"Ostala je predrasuda da je majstor prljav i pocepan": Uprkos zaradi, niko neće u molere, zidare...

Iako je u Srbiji molerska profesija izuzetno plaćena, prošle godine Građevinska škola Beograd na tržište rada poslala je svega pet molera.
"Ostala je predrasuda da je majstor prljav i pocepan": Uprkos zaradi, niko neće u molere, zidare...
Foto: Pixabay
Direktor ove škole Rade Zejak kaže da već pet godina niko od novih đaka ne upisuje smerove zidar, tesar i armičar, iako su, kako kaže, ta zanimanja plaćena suvim zlatom i kod nas i u inostranstvu.
 
"Trudimo se da promovišemo ove poslove i važnost školovanja i za ove struke, jer su sve više cenjeni i odlično plaćeni. Operatore osnovnih građevinskih radova koji objedinjuju tri oblasti već godinama ne upisujemo, iako tesar koji zna posao može da zaradi oko 2.000 evra mesečno i ovde i u svetu. I druge oblasti se dobro plaćaju, ali ostala je predrasuda da je majstor prljav i pocepan, bedan. Daleko je to od istine. Majstor je danas gospodin čovek", kaže Zejak za Infostud, prenosi Nova ekonomija.
Moleri su naročito traženi u Beogradu, gde je dnevnica oko sedam hiljada dinara, a plata od 100.000 pa naviše. Prema podacima Infostuda, prosečna plata za molere u 2023. je bila 120.772 dinara, a do avgusta meseca ove godine prosečna zarada molera je iznosila 122.900 dinara.
 
Cene krečenja u Beogradu u proseku su od 3,5 do 10 evra po kvadratu, a određuje ih kvalitet proizvoda i zahtevnost tehnike. Za krečenje nameštenog stana od 50 kvadrata, bez previše popravki, potrebno je dva do tri dana posla, a može da košta od 350 do 1.000 evra.
Prema podacima Agencije za privredne registre, u Srbiji je registrovano 534 aktivnih privrednih društava i 4.744 preduzetnika čija je pretežna delatnost završni građevinski radovi. Većina iskusnih molera u ovom poslu ipak nije školovana.
 
Šta kažu moleri u Srbiji?
 
Aleksandar Savić iz okoline Kragujevca već 18 godina radi ovaj posao, isključivo po preporuci, a nedeljama unapred ima ugovorene poslove.
 
On navodi da nema ništa protiv varijanti "uradi sam", ali da je ispravljanje tuđih grešaka najskuplja opcija za mušterije.
 
"Na prvi pogled može da deluje jednostavno, ali danas ima toliko raznovrsnih molerskih proizvoda, namenjenih za različite površine i isto toliko tehnika, pa je važno znati šta sa čim može, a šta nikako ne", kaže Savić.
 
Danas se, kako navodi, najviše koristi bela boja za zidove, a i tapete se polako vraćaju u upotrebu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • igor_t

    03.11.2024 10:59
    Pa po instagramu i tiktoku s ne promovise radi i moleraj, pa zato deca ni ne upisuju molerajske i tesarske smerove.
  • Mila

    03.11.2024 10:57
    rad
    Probajte da okrečite sami pa onda kritikuje!
  • suština

    03.11.2024 10:43
    Pa šta će nekome 3 godine škole i raznoraznih predmeta da bi bio moler ili zidar.
    Svako iole vešt će za pola sata uz nekog iskusnog ili čak sam uz dobar savet savladati krečenje, dletovanje, zidanje i malterisanje.
    Pobogu, pa to su ljudi radili oduvek sami bez polaganja ikakvog zanata, a posebno bez školovanja, jer to i nije zanat tipa limar, bravar, električar ili vodoinstalater, a i za te zanate je nekoliko meseci prakse dovoljno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

EPS: Nema kolapsa, spremno smo ušli u zimu

"Elektroprivreda Srbije" je apsolutno spremna ušla u zimsku sezonu, a zaposleni su tokom cele godine pokazali da uz posvećenost i znanje svaki izazov može biti prevaziđen, saopštilo je to preduzeće.