Masovna izgradnja nekretnina, a svaki drugi građanin Srbije živi u prenaseljenom domaćinstvu
U Srbiji je najviše dvosobnih stanova (35,9 odsto), slede trosobni (30,8 odsto), a zatim četvorosobni (21,7 odsto) i jednosobni stanovi (9,4 odsto).
Foto: 021.rs
To pokazuje analiza strukture domaćinstava Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Kada je reč o zagrevanju - 20,1 odsto domaćinstava u Srbiji ima centralno grejanje preko toplane, na električnu energiju greje se 14,2 odsto, dok čvrsta goriva koristi čak 48,5 odsto.
Komentarišući uslove stanovanja u Srbiji, koordinator programa u organizaciji Ministarstvo prostora Marko Aksentijević za Biznis.rs ističe da struktura stana bez uvida o članovima samog domaćinstva ne govori mnogo. On smatra da je, pre svega, potrebno sagledati da li u stanu ima dovoljno prostora za sve njegove članove.
"Eurostat, agencija Evropske unije za statistiku, definiše kao prenaseljen stan u kom ne postoji zasebna prostorija za svaki par, osobu stariju od 18 godina, do dvoje dece istog pola od 12 do 17 godina i do dvoje dece ispod 12 godina. Tako postavljena, prenaseljenost na nivou Evropske unije iznosi 16,8 odsto, dok je u Srbiji čak tri puta veća - 49,7 odsto. To znači da svaki drugi građanin Srbije živi u prenaseljenom domaćinstvu", kaže Aksentijević i dodaje da je slična situacija i sa tipom grejanja.
Sagovornik Biznis.rs smatra da je važnije da li domaćinstvo može da priušti da zagreje ceo stambeni prostor od toga na koji način se greje, iako tu postoji određena korelacija.
"Istraživanje RES fondacije pokazuje da 41 odsto ispitanika živi u domaćinstvu koje ne greje ceo stan, nego samo prostorije u kojima članovi domaćinstva najviše borave. To su, uglavnom, upravo domaćinstva koja se greju na čvrsta goriva i koja zbog loših uređaja dodatno truju vazduh koji udišu u svom domu. Prema istraživanju koje je naša organizacija sprovela pre nekoliko godina na nivou Beograda, gde su uslovi stanovanja na boljem nivou nego u celoj Srbiji, kao problem se navode i vlaga (7,2 odsto) i loša osvetljenost (4,4 odsto), ali prvenstveno visoki troškovi stanovanja u koje spadaju i troškovi održavanja, grejanja i drugih komunalija, za koje je čak tri četvrtine (78,4 odsto) ispitanika reklo da su preveliki u odnosu na primanja domaćinstva", napominje Aksentijević.
Prema najnovijim podacima RZS-a, prihodi srpskih domaćinstava u novcu u proseku su u 2023. godini iznosili 85.466 dinara mesečno. Najviše novca građani su izdvajali za hranu i bezalkoholna pića - 36,8 odsto, dok je na stanovanje, vodu, struju i grejanje odlazilo 16,4 odsto.
Ako se uzmu u obzir navedeni podaci, nameće se pitanje kakve su uopšte mogućnosti prosečnog građanina za kupovinu nekretnina čije cene ne padaju.
Aksentijević odgovara da su one gotovo nikakve i da nema potrebe mnogo ulaziti u statističke podatke koji bi to preciznije demonstrirali. Kako kaže, dovoljno je pogledati nesklad između prosečnih primanja i cene kvadrata.
"Konvencionalna mudrost kaže da kada je za cenu prosečnog stana u novogradnji potrebno dati više od četiri godišnje prosečne plate, postoji potreba da država interveniše i omogući veću priuštivost stanova za svoje građane. Kod nas je taj odnos iznad deset godišnjih plata već dosta dugo, a od države ni pisma ni stambene strategije. A strategija ljudi koji nisu u najbogatijih deset odsto društva najčešće se bazira isključivo na nasleđivanju nekretnine ili novca koji će pomoći u njenom sticanju", napominje sagovornik biznis portala.
Kako kaže, ako se pogleda situacija na tržištu zakupa stanova, tu su stvari još dramatičnije.
