U Srbiji više od 123.000 napuštenih stanova: Ko nasleđuje nekretninu kad naslednik ne postoji
Postoje stanovi oko kojih na ostavinskim raspravama, posle smrti vlasnika, nema ko "da se svađa". Naslednici, ni u najdaljim rodbinskih vezama ne postoje.
Foto: Pixabay
Takvi stanovi su prazni, ali ne znači da će zadugo tako i biti.
Prema Popisu stanovništva iz 2022. godine, u Srbiji danas ima 123.584 napuštena stana.
Kada ne postoji zakonski naslednik, pokretna ili nepokretna imovina prelazi u ruke Republike Srbije. Takav postupak je dug, višegodišnji, pa često te nekretnine budu godinama prazne i prepuštene zubu vremena, piše 4zida, prenosi N1.
Advokat Brane Krunić kaže da su takvi slučajevi izuzetno retki, jer zakon daje vrlo širok princip zakonskog, pa i testamentalnog nasleđivavnja.
"Zakon o nasleđivanju RS, članom 8. propisuje krug zakonskih naslednika i to mogu da budu potomci preminulog, njegovi usvojenici ili njihovi potomci, bračni drug, njegovi roditelji, usvojioci, braća i sestre i njihovi potomci, njegove dede i babe i njihovi potomci i ostali preci", kaže advokat Krunić.
Krug je vrlo širok i nasleđuje se po naslednim redovima. Kako objašnjava Krunić, bliži naslednici isključuju one dalje.
"Međutim, u slučaju da iza pokojnika nema nikakvih naslednika, Republika Srbija je poslednji zakonski naslednik i ona se ne može odreći nasleđa, a zaostavština koju zemlja nasledi postaje državna", navodi advokat.
Ipak, ne dešava se često da Srbija nasleđuje imovinu iza pokojnika, jer zakon daje vrlo širok princip nasleđivanja.
"Recimo, u četvrtom naslednom redu nasleđuju pradedovi i prababe, pa čak i ako neki od ovih predaka ne može ili neće da nasledi, taj deo može da dobije njegov bračni drug, ako je predak preminulog", objašnjava advokat Krunić.
Kako dodaje, po ovom sistemu, sud, odnosno javni beležnik, pronaći će nekoga od naslednika, ma gde se nalazio. Samo ako se sve mogućnosti iscrpe, tek tada imovinu naleđuje Republika Srbija.
Podaci Popisa iz 2022. godine pokazuju da u severnoom delu Srbije ima ukupno 33.771 napušten stan, od toga u Beogradskom regionu 10.021, a u Vojvodini 23.750. Na jugu zemlje ima ukupno 89.813 napuštenih stanova.
"Razlozi za napuštene stanove su različiti, najčešće se radi o nerešenim imovinskim odnosima, o nasledstvu gde vlasnici ne žive u zemlji, ili o stanovima koji nisu u funkcionalnom stanju i zahtevaju renoviranje. Ti stanovi jesu možda prazni ali imaju vlasnike", kaže Aleksandra Mihajlović sa portala 4zida.rs.
Iako ima slučajeva praznih stanova u novogradnji, oni su obično u procesu prodaje, ili ih vlasnici koriste povremeno, kao vikend stanove ili nekretnine za izdavanje na kraći rok (npr. za stan na dan), a postoje oni ljudi koji su investirali u nekretninu u kojoj ne žive, ne koriste je, ali ne žele ni da je izdaju, pojašnjava Mihajlović.
Kako navodi, prodaja nekretnina koje su u vlasništvu države je proces koji nije tipičan za klasične oglasne platforme.
Dug proces od pokojnika do države
Kada nekretninu nasledi država, imovina se onda i formalno-pravno upisuje kao vlasništvo Republike Srbije, objašnjava advokat Krunić.
"Jedinice lokalne samouprave, odnosno grad, ne stiču pravo javne svojine nad takvim nepokretnostima. Kada nije poznato ima li naslednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na nasleđe da se prijave sudu u roku od jedne godine od dana objavljivanja oglasa", kaže advokat.
Kako kaže, ako ima nagoveštaja da je prebivalište ili boravište naslednika u inostranstvu, oglas će se objaviti i u odgovarajućem inostranom sredstvu javnog obaveštavanja.
"Ako se po isteku roka od jedne godine ne prijavi nijedan naslednik, sud će doneti rešenje kojim zaostavštinu predaje na uživanje Republici Srbiji", dodaje advokat Krunić.
Srbija stiče svojinu nad predatim stvarima u roku od tri godine za pokretne, a 10 za nepokretne stvari, počev od otvaranja nasleđa.
Šta radi država sa nasleđenim nekretninama?
Kada dođe u posed nekretnine, Republika Srbija, u praksi, ne prodaje sopstvenu imovinu.
"Često se dešava da je država u odnosu suvlasništva sa drugim osobama ili firmama, pa jedino tada postoji mogućnost da se otkupi suvlasnički udeo od države i to se obavlja kroz postupak javne prodaje", navodi Krunić.
Sektor za imovinski postupak pri Republičkoj direkciji za imovinu obavlja poslove koji se odnose na raspolaganje stvarima u svojini države, pribavljanje, otuđenje, davanje na korišćenje, u zakup, prenos prava javne svojine na drugog nosioca sa naknadom ili bez, razmena, ulaganje kapitala, zasnivanje hipoteke na nepokretnostima...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dugalić o najavljenim stambenim kreditima za mlade: Država će preko NBS pritiskati banke
23.12.2024.•
0
Bivši predsednik Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić smatra da su stambeni krediti za mlade osmišljeni da bi se ugušio protest i studenti sklonili sa ulica.
Centralna izborna komisija Kosova nije potvrdila prijavu Srpske liste za učešće na izborima
23.12.2024.•
0
Centralna izborna komisija (CIK) Kosova nije potvrdila prijavu Srpsku listu za učešće na parlamentarnim izborima 9. februara zbog navodnih nacionalističkih poziva predsednika te liste Zlatana Eleka.
Bojić: Posle 30 godina obavljene tri transplantacije srca, 41 pacijent na listi čekanja
23.12.2024.•
0
Direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje Milovan Bojić izjavio je da je trenutno na listi čekanja za transplantaciju srca 41 osoba.
Vladimir Terzić: Advokatska komora da proglasi generalni štrajk
23.12.2024.•
4
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Terzić izjavio je da bi ta institucija trebalo da proglasi generalni štrajk.
Svemoćna Akademija
23.12.2024.•
2
Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?
Lajčak: Napredak u dijalogu Beograda i Prištine sporiji od očekivanog
23.12.2024.•
1
Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak ocenio je da je napredak u dijalogu sporiji od onoga čemu su se nadali.
Sud naložio privođenje Željka Mitrovića ukoliko se ne pojavi na ročištu po tužbi Sava Manojlovića
23.12.2024.•
5
Pokret "Kreni-promeni" je saopštio da je Treći osnovni sud u Beogradu naredio privođenje Željka Mitrovića po tužbi Sava Manojlovića.
RHMZ izdao hitno upozorenje: Zbog jakih padavina građani će dobiti SMS poruke obaveštenja
23.12.2024.•
1
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je danas hitno upozorenje, a građani Srbije dobiće SMS poruke u kojima će detaljno biti obavešteni o svim najbitnijim informacijama.
Prelazna Vlada: Vučić viče samo preko njega mrtvog i da će ga gepekovati, a imali smo je već
23.12.2024.•
28
"Skup na Slaviji bio je u rangu, ako ne i masovniji od skupa 5. oktobra. To je uplašilo našu vlast."
Taksista u Šapcu vozilom uleteo među đake dok su odavali počast stradalima u Novom Sadu
23.12.2024.•
19
Tokom akcije "Zastani, Srbijo" u Šapcu došlo je do incidenta, kada je taksista uleteo među đake koji su tokom odavanja počasti blokirali jednu raskrsnicu.
Ekološki ustanak predao predlog Zakona o lustraciji: "Da se vidi odakle Dolovac i drugima lova"
23.12.2024.•
8
Ekološki ustanak predao je danas na pisarnici Skupštine Srbije predlog Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, ili zakona o lustraciji.
Deonica Moravskog "digitalnog" koridora otvorena za saobraćaj
23.12.2024.•
6
Deonica Moravskog koridora od Kruševca do Vrnjačke Banje jutros je otvorena za saobraćaj.
Maturanti blokirali Prvu kragujevačku gimnaziju
23.12.2024.•
1
Maturanti Prve kragujevačke gimnazije blokirali su jutros tu školu kako bi podržali zahteve studenata i odali poštu žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Skup Ministarstva prosvete u Nišu prekinut, drugi u Subotici otkazan, a neće biti ni onog u Beogradu
23.12.2024.•
4
Ministarstvo prosvete otkazalo je treću tribinu o nacrtima izmena četiri prosvetna zakona, koja je trebalo da se održi u utorak, 24. decembra u Beogradu.
Profesori Medicinske škole u Valjevu: "Stali smo uz studente, naše bivše i sadašnje učenike"
23.12.2024.•
2
Profesori Medicinske škole u Valjevu stali su uz svoje đake i zajedno sa njima podržali zahteve studenata.
VIDEO: Dačić i Irena Vujović izviždani na svečanosti dečjeg hora "Čarolija"
23.12.2024.•
47
Ministri u Vladi Srbije Ivica Dačić i Irena Vujović izviždani su u nedelju tokom svečanosti povodom 18 godina od osnivanja hora "Čarolija" Leontine Vukomanović.
Đukanović se ne odriče stava da je dete vlasništvo države, pridodao i Boga i roditelje
23.12.2024.•
42
Poslanik SNS Vladimir Đukanović naveo je da je njegova izjava da je "dete vlasništvo države sve do punoletstva" isečak iz gostovanja u kome je, kako tvrdi, argumentovao takav stav.
FOTO, VIDEO Jedna osoba poginula, tri povređene u udesu u Paraćinu: Vozila prepolovljena
23.12.2024.•
0
Jedna osoba je poginula, a tri su povređene u sudaru koji se u noći između nedelje i ponedeljka dogodio u Paraćinu.
Vučević: Država odlučuje kad je raspust i tačka
23.12.2024.•
164
Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je da vreme za raspust određuje država, odnosno resorno ministarstvo, a ne pojedinačne škole, direktori ili profesori.
Predsednica Sindikata lekara i farmaceuta: Medicinarima umanjene zarade zbog greške u softveru Iskra
23.12.2024.•
5
Predsednica Sindikata lekara i farmaceuta Srbije Gorica Đokić ocenila je da softver "Iskra" nije dobro prilagođen za različite vrste usluga koje pružaju zdravstveni radnici.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za novu radnu nedelju
23.12.2024.•
9
Idemo još jedan krug. Nova radna nedelja je tu i novi 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Komentari 8
Dexa
Vlada
Mirko
Krasno.
Nema ko zašto da prisvaja tuđe.
Doovljno je da se za života naslednika redovno naplaćuje porez i obaveže na održavanje.
No kako je sistem otimačine i parazitiranja uspostavljen...svaka reč je izlišna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar