstvenih kadrova, tako i javnog mnjenja.
 
On smatra da se iza takve najave kriju dve stvari koje ukazuju na način funkcionisanja SNS-a, te da su obe povezane sa glavnom političkom i društvenom temom otvaranja rudnika litijuma.
"Mislim da su oni ušetali u nastavak tog projekta vođeni sa dve premise. Prva je da su poslednje izbore dobili prilično ubedljivo, da novih izbora neće biti uskoro i da neće biti primorani, kao 2022. godine, da obustave taj projekat zbog izbora", pojašnjava Bursać.
 
Sa druge strane, Bursać smatra da se SNS preračunao i u proceni da u toku leta građani neće pratiti politička dešavanja niti posećivati proteste.
 
"To nezadovoljstvo očigledno uslovljava SNS da krene u ovu pričuo rekonstrukciji sa dve strane. Prvo je očigledno da se pretumbaju redovi i da se zapreti onim ministrima i posebno koalicionim partnerima koji nisu dovoljno zalegli za taj projekat, i da se malo uozbilje jer će njihov rad biti ocenjivan prema tome", kaže sagovornik Danasa i dodaje da je jasno videlo da je predsednik Vučić nezadovoljan time kako su neki ministri i koalicioni partneri SNS-a branili taj projekat u javnosti.
 
Bursać zaključuje da je ova najava rekonstrukcije još jedan u nizu marketinških i političkih poteza pre nego pokušaj bilo kakve suštinske promene unutar vlade.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    22.08.2024 21:20
    Najavama rekonstrukcije drze poslusnike u strahu i iscekivanju da li ce ostati u vladi. Najbolja kontrola ljudi.
  • Arkadije

    22.08.2024 16:15
    Ugrožen
    Rekonstrukciju radi uvek onaj što je ugrožen. Bolje saradnike zamenuti nego oni mene da uamene.
  • Agamemnon

    21.08.2024 13:09
    Hehe
    Trbalo bi obrazovanje da shvatite , ovako je zaludan posao ...
    Zašto prvak Evrope Real , kupio Mbapea !?
    Uvek može još bolje , ko shvata .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.