
Kad ostaneš sama: Samačka ženska domaćinstva na selu
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, više od 100.000 žena na selima starijih od 50 godina živi u samačkim domaćinstvima.

Foto: 021.rs (ilustracija)
Od toga je skoro 42 hiljade njih starijih od 75 godina.
Veliki broj njih nema ni penzije, a često žive u mestima kojima nedostaje osnovna infrastruktura za život dostojan čoveka. Nemaju apoteke i domove zdravlja. Ako i postoje, lekari dolaze jednom ili dva puta nedeljno. Prevoz do većih mesta ide retko, a često ne mogu ni da ga plate. Najteža situacija je u brdskim područjima, gde su pojedine kuće odsečene od većih naseljenih mesta i kojima se zimi teško ili nikako pristupa.
Te žene su ceo život radile za druge, retko kada su donosile odluke o tome kako će živeti i šta će raditi. One nisu imale vremena za redovne preglede kod lekara kada su bile mlađe, sada su stare, bolesne, zanemarane i usamljene. Članovi porodice dolaze retko, prve komšije su udaljene ili su u slično teškoj situaciji. Za prijateljsku reč su im ostali televizor i telefon, ako ih uopšte imaju.
Jedna od njih je Stana. Ona ima 75 godina i živi u selu koje ima manje od 10 domaćinstava. Prvi komšija od nje je udaljen pet kilometara. Sin joj živi u Americi. Autobusi kroz njeno selo ne prolaze. Jedinu pomoć dobija od udruženja "Žene za mir". Ove žene obilaze domaćinstva u zabačenim krajevima Jablaničkog okruga.
"To što neko jaje prodam, ja odem da kupim lekove"
Stana za 021.rs opisuje kako izgleda njen dan.
"Moj dan počinje ujutru, ložim šporet, kafu, ako imam popijem, ako nemam ništa. Čaj skuvam, zagorim šećer... Autobusa do mog sela nemam. Već deset godina autobus ne ide. Eto, čuvam kokoške zbog jela, imam. Evo, dao Bog Došla je Ljilja i Marija i 'Žene za mir' do mene. Ne znam kako su čule. Došle su, našle su me, pomažu mi", kaže Stana.
Najteže joj, priča, pada to što ne može kod doktora da ode.
"Nema ko da me odveze, 15 kilometara pešačim. Imam operisanu kičmu, peti pršljen mi je ispao. Nemam pare da odem kod doktora. Nemam zdravstveno osiguranje. To što neko jaje prodam, ja odem da kupim lekove. Hvala Bogu, eto Ljilja. Ljilja se brine, obilazi me, pa mi kupe lekove. Šta da pričam? Imam tu komšiju, prvi komšija mi je pet kilometara daleko od mene. Pešaka idem do Bojnika. Ponesem ono na stolicu što stavljamo, pa usput negde stanem, odmorim, pa opet produžim da hodam, pa sednem, pa odmorim", priča ona.
Kako kaže Stana, za vreme korone zatvorena je obližnja ambulanta.
"Trpim bolove, ako doktora da odem ne mogu. Nemam zdravstveno, nemam knjižicu, a privatno me šalju gde da odem privatno, kad ja nemam da odem, nemam zdravstvenu knjižicu. Privatno da idem ne mogu, ne idem nigde, ne idem nigde. Čekam da Ljilja i Marija dođu do mene da mi donesu, pijem terapiju za kosti i tako. Komšije kad oni imaju vreme, oni dođu. Ali to možda u mesec dana, jednom da vide da li sam živa", priča ona za 021.rs.
"Berem malo šljive, pa legnem u voćnjak da odmorim kičmu"
Hranu joj donose Ljiljana i Marija, a i ona, dok može, gaji pasulj i krompir, i ima par koka nosilja.
"Ja ispržim jedno jaje, meni je to dovoljno. Radim malo oko kuće. Odem berem malo šljive, pa legnem u voćnjak na ćebe, odmorim kičmu, pa opet ustanem. Pa berem malo, svaki dan, po malo, po malo. Imam, imam domaće šljive, voće, prodam šljive, jedan deo kupim šećer, pravim džem, prodajem džem, nešto što mogu, napravim rakiju, imam stari kazan, rakiju prodam, džem prodam i tako. Pa ako prodam rakiju i džem, imam neki dinar. Bar struju, nekad platim, nekad ne, pa mi se nagomila", priča Stana.
Na pitanje da li dolazi nekad neko iz opštine, kaže da dolaze, ali samo pred glasanje.
"Dođu i kažu 'imaćete pomoć od nas', a nemam. Ne mogu ni socijalno da dobijem. Imam 30 ari njive, pitanje je dokle ću i to moći da radim. A zbog toga ne mogu da napravim socijalu, da primam neki dinar, zbog tih 30 ari. Pokušala sam, ne mogu", kaže Stana.
"Suze radosnice kada stignemo i suze tuge kada odlazimo od njih"
Ljiljana Nešić iz Udruženja "Žene za mir", jedna je od retkih koje u Jablaničkom okrugu obilaze žene u udaljenim mestima koje su neretko potpuno same. Kako priča za 021.rs, kada su žene iz udruženja za vreme korone počele da obilaze žene na selima u okruženu, shvatile su da je njima sve uskraćeno.
"Uskraćen im je autobuski prevoz. Nemaju čak ni pokrivenost mobilnim signalom. Prosto su odsečene od ostatka sveta. To je jedna jako tužna slika i nova dimenzija diskriminacije. Ove žene koje žive same u ruralnim područjima zaslužuju pažnju, jer su one nekad davale doprinos i ovoj državi i svojoj zajednici, a onda su svi zaboravili na njih. Zaboravila su i njihova deca, zaboravila je i država. Sete ih se jedino pred izbore, daju im one pakete humanitarne pomoći od hiljadu dinara. U očima tih žena možeš jasno da vidiš tugu, kada stoje ispred svojih kuća, gledaju tamo negde u daljinu i iščekuju da neko dođe. I kada nas prate pogledom kad odlazimo, a mi se okrećemo i mašemo jedne drugima. I onda suze radosnice kada stignemo i suze tuge kada odlazimo od njih", priča Nešić.
Kako kaže Nešić, retko koja žena koja živi u samačkom domaćinstvu ima neki vid socijalne pomoći. Neke imaju poljoprivrednu penziju koju su nasledile od muževa, ali to je nekih 12-13 hiljada. Sa tim parama mogu da pokriju neke minimalne troškove i kupe sebi lekove.
"Ali to je samo kada je lepo vreme i kada neko može da siđe do najbližeg mesta. Znači, one nemaju apoteku, nemaju ambulantu. Nekad su to imale u obližnjem selu, toga sada nema, bar ne na teritoriji Jablaničkog okruga. Prve komšije su im udaljene kilometar, dva. Deca ko deca, ponekad dođu, nemaju vremena, rade. One imaju eventualno ponekad koku nosilju, pa mogu da jedu jaja. Ranije su te žene čuvale i krave, obrađivale su zemlju i živele su jednim, onako da kažemo, nije normalan život, nikad na selu, a naročito u ruralnim sredinama, gde se oni jako muče, gde im je sve nedostupno", naglašava Nešić.
"Jako je teško kad nekog molite, a one nemaju ni koga da zamole"
Dodaje da one kupe sebi najosnovnije, posade baštu...
"One vrlo često nemaju ni vodu, one nose vodu, tako da i to što posade, to ne može da rodi, obično jedu krompir, jaja i to što im izraste bez vode u dvorištu", kaže naša sagovornica.
Na pitanje kako bi država mogla da pomogne tim ženama, Nešić kaže da je prvo što bi morali da urade je da ih obilaze.
"Prosto svaka opština treba da obiđe ta staračka domaćinstva i te žene koje žive same i da ih pitaju šta je njima potrebno. Mi se stvarno trudimo i pravimo spiskove, kad god odemo, a idemo najmanje jednom mesečno. Znači, šta je njima to potrebno? Da li su to lekovi? Da li je to neka hrana? One su jako skromne i nisu one naučile na neki lagodan život pa ne traže one puno, to je uglavnom ulje, šećer, kafa, pirinač, pasulj, ako nije rodio te godine to što su one posadile", navodi ona.
Sagovornica 021.rs kaže i da bi država, odnosno lokalna samouprava, mogla da omogući da postoji neki vid organizovanog autobuskog prevoza, kako bi one mogle da idu na pregled ili da kupe lekove.
"Jako je teško kada nekog molite. A uglavnom one nemaju koga ni da zamole, još su svi tamo stari. Pa ako nekom dođe neko dete, one zamole. Mislim, sve je to onako na svoju ruku. Da li neko želi ili ne želi. Mislim, jedna tužna i jadna slika Srbije i žene u njoj", kaže ona.
"Nekada su te žene nas hranile... one su gradile ovu državu"
Takođe, navodi da bi moglo da se organizuje da se neka od tih imanja otkupe, ako starije žene treba da budu smeštene u gerontološke centre, gde bi dobijale svakodnevnu negu, ali dodaje da to državi nije interesantno, jer to nije neka imovina od koje bi oni imali koristi.
"To su obično stare kuće, koje nisu za stanovanje, koje su udaljene, koje su u brdima. Mislim, oni mogu da sagrade domove za stare, da batale crkve, i donacije za crkve, neka daju malo donacije jer u tim hramovima i u tim crkvama za stare ljude", kaže Nešić.
Sagovornica 021.rs napominje i važnost brige o ženama koje su nekada učinile mnogo za svoju zajednicu i za društvo uopšte.
"Možda te žene sada ne mogu sada da daju nikakav doprinos i one njima nisu interesantne, ali nekada su te žene nas hranile. Od njih smo kupovali mleko, sir, jaja, dok su bile sposobne. Kupovali smo džempere, kupovali smo šalove, rukavice, kape. Dale su one i te kako. Na kraju krajeva, te žene su i gradile ovu državu, u radnim akcijama, išle su da izgrađuju tu zemlju, a sada apsolutno nisu interesantne nikome. Stvarno je nehumano prvo da žive tako, da im jako često bude hladno, da one ne mogu da nanesu ta drva, da njima nema ko da iseče ta drva i da tako leže", zaključuje Nešić.
U Posebnom izveštaju Zaštitnika građana o zastupljenosti usluga socijalne i zdravstvene zaštite za starije žene, navodi se da je starijim ženama koje žive u samačkom domaćinstvu najpotrebnija finansijska pomoć, a odmah zatim podrška u pristupu lečenjui drugim uslugama iz sistema zdravstvene zaštite.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đilas objavio sliku novog aviona koji je kupljen za potrebe Vlade Srbije
25.04.2025.•
1
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas objavio je na svom Iks nalogu sliku, za koju kaže da je novi avion Falkon kupljen za potrebe državnih funkcionera.
Vukadinović: Vučiću ne odgovaraju istraživanja javnog mnjenja koja on ne diktira
25.04.2025.•
1
Urednik Nove srpske političke misli (NSPM) Đorđe Vukadinović izjavio je da "Vučiću ne odgovaraju istraživanja koja on sam ne diktira".
Uhapšena dvojica državljana Srbije zbog ubistva na Cetinju: Određeno im zadržavanje
25.04.2025.•
0
Direktor Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović saopštio je da su dvojica državljana Srbije uhapšena zbog sumnje da su u četvrtak ubili Iliju Bogdanovića na Cetinju.
Snažno nevreme u Valjevu i Šapcu, grad u Sremu
25.04.2025.•
0
U Valjevu i Šapcu oko 17 časova počelo je snažno nevreme, a sporadično je bilo i sitnog grada, dok u Sremu pada krupan grad.
RZS: Dvostruko više umrlih od rođenih u prva tri meseca ove godine
25.04.2025.•
4
Republički zavod za statistiku (RZS) saopštio je da je u periodu od januara do marta zabeležen pad živorođenih od 852, odnosno za 5,9 odsto.
Stojan Ilić osuđen na doživotni zatvor zbog ubistva devojčice u Ripnju
25.04.2025.•
2
Apelacioni sud u Beogradu osudio je Stojana Ilića na kaznu doživotnog zatvora jer je 10. aprila 2023. godine u Ripnju, na svirep način ubio 16-godišnju devojčicu, a potom pokušao da ubije i tri člana
Vlada Srbije dodelila po 300.000 dinara uhapšenima na Kosovu zbog ratnih zločina
25.04.2025.•
5
Vlada Srbije odobrila je danas isplatu jednokratne pomoći od po 300.000 dinara za uhapšene na Kosovu zbog sumnje da su počinili zločine tokom sukoba 1998-1999. nad Albancima.
FOTO Zaplena na carini: Omanja parfimerija skrivena u kamionu na prelazu Strezimirovci
25.04.2025.•
0
Carinski službenici su na graničnom prelazu Strezimirovci, u saradnji sa policijom, sprečili krijumčarenje kozmetike i parfema, sakrivenih u kabini jednog kamiona.
Sa lečenja u Srbiji danas se vraća još petoro povređenih u požaru u Kočanima
25.04.2025.•
0
Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije saopštilo je da se danas vraća još pet pacijenata sa lečenja u Srbiji, pa u inostranstvu ostaju hospitalizovana još 33 povređena u požaru u Kočanima.
Srbija i Rusija zajedno obeležavaju Dan pobede
25.04.2025.•
6
Srbija i Rusija će zajednički obeleži Dan pobede nad fašizmom 9. maj i 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, saopšteno je posle sednice Vlade koja je obrazovala radnu grupu za te aktivnosti.
Milenijum tim oborio nabavku za čišćenje površina od zaostalih eksplozivnih sredstava
25.04.2025.•
3
Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki usvojila je žalbu kompanije Milenijum tim i delimično poništila odluku o dodeli ugovora za čišćenje površina od zaostalih eksplozivnih sredstava.
Incident ispred RTS-a u Košutnjaku: Pokušao automobilom da probije blokadu
25.04.2025.•
3
Jedan muškarac pokušao je jutros da automobilom probije studentsku blokadu RTS-a u Košutnjaku, ali ga je policija sprečila, prenosi nova.rs.
Tragač Milan Bukvić: Režim mora biti smenjen na izborima, Vučić nema šanse dok je protesta
25.04.2025.•
10
Politikolog i tragač u kvizu "Potera" Milan Bukvić kaže da režim mora biti smenjen na izborima, kao i da Aleksandar Vučić "nema šanse ukoliko se protesti nastave u ovom intenzitetu".
Osmaci danas rade probni test iz matematike
25.04.2025.•
0
Učenici osmog razreda polagaće danas test iz matematike od 12 do 14 časova.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja - testirajte se
25.04.2025.•
10
Još jedan dan i još jedan 021.rs dnevni kviz znanja je pred vama.
Sindikati RTS-a: Tabloidi i tabloidne televizije kleveću i etiketiraju ljude
25.04.2025.•
5
Pet sindikata Radio televizije Srbije je saopštilo da "tabloidi i tabloidne televizije manipulišu činjenicama i iznose optužbe na račun zaposlenih u Javnom servisu i Fakultetu dramskih umetnosti".
Mokri kolovozi, vidljivost smanjena
25.04.2025.•
0
Saobraćaj u Srbiji odvija se po mokrim kolovozima zbog kiše, dok je vidljivost slabija zbog niske oblačnosti, saopštio je jutros Auto-moto Savez Srbije (AMSS).
Vučić u drugom gostovanju za dva dana: Negirao istraživanja da 60 odsto građana podržava studente
24.04.2025.•
28
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je istraživanje Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) po kom oko 60 odsto građana Srbije podržava proteste i studente.
Novi ministar pravde primio Zagorku Dolovac
24.04.2025.•
5
Ministar pravde Nenad Vujić razgovarao je sa vrhovnim javnim tužiocem Zagorkom Dolovac.
Neformalna grupa studenata iz Niša patrijarhu Porfiriju: Zašto vas nema među narodom?
24.04.2025.•
11
Studenti u blokadi Univerziteta u Nišu reagovali su na izjavu patrijarha Porfirija i poručili da je njihova borba "toliko čista da bi da bi svako ko nosi mantiju trebalo da stoji uz nju".
Komentari 14
Паја
Dragan
Буђави
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar