
Sporan tender za očitavanje brojila: Dobio Bosketov "Montop", drugi ponuđač se žalio
Jedan od učesnika traži od komisije da poništi tender za očitavanje brojila na kome je EDS izabrala 12 miliona evra skuplju ponudu Montop-a jer tvrdi da u proceduri postoje nepravilnosti.

Foto: 021.rs
Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki odlučiće u narednih mesec dana da li je zakonito sproveden tender otvoren 5. oktobra za uslugu očitavanja brojila na kome je Elektrodistribucija Srbije od dve pristigle ponude izabrala 12 miliona evra skuplju.
Tender je raspisan ranije nego što je planirano zbog "prevremeno utrošenih sredstava", a procenjena vrednost posla, prema računici EDS, iznosila je 3,5 milijardi dinara, što je oko 30 miliona evra, piše Demostat.
Tenderska komisija je prednost dala konzorcijumu na čijem je čelu Agencija za privremeno zapošljavanje Montop HRS, koja je dobila i prethodni tender, a "pokrivala" je područje Vojvodine i polovine Centralne Srbije.
Stručnjaci tvrde da je u prethodnim poslovima sa Elektrodistribucijom konzorcijum upisao stanje tek oko 70 odsto brojila (standard je 99 procenta) što je Elektrodistribuciji samo zbog neostvarene naplate prouzrokovalo umanjene prihode od 50 do 60 miliona evra mesečno.
Cena koju je Montop ponudio bila je 5,37 milijardi dinara ili 45,88 miliona evra. Pojedinačno, prosečna cena po očitanom brojilu iznosila bi 95 dinara.
Drugu ponudu dao je konzorcijum na čijem je čelu preduzeće Đerdap usluge, iznosila je 3,92 milijarde dinara ili 33,5 miliona evra, odnosno 69,99 dinara po mernom uređaju.
Tender po meri Montopa
Kako je 5. decembra prošle godine pisao 021.rs firma "Montop" Marka Bosanca Bosketa ponovo je od Elektrodistribucije Srbije dobila posao očitavanja brojila a kako se navodi u dokumentaciji objavljenoj na Portalu javnih nabavki, u odluci o zaključenju okvirnog sporazuma, grupa ponuđača u kojoj je i "Montop", za ovaj posao dobiće više od 4,4 milijarde dinara sa PDV-om.
Bez PDV-a, iznos kojim je ova grupa ponuđača konkurisala za posao je 3,5 milijardi, što se poklapa u dinar sa procenjenom vrednošću posla.
Okvirni sporazum je zaključen do utroška vrednosti, a najduže na period do dve godine.
Na ovaj tender pristigle su dve prijave. Nije izabrana zajednička ponuda firmi "Đerdap usluge" i "Agencija za privremeno zapošljavanje Work and Care", koja je iznosila 3,2 milijarde, iako je glavni kriterijum za odabir ponuđača bila cena.
Međutim, u dodatnim kriterijumima naveden je uslov koji ova firma nije ispunjavala, a koji je savršeno odgovarao "Montopu". To je da odabrana firma mora da, u poslednjih šest meseci, ima minimum tri miliona očitanih strujomera.
Đerdap usluge su se žalile na odluku tenderske komisije, ali kažu da ni jedan argument nije uvažen pa se preduzeće obratilo i Republičkoj komisiji za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, dok najavljuju i krivične prijave protiv pet članova tenderske komisije i direktorke Elektrodistribucije, piše Demostat.
Jedan od spornih uslova koji je postavljen u tenderu Elektrodistribucije bio je da firma koja učestvuje mora da ima najmanje tri miliona očitanih brojila tokom tri godine koje prethode tenderu, pri čemu u jednom mesecu najmanje milion očitanih uređaja.
Taj uslov, ponavlja se u tekstu Demostat-a, mogle su da ispune samo firme koje su do raspisivanja tendera već radile na očitavanju brojila. A radio je samo Montop i “prijateljske” firme. Sve druge koje bi po kapacitetima mogle da učestvuju na tenderu, tim uslovom su eliminisane, ocenio je pre dve godine i državni revizor, ali stvari se nisu promenile.
Fakture nisu dokaz?
"Tenderska komisija Elektrodistribucije ponudu Đerdap usluga osporila je tvrdnjom da 'Agencija Work and Care', koja je sada u konzorcijumu sa 'Đerdap uslugama', iz posla po prethodnom tenderu kada je nastupala sa 'Montopom', nije imala više od milion očitavanja u jednom mesecu iako ispostavljene i plaćene fakture dokazuju suprotno. Komisija Elektrodistribucije, međutim, tu dokumentaciju nije uvažila, isključila je 'Đerdap usluge' i dodelila ugovor izabranom ponuđaču i to po ceni koja je za 1,35 milijardi veća", kaže za Demostat advokat Duško Popović koji zastupa konzorcijum "Đerdap usluge".
U zahtevu za zaštitu prava koji je predat Republičkoj komisiji, u koji je Demostat imao uvid, "Đerdap usluge" i "Work and Care" napominju da su u okviru tražene dokumentacije koja dokazuje radno angažovanje najmanje 4.000 osoba, dostavili, između ostalog, i 3.384 ugovora o delu, ali im je komisija Elektrodistribucije to osporila jer ne sadrže dokaze o školskoj spremi.
"Školska sprema nije obavezan deo ugovora o delu, niti je u uslovima tendera jasno naznačeno da traže dokaze o najmanje trećem stepenu stručne spreme. Međutim, proveravajući dokumentaciju ponuđača, Komisija je propustila da utvrdi da je firma izabranog konzorcijuma, neposredno pred istek roka za podnošenje ponuda, menjala podatke o zaposlenima u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja", ističe Popović.
Jedan od uslova bilo je i osiguranje, na koji su Đerdap usluge odgovorile dostavljajući polisu osiguranja od opšte odgovornosti za obavljanja delatnosti na iznos od 350 miliona dinara, na isti iznos je polisu dostavio i konzorcijalni partner. Polise izabranog konzorcijuma, navodi Popović, delimične su i neadekvatne što su Đerdap usluge obrazložile u žalbi.
Polise osiguranja za čišćenje i obezbeđenje
Tako kod firme "Coopservice BMK", polisa pokriva štetu nastalu isključivo iz usluge održavanja higijene - čišćenja objekata za šta je i registrovana, dok kod T&M Group polisa garantuje naknadu štete nastale iz delatnosti usluge sistema obezbeđenja i privatnog obezbeđenja, što je njena osnovna delatnost.
Sumnja se i u ISO sertifikate nosioca izabranog konzorcijuma, "Montopa" jer se ni skeniranjem QR koda ne dobijaju podaci na šta se odnosi, a neobično je i to što ga je izdala rumunska podružnica grčke firme - na srpskom jeziku iako u ima dosta domaćih kompanija koje od Akreditacionog tela Srbije imaju ovlašćenje da izdaju sertifikate.
"Đerdap usluge" u žalbi od Republičke komisije traže da se poništi odluka o izboru ponuđača a tender vrati u fazu stručne ocene ponuda. Najavili su i da će se u daljoj borbi obratiti i Upravnom sudu ukoliko to bude potrebno.
U međuvremenu, Elektrodistribucija je proceduru javne nabavke zaustavila, a do nove odluke o dodeli posla brojila će se, kažu za Demostat, očitavati "prema prema postojećem okvirnom sporazumu jer predviđena sredstva nisu utrošena".
Na pitanje zašto je tenderska komisija dala prednost skupljoj ponudi u EDS kažu da "postupak ima za cilj zaključivanje okvirnog sporazuma i to je jasno i precizno naglašeno u konkursnoj dokumentaciji i u odluci o zaključenju okvirnog sporazuma".
Okvirni sporazum se zaključuje na procenjenu vrednost i više od toga ne može da se potroši u toku njegove realizacije, a ponuđena cena služi samo za rangiranje ponuda, navodi se.
Oni ukazuju i na to da je u Zakonu o javnim nabavkama, članu 146 u stavu 2 navedeno da "naručilac može da dodeli ugovor ponuđaču čija ponuda sadrži ponuđenu cenu veću od procenjene vrednosti javne nabavke".
Iskustvo je (ne)važno
Na pitanje Demostata da li uslov da učesnik na tenderu mora da ima iskustvo u očitavanju bar milion brojila u jednom mesecu favorizuje samo učesnike koji su i do sada obavljali tu uslugu, a eliminiše sve druge firme koje bi imale kapacitet da odrade taj posao, u Elektrodistribuciji tvrde da je "iskustvo kao jedan od uslova određeno u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama prema članu 114, jer je nemoguće da se posao očitavanja brojila dodeli ponuđaču bez potrebnog iskustva".
Advokat Popović, međutim, podseća da se ta usluga tek nekoliko godina ugovara kroz nabavku, da pri prvoj nabavci nijedan ponuđač nije imao iskustvo, te je stoga nejasno kako je dodeljen prvi ugovor kada nijedan ponuđač nije ispunjavao taj uslov, a zbog čega su "Đerdap usluge" u žalbi i osporile ovaj stav Elektrodistribucije.
Kako je ranije pisao 021.rs, prema objavljenoj dokumentaciji, "Montop" će obavljati 40 odsto usluga koje su predmet nabavke.
Inače, vlasnik kompanije "Montop" Marko Bosanac Boske na različite načine je povezan sa vladajućim strukturama. U julu ove godine dobio je mesto u Upravnom odboru Fudbalskog kluba Vojvodina. Njegova firma u Novom Sadu godinama unazad dobija unosne poslove, od očitavanja brojila, do postavljanja semafora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
FOTO: Kako izgleda i šta sve ima kuća u Bockama koja se prodaje za 1,6 miliona evra
14.03.2025.•
0
U blizini Novog Sada, kako krenete ka Rakovcu, nalaze se Bocke. Obala Dunava je odmah tu, a preko puta je Kamenička ada.
Lepe vesti iz Betanije: Rođena 21 beba
14.03.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođena 21 beba.
Objavljeni tajni snimci novosadskih aktivista: Studenti se redom ograđuju
14.03.2025.•
33
Na nekoliko kanala sa nacionalnom frekvencijom sinoć, 13. marta, emitovan je snimak razgovora dela novosadskih opozicionara i aktivista, za koji se tvrdi da je autentičan.
Dan pred veliki protest u Beogradu: Obustavljen železnički saobraćaj u Srbiji
14.03.2025.•
72
"Srbijavoz" saopštio je da je danas, 14. marta obustavljen železnički saobraćaj.
Petak pred nama: Malo sunce, malo kiša
13.03.2025.•
0
Bojana Vunturišević otkazala je najavljeni koncert u Novom Sadu sa rečima: "I dalje tražimo pravdu, a kada je budemo našli, videćemo se na Pobedničkom koncertu".
FOTO, VIDEO Studenti "osvetlili" korupciju: Sećanje na 23 žrtve, traži se Srbija pravde
13.03.2025.•
11
Novosadski studenti u blokadi protestovali su protiv korupcije pešačenjem gradskim ulicama i na Keju u Dunav spustili venac sa cvećem za 22 žrtve u padu nadstrešnice i helikoptera i za psa Donu.
Savet roditelja Jovine gimnazije: Direktor se uključio u promociju društveno-političkog igrokaza
13.03.2025.•
19
Savet roditelja Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu osuđuje i javno se ograđuje od postupaka direktora ove šole, Radivoja Stojkovića.
Dr Tubić: Devojka povređena u padu nadstrešnice više nije u jedinici intenzivne nege
13.03.2025.•
11
Upravnica Klinike za anestesiju i intenzivnu terapiju KCV-a Teodora Tubić rekla je da je devojka koja je teško povređena u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici sada van jedinice intenzivne nege.
Sutra oblačno i toplo, povremeno pljuskovi
13.03.2025.•
0
U Novom Sadu će u petak ujutru biti suvo sa sunčanim intervalima. Tokom dana promenljivo i toplo, povremeno sa pljuskovima.
Mićin o Sileru ispred N1: Srbija je slobodna zemlja, građani mogu na miran način da protestuju
13.03.2025.•
54
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin za 021.rs kaže da Ivan Siler na protest ispred televizije N1 nije otišao kao njegov pomoćnik.
FOTO: Pomoćnik gradonačelnika Novog Sada i pokrajinski sekretar blokirali N1
13.03.2025.•
68
Među nepoznatim ljudima koji su se okupili ispred sedišta televizije N1 je i pomoćnik gradonačelnika Novog Sada, Ivan Siler. Tu je i pokrajinski sekretar za socijalnu politiku Predrag Vuletić.
Danas protest povodom 10 godina od pada helikoptera: "Korupcija ubija, mi ne zaboravljamo"
13.03.2025.•
23
Novosadski studenti u blokadama svojih fakulteta organizuju protest danas, 13. marta, pod nazivom "Korupcija ubija".
UŽIVO: Novosadski studenti krenuli peške u Beograd
13.03.2025.•
49
Novosadski studenti koji blokiraju fakultete krenuli su jutros peške u Beograd, gde se 15. marta održava veliki protest.
FOTO, VIDEO: I biciklisti krenuli iz Novog Sada za Beograd
13.03.2025.•
5
I biciklisti su jutros krenuli iz Novog Sada za Beograd, gde se 15. marta održava veliki protest.
Komisija: Firma koja je potpisala da je stanica bezbedna, radi i na nuklearnom programu u Srbiji
13.03.2025.•
15
Kompanija Ežis koja je bila zadužena za nadzor radova na Železničkoj stanici potpisala je dan pred otvaranje stanice da je bezbedna, potvrdili su članovi nezavisne Anketne komisije.
U Betaniji rođeno 10 beba
13.03.2025.•
0
Prethodnog dana u novosadskom porodilištu bilo je 10 porođaja.
I danas toplo
13.03.2025.•
0
U Novom Sadu će u četvrtak tokom dana biti promenljivo oblačno sa sunčanim periodima i toplo za ovaj period godine.
Novosadski studenti: Nikad nismo pozivali na nasilje, nasilje je blisko vlasti
12.03.2025.•
5
Novosadski studenti u blokadi objavili su saopštenje povodom velikog protesta u Beogradu, 15. marta.
Deceniju od pada helikoptera novosadski studenti poručuju: Pravda za sve žrtve korupcije
12.03.2025.•
8
Novosadski studenti u blokadi izdali su saopštenje povodom decenije nepravde, odnosno godišnjice pada helikoptera.
Zanimljiv četvrtak pred Novosađanima: Prolećno vreme i različiti događaji
12.03.2025.•
0
Ovog četvrtka vas u Novom Sadu očekuje dosta zanimljivih događaja, od ispraćaja pešaka i biciklista koji kreću u Beograd, protesta i raznih kulturnih događaja.
FOTO, VIDEO: Dve grupe roditelja održale skupove ispred OŠ "Ivo Lola Ribar", školu čuvao kordon
12.03.2025.•
78
Nakon skupa ispred OŠ "Miloš Crnjanski" u ponedeljak, 10. marta, dve grupe novosadskih roditelja danas su održale skupove ispred OŠ "Ivo Lola Ribar".
Komentari 42
Razočarana
Igranje sa građanima
Posebna priča je što ne evidentiraju i ne iskazuju na računima uplate koje su izvršene.
Pa onda zašto čude nekoga protesti???
Hoćete reagovati??
Za šta su utrošene sredstva ako se usluga ne vrši????????
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar