Britanci će brašnu dodavati folnu kiselinu kako bi bilo manje urođenih mana

Folna kiselina dodavaće se pšeničnom brašnu od necelog zrna u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bi se sprečile urođene mane, piše BBC.
Britanci će brašnu dodavati folnu kiselinu kako bi bilo manje urođenih mana
Foto: Pixabay
Dodavanje folne kiseline u brašno moglo bi svake godine sprečiti oko 200 slučajeva defekata nervne cevi, kao što je spina bifida, i poboljšati zdravlje trudnica, kaže vlada koja proizvođačima daje rok do kraja 2026. da se prilagode.
 
Buduće majke i žene koje pokušavaju da zatrudne trebalo bi da nastave da uzimaju dodatnu folnu kiselinu - sintetičku verziju folata - kako trenutno savetuju lekari. Folna kiselina naročito je važna u ranoj trudnoći jer pomaže u pravilnom razvoju detetovog mozga, lobanje i kičmene moždine.
Stručnjaci, od kojih mnogi već niz godina pozivaju na taj potez, pozdravili su odluku vlade. 
 
Ova objava usledila je nakon poboljšanja zdravlja u drugim zemljama, poput Australije i Kanade, gde se ta praksa već sprovodi. 
 
Neki, međutim, kažu da promena ne ide dovoljno daleko i da bi trebalo uključiti više namirnica.
Profesorka neonatalne medicine na Imperial Collegeu u Londonu Nina Modi rekla je da će to "dovesti u nepovoljan položaj grupe kao što su žene koje su osetljive na gluten, jer pirinač jedu radije nego hleb i proizvode od integralnog brašna". Time se doprinosi znatnim zdravstvenim nejednakostima koje već postoje u Ujedinjenom Kraljevstvu.
 
Folat, poznat i kao vitamin B9, nalazi se u pasulju i zelenom povrću, što znači da većina ljudi dobija dovoljnu dozu redovnom, zdravom ishranom.
 
Osim toga, britanski Državni zavod za zdravstvo (NHS) preporučuje ženama koje pokušavaju da zatrudne da uzimaju dodatke folne kiseline otprilike tri meseca pre trudnoće i najmanje 12 nedelja nakon što zatrudne. Ova preporuka ostaje na snazi.
Procenjuje se da je polovina svih trudnoća u Velikoj Britaniji neplanirana. Obogaćivanje brašna će zato pomoći u povećanju unosa folne kiseline u populaciji i, indirektno, bolje zaštititi nerođene bebe.
 
Mali mlinari, koji proizvode manje od 500 metričkih tona brašna godišnje, biće izuzeti. Brašno je već obogaćeno kalcijumom, niacinom (vitamin B3), tiaminom (vitamin B1) i gvožđem u svrhu poboljšanja javnog zdravlja.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Zašto su važni pregledi urina

Rezultati osnovnog pregleda urina pokazuju stanje naših bubrega, njegovih izvodnih kanala i mokraćne bešike, a ti rezultati važni su za sve, naročito za trudnice i hronične bolesnike.