Dom u Veterniku osam godina bez licence: Ne zna se ni kako se troše pare za džeparac štićenika
Dom u Veterniku, s kapacitetom za zbrinjavanje 500 dece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, već osmu godinu radi bez licence, a nema ni ispravnu evidenciju svojih štićenika.
Foto: 021.rs
Osim toga, u ovom domu ne postoji evidencija trošenja novca namenjenog za džeparac pojedinačnih štićenika - ne zna se koliko je novca potrošeno na šta, a u interesu dece, mladih i odraslih koji nemaju sposobnost da brinu sami o sebi, saznaje 021.rs uvidom u novi izveštaj Državne revizorske institucije.
Državni revizor je ušao u ovu ustanovu i kontrolisao poslovanje, prihode, rashode i tendere za 2021. i 2022. godinu, ali je usput evidentirao i tekuće probleme koji se ne rešavaju godinama i prisutni su dan-danas.
Zakon o socijalnoj zaštiti je najbitniji akt u ovoj oblasti, koji reguliše poslovanje i Doma u Veterniku. Međutim, činjenica da ministarstvo, na čelu sa ministrom Nikolom Selakovićem, nije u roku donelo podzakonska akta, ne postoje kriterijumi o učešću korisnika u plaćanju usluga socijalne zaštite koju obezbeđuje Republika Srbija, ali ni uslovi za primenu drugih odredbi zakona. U primeni je akt koji je faktički prestao da važi još 2011. godine.
Takođe, prema zakonu, svaka ustanova socijalne zaštite koja pruža usluge smeštaja mora da bude licencirana. Revizor je utvrdio da je Dom Veternik još 2016. godine podneo Ministarstvu za rad zahtev za izdavanje licence, ali ministarstvo do izdavanja ovog izveštaja nije ovom domu izdalo licencu za pružanje usluga socijalne zaštite - te Dom Veternik radi bez licence.
Pomenuti Zakon o socijalnoj zaštiti propisuje i da dom za smeštaj odraslih i starijih ne može da ima kapacitet veći od 100 korisnika za odrasle i starije, odnosno kapacitet veći od 50 korisnika ako zbrinjava decu i mlade. Međutim, uredbom o mreži ustanova socijalne zaštite Dom Veternik ima smeštajni kapacitet za 500 korisnika - 100 za decu i mlade i čak 400 u radnoj jedinici za odrasle, što je daleko iznad propisanih kapaciteta i nije u skladu sa zakonom.
Dom u Veterniku nema ni valjan statut budući da Pokrajinska vlada, kao osnivač, nije do danas dala saglasnost ni na jednu verziju statuta, niti je dala bilo kakav odgovor na zahtev Doma Veternik.
Još jedan problem u radu ove ustanove je činjenica da nema valjanu evidenciju svojih štićenika, koja je osnov za naplatu troškova za domski smeštaj za decu, omladinu i one koji su stariji od 26 godina, odnosno odrasle.
Revizor je ustanovio da Dom u Veterniku deo svojih odraslih korisnika vodi pod šifrom "deca umereno i teže ometena u razvoju" ili "deca i omladina teško ometena u razvoju", a u skladu s tim je određena i mesečna cena smeštaja. Problem je u tome što su mesečni troškovi smeštaja za ove korisnike iskazani u rešenjima centra za socijalni rad i u mesečnim listinzima ministarstva koji su utvrđeni još u vreme kada su ovi korisnici zapravo bili deca i mladi, a s protokom vremena nisu ažurirani.
Najmanje 166 korisnika starije je od 26 godina, a u evidenciji za naplatu troškova vode se kao deca ili omladina.
"Potrebno je da nadležni centri za socijalni rad provere i ažuriraju podatke o starosnoj dobi korisnika kako bi doneta rešenja i utvrđena cena smeštaja bili u skladu sa propisima", poručuje DRI.
Još jedna poražavajuća činjenica da je Dom u Veterniku nema evidenciju trošenja sredstava džeparca po korisniku za one koji nemaju mogućnost raspolaganja novcem i u čije ime to čine stručna lica Doma.
Izveštaji o utrošenom džeparcu tih korisnika ne sadrže iznos utrošenog novca za godinu za koju se sastavljaju, niti se isti dostavljaju lično starateljima. Prema pravilniku o džeparcu, kad korisnik doma ne može da raspolaže novcem, imenuje se komisija za praćenje raspolaganja novcem korisnika na period od šest meseci i ta komisija stupa u kontakt sa starateljem, obezbeđuje saglasnost na trošenje džeparca i doprema izveštaj starateljima.
"Utvrđeno je da Dom nije uspostavio evidenciju trošenja sredstava džeparca po korisniku, nego po paviljonima, tj. za grupu korisnika smeštenih u jednom paviljonu, kao i da izveštaji o utrošenom džeparcu ne sadrže iznos utrošenih novčanih sredstva za godinu za koju se sastavlja izveštaj. Navedeni izveštaj ne izrađuje se zasebno i ne upućuje se staratelju lično, nego je deo godišnjeg izveštaja o korisniku koji se dostavlja nadležnom centru za socijalni rad i sadrži samo okvirne podatke o vrsti robe (bez količine i vrednosti) koja je nabavljena u toku godine za korisnika iz sredstava džeparca", konstatuju revizori.
Izvor ovog problema zapravo je Centar za socijalni rad, koji nije dodelio staratelja svim korisnicima, pa oni nemaju regulisanu evidenciju trošenja džeparca.
Revizija je pokazala da je Dom Veternik tokom 2021. i 2022. utrošio najmanje 6,9 miliona dinara mimo raspisivanja tendera i to za nabavku odeće i obuće za zaposlene, te za ugovaranje uređenja dvorišta i servisa opreme.
Imali su i tendere u kojima su tražili da ponuđači ispunjavaju kriterijume koji nemaju veze sa poslom zbog kog se raspisuju, a bilo je i sužavanja konkurencije zako što su ponude dostavljali samo određenim firmama. U jednom tenderu iz 2021. godine komisija Doma sklopila je posao sa firmom za koju ne može da dokaže da uopšte ispunjava uslove.
Deo prihoda je ostvaren nezakonito jer Dom nije zaključivao ugovore o plaćanju usluge domskog smeštaja sa korisnicima, srodnicima ili trećim licima koji u celosti ili delimično plaćaju cenu smeštaja.
Postoje situacije u kojima je Dom Veternik postupao potpuno u skladu sa zakonom, pa su tako posebnim aktom uredili postupke javnih nabavki, objavili godišnje planove nabavki na svom sajtu, formirali komisije za javne nabavke, "kačili" valjane oglase, a i rashodi za zaposlene isplaćeni su u skladu sa zakonom. Ipak, utvrđeno je da dom na svom sajtu nema ni informator o radu, ni finansijske izveštaje.
Sada teče rok od 90 dana, u okviru kod Dom u Veterniku mora Državnoj revizorskoj instituciji da dostavi odazivni izveštaj sa merama ispravljanja utvrđenih nepravilnosti. Izveštaj u celosti dostupan je OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Novosadska opozicija: Vlast nelegalno odložila sednicu Skupštine grada zbog straha od studenata
22.12.2024.•
0
Opozicione odborničke grupe u Skupštini Novog Sada obaveštavaju tvrde da je predsednica Skupštine Grada Novog Sada Dina Vučinić bez ikakvog pravnog osnova odložila šestu sednicu gradskog parlamenta.
Poklon paketići za decu Novosađana koji sutra doniraju krv u Zavodu
22.12.2024.•
0
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine u ponedeljak, 23. decembra organizuje novogodišnju žurku i podelu paketića deci dobrovoljnih davalaca krvi.
Goran Ješić formirao političku inicijativu Solidarnost: Da stanemo u prve redove borbe za normalnost
21.12.2024.•
23
Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić predstavio je novoformiranu Političku inicijativu "Solidarnost".
Inicijative za Februarsku nagradu mogu se podneti do kraja godine
21.12.2024.•
1
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja pozvala je građane da podnesu inicijative za dodelu Februarske nagrade Novog Sada za ovu godinu.
Tepić: Vučić pustio Zobenicu da pobegne u Trst
21.12.2024.•
26
Marinika Tepić je poručila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da se "baš pogubio, ako misli da je Damira Zobenicu spasio tako što ga je pustio da pobegne u Trst u svoju hacijendu".
FOTO, VIDEO: Poljoprivrednici delili gulaš studentima, odneli i srednjoškolcima
21.12.2024.•
22
Ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu deljene su porcije gulaša studentima koji blokiraju fakultete.
NDNV i Nezavisnost: Solidarno sa studentima, obustavljamo sve kontakte sa režimom
21.12.2024.•
5
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) i Nezavisnost saopštili su da obustavljaju sve kontakte s vlašću i zahtevaju ostavku ministra informisanja Dejana Ristića.
FOTO, VIDEO: Poljoprivrednici kuvaju gulaš za više od 1.000 novosadskih studenata
21.12.2024.•
40
Na novosadskom kampusu trenutno se kuva oko 1.200 porcija gulaša.
"Mala dela - velika magija": Potrošači i Lidl donirali 6.300.000 dinara Crvenom krstu Srbije
21.12.2024.•
0
Kompanija Lidl Srbija je uz pomoć svojih potrošača a u okviru tradicionalne praznične kampanje "Mala dela - velika magija" donirala 6.300.000 dinara za korisnike narodnih kuhinja Crvenog krsta Srbije.
Studenti Filozofskog u blokadi o predstavnicima studenata na sastanku sa premijerom: "Nelegitimni"
21.12.2024.•
20
Studenti u blokadi na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu jednoglasno su izglasali nepoverenje predstavnicima studentskih organizacija koji su bili na sastanku sa premijerom Milošem Vučevićem.
Policija zaustavila poljoprivrednike koji su krenuli da kuvaju gulaš za studente
21.12.2024.•
29
Poljoprivrednici koji su traktorom dovozili luk za gulaš koji se kuva studentima u Rektoratu u Novom Sadu zaustavljeni su kod Veternika.
Zdravstvo u Novom Sadu: Manjak lekara, neophodna zamena dotrajale opreme
21.12.2024.•
34
Novi Sad ima nedovoljno lekara, dotrajalu medicinsku opremu, a po građane su najopasnije kardiovaskularne bolesti, pokazuje godišnja analiza Instituta za javno zdravlje Vojvodine.
Plus tri za dečake: U Novom Sadu rođeno 15 beba
21.12.2024.•
0
U protekla 24 sata u novosadskom poodilištu "Betanija" rođeno je 15 beba.
Karlovačka učenica o neuspeloj blokadi: Nije stvar u tome ko je isterao svoje, već po koju cenu
21.12.2024.•
27
Učenici Karlovačke gimnazije koji su u četvrtak, 19. decembra počeli blokadu škole, koja je zbog "upada" direktora trajala tek desetak minuta, obratili su se nastavničkom veću.
Odložena sednica Skupštine grada
20.12.2024.•
2
Sednica Skupštine grada, koja je bila najavljena za ponedeljak, 23. decembar, odložena je.
FOTO Građani ostavljali poruke ispred Gradske kuće: "Neću da živim u strahu"
20.12.2024.•
5
Na Trgu slobode večeras je održan skup "Vi kitite - mi pamtimo" na koji je pozvao Miša Bačulov, odbornik u Skupštini grada i predsednik Udruženja "Budi heroj".
SOS taksi: Izbačena dvojica vozača koji su pokušali da prođu kroz blokadu
20.12.2024.•
17
SOS taksi je saopštio da su isključili dvojicu vozaču jer su pokušali da prođu kroz blokadu tokom akcije "15 minuta tišine".
Većina profesora škole "Mileva Marić Ajnštajn" podržava učenike koji su u blokadi
20.12.2024.•
4
Većina profesora Tehničke škole "Mileva Marić Ajnštajn" podržava učenike koji su se odlučili za blokadu, naveli su profesori večeras u saopštenju.
Za tri godine od firme koja trguje na internetu do radova na Železničkoj: Ko im je dodelio posao?
20.12.2024.•
13
Jedna firma iz Beške za tri godine je prešla put od "trgovine na malo preko pošte i interneta" do rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, piše Nedeljnik.
Produžen pritvor za desetoro osumnjičenih za pad nadstrešnice Železničke stanice
20.12.2024.•
5
Produžen je pritvor osumnjičenima zbog pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
FOTO, VIDEO Protest srednjoškolaca na Trgu slobode: "Nismo mi ničije vlasništvo, bre"
20.12.2024.•
33
Novosadski srednjoškolci okupili su se na Trgu na slobode. Oni su nakon protesta krenuli šetnju ka kampusu, gde su ih studenti dočekali aplauzom.
Komentari 28
Neko ko zna
Neverovatne face rade ovaj posao i bez blama šišaju sve redom sa licnim dohotkom
Džordž
jedan tata
Informator-avgust-2020-27082020.docx
PS za socijalnu politiku
http://www.socijalnapolitika.vojvodina.gov.rs
Сектор за социјалну политику
Инспекцијски надзор над радом установа социјалне заштите и пружалаца услуга социјалне заштите
Инспекцијске послове обављају:
Група за инспекцију социјалне заштите:
Маја Раљић Никић, руководилац Групе - самостални саветник
контакт телефон: 021/487-43-40
e-mail::maja.raljic@vojvodina.gov.rs
Нина Бојић самостални саветник- инспектор социјалне заштите
контакт телефон: 021/487-43-19
e-mail:nina.bojic@vojvodina.gov.rs
Горица Максимовић саветник - инспектор социјалне заштите
контакт телефон: 021/487-43-40
e-mail:gorica.maksimovic@vojvodina.gov.rs
...
У вршењу надзора инспектор социјалне заштите овлашћен је да утврђује законитост рада и испуњеност стандарда у складу са законом:
...
У вршењу надзора инспектор социјалне заштите може:
7.да поднесе кривичну пријаву, пријаву за привредни преступ и захтев за покретање прекршајног поступка ако посумња да је поступањем, односно непоступањем установе социјалне заштите, односно пружаоца услуга социјалне заштите учињено
кривично дело, привредни преступ или прекршај;
...
strana 37. Informatora:
Укупан број управних мера у поступцима инспекцијског надзора је био 95, од тога 39 решења о налагању мера,
52 забрана рада нерегистрованим субјектима и...
i da tata ponovi: 52 zabrane.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar