Masovna izgradnja nekretnina, a svaki drugi građanin Srbije živi u prenaseljenom domaćinstvu
U Srbiji je najviše dvosobnih stanova (35,9 odsto), slede trosobni (30,8 odsto), a zatim četvorosobni (21,7 odsto) i jednosobni stanovi (9,4 odsto).
Foto: 021.rs
To pokazuje analiza strukture domaćinstava Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Kada je reč o zagrevanju - 20,1 odsto domaćinstava u Srbiji ima centralno grejanje preko toplane, na električnu energiju greje se 14,2 odsto, dok čvrsta goriva koristi čak 48,5 odsto.
Komentarišući uslove stanovanja u Srbiji, koordinator programa u organizaciji Ministarstvo prostora Marko Aksentijević za Biznis.rs ističe da struktura stana bez uvida o članovima samog domaćinstva ne govori mnogo. On smatra da je, pre svega, potrebno sagledati da li u stanu ima dovoljno prostora za sve njegove članove.
"Eurostat, agencija Evropske unije za statistiku, definiše kao prenaseljen stan u kom ne postoji zasebna prostorija za svaki par, osobu stariju od 18 godina, do dvoje dece istog pola od 12 do 17 godina i do dvoje dece ispod 12 godina. Tako postavljena, prenaseljenost na nivou Evropske unije iznosi 16,8 odsto, dok je u Srbiji čak tri puta veća - 49,7 odsto. To znači da svaki drugi građanin Srbije živi u prenaseljenom domaćinstvu", kaže Aksentijević i dodaje da je slična situacija i sa tipom grejanja.
Sagovornik Biznis.rs smatra da je važnije da li domaćinstvo može da priušti da zagreje ceo stambeni prostor od toga na koji način se greje, iako tu postoji određena korelacija.
"Istraživanje RES fondacije pokazuje da 41 odsto ispitanika živi u domaćinstvu koje ne greje ceo stan, nego samo prostorije u kojima članovi domaćinstva najviše borave. To su, uglavnom, upravo domaćinstva koja se greju na čvrsta goriva i koja zbog loših uređaja dodatno truju vazduh koji udišu u svom domu. Prema istraživanju koje je naša organizacija sprovela pre nekoliko godina na nivou Beograda, gde su uslovi stanovanja na boljem nivou nego u celoj Srbiji, kao problem se navode i vlaga (7,2 odsto) i loša osvetljenost (4,4 odsto), ali prvenstveno visoki troškovi stanovanja u koje spadaju i troškovi održavanja, grejanja i drugih komunalija, za koje je čak tri četvrtine (78,4 odsto) ispitanika reklo da su preveliki u odnosu na primanja domaćinstva", napominje Aksentijević.
Prema najnovijim podacima RZS-a, prihodi srpskih domaćinstava u novcu u proseku su u 2023. godini iznosili 85.466 dinara mesečno. Najviše novca građani su izdvajali za hranu i bezalkoholna pića - 36,8 odsto, dok je na stanovanje, vodu, struju i grejanje odlazilo 16,4 odsto.
Ako se uzmu u obzir navedeni podaci, nameće se pitanje kakve su uopšte mogućnosti prosečnog građanina za kupovinu nekretnina čije cene ne padaju.
Aksentijević odgovara da su one gotovo nikakve i da nema potrebe mnogo ulaziti u statističke podatke koji bi to preciznije demonstrirali. Kako kaže, dovoljno je pogledati nesklad između prosečnih primanja i cene kvadrata.
"Konvencionalna mudrost kaže da kada je za cenu prosečnog stana u novogradnji potrebno dati više od četiri godišnje prosečne plate, postoji potreba da država interveniše i omogući veću priuštivost stanova za svoje građane. Kod nas je taj odnos iznad deset godišnjih plata već dosta dugo, a od države ni pisma ni stambene strategije. A strategija ljudi koji nisu u najbogatijih deset odsto društva najčešće se bazira isključivo na nasleđivanju nekretnine ili novca koji će pomoći u njenom sticanju", napominje sagovornik biznis portala.
Kako kaže, ako se pogleda situacija na tržištu zakupa stanova, tu su stvari još dramatičnije.
"Prema podacima Eurostata od pre dve godine, u Srbiji su zakupci stanova bili najopterećeniji u Evropi - svaki drugi je živeo u domaćinstvu koje daje više od 40 odsto prihoda na troškove stanovanja. U međuvremenu se situacija sa cenama zakupa stanova samo pogoršala", dodaje on.
Na pitanje šta govore podaci koji pokazuju da je ukupna vrednost tržišta nepokretnosti u prvom polugodištu 2024. godine iznosila 3,4 milijarde evra i da je najskuplji kvadrat prodat po ceni od 10.350 evra, dok je jedno garažno mesto kupljeno za čak 73.000 evra, Aksentijević kaže da se u Srbiji lako nađe kupac nečeg najskupljeg.
Prema njegovom mišljenju, problem je što se uglavnom grade luksuzni stanovi po urbanim centrima za špekulacije i investicije, a ne priuštivi kvadrati za život ljudi.
"Mi imamo najmasovniju izgradnju nekretnina već duže vreme, ali ona uopšte ne rešava prenaseljenost postojećih stanova, niti poboljšava uslove stanovanja za većinu stanovništva. Umesto toga, stanovi služe da se višak kapitala koji poseduju domaći bogataši, dijaspora ili stranci investira ili parkira. Sve dok država podstiče takav razvoj, ne proverava poreklo novca i izdaje građevinske dozvole bez mnogo pitanja, nema mnogo nade za one koji ne spadaju u najbogatiji sloj društva. Jednom kada se kao društvo budemo ponovo odlučili da je pitanje stanovanja jedno od ključnih pitanja života u zajednici, moraće puno da se ulaže u stambeni fond u kom zapravo žive ljudi", zaključuje Aksentijević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
EU o učešću Srbije u Danu RS: "Izbegavati postupke koji negativno utiču na dobrosusedske odnose"
09.01.2025.•
0
Evropska unija pozvala je Srbiju da "izbegava postupke koji negativno utiču na dobrosusedske odnose i da bude podjednako posvećena evropskoj perspektivi jedinstvene i suverene Bosne i Hercegovine".
Proizvođači mleka sutra u Ministarstvu sa mlekarama o smanjenju otkupnih cena
09.01.2025.•
0
Proizvođači mleka u Srbiji sutra će u Ministarstvu poljoprivrede razgovarati sa predstavnicima mlekara o razlozima smanjenja otkupnih cena sirovog mleka od pet do 11 dinara po litru.
FOTO Pao deo fasade Mašinskog fakulteta u Nišu: "I ostatak sklon padu"
09.01.2025.•
0
Niko, srećom, nije povređen kada je otpao deo fasade sa dela zgrade Mašinskog fakulteta u Nišu, ali je policija proverila to mesto i taj deo zgrade ogradila trakom.
Lojalisti i "žuti": Znaju li naprednjaci ko je ko?
09.01.2025.•
7
Poslednjeg dana 2024. godine predsednik Srbije plasirao je u javnost novu priču, onu o "diviziji" unutar SNS-a, lojalistima koji se zaklinju na krv.
GSP Beograd zatražio izmenu ugovora za tramvaje koje je poručio - moraju da budu "nemanjićko plavi"
09.01.2025.•
0
Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd izmenilo je ugovor sa turskom firmom "Bozankaja" od koje kupuje 25 tramvaja i sada traži da ta firma isporuči tramvaje čija je boja "ultramarin plava".
Skoro 4.000 univerzitetskih profesora podržalo studente u blokadi
09.01.2025.•
3
Skoro 4.000 univerzitetskih profesora pružilo je podršku studentima u blokadi.
Objavljen oglas za prijavu penzionera za besplatan boravak u banjama: Ovo su uslovi
09.01.2025.•
2
PIO fond je objavio oglas za prijavljivanje penzionera za besplatan boravak u banjama.
Skerlić: Vučić kao građanin treba da bude ispitan u policiji o postojanju lojalista SNS
09.01.2025.•
8
"Zadnjeg dana prošle godine Aleksandar Vučić obavestio je javnost o postojanju paravojne formacije 'lojalisti'. Pretragom APR-a lako je utvrditi ona nije registrovana kao udruženje."
Ivanji: Studenti razdrmali društvo, sad su na redu svi drugi - potrebni konkretni koraci
09.01.2025.•
14
Studenti su razmrdali društvo, a sada su na redu svi drugi, jer jedno je moralna podrška, a drugo konkretni koraci koji bi pokazali da se i drugi priključuju njihovom protestu.
Vučević u patriotskom govoru najavio Đuru Jakšića, a citirao stihove Alekse Šantića
09.01.2025.•
58
Srbija, kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, čvrsto stoji na poziciji da su bilo kakve promene u BiH moguće jedino uz saglasnost njena tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
Ljudski fetus pronađen u Botaničkoj bašti u Beogradu
09.01.2025.•
2
Ljudski fetus pronađen je juče u Botaničkoj bašti u Beogradu.
Kako je pilot Vazduhoplovne akademije postao "neprijatelj države" jer je podelio sliku sa protesta
08.01.2025.•
21
Štrajk u Vazduhoplovnoj Akademiji zbog političke hajke na direktora je u toku, a direktor nije jedini na koga su se "okomili".
Predsednik prosvetnog sindikata: Vučevićeve izjave razljutile kolege, moguć generalni štrajk
08.01.2025.•
10
Ukoliko se ispostavi da su sutrašnji pregovori reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika sa Vladom Srbije samo još jedno "zamajavanje" prosvetara, na dalje pregovore ne treba ići.
Produžen pritvor osumnjičenima za eksploziju na kanalu Ibar-Lepenac
08.01.2025.•
0
Osnovni sud u Prištini produžio je meru pritvora za još dva meseca dvojici osumnjičenih Srba koji su uhapšeni nakon što je u mestu Varage kod Zubinog Potoka oštećen kanal Ibar-Lepenac.
VIDEO: Veliki požar na deponiji u Valjevu
08.01.2025.•
0
Večeras oko 19 časova valjevskim vatrogascima stigla je dojava da gori gradska deponija.
Studenti Filozofskog u Beogradu poručili Vučeviću da nije nadležan da otpušta prosvetare
08.01.2025.•
7
Studenti Filozofskog fakulteta podržali su danas pravo na štrajk prosvetnih radnika do ispunjenja zahteva, pozivajući ih da istraju u borbi za svoja prava.
Internet prevaranti koriste Netfliks kao mamac: Da li ste dobili ovakvu poruku?
08.01.2025.•
0
Internet prevara koja ponovo kruži mogla bi da izazove probleme građanima, a kao "mamac" se koristi globalno popularna striming platforma "Netfliks".
Raša Andrić posle "gesta" ambasadorke Milić: Studenti ne napadaju državu nego kriminalizovani režim
08.01.2025.•
11
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić demonstrativno je napustila tradicionalni prijem Srpskog narodnog vijeća (SNV) u Zagrebu.
Pokrenuta peticija za prekid blokada: Među 200 potpisa puno lažnih - tu su Tito, Staljin, Hitler...
08.01.2025.•
37
Nastavljaju se pritisci da se fakulteti u Srbiji odblokiraju i da se nastava i ispitni rok nastave po starom.
Niš: Napao sekirom dvojicu muškaraca, tereti se za pokušaj ubistva
08.01.2025.•
0
Niška policija uhapsila je F. M. (28) iz okoline Merošine zbog sumnje da je sinoć napao sekirom dva muškarca i naneo im teške povrede.
Komentari 30
Boeser Wolf
Tu da se skupo prodaju stanovi - uglavnom stranom kapitalu, a naš narod sa sela i manjih mesta ce da im sluze po tim naseljima za gospodu.
Eeeee gde je Tito ..da ustane
Kakav strani kapital? titovi unuci i deca komunista su nastavili tradiciju kradje iz budžeta i od tih para grade nekretnine, kao i od para stećenih prodajom droge.
Nije strani kapital nego ovaj što otmu od ljudi koji plaćaju poreze. Zaista je zastrašujuće što se ljudi ovde još uvek "loze" na tita, dodje mi da se kao ateista prekrstim.
Miša
Romac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar