
Milijarde odštete "Rio Tintu": Stvarna pretnja ili izgovor za guranje projekta do kraja?
Jedan od najčešćih argumenata vlasti u raspravi oko projekta kopanja litijuma jeste da će naša država u slučaju da odustane od toga morati da plaća veoma visoke penale kompaniji "Rio Tinto".

Foto: 021.rs
Predstavnici vlasti u ovom kontekstu pominju različite cifre - od jedne milijarde evra, do više milijardi evra koliko smo čuli u jednoj od poslednjih izjava ministra unutrašnje i spoljne trgovine Tomislava Momirovića.
Istinomer je pokušao da proveri koliko je ova opasnost realna i na osnovu čega tačno Momirović i njegove kolege iz vlasti iznose ove tvrdnje.
Ukratko - tačan i precizan odgovor na ovo pitanje (makar javno) ne postoji, jer sem Međunarodnog bilateralnog sporazuma iz 2002. između Srbije i Ujedinjenog kraljevstva, ne postoje podaci da je naša zemlja sa samom kompanijom sklopila neki dodatni ugovor i ne znamo da li su za eventualnu odluku da se Srbija povuče iz ovog posla predviđene neke kazne.
Za odgovor na ovo konkretno pitanje Istinomer je ostao uskraćen i od samog ministra i od "Rio Tinta", a stručnjaci koje je ovaj portal konsultovao različito gledaju na posledice odustajanja od projekta. Nedostatak informacija i transparentnosti kada je reč o kopanju litijuma u Srbiji tako ostavlja sumnju da je u pitanju "zastrašivanje građana" - ovog puta velikim iznosima koje će država morati da plati iz zajedničkog budžeta.
Advokat Mihail Pavlović ima višegodišnje iskustvo rada sa brojnim udruženjima građana u oblasti zaštite javnog interesa, a bavi se i parnicama i ugovornim odnosima. On je objasnio da u ovom trenutku ne znamo sve moguće pravne posledice primene sporazuma jer nam nisu dostupni papiri, niti ugovori sa "Rio Tintom".
"Ono što može da rodi osnov za tužbu jeste to što ova vrsta ugovora, u gotovo svim slučajevima, daje pravo investitoru (npr. Rio Tintu) da tuži državu pred međunarodnom arbitražom, primenjujući pravila međunarodnog prava (a ne nacionalnog prava Srbije). Tako, na primer, Rio Tinto bi mogao da tuži državu i zbog 'izneverenog obećanja', odnosno ukoliko je Srbija dala određeno obećanje investitoru (npr. da će mu garantovati prava eksploatacije), pa ga ne ispuni", rekao je advokat za Istinomer.
On, međutim, kaže da ne može da zna kolika bi šteta mogla da bude, ali je činjenica da bi bila ogromna, posebno u zavisnosti od toga koju vrstu obećanja je Srbija dala investitoru.
Advokat Sreten Đorđević, specijalista u oblasti prava zaštite životne sredine, smatra da država Srbija verovatno ne bi imala obavezu da plati bilo kakvo obeštećenje kompaniji Rio Tinto u slučaju da Vlada Srbije raskine saradnju, a ta firma pokrene međunarodnu arbitražu.
"U prilog tome ide i visina iznosa za obeštećenje, koje pominju predstavnici države, a kreću se od nekoliko stotina miliona evra do nekoliko milijardi evra. Ti iznosi su krajnje paušalni i služe u političke svrhe", rekao je Đorđević.
Sagovornik Istinomera podseća da je jednu od prvih procena visine obeštećenja dao sada pokojni direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević, koji je rekao da bi u slučaju međunarodne arbitraže zbog raskida ugovora sa Rio Tintom, to bio trošak od "bar pola milijarde za državu", a da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući u Ljuboviji ponovio da, ako se ne postigne dogovor, Rio Tinto "neće lako otići" i da će tužiti državu "za više milijardi".
Đorđević kaže i da je pitanje da li bi Srbija uopšte odgovarala u slučaju pokretanje arbitraže jer bilateralni sporazumi između Ujedinjenog kraljevstva, gde je sedište Rio Tinta, i Srbije ne podrazumevaju samo obavezu Srbije da realizuje sporazum nego i obavezu kompanije da posluje u skladu sa zakonom. Dodao je da je ta kompanija od početka primenjenih geoloških istraživanja kršila propise u oblasti poljoprivrede i zaštite poljoprivrednog zemljišta jer je napravila oko 600 bušotina na poljoprivrednom zemljištu od prve do pete klase, iako propisi dozvoljavaju mogućnost geoloških istraživanja samo na zemljištu šeste, sedme i osme klase.
Opširnije o ovoj temi možete pročitati u tekstu Istinomera OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Zajednička kontrola na granici Severne Makedonije i Kosova od 14. aprila
31.03.2025.•
1
Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije najavilo je da će zajednička kontrola (One Stop Shop) na graničnom prelazu sa Kosovom "Donje Blace – Elez Han" zvanično početi 14. aprila.
Telefonski razgovor Makrona i Vučića: "Uobičajena diplomatija" u jeku protesta
31.03.2025.•
4
Telefonski razgovor predsednika Francuske i Srbije koji se, zvanično, bavio bilateralnim odnosima dve zemlje u vreme dok u Srbiji već pet meseci traju protesti, izazvao je različite reakcije javnosti.
