Udruženje: Mladi sa invaliditetom od septembra gube pravo na ličnog pratioca

Udruženje roditelja dece i mladih sa smetnjama u razvoju "Evo ruka" iznelo je podatak da će od septembra 51 mlada osoba sa invaliditetom izgubiti pravo na uslugu ličnog pratioca.
Udruženje: Mladi sa invaliditetom od septembra gube pravo na ličnog pratioca
Foto: Pixabay
Kako su naveli, u naredne tri godine nešto više od 300 mladih ostaće bez bilo kakve alternative za tu uslugu.
 
Predsednica udruženja Ana Knežević izjavila je da je najveći problem to što nema multisektorske saradnje među ministarstvima, pre svega obrazovanja i zdravlja, kao i neusklađenost među propisima koji dovode do onemogućavanja mladim osobama sa invaliditetom (između 16 i 25 godina) da budu korisnici alternativnih usluga, umesto usluge ličnog pratioca na koju gube pravo završetkom srednje škole.
Ona je istakla da jednu od tih usluga - korišćenje dnevnog boravka, u Srbiji koristi ukupno 664 osobe, a da je 198 inkluzivnost mladih.
 
Docentkinja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Jelena Tanasijević izložila je rezultate istraživanja sprovedenog u aprilu i maju u Beogradu i Nišu, a u kojima je učestvovalo devet mladih osoba, 103 roditelja mladih osoba sa invaliditetom i relevantni akteri iz sistema socijalne zaštite.
Ona je navela da je primarni problem te grupe mladih to što nemaju mesto za okupljanje i druženje, kao i to što nemaju kontakte sa vršnjacima van škole (12 odsto njih nema nikakav kontakt), a istraživanje je pokazalo da slobodno vreme najviše provode gledajući sadržaje na internetu i u šetnji sa članovima porodice.
 
Najveći broj mladih sa invaliditetom radi u reciklaži ili kao knjigovesci, a svi roditelji su kazali da nema prilagođenih programa za dalje usavršavanje nakon završetka srednje škole, ali i da nema edukacije poslodavaca i ostalih stručnih lica iz oblasti zdravstva, obrazovanja, pa i socijalnog rada koji bi radili sa mladim ljudima sa invaliditetom.
 
Tanasković je kao uznemirujuće podatke istakla to da nešto više od 28 odsto roditelja dece sa invaliditetom ne zna koja prava ima niti kako ih može ostvariti, kao i to da skoro 33 odsto roditelja nema nikakvu podršku u procesu odgoja dece, a da 40 odsto ima samo podršku srodnika.

Direktorka Nacionalne organizacije osoba sa invaliditetom Ivanka Jovanović predstavila je ideju projekta "dugotrajne nege" koja bi mogla da bude rešenje problema nedostatka alternativne zamene usluge ličnog pratioca, a podrazumeva skup usluga socijalne i zdravstvene zaštite, lične nege (kupanje, odlazak na spavanje, pranje zuba), kao i pomoć u aktivnostima u svakodnevnom životu (kuvanje i pripremanje hrane, izlazak u šetnju) i bila bi namenjena svim osobama koje zavise od drugog lica.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Baba Vanga

    28.08.2024 23:58
    Pa ne može, treba pare da se preusmere na novi stadion,expo, leteće taxije,gorivo za autobuse za putujući cirkus vladajuće ekipe..kakva pratnja za bolesnu decu, šta pričate? Nuklearke treba da se prave,eeeeej ,kakva deca?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija