Dokle je stigla istraga o "zvučnom topu": Odvija se na tri nivoa

Nakon nešto više od dve nedelje, od kako se sumnja da je nad demonstrantima upotrebljen "zvučni top", istraga je zvanično pokrenuta, međutim još nema nikakve naznake da je u istrazi napravljen pomak.
Dokle je stigla istraga o "zvučnom topu": Odvija se na tri nivoa
Foto: MUP (Ilustracija)
Trenutno, istraga se, uslovno rečeno, odvija na tri nivoa, piše Danas.
 
U sklopu domaće istrage, nju je pokrenulo Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu. Međutim, pravno gledajući nije pokrenuta čak ni zvanična istraga, već je ovo tužilaštvo tek formiralo predmet u vezi događaja 15. marta i u toku je prikupljanje podataka o događaju.
 
Iz tužilaštva su za Insajder kratko odgovorili na njihovo pitanje dokle se stiglo sa istragom.
 
"Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je 16. marta 2025. godine formiralo predmet, a povodom čega se tužilaštvo obraćalo javnosti. Trenutno se prikupljaju radnje u cilju prikupljanja podataka koja lica su zadobila povrede, odnosno pretrpela tegobe. Mimo navedenog u ovoj fazi nismo u mogućnosti da iznosimo druge informacije", rekli su iz ovog tužilaštva.
Drugi nivo istrage, ako se ova reč uopšte može upotrebiti u ovom trenutku, trebalo bi da rade američki FBI i ruski FSB. Prema rečima vlasti, operativci FSB su već stigli u Srbiju, dok je Vreme objavilo da im iz FBI nisu ni potvrdili ali ni demantovali njihov dolazak.
 
Nekadašnji direktor Vojno-bezbednosne agencije Momir Stojanović za Danas kaže da je angažovanje stranih institucija, od strane vlasti, da sprovode istragu u sopstvenoj zemlji u praksi vrlo retko ili gotovo nikad primenjeno.
 
"Angažovanje stranih institucija da sprovode istragu u nekoj zemlji moguće je i u prošlosti je primenjivano samo kada su u pitanju događaji ili procesi od značaja za širu međunarodnu zajednicu, što u slučaju upotrebe vazdušnog topa nije slučaj", kaže Stojanović.
On dodaje da je odluka vlasti da angažuju FBI i FSB motivisana time kako bi se umirila domaća javnost koja nema poverenje u domaće službe.
 
"Odluka vlasti za angažovanjem FSB i FBA je motivisana namerom da se u nedostatku urušenog autoriteta nadležnih domaćih institucija angažovanjem respektibilnih stranih institucija umiri domaća javnost. Ali to otvara pitanje nepoverenja i sramno ponižavanja sopstvenih institucija u koje bi vlast morala imati poverenje", navodi Stojanović za Danas.
 
U ime 47 građana organizacije civilnog društva, CRTA, Beogradski centar za ljudska prava, YUKOM, FemPlatz, Građanske inicijative i Inicijativa za ekonomska i socijalna prava A11 obratili su se Evropskom sudu za ljudska prava u vezi događaja 15. marta na protestu.
 
Država Srbija je od ovog suda dobila rok do 31. marta da se izjasni da li su 15. marta korišćena nedozvoljena sredstva protiv građana.
 
Poslednjeg dana roka Evropski sud za ljudska prava obavestio je organizacije civilnog društva da je primio odgovor Republike Srbije u vezi sa navodima o mogućoj upotrebi soničnog oružja na protestu u Beogradu 15. marta.
 
Sud u Strazburu pozvao je organizacije civilnog društva da do 8. aprila dostave komentare na odgovor države. U istom roku, do 8. aprila, Evropski sud za ljudska prava je pozvao i Republiku Srbiju da dostavi svoje komentare na podnesak koji su organizacije civilnog društva sudu dostavile u ponedeljak, 31. marta, kojim su Sud obavestile o zdravstvenom stanju podnositeljki i podnosilaca zahteva.
 
Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava objašnjava za Danas koji su sledeći mogući koraci, nakon što je država Srbija odgovorila ovom sudu.
 
"Mi smo od suda dobili odgovor države i sada spremamo komentare na ovaj odgovor. U ovom trenutku ne želimo da iznosimo šta je Srbija odgovorila sudu, jer smatramo da bi to bilo kontraproduktivno dok ne pošaljemo sudu komentare na odgovor države", kaže Ilić.
On dodaje da Evropski sud u ovom trenutku može da izrekne neke od privremenih mera državi.
 
"Ovaj sud ima širu lepezu privremenih mera koje može da izrekne državi. To su mere koje se koriste i u parničnim postupcima, kao što je npr. zabrana prodaje imovine, kako bi se osiguralo da tuženi dok traje postupak ne ostane bez sredstava koja bi morao da isplati u slučaju presude. Dakle to su mere koje obezbeđuju neometano vođenje postupka. Sud u ovom slučaju može da naloži Srbiji da ne sme da koristi slična sredstva, kao ona koja su građani sudu prijavili da su korišćena, ili da nloži državi da preduzme neke radnje", navodi on.
 
Ilić kaže da je država obavezna da postupa po nalozima suda.
 
"Ukoliko bi se država oglušila o naloge ovog suda, to bi automatski značilo kršenje Evropske konvencije o ljudskim pravima, čiji je Srbija potpisnik", kaže Ilić za Danas.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    03.04.2025 09:47
    Stvarno ne razumem kakva "istraga" moze da se sprovede? Mogu samo da se pregledaju video i audio snimci, kojih ima dosta i izvestaji lekara za one ljude koji su prijavili da su imali tegobe kao posledicu upotrebe sonicnog oruzja. Dalje moze samo da se utvrdi ko je naredio upotrebu tog oruzja i ko je fakticki izvrsio tu naredbu. To je sve meglo da se zavrsi u maksimalno nedelju dana a ne da se razvlaci 20 dana i da se navodno dovodi ruski FSB da ide po ulici i njuska vazduh da bi kao "utvrdio" da tu ne mirisi na upotrebu sonicnog topa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija