Treba li brašno prosejati pre svake upotrebe?

Iako je prosejavanje brašna uobičajen korak u klasičnim receptima, da li je ono zaista neophodno u baš svakoj pripremi?
Treba li brašno prosejati pre svake upotrebe?
Foto: Pixabay
Naime, kuvar Martin Sorž je za kulinarski portal "Food & Wine" otkrio da to ne radi baš uvek.
 
"Svaki put kad recept zahteva da prosejem sastojak kao što je višenamensko brašno, budem skeptičan. Moram li stvarno da izvadim dodatni alat koji je notorno težak za čišćenje", rekao je on.
Istina je da često možete zanemariti ovaj korak, koji zahteva da suvi sastojak progurate kroz cediljku ili sito kako biste se rešili grudvica, bez uticaja na teksturu i ukus vaših peciva. Međutim, postoje izuzeci. Niko ne želi da ima posla s grudvastom glazurom ili da zagrize gorku kuglicu suvog kakaovog praha.
 
Zbog toga se često postavlja pitanje: "Zašto recepti ponekad zahtevaju prosejavanje suvih sastojaka i kada je to zaista potrebno?"
Pre modernih procesa mlevenja, brašno i drugi mleveni sastojci mogli su sadržavati predmete poput kamenja ili insekata koje je trebalo prosejati. Zato ćete u tradicionalnim receptima često videti izraz "prosejano brašno".
 
S modernim propisima o mlevenju i sigurnosti hrane, prosejavanje je postalo manje važno. Zapravo, većina brašna koja kupujete u prodavnici prethodno je prosejano.
 
Danas se prosejavanje prvenstveno radi da se uklone grudvice. 
 
S druge strane, neki sastojci kao što su kakao prah, šećer u prahu, brašno za kolače, prašak za pecivo, bademovo brašno i mleveni đumbir, skloni su stvaranju grudvica.
 
Osim ako se ne radi o svežoj kesici, uvek je potrebno prosejati šećer u prahu i kakao prah kako bi osigurali da se ravnomerno uklope u testa ili glazure.
 
Suvi sastojci takođe se mogu stisnuti i formirati grudvice tokom vremena. Ako vam je brašno nekoliko meseci stajalo u ostavi, prosejte ga pre nego što ga dodate u recept. Takođe, možete odlučiti da prosjete brašno za testo koje je sklono stvaranju grudvica, kao što je testo za palačinke.
 
Prosejavanje posvetljuje brašno, što mu pomaže da se lakše i brže uklopi u lagano testo bez izduvavanja. Pažljivo prosejte brašno ako ga dodajete u pahuljasto testo ili testo za kolače na bazi belanaca, piše Klix.ba.
Mnogi će pekari prosejati suve sastojke kao što su brašno, prašak za pecivo i začini kako bi bili sigurni da su ravnomerno raspoređeni. Preporučuje se da mešate sastojke najmanje 30 sekundi nakon što ih prosejete.
 
Ako recept zahteva prosejavanje, možete koristiti namensko sito, alat s ručicom ili mehanizmom za stiskanje koji meša brašno i pomaže mu da propadne kroz mrežicu. Ako stvarno želite da budete precizni, možete koristiti sito s određenim brojem otvora, koji označava koliko će fino prosejati vaše brašno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Hrana i piće

Pirinač postaje sve otrovniji

Studijom, čiji su rezultati objavljeni u naučnom listu "Lancet", utvrđeno je da će pirinač biti sve otrovniji usled zagrevanja atmosfere, tj. povećanja emisije ugljen-dioksida (CO2).