"Prema podacima Eurostata od pre dve godine, u Srbiji su zakupci stanova bili najopterećeniji u Evropi - svaki drugi je živeo u domaćinstvu koje daje više od 40 odsto prihoda na troškove stanovanja. U međuvremenu se situacija sa cenama zakupa stanova samo pogoršala", dodaje on.
Na pitanje šta govore podaci koji pokazuju da je ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u prvom polugodištu 2024. godine iznosila 3,4 milijarde evra i da je najskuplji kvadrat prodat po ceni od 10.350 evra, dok je jedno garažno mesto kupljeno za čak 73.000 evra, Aksentijević kaže da se u Srbiji lako nađe kupac nečeg najskupljeg.
Prema njegovom mišljenju, problem je što se uglavnom grade luksuzni stanovi po urbanim centrima za špekulacije i investicije, a ne priuštivi kvadrati za život ljudi.
"Mi imamo najmasovniju izgradnju nekretnina već duže vreme, ali ona uopšte ne rešava prenaseljenost postojećih stanova, niti poboljšava uslove stanovanja za većinu stanovništva. Umesto toga, stanovi služe da se višak kapitala koji poseduju domaći bogataši, dijaspora ili stranci investira ili parkira. Sve dok država podstiče takav razvoj, ne proverava poreklo novca i izdaje građevinske dozvole bez mnogo pitanja, nema mnogo nade za one koji ne spadaju u najbogatiji sloj društva. Jednom kada se kao društvo budemo ponovo odlučili da je pitanje stanovanja jedno od ključnih pitanja života u zajednici, moraće puno da se ulaže u stambeni fond u kom zapravo žive ljudi", zaključuje Aksentijević.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ukida se moratorijum na nuklearnu energiju u Srbiji
27.11.2024.•
0
Usvojenim izmenama i dopunama Zakona o energetici uvode se brojne novine za unapređenje funkcionisanja energetskog sistema.
Poništena kazna policajki koja je objavila da je Vučićev kum izazvao udes pijan i drogiran
27.11.2024.•
5
Drugostepeni disciplinski organ MUP-a poništio je prvostepenu odluku disciplinskog starešine u Valjevu od 16. septembra, kojom je Katarina Petrović bila kažnjena tromesečnim smanjenjem plate.
Dačić: Milivojević izneo laži o snajperistima, to je protokol zbog predsednika Ekvatorijalne Gvineje
27.11.2024.•
8
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da MUP najoštrije demantuje laži koje je izneo narodni poslanik Srđan Milivojević u vezi sa snajperistima.
Pojedini modeli automobila u Srbiji promenili čak 18 vlasnika: Ovo su rekorderi
27.11.2024.•
2
U Srbiji je ove godine, prema istraživanju o menjanju vlasnika automobila, rekorder "Mercedes-Benz S klase" iz 2013. godine, koji je imao 18 vlasnika.
Brnabić o snajperistima na krovu Skupštine: To je uobičajeni protokol
27.11.2024.•
19
Predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila je da su snajperisti na krovu Skupštine Srbije i krovovima drugih zgrada u Beogradu zbog toga što je u poseti predsednik Ekvatorijalne Gvineje.
Skupština Srbije usvojila budžet za 2025, bez opozicije koja bojkotuje sednicu
27.11.2024.•
2
Skupština Srbije usvojila je danas budžet za 2025. godinu za koji je glasalo 144 poslanika od prisutnih 150, a poslanici opozicije nisu prisustvovali sednici.
Lagao da je majstor za centralno grejanje - od građana uzeo novac, od firmi materijal
27.11.2024.•
0
S. S. (43) iz Kruševca uhapšen je zbog više prevara i utaje.
VIDEO: Crvenom farbom po govornici Skupštine Beograda - "Krvave su vam ruke"
27.11.2024.•
9
Narodna poslanica i šefica odborničke grupe ZLF-PSG Natalija Stojmenović zalila je danas crvenom farbom govornicu Skupštine grada Beograda.
VIDEO: Na krovu Skupštine snajperisti, opozicija bojkotuje glasanje i podnosi prijavu protiv Brnabić
27.11.2024.•
46
Sednica Skupštine Srbije, na kojoj će se glasati o predlogu državnog budžeta za 2025. godinu, počela je bez prisustva poslanika opozicije i uz jako prisustvo obezbeđenja u sali.
Počela primena projekta Zdravitas u školama: Ministarstvo objašnjava koji podaci se prikupljaju
27.11.2024.•
8
Projekat Zdravitas koji će se sprovoditi u školama širom Srbije izaziva zabrinutost roditelja i nastavnika, dok iz Ministarstva prosvete apeluju da se ne šire dezinformacije.
VIDEO: Aktivisti koji su protiv rušenja Starog savskog mosta prosuli šut ispred Skupštine Beograda
27.11.2024.•
3
Aktivisti inicijative "Most ostaje" prosuli su danas džak šuta ispred Skupštine Beograda navodeći da je to otpad sa gradilišta kompanije "Milenium tim".
Arhitekta o Generalštabu: U zavodima da podnesu kolektivnu ostavku, inženjeri da vrate licence
27.11.2024.•
6
Arhitekta Slobodan Maldini pozvao je sve zaposlene u zavodima za zaštitu spomenika kulture da daju ostavku, a članove Inženjerske komore da vrate licence.
DNEVNI KVIZ: Još jedna runda od 10 pitanja
27.11.2024.•
6
Dnevni kviz znanja na 021.rs stiže da vas razmrda.
Tuča u Skupštini Srbije: Kruna političke krize koja je eksalirala nakon nesreće u Novom Sadu
27.11.2024.•
11
Društveno-politička kriza u Srbiji, rasplamsana do usijanja posle obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, nakon tuče u Skupštini Srbije - podignuta je na novi nivo.
Mladi u Srbiji napuštaju studije jer nemaju para
27.11.2024.•
20
Mladi u Srbiji se sve teže osamostaljuju, a postoji niz prepreka koje ih u tome sprečavaju. Sve je manje onih koji se odlučuju da studiraju, pretežno iz finansijskih razloga.
Agencija za restituciju kupuje rokovnike od prvoklasne teleće i goveđe kože, sa svilenom postavom
27.11.2024.•
7
Agencija za restituciju raspisala je tender za nabavku rokovnika za zaposlene. Procenjena vrednost nabavke je 600.000 dinara.
Počinju energetski pregledi stambenih zgrada u Novom Sadu i još 13 gradova i opština
27.11.2024.•
7
Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo je da počinju energetski pregledi stambenih zgrada, koji će obuhvatiti procene uštede energije, obima radova i troškova energetske sanacije.
Vučić održao sastanak sa vojnim vrhom, pa se oglasio samo jednom rečenicom
27.11.2024.•
14
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je održao sastanak sa vojnim vrhom i šefovima vojnih službi.
Poslanici Skupštine Srbije danas glasaju o budžetu i još 67 tačaka
27.11.2024.•
0
Poslanici Skupštine Srbije glasaće danas o Predlogu budžeta za 2025. godinu sa pratećim zakonima i još 67 tačaka.
Ruski mediji: Vučić spremno dočekao Trampove, dao im i zemljište u centru Beograda
26.11.2024.•
39
Vlasti Srbije učinile su važan korak, računajući na podršku novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
Komentari 12
predrag
Zato sto tamo nije prethodno pripremljen teren- nagomilano stanovnistvo u mega-gradove. Tada se tu koncentrisu pare pa je povoljno za gradnju.
Znaci prethodno unistiti selo i manje gradove, da narod od u grad.
Tu da se skupo prodaju stanovi - uglavnom stranom kapitalu, a naš narod sa sela i manjih mesta ce da im sluze po tim naseljima za gospodu.
Eeeee gde je Tito ..da ustane
Igor
Recimo da u jednom Baru trenutno nice 45 zgrada i to su neke sa preko 100 stanova. Tamo su se takodje doselili Rusi, a i Ukrainci. Poremetili su trziste.
Sada kada bi se svi vratili kucama, Novi Sad bi imao preko 2000 praznih stanova i doslo bi do kolapsa trzista nekretnina, kako prodaje, tako i izdavanja.
Zanimljivo je da ima onih koji cene izdavanja nisu digli ni za euro ili su podigli nesto sitno, a neki su trazili i po 2-3 puta veci iznos od onog koji su naplacivali, iako su im podsnarati u stanu vise godina.
NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar