Kako sprečiti požare u kući i da li su baterije električnih trotineta bezbedne

Profesor sa Katedre za PP zaštitu Mašinskog fakulteta Ivan Aranđelović izjavio je da bi građani trebalo da provere električne uređaje u stanu pre nego što iz njega izađu na duže vreme.
Kako sprečiti požare u kući i da li su baterije električnih trotineta bezbedne
Foto: Pixabay
Šestočlana porodica nastradala je u požaru na Salajci. Sumnja se da je do požar izazvao punjač električnog skutera, a objekat nije imao priključenu električnu energiju.
 
"Ako izlazite iz stana na duže, a ostaje uključen punjač od mobilnog telefona - proverite da li se on greje. Proverite uvek i da li ste isključili šporet, peglu, jer pegla i tepih su klasičan uzrok požara", kazao je Aranđelović za Tanjug.
Kako je rekao, svaki uređaj može da bude uzrok izbijanja požara, ali su punjači i električni uređaji koji koriste litijum-jonske tehnologije posebno opasni.
 
Aranđelović je istakao da je neophodno da građani održavaju električne instalacije u svojim domovima, dodajući da treba i da obraćaju pažnju da kupuju ispravne uređaje i da vode računa kako ih koriste. On građanima savetuje i da kupuju uređaje koji imaju garantne listove i koji su prošli redovnu i regularnu uvoznu proceduru.
 
"Mi sad dosta kupujemo preko interneta, te nabavljamo uređaje koje nisu prošli neke testove kvaliteta, koji su u ovakvim slučajevima nepouzdani", rekao je Aranđelović.
Aranđelović je objasnio da kabel mora da bude "kompaktna celina", odnosno da ne sme da ima oštećenja na izolaciji. Napomenuo je da građani često koriste izolir traku kako bi zaštitili oštećeni kabel i što duže ga koristili, ali je istakao da je to samo privremeno rešenje i da je izuzetno kratkog roka, odnosno da svaki oštećeni kabel treba što pre zameniti.
 
Kako je naveo, moderni osigurači u rizičnim situacijama ispadaju i prekidaju strujno kolo, kako bi sprečili eventualne incidente. Iako građani često osiguračima postavljaju mehaničku blokadu, kako ne bi svaki čas vraćali osigurač koji ispada, Aranđelović savetuje da se to ne radi jer građani time sami sebe ugrožavaju.
 
Električni trotineti i skuteri
 
Kako bi se izbegle štete i tragedije nastale kao rezultat nepravilnog punjenja baterije na elektičnim skuterima i trotinetima, neophodno je da se vlasnici pridržavaju pravila ali i da ih servisiraju bar jednom godišnje, izjavio je serviser Predrag Arsenijević.
 
Arsenijević je za Tanjug naglasio da je važno da se zna da nije preporučljivo da se preko noći na punjaču drži čak ni mobilni telefon, a kamoli skuter. 
 
"U principu ako je punjač testiran i nekog dobrog kvaliteta punjenje ne bi trebalo da predstavlja neki problem. Ali u suštini punjači pune skutere od tri do sedam sati i to je optimalno vreme punjenja i ne bi trebalo duže da se drže na punjaču", rekao je Arsenijević. 
 
Arsenijević naglašava da je kod njih u servisu pravilo i da se trotinet, skuter servisira jednom godišnje. Taj redovni servis, kako kaže, podrazumeva jako bitnu kontrolu instalacija.
 
"Kontolišemo kakva vam je baterija, kakva je instalacija u trotinetu, provera kočionog sistema isto je jako bitna kao i kontroloa ostalih pneumatika", naveo je Arsenijević povodom tragedije u Novom Sadu koja je kako se veruje rezultat eksplozije električnog skutera koji je tokom čitave noći bio na punjaču.
 
Na pitanje koliko je opasno držati električna vozila na punjaču tokom cele noći, koliko je to nebezbedno, kaže da to ne bi trebalo da bude opasno ako se kupuju atestirani punjači, sa prenaponskom zaštitom.
 
"U suštini ako kupujete novi skuter ili trotinet, dobijate punjače koji su atestirani. Ako ih kupujete na Alieskpresu i u kineskim prodavnicama, koje prodaju sve te stvari povoljnije ali bez atesta, tu stvari mogu biti drugačije", rekao je on. 
Na pitanje kako građani treba da postupe ako dođe do problema sa baterijom kaže da baterija ne može da eksplodira, ali može da dođe do velikog požara jer litijum jako brzo gori i tu nema nekog specijalnog gašenja.
 
Naglasio je da je najbolje da se u takvoj situaciji odvojimo od vozila i da čekamo adekvatne službe, vatrogasce ili koga treba, da se to vozilo ugasi jer litijum je jako zapaljiv i treba voditi računa sa tim. 
 
Na pitanje da li postoje neki znaci koji bi mogli da ukazuju da bi baterija mogla da napravi problem, podseća da nas trotinet "obaveštava" kada je neispravna baterija, jer se primećuje da punjenje nije adekvatno. 
 
"Ali postoje neke stvari koje se ne primete, zato postoji servis gde mi moramo da prekontrolišemo instalaciju žice i ostalo, da nije u nekom spoju, da nešto nije oštećeno", zaključio je Arsenijević. 
  • /

    24.08.2024 23:26
    /
    ...video sam danas na telepu da se investitor naslonio na zid kuce,
    u vojvodjanskih brigada/znaci, u samom centru, kod spensa/ imate stan kojem je investitor zazidao prozor od kuhinje, prozor spavace sobe i prozor kupatila
  • /

    24.08.2024 19:14
    /
    da, ziveli su u trosnoj kuci ali da li je nekome uslo u glavu da im je prozor kroz koji su mogli izaci zazidao investitor ograde groblja.

    ovo nije uradjeni samo na njihovoj kuci
  • Ha

    24.08.2024 18:42
    Hm
    Cula sam pucketanje i osetila dim, otvorila ispod sudopere kad bojler radi i gori? Odmah sam ga iskljucula iz struje i hvala Bogu što sam imala aparat za gašenje požara na terasi (izvadila ga iz auta jer sam bila u Grckoj), zgrada nova, utičnice nove, do bojlera je!!! Sve iskljucivati, uvek!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija