Roditelji se žale što učenici ne mogu da nose kontrolni kući: Evo kakva je tačno praksa

Roditelji đaka žale se da mnogi nastavnici ne dozvoljavaju deci da kontrolne zadatke ponesu kući.
Roditelji se žale što učenici ne mogu da nose kontrolni kući: Evo kakva je tačno praksa
Foto: Pixabay
To, kako tvrde roditelji, predstavlja problem jer deca ne znaju gde su pogrešila, pa samim tim ne mogu ni da uče iz grešaka. 
 
"Nisu još dovoljno veliki da bi zapamtili ceo kontrolni, a nisu ni toliko mali da ne bi naučili iz te greške", priča za RTS majka jednog učenika Mila Bratanović.
 
Objašnjava da bi, kao roditelji, voleli da vide kontrolni, naročito zato što uzimaju dodatnu nastavu za svoju decu.
 
"Dosta bi nam pomoglo kada bi tom nastavniku, koji daje privatne časove, mogli da pokažemo kontrolni i ukažemo na grešku koju je dete napravilo", kaže Bratanović.
Nastavnik je u zakonskoj obavezi da kontrolni i pismeni zadatak ponudi učenicima na uvid kao i roditeljima koji to zatraže, kaže direktorka OŠ "Jovan Miodragović" Vera Šainović.
 
Ipak, kako pravilo o odnošenju testa kući ne postoji, nastavnici često odlučuju da to ne dozvole.
 
"Deca nekad (kontrolni) izgube, pa ne vrate, dešavaju se nekad i zloupotrebe da se nešto dopiše, tako da je nastavnik nekad u problemu", objašnjava Šainović za RTS.
Kako kaže, nastavnik je u obavezi da u svojoj pedagoškoj dokumentaciji ima i pismene provere, upravo zbog uvida od strane roditelja ili eventualne inspekcije prosvetnih nadzornika koji dolaze u škole.
 
Kako bi se izbeglo gubljenje i zloupotreba testova, mnogi nastavnici organizuju ispravak kontrolnih i pismenih zadataka.
 
Nastavnica srpskog jezika u OŠ "Pavle Savić" Jovana Lučić kaže da postoji dogovor sa starijim razredima da se kontrolni zadaci ne nose kući. Objašnjava da se već na samom času analize kontrolnih zadataka učenici upoznaju sa ocenama i greškama.
 
"Često učenici u svojim sveskama imaju i nastavnu jedinicu koja nosi naziv 'analiza i ispravak kontrolnog zadatka', gde oni prepišu zadatke u kojima su grešili i napišu tačne odgovore", kaže Lučić.
 
Roditeljska kontrola grešaka
 
Školski psiholozi i pedagozi smatraju da je veoma važno da i roditelji imaju uvid u to gde su deca pogrešila, jer deca nisu uvek realna u proceni svog znanja. Navode da je potrebno da roditelji budu uključeni u čitav proces - od učenja do ocenjivanja i popravljanja ocena.
 
Školska psihološkinja Jelena Kenić ističe da je najbolje da roditelj ima neku vrstu interesovanja za ono šta dete postiže i da bude u direktnom kontaktu sa nastavnikom koji je dao neki kontrolni zadatak i ocenio ga.
 
"Manje je važno koja je ocena na kontrolnom. Mnogo je važnije da roditelj dobije informaciju koliko je dete napredovalo i šta se od njega očekuje", kaže Kenić.
 
Kontrolne i pismene zadatke roditelji mogu da pogledaju tokom otvorenih vrata koje organizuje svaki nastavnik. Međutim, tokom jedne nedelje učenici imaju nekoliko testova, a otvorena vrata se često organizuju u periodu kada je većina roditelja na poslu.
Pojedine škole rešile su taj problem tako što organizuju otvorena vrata nakon 17 časova, ali i time što su omogućile učenicima da fotografišu svoje testove.
 
Direktorka OŠ "Jovan Miodragović" Vera Šainović podseća da učenici mogu da koriste telefone za neki nastavni proces ili da fotografišu kontrolni. Isto tako, i roditelj može da fotografiše test, ali uz dozvolu nastavnika.
 
Ipak, ne dozvoljavaju svi nastavnici da deca fotografišu testove, a pojedina deca nemaju mobilne telefone, tako da otvorena vrata ostaju jedino rešenje.
  • Zokins

    29.10.2024 12:57
    Kontrolni
    Toga nije bilo ni u moje vreme kada sam išao u školu.
  • majka

    29.10.2024 10:46
    i to se desava
    Kod mog sina pre poslednjeg casa na kome su imali kontrolni iz istorije njegovim drugovima je stigla poruka od ucenika iz drugog odelenja koji su tog istog dana imali pre njih kontrolni. Vecina je na odmoru ta putanja pripremala i naravno dobili su dobru ocenu.
    Moj sin nije bio medju njima i nije dobio bas dobru ocenu. Ali je za mene dobio desetku za postenje.
    Zato profesori,a i roditelji o tome vodite racuna. Dobro je sto su u toj skoli mobilni zabranjeni ove godine.
  • 9

    29.10.2024 10:07
    Sirote mamičke
    Ako nemaju papir kako će na "pedikuru i manikuru" da se hvale kako im je dete natprosečno inteligentno . U neka normalnija vremena kada dobiješ 1 iz kontrolnog , prvo dobiješ kući 10 dana zabrane izlazaka i učenje od jutra do sutra dok ne popraviš ocenu , a roditelj odma potrči na razgovor . Danas ti koji treba da dođu na razgovor zbog nerada i neretko kriminala kojim im se deca bave prvo angažuju advokata da vide koja su im prava pa ih na kraju privodi policija i bivaju obavešteni sudskim putem . Kada roditelji počnu da se bave SVOJOM decom, da ih nauče osnove bontona , da se posle užine ne prdi i što glasnije podriguje u kolektivu , neće biti problema sa ocenama i kontrolnim jer svuda i u svemu su PRVO obaveze , a tek onda prava . Nikada se roditelji nisu žalili kada dete donese 5 jer zaista zna i uči niti su napadali nastavnike, a sada ih dave po hodnicima i fizički i to bez posledica jer su "zlata njihova" oštećena . A gradivo nikad lakše . Ukinuti versku i izborne , rasteretite decu . Ko baš želi versku ,objekti postoje , mantijaši za propoved takođe sve smo to mi platili pa eto 4 časa nedeljno manje i deca srećnija ali je tu drugi problem . Onda RODITELJI moraju da vode računa o SVOJOJ deci u slobodno vreme.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija