Stanovi poskupeli u proteklih godinu dana: Evo koliko i gde najviše

Cene stanova u četvrtom tromesečju 2024. godine povećane su 5,05 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuje RGZ indeks cena stanova.
Stanovi poskupeli u proteklih godinu dana: Evo koliko i gde najviše
Foto: 021.rs
U poređenju sa trećim tromesečjem 2024. cene stanova u Srbiji su zabeležile rast od 1,28 odsto.
 
"Ovaj umeren porast cena u odnosu na prošlu godinu i blagi tromesečni rast ukazuju da tržište nekretnina ostaje stabilno i bez velikih fluktuacija", navodi se u izveštaju RGZ.
Cene stanova u starogradnji su, na nivou Srbije, porasle 4,78 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je novogradnja, odnosno kupovina od investitora imala veći međugodišnji rast koji je iznosio 5,52 odsto.
 
Prodaja stanova u četvrtom tromesečju 2024. godine je već treći kvartal u porastu. Tokom četvrtog kvartala 2024. došlo je do povećane potražnje za stanovima, sa zabeleženih 13.372 ugovora o prometu stanova, što je 20,6 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Ukupna vrednost prometovanih stanova je 1,3 milijarde evra, što je 44,4 odsto više nego prošle godine.
U četvrtom tromesečju svi regioni su zabeležili godišnji rast u broju prodaja i vrednosti prometa na tržištu stanova.
 
Najveći rast prodaje stanova od 33,2 odsto ostvario je region Južne i Istočne Srbije sa rastom vrednosti prometa od 91,4 odsto u četvrtom kvartalu 2024. godine. U Vojvodini broj prodaja stanova porastao za 25,4 odsto, a vrednost kupoprodaja je veća za 68,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Region Grada Beograda takođe beleži rast, sa povećanjem prodaje stanova od 18,9 odsto i vrednosti kupoprodaja za 31,8 odsto. Slična situacija je i u regionu Šumadije i Zapadne Srbije gde je zabeležen međugodišnji rast prodaje stanova od 12,2 odsto dok je vrednost kupoprodaja porasla za 36,7 odsto.
 
Kada je reč o cenama stanova, u odnosu na četvrti kvartal 2023. godine, cene su porasle u regionu Vojvodine za 4,61 odsto, Gradu Beogradu 5,48 odsto, Šumadije i Zapadne Srbije za 4,04 odsto, a kao i u prethodnih nekoliko kvartala najsnažniji rast cena zabeležen je u regionu Južne i Istočne Srbije i iznosio je 6,29 odsto. 
 
Kada se uporedi indeks cena stanova u Srbiji sa indeksima u zemljama Evrope, Srbija je imala umeren i stabilan rast cena od početka 2024. godine. Prema dostupnim podacima Eurostata za treće tromesečje 2024, veći broj država beleži oporavak i stabilizaciju na tržištu nepokretnosti, međutim i dalje postoji raznolikost u dinamici evropskog tržišta.
Dok je u nekim zemljama zabeležen pad cena stambenih nekretnina, poput Francuske, Finske i Luksemburga, druge zemlje, kao što su Bugarska, Poljska i Mađarska beleže izrazito visok, dvocifren godišnji rast cena.
 
RGZ indeks je razvijen u skladu s međunarodnim metodološkim smernicama i obezebeđuje građanima i privredi da na jednostavan način, ažurno i besplatno prate kretanja na tržištu nepokretnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Јое

    10.04.2025 11:46
    Док год бело и жуто пролазе без проблема биће и великих цена станова. Треба негде опрати "поштено" зарађене новце.
  • S

    10.04.2025 11:11
    Zemlja apsurda
    A zašto plata ne prati inflaciju?
  • Zsšto

    10.04.2025 09:23
    Primećujem
    Primećujem da pojedini odobravaju ove ove cene, kao pa inflacija je šta očekujete, ili blesavi ste što očekujete pad cena ...pa ljudi moji ovo nije normalno, budimo realni ove cene nisu u skladu sa našim primanjima, mogućnostima i uslovima koje Srbija pruža. Time što i makar u komentarima odobravamo ove sulude cene, ne dajemo podršku običnom čoveku, već poručujemo nesposoban si jer nemaš 3000e/m2, otprilike ko ti je kriv što si učitelj ili bilo koje drugo zanimanje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija