
Rio Tinto: Netačna računica da bi od projekta Jadar prihod bio 2,6 evra po glavi stanovnika
Računica koja prikazuje da bi Srbija od litijuma imala prihod od 2,6 evra po glavi stanovnika godišnje je netačna i manipulativna.
Plasirana je isključivo sa ciljem da se pogrešno reprezentuju i namerno umanje ekonomski efekti projekta "Jadar", saopštila je danas kompanija Rio Tinto koja treba da sprovodi taj projekat.
U reagovanju kompanije na analizu ekonomskih efekata projekta "Jadar" koji su uradili biznismen Zoran Drakulić i ekonomisti Boško Mijatović, Danica Popović i Dejan Šoškić, navodi se da ta studija "predstavlja grub falsifikat kojim se zlonamernom manipulacijom činjenica kreiraju lažne informacije".
U analizi koju je juče objavila agencija Beta ocenjeno je da su ekonomski efekti projekta "Jadar" za Srbiju krajnje neizvesni, a u najpovoljnijem scenariju su ravni nuli, i da bi taj projekat trebalo da bude obustavljen.
"Netačno je da će Srbija dobiti samo 695 miliona evra tokom trajanja projekta. Samim tim, ključni argument da će Srbija od litijuma zaraditi 2,6 evra po glavi stanovnika je netačan i evidentno predstavlja još jedan deo kampanje dezinformacija, posebno imajući u vidu da se ova takozvana 'studija' objavljuje samo dan pred diskusiju u Narodnoj skupštini Republike Srbije o predlogu zakona kojim se traži zabrana eksploatacije litijuma i bora", ističe se u saopštenju Rio Tinta.
Prema računici te kompanije, Srbija bi od realizacije projekta Jadar samo na ime poreza i rudne rente prihodovala više od 180 miliona evra godišnje, što je oko jedan odsto prihoda trenutnog državnog budžeta Srbije.
"Tačno je i, kada se uzmu u obzir i drugi glavni porezi, da bi projekat platio više od 4,8 milijardi evra tokom svog 40-godišnjeg trajanja", navodi se u saopštenju Rio Tinta i dodaje da bi planirana investicija „Jadar“ projekta iznosila 2,55 milijardi evra, što bi bila i jedna od najvećih industrijskih grinfild investicija u istoriji Srbije.
Kompanija je procenila da bi u fazi izgradnje projekta Jadar bilo otvoreno 3.500 radnih mesta, a 1.300 zaposlenih bi radilo na eksploataciji i preradi u narednih nekoliko decenija, čija bi prosečna neto plata bila veća od 1.100 evra.
"Očekivani doprinos BDP-u svih obuhvaćenih privrednih grana se procenjuje na 1,9 milijardi evra – što je više od tri odsto trenutnog BDP-a Srbije", procenio je Rio Tinto.
Povodom tvrdnji iz analize da Rio Tinto neće plaćati porez na dobit tokom prvih pet godina kompanija je istakla da su neosnovane, jer je Rio Tinto registrovan u zemlji članici OECD-a, gde je minimalna stopa poreza na dobit od 15 odsto obavezna svuda gde posluju.
"Računica da su stotine miliona evra infrastrukturne podrške obezbeđene od strane Republike Srbije isključivo za projekat 'Jadar' su neosnovane i ne odgovaraju stvarnosti. Rio Tinto se obavezao da će finansirati i izgraditi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (ne kanalizacionu mrežu) po ceni većoj od 150 miliona evra, a za ovu izgradnju neće biti obezbeđena finansijska podrška Republike Srbije", navela je kompanija u saopštenju.
Komentarišući navode iz analize da o nerealnoj i optimističnoj ceni litijuma na kojoj Rio Titno bazira efekte projekta "Jadar", kompanija je navela da iako su cene litijum-karbonata trenutno niže, očekuje se da će se dugoročno tržište stabilizovati po višim prosečnim vrednostima, s obzirom na rastuću potražnju i ograničene rezerve ovog resursa.
Povodom navoda da je jedina dostupna procena ekonomskog efekta projekta "Jadar" zasnovana na studiji koju je naručila i platila "malo poznata londonska konsultantska kompanija" Ergo Strategy Group, Rio Tinto je istakao da se radi o renomiranoj kompaniji specijalizovanoj za analizu tržišta, strateško savetovanje i ekonomsku procenu projekata u oblastima rudarstva, energetike i infrastrukture.
"Tvrdnje o negativnim ekološkim efektima projekta 'Jadar' nisu utemeljene na činjenicama. Projekat je razvijen uz najstrože standarde ekološke zaštite i održivosti, uz poštovanje svih zakonskih i regulatornih okvira Republike Srbije, kao i međunarodnih normi. U prilog tome govore predstavljeni Nacrti studija o proceni uticaja na životnu sredinu, zasnovani na istraživanjima koja je sprovelo više od sto domaćih i međunarodnih nezavisnih stručnjaka, uključujući 40 univerzitetskih profesora sa više od 10 fakulteta", navodi se u saopšptenju Rio Tinta.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Građani iz šatora ispred skupštine pozdravili novoizabrane ministre, drugi ih izviždali
16.04.2025.•
0
Više stotina građana okupljenih ispred skupštine Srbije pozdravilo je danas novoizabrane članove vlade koji su nakon sednice parlamenta izašli iz skupštine.
O izveštaju FSB o zvučnom topu: Ne damo da nas prave ludim na srpskom, ruskom ili bilo kom jeziku
16.04.2025.•
0
Nevladina organizacija CRTA saopštila je da više veruje iskustvu hiljada građana nego predsedniku Srbije i ruskoj tajnoj službi.
Srbija se nije uskladila sa novom odlukom EU o Belorusiji
16.04.2025.•
0
Srbija je ponovo jedina zemlja kandidat za članstvo u EU sa Zapadnog Balkana koja se nije uskladila sa novom spoljnopolitičkom odlukom EU o sankcijama Belorusiji.
Odbijena tužba Kurira protiv KRIK-a
16.04.2025.•
0
Privredni apelacioni sud potvrdio je prvostepenu odluku i odbio tužbu koju je izdavač Kurira podneo protiv KRIK-a optužujući ih da su nelojalna konkurencija i da urušavaju ugled tog tabloida.
Tužilac Stefanović tražio izuzeće sudije zbog podrške studentskim zahtevima
16.04.2025.•
3
Zamenica predsednika Višeg suda u Beogradu, sudija Svetlana Aleksić, odbila je zahtev glavnog tužioca beogradskog Višeg javnog tužilaštva (VJT) Nenada Stefanovića, za izuzeće sudije Ivane Ramić.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - koliko znate?
16.04.2025.•
7
Još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Tragač iz "Potere" na blokadi: RTS je jedan od stubova propagande režima
16.04.2025.•
4
"Koliko god ja radio sa tom televizijom i poštovao njenu tradiciju, RTS je evidentno jedan od stubova propagande i režima Vučića", rekao je Milan Bukvić, tragač iz "Potere".
Evroposlanici pisali Vladi Srbije zbog situacije u prosveti
16.04.2025.•
0
Grupa poslanika Evropskog parlamenta uputila je početkom aprila pismo predsedniku Vlade Srbije i ministrima finansija i prosvete.
Vučić protiv profesora: Drugačije raspodeliti pare, privatni fakulteti se pokazali kao ozbiljni
16.04.2025.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će, u vidu zakonodavne inicijative, predložiti vladi da drugačije raspodeli pare fakultetima.
Predata peticija: Traži se obustavljanje disciplinskih postupaka protiv prosvetara
16.04.2025.•
0
Neformalna organizacija Ujedinjena prosveta Srbije predala je peticiju Ministarstvu prosvete kojom se zahtev obustavljanje disciplinskih postupaka protiv prosvetnih radnika na teritoriji cele Srbije.
Objavljeno mišljenje ruske FSB o dešavanjima na protestu 15. marta
16.04.2025.•
48
Izveštaj ruske Federalne službe bezbednosti (FSB) o navodnoj upotrebi zvučnog topa na protestu 15. marta u Beogradu objavljen je na sajtu BIA.
Vučić: Istražitelji FSB zaključili da 15. marta nisu korišćeni zvučni uređaji srpske policije
16.04.2025.•
60
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su istražitelji FSB zaključili da na protestu u Beogradu 15. marta nisu korišćeni zvučni uređaji koje poseduju policijski organi Srbije.
Izabrana nova Vlada Srbije
16.04.2025.•
3
Nova Vlada Srbije, po predlogu mandatara Đura Macuta, izabrana je danas u Skupštini Srbije.
Saracin: Zvučno oružje protiv mirnih demonstranata neće približiti Srbiju EU
16.04.2025.•
6
Specijalni izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan Manuel Saracin, komentarišući proteste u Srbiji, rekao da su oni pokrenuli pitanja važna za celo društvo: transparentnost, odgovornost i vladavinu prava.
NUNS: Neprimereno označavanje novinara ne doprinosi unapređenju rada javnog servisa
16.04.2025.•
0
NUNS je osudio javno deljenje ličnih podataka zaposlenih u RTS-u na društvenim mrežama, kao i plakate sa imenima i fotografijama urednika, koji po formi podsećaju na poternice.
Protest zaposlenih u Tiršovoj, sastanak s Lončarom posle praznika
16.04.2025.•
0
Predstavnici zaposlenih u Dečijoj klinici "Tiršova", koji su došli pred Ministarstvo zdravlja u znak protesta zbog disciplinskih postupaka protiv njih, bili su na razgovoru u Ministarstvu.
Sindikat sudske vlasti: Od sutra jednočasovni štrajkovi upozorenja
16.04.2025.•
0
Sinidkat sudske vlasti najavio je da će zaposleni u pravosudnim organima od sutra stupiti u svakodnevne jednočasovne štrajkove upozorenja.
Tužilaštvo: Dejan Vuk Stanković podneo krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti
16.04.2025.•
7
Više javno tužilaštvo (VJT) saopštilo je da je Dejan-Vuk Stanković podneo krivičnu prijavu protiv nepoznatih osoba zbog krivičnih dela ugrožavanje sigurnosti, proganjanje i izazivanje panike i nereda.
Inženjeru Đajiću nije određen pritvor, braniće se sa slobode
16.04.2025.•
6
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu nije danas odredio pritvor inženjeru Zoranu Đajiću, koji je zahtevalo Više javno tužilaštvo zbog navodnog ugrožavanja sigurnosti predsednika Srbije.
VIDEO Podržao studente i kritikovao vlast: Albijanić napustio poslaničku grupu
16.04.2025.•
12
Dosadašnji predsednik Poslaničke grupe "Zdrava Srbija - Ruska stranka - Ujedinjena seljačka stranka" Miloljub Albijanić napustio je danas tu poslaničku grupu.
Sutra počinje prijava za turističke vaučere
16.04.2025.•
1
Prijava građana za vaučere za odmor u Srbiji počeće sutra, 17. aprila u 8 časova na šalterima pošta.
Komentari 22
Petar Veliki
Djoka
Kaca Telep
mozda su Oskar i njegova ekipa pohlepni i nezajezljivi, ali Srbi nisu maloumni pa da puste da nas trujete i unistite nam prirodna bogatstva zauvek
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar