FOTO: 2024. kroz objektiv 021.rs - Previše dana žalosti i mladi u fokusu

Godina za nama bila je jedna od najtežih u Novom Sadu u novijoj istoriji i sa previše proglašenih dana žalosti. Iako oni, čini se, i dalje ne prestaju.
FOTO: 2024. kroz objektiv 021.rs - Previše dana žalosti i mladi u fokusu
Foto: 021.rs
Većina godine prošla je relativno mirno, uz po koju blokadu i protest, a sve se promenilo tog 1. novembra kada se nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu obrušila. Reporteri 021.rs bili su tu da isprate svaki događaj.
 
Ali, da počnemo iz početka...
Krajem marta ove godine je grupa mladih predvođenih studentom prorektorom Damjanom Vakanjcem i predsednicom Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta Ivanom Macak blokirala zgradu ovog fakulteta. Povod za to je bio navodni govor mržnje profesora Dinka Gruhonjića, a reč je zapravo bila o montiranom snimku. 
 
 
Blokada je samo nekoliko dana kasnije "privremeno prekinuta".
 
 
  
 
Sredinom aprila izbio je veliki požar u gradskom naselju Bangladeš, koji je zahvatio oko 1.500 kvadrata, a više od 100 ljudi je izmešteno u prihvatilišta u Novom Sadu i Futogu.
 
  
Socijalistička partija Srbije je na Trgu slobode u Novom Sadu obeležila 9. maj, Dan pobede nad fašizmom. Njima su se u obeležavanju pridružili članovi Srpske napredne stranke, a sa centralnog gradskog trga je poručeno da će SPS i SNS ujedinjeni pobediti na izborima 2. juna.
 
 
Sredinom maja održan je miting Srpske napredne stranke u Novom Sadu, a bilo je mnogo viđenih ličnosti poput Aleksandra Vučića, Miloša Vučevića, Vesne Turkulov, Milana Đurića i brojnih drugih stranačkih ličnosti. Iz publike je i vlasnik "Montop" grupacije Marko Bosanac, poznatiji kao Boske, ponovo bio jedan od predvodnika skandiranja. On je ponovio svoju ulogu iz decembra 2023. godine, te je ponovo uz megafon uzvikivao parole "Srbija, "Pobeda" i slično.
 
  
 
 
Tu stižemo i do izbora. Izborni dan u Novom Sadu bio je pun tenzija. Iako na samim biračkim mestima, makar zvanično, nije bilo većih nepravilnosti, najviše tenzija je bilo kod Novosadskog sajma, gde se nalazio kol centar Srpske napredne stranke. Na tom mestu došlo je i do sukoba opozicije i policije.
 
  
 
Kao i svake godine, Exit festival obeležio je julske dane u Novom Sadu, a tokom četiri dana nastupili su i hrvatski pevač Baby Lasagna, slovenački bend Joker Out, kao i poznati Black Eyed Peas.
 
 
Nakon što je krajem jula ponovo pokrenuta tema iskopavanja litijuma od strane kompanije Rio Tinto, u brojnim gradovima, pa tako i u Novom Sadu, ponovo je počeo talas protesta protiv iskopavanja. Jedan takav bio je i 7. avgusta kada je ulicama grada šetalo više hiljada građana.
 
  
 
Krajem avgusta je u požaru na Salajci nastradalo šest osoba - četvoro dece uzrasta od dve do sedam godina i njihovi roditelji. Na teritoriji Novog Sada je proglašena trodnevna žalost.
 
  
 
Francuski predsednik Emanuel Makron je 30. avgusta prvi put obišao Novi Sad i posetio je brojne znamenitosti, poput Galerije Matice srpske, Petrovaradinsku tvrđavu i slično. Grad je, međutim, bio u potpunom saobraćajnom kolapsu pošto je veliki broj ulica bio blokiran.
 
  
 
Studenti neformalne grupe STAV su tokom leta i septembra u nekoliko navrata blokirali zgradu rektorata zbog izbora za studentski parlament Filozofskog fakulteta. Tokom leta su na više od nedelju dana blokirali fakultet, a to su isto pokušali i krajem septembra kada je trebalo da se održe izbori za parlament u ovoj zgradi. Njih su tokom ranih jutarnjih sati napali nepoznati muškarci, a izbori su održani u okviru zaključanog Rektorata i pod jakim obezbeđenjem sa maskama.
 
  
 
Stigli smo i do 1. novembra.
 
Nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu obrušila se u 11.52h na građane koji su se tog sunčanog dana nalazili ispod nje. Posle tog momenta, ništa više u Novom Sadu nije bilo isto.
 
U obrušavanju je tog dana poginulo 14 osoba, među kojima su bila i deca. Posle više od dve nedelje preminula je i petnaesta žrtva, dok je dvoje i dva meseca kasnije u bolnici, pod stalnim nadzorom lekara.
 
  
 
Na teritoriji republike proglašen je jedan dan žalosti, dok je na teritoriji grada i pokrajine proglašeno tri dana. Građani Novog Sada su se 2. novembra okupili na komemorativnom skupu na raskrsnici kod Železničke stanice, gde su palili sveće i odavali počast.
 
  
 
Tog 5. novembra desio se najveći protest u novijoj istoriji Novog Sada. Najavljeni mirni skup prerastao je u nasilni protest.
 
  
 
Nakon protesta je devet osoba uhapšeno, među kojima su bili i aktivista Ivan Bjelić, gradski odbornik Miša Bačulov, bivši predsednik Opštine Inđija Goran Ješić i drugi. Njima je određen pritvor od 30 dana i odvedeni su u Okružni zatvor na Klisi.
 
Kao odgovor na ovo su pokrajinski i republički poslanici, kao i gradski odbornici i građani odlučili da blokiraju zgradu suda i tužilaštva u Novom Sadu. Njihovi zahtevi bili su puštanje pritvorenika i da tužilaštvo radi svoj posao u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici. Više dana i u više navrata je opozicija  blokirala rad suda, a blokirali su i policijsku stanicu u Kraljevića Marka.
 
  
 
Mesec dana od tragedije je prošlo, a građani su ovaj dan obeležili komemorativnom šetnjom od Železničke stanice do Trga slobode, stajući 15 puta po minut u odavanju počasti za nastradale. A potom je usledilo farbanje trga u crveno.
 
  
 
Početkom decembra je Skupština grada glasala o smeni gradonačelnika Milana Đurića. Većina odbornika je tada glasala protiv, ali je sednicu obeležilo guranje sa policijom ispred skupštine i privođenje okupljenih građana.
 
  
 
Dan ranije su studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, u znak solidarnosti sa studentima u Beogradu, blokirali ovaj fakultet. Njih su potom sledili studenti Akademije umetnosti, Prirodno-matematičkog i Pravnog, a ubrzo su svi fakulteti i više škole u Novom Sadu blokirane, kao i zgrada samog Rektorata.
 
  
 
Usledila je i blokada Jovine gimnazije, a pre toga i javni čas ispred škole, kao odgovor na saopštenje koje je izdala uprava škole i direktor u kom se izvinjavaju premijeru Milošu Vučeviću i njegovom sinu zbog učešća u akciji "Zastani, Srbijo". Blokade su usledile i u Medicinskoj školi, Tehničkoj školi "Mileva Marić Ajnštajn", maturanti su blokirali nastavu u Gimnaziji "Laza Kostić", u Elektro-tehničkoj školi su takođe imali neke aktivnosti.
 
  
 
Niz protesta je potom usledio u Novom Sadu. Svakog petka u 11.52h građani zastaju na ulicama i sa 15 minuta tišine odaju počast nastradalima na Železničkoj stanici.
 
Srednjoškolci su 20. decembra organizovali i protest na Trgu slobode, u znak solidarnosti sa studentima. Oni su u šetnji do kampusa uzvikivali "Studenti, vaša borba je i naša borba".
 
  
 
Studenti su, sa druge strane, organizovali niz blokada ulica i protesta poslednjih nedelja. Tako su se okupili ispred Skupštine Vojvodine 17. decembra, a imali su isti plan i za Skupštinu grada.
 
  
 
Međutim, sednica skupštine je tri puta odložena, a grad je zbog toga od 1. januara u sistemu privremenog finansiranja jer nije usvojen budžet za narednu godinu. Kako je predsednica Skupštine Dina Vučinić navela, ovo je uradila zbog "očekivanog haosa". 
 
Studenti su se 30. decembra okupili ispred zgrade Skupštine i u buci iskazali nezadovoljstvo dok je sam objekat štitilo više desetina policajaca u opremi za razbijanje demonstracija. U jednom momentu je došlo i do guranja između pripadnika gradske opozicije i policije.
 
  
Novu 2025. godinu studenti planiraju da dočekaju na Trgu slobode, u tišini, koja će početi simbolično u 23.52h i trajati do 00.07 časova.
 
Tog 1. januara 2025. godine biće tačno dva meseca od tragedije na Železničkoj stanici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti