Dospeli krediti NIS-a, vlast tražila prebacivanje većih količina goriva u državna skladišta

NIS je dao nalog za isplatu i martovske plate zaposlenima u nastojanju da preduhitri moguće probleme zbog zatvaranja računa u bankama, uoči 27. februara kada na snagu stupaju američke sankcije.
Dospeli krediti NIS-a, vlast tražila prebacivanje većih količina goriva u državna skladišta
Foto: 021.rs
Ove informacije prenosi Nova ekonomija, koja navodi da, kako stvari sada stoje, NIS neće otpuštati radnike, a kako će se poslovanje odvijati, pa i na pumpama, te kako će se isplatiti dospeli krediti, verovatno će u narednim danima biti tema broj jedan za bankarski sektor i sve upletene strane.
 
Podsetimo, NIS je ove nedelje pre roka isplatio februarsku platu, a sada je odlučio da hitno isplati i martovske zarade.
Kompanija se priprema za predstojeće gašenje računa u narednim danima. Prema najnovijim informacijama, pojedine banke su u međuvremenu odlučile da ipak sačekaju 27. februar, nadajući se razrešenju u poslednji čas, dok neke sada razmatraju da NIS-u ipak omoguće da vrši domaći platni promet i posle tog datuma. S druge strane, bar jedna banka već je zatvorila račune ove naftne kompanije.
 
Pošto su Sjedinjene Države objavile sankcije ka ruskom Gaspromu u januaru, i srpska vlada i transporter nafte JANAF su tražili odlaganje primene sankcija ili čak i izuzeće.
 
Srpska vlada je za sada samo rekla da radi na ovom problemu i da je snabdevanje prioritet, američka strana se nije oglašavala. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je kratko rekao da su "Rusija i Srbija dogovorile nastavak saradnje u oblasti energetike".
Za razliku od svetske političke scene, u Srbiji se ipak na terenu zahuktava situacija, jer se čini da će banke zaista početi da primenjuju sankcije ka NIS-u i to do 27. februara, kada je i rok da one stupe na snagu. Prema rečima našeg sagovornika koji je upoznat sa situacijom, neke banke neće krenuti da primenjuju sankcije, a neke će i malo produžiti rok, piše Nova ekonomija.
 
Problem će, kako se navodi, biti dospeće kredita koje sada treba vratiti.
 
"Sve veće banke su proglasile kredite za NIS dospelim za naplatu. Verujem da će država morati nešto da uradi po tom pitanju. U pitanju je oko 500 miliona evra kredita NIS-a", navodi sagovornik Nove ekonomije.
 
Udeo i NIS-u je 2008. godine prodat Gaspromu za 400 miliona evra. Većinski vlasnik je PJSC Gazprom Neft u visini od 50 odsto i PAO Gazprom od 6,2 odsto. Republika Srbije drži 29,9 odsto ove kompanije i ostatak akcija je u vlasništvu banka, osiguravajućih društava i drugih firmi.
 
U vlasništvu fizičkih lica je 10,3 odsto akcijskog kapitala NIS-a, prema podacima Centralnog registra za hartije od vrednosti.
 
Prema pisanju medija, država je pokušala po izbijanju rata u Ukrajini da otkupi svoj udeo u kompaniji, ali ni tada ni sada ruske vlasti ne daju naznake da bi to moglo i da se ostvari. Sa svoje strane američka administracija još uvek nije odgovorila ništa o zahtevima za produženje roka ili izuzeće koje su tražili i političari iz Beograda, ali i JANAF, čijim naftovodom se jedino Srbija i snabdeva.
 
U međuvremenu su vlasti u Srbiji odlučile da barem omoguće koliko-toliko nesmetano funkcionisanje firme, ali i da obezbede zalihe. Kako navodi još jedan naš izvor, koji želi da ostane anoniman, država je od NIS-a tražila da prebaci veće količine goriva u državna skladišta kako bi se obezbedilo nesmetano snabdevanje prioritetnih korisnika.
 
"NIS za sada ne planira nikakve otkaze, odlučeno je da se isplati i martovska plata radnicima unapred i da će probati da to sprovede što pre, koliko danas. Takođe, razmatra se i da li postoje mogućnosti da se isplate i dodatna sredstva u vidu regresa ili na drugi način", objašnjava drugi sagovornik ovog lista.

kako se navodi, osim što ostaju otvorena pitanja poslovanja NIS-a u narednom periodu, kompanija se kotira i na Beogradskoj berzi, gde se u decembru i zadužila u obliku obveznica 1,87 milijardi dinara.

Mnoga pitanja će u narednim danima verovatno dobiti odgovor, kao na primer: ko će plaćati i servisirati sva dugovanja kompanije koja stižu na naplatu, koje banke će nastaviti da sarađuju sa NIS-om, kako će se snabdevati naftom i da li će biti novih vlasnika naftnog giganta.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Novosadjanka

    21.02.2025 20:45
    US revidira sankcije Rusiji
    Ako amerivka adminsitarcija revidira i koliko citam ukida vecinu sankcija Rusiji, tek ostanak sankcija NIS-u je vise nego neverovatan. Ipak svi koji su rekli da je ovo potez odalzeceg Hila da ucini uslugu Oskaru i skrene paznju sa krupcije i protesta, su izgleda bili u pravu.
  • NSTulip

    21.02.2025 20:10
    ?
    Nesto nema logike da banke tek tako mogu da proglase kredite dospelim. Postoje ugovori, rate, kamate, period otplate... Problemi su izgledni, ali tek u najavi...
  • Jovan Ruma

    21.02.2025 19:42
    Dali se neko seca
    NAFTAGAS!!!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija