"Srbija će biti u EU do 2020...ili 2024...ili 2026...ili 2030": A nismo ni blizu

Verujem da na kraju mandata sledeće Vlade, to jest ove Vlade, koju ćemo sada da formiramo, završimo pregovore o članstvu sa EU, to znači do kraja 2024. godine.
"Srbija će biti u EU do 2020...ili 2024...ili 2026...ili 2030": A nismo ni blizu
Foto: 021.rs
To je u junu 2020. izjavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, podseća Istinomer.
 
Međutim, od dolaska na vlast Srpske napredne stranke konstantno se pomerao rok do koga bi Srbija trebalo da "ispuni ono što je do nas", a do sada su u pregovorima o članstvu sa EU zatvorena (privremeno) samo dva od 35 poglavlja.
 
"Da priznamo nezavisno Kosovo i da uvedemo sankcije Ruskoj Federaciji, sutra bismo bili članica EU", tvrdi predsednik Srbije. 
Međutim, novoizabrani izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula ističe da to nije baš tako, jer "pored toga postoji ceo niz elementa specifičnih politika koje Srbija na svom putu do svog konačnog cilja mora i da ispuni". S druge strane, predsednik Vučić napominje da je Srbija "dobro razumela poruku Evropskog parlamenta" kada za izvestioca postavlja hrvatskog poslanika. Slično je reagovala i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ("e, svaka vam čast, sve smo razumeli"), dok je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin bio direktniji: "U svakom zlu ima i nekog dobra, izbor Picule za izvestioca od čijeg mišljenja zavisi nastavak puta Srbije ka EU jasan je znak da od tog puta nema ništa i da EU Srbiju želi u svojim redovima kao Hrvatska Srbe u Vladi i Saboru". 
 
Ipak, samo nekoliko dana pre izbora Picule, ministar spoljnih poslova Marko Đurić, na sastanku sa novim norveškim specijalnim izaslanikom za Zapadni Balkan Eirikom Nestasom Matisenom obećao je da će Srbija do 2027. završiti sve neophodne reforme za članstvo u EU.
A krajem avgusta predsednik Srbije je na Globalnom bezbednosnom forumu "GLOBSEC 2024" u Pragu izjavio da "nije optimista" po pitanju pridrživanja Srbije EU do 2028, navodeći da je njegova procena da se to neće dogoditi pre 2030. godine.
 
I u maju ove godine Vučić je kazao kako će zemlje Zapadnog Balkana do 2030. čekati na pridruživanje EU i da je to "u redu", naglašavajući da mu "inteligencija govori da je u pravu".
 
"Znam da nećemo biti deo Evropske unije, niko od nas, pre Ukrajine. Kada ćemo ući u Evropsku uniju, da li ćemo ući zajedno sa Ukrajinom, to je drugi problem. Vi imate vaše mišljenje, ali moja inteligencija meni govori da sam ja u pravu. I naravno, to je nešto što se trenutno događa. Verovatno ćemo čekati još nekih šest godina, što je takođe u redu. U vašim zemljama je možda Evropska unija toliko popularna, u mojoj zemlji nije toliko popularna kao što ni mi nismo toliko popularni, iako smo mi najveći deo ovog regiona. Nećemo mi nikada pričati loše stvari o važnosti ove inicijative", rekao je Vučić.
 
Međutim, kako podseća Istinomer, pre punih 11 godina, na proslavi petog rođendana Srpske napredne strane, tadašnji predsednik te partije Aleksandar Vučić bio je uveren da će do 2020. Srbija postati punopravna članica EU.
 
"Mi ne krijemo da je naš cilj i ja ću to večeras prvi put otvoreno reći pred vama, naš cilj je da Srbija do 2020. godine postane punopravni član Evropske unije i mi ćemo taj zadatak da ostvarimo. I vi znate, za razliku od drugih kada mi kažemo da ćemo naš zadatak da ostvarimo, onda je to sigurno."
 
I mesec dana ranije govorio je da bi rok za ulazak u EU trebalo da bude 2020, a "možda da probamo i pre toga".
 
"Mislim da mi moramo da sebi kažemo da li 2020. ili 2027. Govorim o realnim datumima. I ja mislim da naš cilj treba da bude 2020. ulazak u EU. Pre toga će nam se mnogo toga omogućiti. Možda da probamo i pre toga, ali ja govorim o tome što treba da bude naše poslednje vreme za ulazak Srbije u EU i mislim da to možemo da postignemo."
 
Ukoliko se sprovedu reforme, završetak pregovora sa EU moguć je za šest godina, bio je uveren Vučić na kraju 2013. godine.
 
Na početku 2014. istakao je da do 2018. godine Srbija mora da završi svoje obaveze, a onda je na EU da li će je primiti u članstvo 2020. godine. 
Pola godine kasnije, posle vanrednih parlamentarnih izbora, Vučić, sada kao predsednik Vlade Srbije, izjavljuje da "nikada nije lagao naš narod" da će Srbija do 2020. biti deo EU, već da ćemo do 2019. "mi da ispunimo ono što je do nas".
 
"Nikada nisam lagao naš narod u Srbiji i da kažem bićemo sigurno do 2020. deo Evropske unije. Ja sam rekao da ćemo mi da ispunimo ono što je do nas, ono što mi možemo i što moramo da uradimo do 2019, a onda je na Austriji, Nemačkoj, Francuskoj i drugim evropskim zemljama da donesu odluku da li žele da nas prime u EU ili ne."
 
Prošle su i 2018. i 2019, a polovinom 2020. Vučić navodi kako veruje da će do kraja mandata Vlade, koja treba da se formira posle još jednih parlamentarnih izbora, Srbija završiti pregovore sa EU o članstvu, dodajući da bi "bilo realno" da 2026. "postanemo članica EU".
 
Detaljnije o ovom "frljanju" a datumima o ispunjavanju obaveza i pristupu EU možete čitati u tekstu Istinomera na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • /

    30.10.2024 09:58
    /
    @Rasejani
    a sta je bilo 2003-e?
    nije ni bilo reci za 2007-u.
    djindjic je prognozirao 2016-u pa je ubijen 2003-e.

  • Dejan

    29.10.2024 13:51
    Cccc
    Nece biti ikad ! Sto su gradili silne terminale na Horgosu i ka kroatima ? Da bi to srusili 2030 ? Srbistan da je pametan,prikljucio bi se briksu,otkacio od anglosaksonaca i alemana, bilo bi tesko ali bi ziveli bolje !!!
  • Platon

    29.10.2024 13:47
    Država
    Srbija je završila pregovore oko ulaska u EU pre 12. godina kada su ovi SNS došli na vlast.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija