Rusija, Kina, Banjska: Šta piše u izveštaju EK o Srbiji koji će biti predstavljen u sredu?

Odnosi Srbije sa Rusijom i Kinom, dijalog sa Kosovom, kao i prevremeni izbori, ključni su aspekti političkih poglavlja u ovogodišnjem izveštaju o napretku Srbije.
Rusija, Kina, Banjska: Šta piše u izveštaju EK o Srbiji koji će biti predstavljen u sredu?
Foto: 021.rs
Prema izvorima Radija Slobodna Evropa, koji su imali uvid u nacrt izveštaja, naglašena je zabrinutost zbog jačanja saradnje između Beograda i Moskve.
 
Zatraženi su konkretni koraci od nadležnih vlasti u vezi sa privođenjem pravdi odgovornih za napad u Banjskoj, navode izvori RSE i dodaju da je nedovoljan napredak u dijalogu posledica postupaka i Kosova i Srbije.
 
Izveštaj o napretku, koji Evropska komisija objavljuje jednom godišnje, najvažniji je dokument kojim se procenjuje napredak zemalja kandidata za članstvo u EU.
 
Ove godine, Komisija će izveštaj objaviti u sredu, 30. oktobra, a u njemu će se potvrditi da je Srbija ispunila kriterijume za otvaranje trećeg klastera, koji je tehnički spreman za otvaranje.
Zastoj u reformama zbog prevremenih izbora
 
Izvori RSE koji su upućeni u sadržaj dokumenta, navode da će u ovogodišnjem izveštaju biti naglašeno da su prevremeni izbori i posledični prekid u funkcionisanju vlade i parlamenta "usporili napredak reformi".
 
Kako navode, u izveštaju će biti istaknuto da je potrebna jaka politička volja, efikasno planiranje i koordinacija planova, kao i dovoljni ljudski i finansijski resursi za pristupanje EU u svim institucijama koje su uključene u proces pregovora, kako bi Srbija mogla da ubrza rad na ispunjavanju ciljeva za pregovore o pristupanju Uniji.
 
Od srpskih vlasti će se zatražiti da im prioritet bude proaktivna i objektivna komunikaciju procesa pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, kao i suzbijanje dezinformacija u nacionalnim medijima.
Odnosi sa Rusijom i Kinom
 
U izveštaju se navodi da se Srbija, nakon agresije Rusije na Ukrajinu, delimično uskladila sa stavovima Evropske unije u međunarodnim forumima, uključujući i generalnu Skupštinu Ujedinjenih nacija.
 
Navodi se da je Srbija nastavila da sarađuje sa EU u zaobilaženju sankcija i pružanju finansijske i humanitarne podrške Ukrajini.
 
Međutim, naglašava se da se Srbija nije uskladila ni sa jednom restriktivnom merom protiv Rusije, niti se uskladila sa većinom izjava visokog predstavnika o ovom pitanju.
 
Godišnji dokument upozorava da je Srbija održala visok nivo odnosa sa Ruskom Federacijom, te je intenzivirala odnose sa Kinom, što "postavlja pitanja o strateškom pravcu Srbije".
 
Evropska komisija će u izveštaju podsetiti da se od Srbije očekuje da postepeno usklađuje svoju politiku prema trećim zemljama sa politikama i stavovima koje je usvojila EU, uključujući sankcije protiv Rusije.
 
Banjska
 
Evropska komisija u izveštaju poručuje da će napredak Srbije ka Evropskoj uniji u mnogome zavisiti i od progresa u procesu normalizacije odnosa sa Kosovom.
 
U dokumentu se upozorava da je Sporazum o putu ka normalizaciji odnosa, koji su lideri Srbije i Kosova postigli u februaru 2023. godine, te Aneks primene koji je usaglašen u martu iste godine u Ohridu, pravno obavezujući za sve strane.
 
U godišnjem izveštaju se navodi da Srbija i Kosovo moraju u potpunosti da primene sve prethodne sporazume o dijalogu.
 
Prema izvorima upućenim u sadržaj izveštaja, u dokumentu se navodi da na normalizaciju i dalje loše utiču nedovoljni koraci Srbije da obezbedi odgovornost za napad naoružanih kosovskih Srba na kosovsku policiju 24. septembra 2023. u Banjskoj.
 
Taj napad, kako se ocenjuje u izveštaju, predstavlja "najveću eskalaciju poslednjih godina".
 
Prema nacrtu dokumenta, EU očekuje da Srbija u potpunosti sarađuje i preduzme neophodne mere za hapšenje i brzo privođenje pravdi počinilaca napada na severu Kosova 2023. godine.
 
Takođe, smatra se da povlačenje kosovskih Srba iz kosovskih institucija u novembru 2022. godine i bojkot lokalnih izbora na severu Kosova u aprilu 2023. godine loše utiče na obaveze Srbije u dijalogu, te da predstavlja ozbiljno nazadovanje u poštovanju sporazuma iz 2013. i 2015. godine.
 
U izveštaju se kritikuju akcije kosovskih vlasti na severu zemlje, poput zabrane korišćenja ostalih valuta osim evra, zatvaranje Banke Poštanske štedionice Srbije na severu, kao i zatvaranje kancelarija institucija Srbije na Kosovu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Јок ја

    29.10.2024 21:00
    @Nemanja/ Е кад тако мислиш онда треба бити поштен па казати: Ми немамо демократију, ми живимо у олигархији! Мање-више то је истина, не само код нас него по целом Западу - народ је само изборни плашт да се ради и оно што није стављено пред очи народа у току избора! А није ни чиста олигархија (како ти предлажеш) јер ипак народ се мора питати бар нешто за фундаменталне ствари поради мира у кући! Позз...!
  • Nemanja

    29.10.2024 11:16
    @Јок ја

    Čekaj ti misliš da bi ovdašnji narod trebalo da odlučuje šta radi Srbija? Pa to je urnebesno, kao da majmunu daš upaljenu petardu.
  • Јок ја

    29.10.2024 07:48
    ???
    Декларативно смо неутрална земља, али ако постанемо чланица ЕУ онда то више нисмо. Чак и оно да се може бити чланица ЕУ а не мора чланица НАТО није истина јер пре или касније то мораш постати. А види се већ сад по овим 'пресудетљским' изјавама да англо-саксонски запад одређује свима у ЕУ шта ће да раде! Боље је бити неутралан и једнак са свима, и мислим да је Неутрална Србија са стратегијске стране користнија Западу него ако је у њиховом политичком табору који обавезује. Таква Неутрална Србија може бити веза за пренос порука између оних великих који су у сукобу! (А што се тиче америчких виза за њом баш нешто и не плачем - ако се неко затвара визама значи да је у проблему и да не жели да други долазе код њега и то треба поштовати.)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

AMSS upozorava na poledicu

Auto-moto savez Srbije (AMSS) upozorio je vozače na opasnost od poledice u jutarnjim i večernjim satima.