RTS najavio da će tužiti Pink i Informer: Neovlašćeno emitovali emisiju sa Vučićem
31.03.2025.•
5
Radio-televizija Srbije (RTS) je najavila da će protiv televizija Pink i Informer pokrenuti sudske postupke, jer su "neovlašćeno emitovali emisiju Oko" u kojoj je gostovao predsednik Srbije.
FOTO, VIDEO Završeni protesti u Beogradu, Nišu , Kragujevcu i Novom Sadu
31.03.2025.•
1
Zbog napada na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu Nataliju Jovanović protesti akademskih zajednica održani su u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i u Novom Sadu.
Dva odbora SANU traže povlačenje uredbe Vlade Srbije o normativima za univerzitete i fakultete
31.03.2025.•
0
Odbori za visoko obrazovanje i za nauku SANU traže od vlade Srbije u tehničkom mandatu da stavi van snage izmene Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja da testirate znanje
31.03.2025.•
7
Nova radna nedelja je pred nama, a tu je i 021.rs dnevni kviz znanja.
Protest akademske zajednice u Nišu: Ne možemo nazad u simuliranu realnost "ćacilenda"
31.03.2025.•
0
Studenti, profesori i građani okupili su se oko 20 sati ispred Osnovnog javnog tužilaštva u Nišu kako bi podržali dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović koja je juče napadnuta nožem.
Vučić tvrdi da su Rusi stigli, nije siguran da li će doći FBI
31.03.2025.•
5
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da nije siguran da li će predstavnici FBI-a doći u Srbiju, po molbi Beograda, a zbog navoda da je 15. marta na protestu upotrebljen zvučni top.
Konsultacije o novoj Vladi: Deo parlamentarne opozicije ne ide kod Vučića
31.03.2025.•
3
Poslanici dela opozicije saopštili su da neće ići na konsultacije sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o novoj Vladi.
Zagorka Dolovac novoizabranim tužiocima: Postupajte po Ustavu i zakonu
31.03.2025.•
32
Javni tužioci koji su prvi put izabrani na tu funkciju, položili su zakletvu pred predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić i vrhovnom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac.
Istraga o "zvučnom topu": FSB je, kažu, stigao - FBI ne komentariše navode da je pozvan
31.03.2025.•
24
"Američki FBI odbija da komentariše navode da je pozvan da se uključi u istragu moguće upotrebe zvučnog oružja u Beogradu", navodi nedeljnik Vreme.
Akademska zajednica u blokadi sutra predaje pismo EU protiv projekta Jadar
31.03.2025.•
2
Akademska zajednica u blokadi će sutra, 1. aprila u 13.30 časova predati pismo studenata Evropskoj komisiji protiv inicijative za proglašenje projekta "Jadar" strateškim projektom Evropske unije.
Više javno tužilaštvo u Nišu još nije predložilo pritvor za ženu koja je nožem napala dekanku
31.03.2025.•
9
Viši sud u Nišu nije odlučivao o određivanju pritvora 69-godišnjoj ženi osumnjičenoj da je u nedelju nožem napala dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu, Nataliju Jovanović.
"Der Standard": Srpski režim nastavlja kampanju mržnje, a EU politiku popuštanja
31.03.2025.•
4
Dnevnik Štandard (Der Standard) u nemačkom izdanju piše da "srpski režim nastavlja kampanju mržnje prema učesnicima masovnih protesta, a Evropska unija svoju politiku podilaženja vlastima u Beogradu".
VIDEO: Bob Geldof podržao studentske proteste u Srbiji
31.03.2025.•
8
Čuveni britanski muzičar, aktivista i pokretač Live Aida, Bob Geldof, putem video poruke objavljene na društvenim mrežama Exita, uputio je podršku studentskim protestima u Srbiji.
Beogradska filharmonija prekida štrajk: Taoci smo loših zakona i još gorih uredaba
31.03.2025.•
0
Nakon više od tri nedelje štrajka, Beogradska filharmonija se vraća koncertnim aktivnostima, u petak, 4. aprila, iako njihovi zahtevi nisu ispunjeni, dok iz ministarstva obećavaju nastavk razgovora.
Narodni pokret Srbije dostavio Vučiću platformu za Vladu narodnog poverenja
31.03.2025.•
4
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić izjavio je da je ta stranka dostavila "platformu za formiranje Vlade narodnog poverenja" predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
VJT: Policija nije dostavila izveštaj o napadu na policajca Baćića ispred RTS-a
31.03.2025.•
11
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da MUP još nije dostavio izveštaj o napadu i povređivanju policajca Lazara Baćića na protestu ispred RTS-a 10. marta 2025. godine.
Ministarstvo prosvete: Nastava se odvija u 97 odsto škola, pojedine završile nadoknadu
31.03.2025.•
5
"Nastava se odvija u 97 odsto škola, a pojedine škole koje su nekoliko dana bile u obustavi - završile su nadoknadu časova", kažu u Ministarstvu prosvete.
Golman Partizana o incidentu sa policijom, oglasio se i klub
31.03.2025.•
5
Golman i kapiten FK Partizan Aleksandar Jovanović skrenuo je pažnju javnosti na sebe nakon što su se na društvenim mrežama proširili snimci incidenta u kojem je učestvovala policija.
Oštetili 11 firmi za 20 miliona dinara: Uzeli robu i prodali je na crno
31.03.2025.•
3
A. Ć. (42) i N. N. (29) iz Kraljeva uhapšeni su zbog prevare u obavljanju privredne delatnosti.
Komentari 23
Stasa
Objektivni gradjanin
Vera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar